„ენგურჰესის“ მემორანდუმი საიდუმლოდ რჩება
თბილისის საქალაქო სასამართლომ 9 ნოემბერს არ დააკმაყოფილა საქართველოს „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“, გაზეთ „რეზონანსისა“ და კონსერვატიული პარტიის სარჩელი, რომლითავ ისინი ითხოვდნენ საქართველოს მთავრობასა და „ინტერ-რაო ეესს“ შორის „ენგურჰესის“ მართვის შესახებ მემორანდუმისთვის მოეხსნათ გრიფი „საიდუმლო“. ამან მოსარჩელეების ეჭვი, რომ, შესაძლოა, მემორანდუმში ქართული მხარისათვის არახელსაყრელი პირობები იყოს ჩადებული, კიდევ უფრო გაამყარა. ყველა ინსტანციის გავლის შემდეგ მოსარჩელეები აპირებენ ევროსასამართლოს მიმართონ.
„ენგურჰესის“ მართვის თაობაზე „ინტერ-რაო ეესსა“ და ენერგეტიკის სამინისტროს შორის გაფორმებული მემორანდუმი კვლავ გრიფით საიდუმლო დოკუმენტად რჩება. სასამართლომ სამი მოსარჩელის - „ახალგაზრდა იურისტების“, გაზეთ „რეზონანსისა“ და კონსერვატიული პარტიის მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა.
„დოკუმენტს საიდუმლო გრიფი არ მოხსნეს, - დღეს მხოლოდ ეს სარეზოლუციო ნაწილი გამოცხადდა, თუმცა მტკიცებულებები, რის საფუძველზე გვეთქვა უარი, ჯერ არ არის. რატომ უნდა იყოს საიდუმლო და რატომ არ უნდა იყოს საზოგადოებისათვის ღია აღნიშნული მემორანდუმი?“ - სვამს კითხვას კონსერვატული პარტიის ადვოკატი ნათია კორკოტაძე. აღნიშნული მემორანდუმი 2008 წლის 30 დეკემბერს გაფორმდა. მალევე,2009 წლის 15 იანვარს, დოკუმენტში ჩახედვა მოინდომა გაზეთმა „რეზონანსმა“, შემდეგ - „ახალგაზრდა იურისტებმა“ და ცოტა მოგვიანებით - კონსერვატიულმა პარტიამაც, თუმცა ამაოდ. ინფორმაციის გამოთხოვიდან მეორე დღესვე მემორანდუმს საიდუმლო გრიფი დაედო. მოტივაცია ის იყო, რომ ის „ინტერ-რაო ეეს“-ისათვის საიდუმლო კომერციულ ინფორმაციას შეიცავდა. ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე ნინო ენუქიძე განმარტავს:
„რაო ეეს“-მა ჩათვალა, რომ ეს არის მისი კომერციული საიდუმლოება და მოგვმართა ჩვენ, ენერგეტიკის სამინისტროს, რომ დაგვედო გრიფი და, ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის თანახმად, ვალდებულები ვიყავით განგვეხილა ეს საკითხი. განვიხილეთ და, მინისტრის ბრძანებით, ის გახდა საიდუმლო“.
სასამართლომდე ადმინისტრაციული საჩივრები ჯერ ენერგეტიკის სამინისტროში შევიდა, თუმცა „რეზონანსისა“ და კონსერვატორების მოთხოვნა მაშინაც არ დაკმაყოფილდა, რის შემდეგაც მათ უკვე სასამართლოს მიმართეს. ერთ-ერთ მოსარჩელეს, კონსერვატიული პარტიის წევრს ბიძინა გუჯაბიძეს, სასამართლოს 9 ნოემბრის გადაწყვეტილების შემდეგ გაუმყარდა ეჭვი, რომ მემორანდუმში, შესაძლოა, იდოს ქვეყნის ინტერესებისათვის საზიანო პუნქტები: „ჩვენ გვაქვს საფუძვლიანი ეჭვი, რომ ეს კორუფციული გარიგება და ქვეყნის საწინააღმდეგო ქმედებაა“.
გუჯაბიძე ფიქრობს, რომ მემორანდუმის საჯაროობით, შესაძლოა, აშკარა გახდეს ისეთი დეტალები, რომელთა გახმაურებაც ხელისუფლებისათვის არახელსაყრელია: „აშკარა გახდება, რომ 50 წლით აქვთ გაცემული, რაც, ასეთი სტრატეგიული ობიექტის შემთხვევაში, არ შეიძლება. ასევე გამოჩნდება, რომ იქ ყველა ბერკეტი რუსების ხელშია, რომ „რაო ეესს“ შეუძლია ნებისმიერ დროს შეუწყვიტოს ელექტროენერგია საქართველოს და ა.შ“.
კანონით, განმარტავს „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ წარმომადგენელი თამარ კორძაია, „ინტერ-რაო ეესს“ საკუთარი კომერციული საქმიანობის გასაიდუმლოების უფლება ჰქონდა, მაგრამ, მისივე სიტყვებით, ეს სულაც არ ნიშნავს იმას, რომ საჯარო დაწესებულებამ, ამ შემთხვევაში კი ენერგეტიკის სამინისტრომ, ცალსახად უნდა დააკმაყოფილოს ეს მოთხოვნა.
კორძაია ამბობს, რომ სასამართლოზე მოსარჩელეები სწორედ იმას ამტკიცებდნენ, რომ საზოგადოების ლეგიტიმური ინტერესი იყო გაცილებით მაღალი და აი, რატომ: „ენგურჰესი“ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი ობიექტია. მას აქვს შეხება გარემოსთან, რომლის შესახებაც არსებული ინფორმაციის მიღება საზოგადოების უფლებაა. გარდა ამისა, „ენგურჰესი“ არის კონფლიქტის რეგიონში არსებული სტრატეგიული ობიექტი, რომლის არასწორად მართვამ შეიძლება უზარმაზარი ზიანი მიაყენოს მთელ საქართველოს. ამიტომ საზოგადოების ლეგიტიმური ინტერესი გაცილებით მაღალია, ვიდრე „რაო ეეს-ის“ კომერციული ინტერესი“.
ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე ნინო ენუქიძე ყველანაირ საფრთხეს გამორიცხავს და ამბობს, რომ მემორანდუმი მხოლოდ წინასწარი განზრახვაა და „ინტერ-რაოს“ შემდგომი ქმედებები მისით განსაზღვრული არ არის.
მოსარჩელეების ეჭვი კი ეჭვად რჩება. შემდგომი ინსტანცია სააპელაციო სასამართლოა, შემდეგ - უზენაესი. ყველა ამ ინსტანციის გავლა მათ იმისთვის სჭირდებათ, რომ თავიანთი მოთხოვნის დაკმაყოფილებას ევროსასამართლოში მაინც მიაღწიონ.

Memorandum on Enguri Hydro Electro Station Is Still Secret
On November 9, 2009 Tbilisi City Court did not satisfy the request from Georgian Young Lawyers Association, newspaper “Resonance” and Conservative Party. They petitioned to lift the Griffith Secret from the Memorandum on the management of EngurHess between Government of Georgia and Inter-Rao Ues. The decision reinforced the doubt of suitors that there are some unacceptable conditions for Georgia in this memorandum. After the suitors appeal all courts in Georgia, the case will be sent to European Court.The memorandum on the management of EngurHess and Ministry of Energy of Georgia still remains Griffith Secret. The court did not satisfy the request of three suitors-Young Lawyers, newspaper” Resonance” and Conservative Party.
“They did not remove the Griffith Secret, Today only this Resolution Part was announced, though the statements why the request was rejected have not been advertised yet. Why should this memorandum be secret and not accessible for the public?” Natia Korkotadze, the lawyer of Conservative Party asks. This memorandum was adopted on December 30, 2008. Soon after, the newspaper “Resonance” wished to look through the document, then-Young Lawyers, later Conservative Party did similar request, but in vain. The memorandum became secret the day after information was requested on it. The motivation is secret commercial information on Inter-Rao Ues in the memorandum. Deputy Minister of Energy Nino Enukidze clarified:
“Rao Ues considered that their commercial secret was at stake and requested us to put Griffith on the document. In accordance to the Administrative Code of Georgia, we were entitled to discuss this issue. We discussed it and the minister decided to make it secret.”
Before the administrative court, Resonance and Conservative Party initially filled requests to the Ministry of Energy, however their plights were not satisfied. Consequently, suitors appealed to the court. November 9 decision of the court grounded the doubt of the member of the Conservative Party Bidzina Gujabidze; he doubts there are some conditions in the memorandum that can be harmful for the country. “We have grounded doubt that it is a corruptive and harmful agreement for the state.”
Gujabidze thinks the publicity of the memorandum could expose details which the government does not want to unleash. “We will learn that the government has assigned EngurHess to the Russian company for 50 years, which is not a lawful decision for a strategic entity. We will also learn that Russian will get hold of all advantages in the Hydro Electro Station and the Rao Ues will be able to cut electricity supply for Georgia whenever it decides.”
Lawyer for the Young Lawyers Association Tamar Kordzaia clarified that in accordance to the law Inter-Rao Ues had right to make its commercial activities secret. But it does not mean that the public agency, the Ministry of Energy in this particular case, was to satisfy the request of the company.
Kordzaia reported that the suitors claimed at the trial that legitimate public interest was higher than commercial secrecy because “EngurHess is very important entity for Georgia. Society has the right to get information about this company because it relates with environment. Besides that, the EngurHess is located in the conflict zone of Abkhazia and incorrect management can cause huge damage for Georgia. Thus, public interest is higher than commercial interest of Rao Ues.”
Nino Enukidze excludes all threat and said the memorandum is only a preliminary decision and further activities of Inter-Rao cannot be defined by this document.
Despite all that, the suitors still doubt. Next time they will appeal to the Appeal Court and then to the Supreme Court. Having appealed to every court in Georgia they will appeal to the European Court.