თელავის უნივერსიტეტიდან ლექტორები გაათავისუფლეს
თელავის იაკობ გოგებაშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან 3 ლექტორი გაათავისუფლეს. ერთ-ერთი მათგანი ელდინო ჯანგულაშვილი აცხადებს, რომ ის უნივერსიტეტში ფულის საკეთებლად არ ყოფილა მისული და ხელმძღვანელების უკანონო დავალებებს არ ასრულებდა. მისივე თქმით, ამის გამო უნივერსიტეტის რექტორთან გიორგი გოცირიძესთან და მის ძმასთან, პაატა გოცირიძესთან, რომელიც უნივერსიტეტში იურიდიულ სამსახურს ხელმძღვანელობს, დაპირისპირება ჰქონდა.
ელდინო ჯანგულაშვილი, ზიზი ლორია და მედიკო მეტრეველი უსამსახუროდ კონკურსის შედეგად დარჩნენ. თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში აკადემიური თანამდებობების დასაკავებლად კონკურსი 10 სექტემბერს ჩატარდა.
„უნივერსიტეტში საკონკურსო განაცხადი 2009 წლის 31 აგვისტოს შევიტანე. საკონკურსო განაცხადს თან ყველა საჭირო დოკუმენტი დავურთე. დებულების თანახმად, განცხადების მიღებიდან 3 დღის განმავლობაში სამსახური ამოწმებს, რამდენად აკმაყოფილებს წარდგენილი დოკუმენტები სავალდებულო მოთხოვნებს. ხარვეზის აღმოჩენის შემთხვევაში, სამსახური ვალდებულია მაძიებელ პედაგოგს დაუყოვნებლივ აცნობოს ამის შესახებ, რაც ჩემთვის არ უცნობებიათ. კონკურსის დროს კი განმიცხადეს, რომ თანამდებობის დასაკავებლად საჭირო სრულყოფილი დოკუმენტაცია არ გამაჩნდა. ქართული ლიტერატურის მიმართულებით ასისტენტ-პროფესორის თანამდებობის დასაკავებლად საკონკურსო განაცხადი სულ 4 კანდიდატს ჰქონდა წარდგენილი. კონკურსი მნიშვნელოვანი დარღვევებით ჩატარდა. კერძოდ, დებულების მე-2 მუხლის თანახმად, აკადემიური თანამდებობის დაკავება შეიძლება მხოლოდ ღია კონკურსის წესით, რომელიც გამჭვირვალობის, თანასწორობისა და სამართლიანი კონკურენციის პრიბციპებს უნდა შეესაბამებოდეს. იმ კონკურსანტებთან გასაუბრება, რომელთა თანამდებობებზე დასაქმებაც წინასწარ იყო გადაწყვეტილი, ფარულად ხდებოდა, რექტორის კაბინეტში“, - აღნიშნავს ზიზი ლორია.
კონკურსის დარღვევებზე საუბრობს პედაგოგიურ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი ელდინო ჯანგულაშვილიც. „ვიცოდით, რომ წინასწარ იყო გადაწყვეტილი, ვის დაგვტოვებდნენ უმუშევრებს, მაგრამ კონკურსში მონაწილეობა მაინც მივიღეთ. რექტორი გიორგი გოცირიძე და სხვა ხელმძღვანელები ვერ გვიტანენ, რადგან უნივერსიტეტში ფულის საკეთებლად არ ვყოფილვართ. უნივერსიტეტში არსებული კორუფციის შესახებ სამართალდამცავ ორგანოებს არაერთხელ ვაცნობე, რასაც რექტორი ვერ მპატიობს. არ შემიძლია ის სტუდენტები შევაფასო, რომლებიც მთელი წლის განმავლობაში უნივერსიტეტში არ დადიან და წლის ბოლოს, უნივერსიტეტის ხელმძღვანელების დავალებით, შეფასებას ითხოვენ“, - ამბობს ელდინო ჯანგულაშვილი. იგი, უნივერსიტეტში მუშაობის პარალელურად ადგილობრივ უფლებადაცვით ორგანიზაციაში საქმიანობდა.
სამსახურის გარეშე დარჩენილი პედაგოგები უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭოს ხელმძღვანელის, რექტორის იმ ბრძანების გაუქმებას ითხოვენ, რომლის საფუძველზეც უმუშევრები დარჩნენ. დახმარების თხოვნით ისინი სახალხო დამცველს და სხვა უფლებადაცვით ორგანიზაციებს მიმართავენ.
პედაგოგების ბრალდებებს უსაფუძვლოს უწოდებს უნივერსიტეტის იურისტი პაატა გოცირიძე. მისი განმარტებით, ლორიამ, ჯანგულაშვილმა და მეტრეველმა ვაკანტური თანამდებობების დასაკავებლად აუცილებელი მოთხოვნები ვერ დააკმაყოფილეს.

Lecturers at Telavi Unversity Remained Unemployed
Three lecturers remained unemployed at Telavi Iakob Gogebashvili University. One of them Eldino Jangulashvili states she had not worked at the university to make money and did not obey the illegal orders of the administration. For this reason she had controversy with the rector Giorgi Gotsiridze and his brother Paata Gotsiridze who is head of legal department of the university.
Eldino Jangulashvili, Zizi Loria and Mediko Metreveli lost job after the competition. The competition for academician positions at Telavi State University was held on September 10.
“I submitted an application to the university on August 31, 2009 attached with documents. According to the resolution, three days later the corresponding department checks the validity of submitted documents. If some faults are discovered, the department is entitled to inform the applicant about it. However, I was not informed about it at all. At the competition I was told I had not submitted every required document. Only 4 lecturers had submitted applications for the position of assistant-professor. The competition was carried out through violation. More precisely, in accordance to the Article 2 of the resolution, the academician positions can be occupied only through public competition in comply with principles of transparency, equality and fair competition. Premeditatedly selected candidates were interviewed in secret in the office of the rector,” said Zizi Loria.
Professor Eldino Jangulashvili also speaks about violations in the competition. “We knew they had premeditatedly agreed who would be fired and who would be accepted. Anyway we applied for the competition. Rector Giorgi Gotsiridze and other members of the administration cannot stand us because we do not make money at the university. We have informed the law enforcement bodies about the corruption at the university several times. I cannot evaluate the work of students who do not attend lectures throughout the term and the administration orders us to put marks to them at the end of the term,” said Eldino Jangulashvili. She worked at the local human rights organization simultaneously.
Unemployed lecturers request to annul the decree of the rector based on which they lost their jobs. They appeal to the Public Defender’s Office and other human rights organizations for help.
Paata Gotsiridze, lawyer of the university, states their accusations are groundless. He said Loria, Jangulashvili and Metreveli did not satisfy the requirements of the competition.