„კანონიერი ქურდი“ პოლიციელების ხელში დაიღუპა - „სიკვდილის მიზეზი უცნობია“
ე. წ. კანონიერი ქურდის, უჩა (უშანგი) გოდელაძის სიკვდილის ამბავი ქარელში ელვის სისწრაფით გავრცელდა. თავზარდამცემი ინფორმაცია ოჯახმა მოულოდნელად თბილისის ,,არამიანცის" საავადმყოფოდან მიიღო. მანამდე უჩა გოდელაძის შესახებ ცნობებს ახლობლები ტელეგადაცემა „ვიდეოპატრულიდან“ ელოდნენ. მათ იცოდნენ, რომ „კანონიერი ქურდი“ 3 დღით ადრე ,,სოდმა“ ბათუმში დააკავა. ასეთ „რეზონანსულ საქმეებზე“ კი შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახური ოპერატიულ ინფორმაციას ყოველთვის აწვდის სამთავრობო არხებს. რამდენიმე დღე ისე გავიდა, უჩა გოდელაძის დაკავების შესახებ ტელეარხებს არაფერი უთქვამთ. საბოლოოდ „კანონიერი ქურდის“ ცხედარი 22 სექტემბერს „არამიანცის“ მორგში აღმოჩნდა.
უჩა გოდელაძის გარდაცვალების მიზეზებზე ქარელში დღესაც ბევრს საუბრობენ. ერთმანეთში მრავალი ურთიერთგამომრიცხავი ვერსია ირევა. პირველი, ვინც ამ ამბავს გამოეხმაურა, ადგილობრივი ტელეკომპანია „თრიალეთია“. მის ვებ-გვერდზე, 22 სექტემბრით დათარიღებული ნიუსი აღმოვაჩინეთ. ტელეკომპანია პირდაპირ აცხადებს, რომ გოდელაძე სამართალდამცველებმა მოკლეს.
სრულად ვაქვეყნებთ „თრიალეთის“ მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას: „ბათუმში კანონიერი ქურდი უჩა გოდელაზე მოკლეს. 35 წლის უჩა გოდელაძის ცხედარს ქარელში დღეს ჩამოასვენებენ. გავრცელებული ინფორმაციით, იგი წუხელ გვიან ღამით ბათუმში მოკლეს. როგორც ირკვევა, სამართალდამცავები მას ორი წლის განმავლობაში ეძებდნენ. პოლიციის ინფორმაციით, გოდელაძე „კანონიერი ქურდის“ სტატუსით სარგებლობდა და მასზე ძებნა იყო გამოცხადებული. ადგილობრივების ცნობით, ამ დროის განმავლობაში იგი საზღვარგარეთ იყო გაქცეული. გუშინ კი პოლიციამ მისი დაკავება იმ დროს სცადა, როცა თურქეთის მხრიდან საქართველოსკენ საზღვრის გადმოკვეთას ცდილობდა“.
ანალოგიური ინფორმაცია ანალოგიური ფოტოს დართვით იმავე დღეს საინფორმაციო სააგენტო „ექსპრესნიუს.გე“-ზეც ჩნდება. ტექსტი იდენტურია. სააგენტოს მიერ გავრცელებული ცნობები მომდევნო დღეს გაზეთმა „რეზონანსმაც“ გამოიყენა.
ინფორმაციის გავრცელების ავტორის ვინაობის გარკვევა არ გაგვჭირვებია. ტელეკომპანია „თრიალეთის“ ჟურნალისტს, ლადო ბიჭაშვილს ჩვენთვის არაერთხელ უთქვამს, რომ „ექსპრესნიუსთან“ თანამშრომლობდა და „მხოლოდ ექსკლუზივებზე მუშაობდა“.
აღსანიშნავია, რომ ლადო ბიჭაშვილის დეიდაშვილი, ნინო ქიტუაშვილი, რომლის ოჯახშიც ბიჭაშვილი ცხოვრობს, შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის მთავარი სამმართველოს პრესსამსახურის უფროსია. „ეგ ინფორმაცია აღარ მახსოვს, როგორ გავრცელდა. როგორც ვიცი, მოსახლეობამ დაგვირეკა და იმის მიხედვით, გავაშუქეთ“, - გვითხრა ლადო ბიჭაშვილმა.
ჩვენი საუბრიდან ორი დღით ადრე ბიჭაშვილი პრეზიდენტის რწმუნებულის მოადგილემ, ბადრი ნანეტაშვილმა ტელეკომპანია „თრიალეთის“ საინფორმაციო სამსახურის უფროსად (მენეჯერად) დანიშნა. ჩვენც „თრიალეთის“ მიერ გავრცელებული ინფორმაციით განსაკუთრებით იმიტომ დავინტერესდით, რომ მის ავტორს გარკვეული კავშირები აქვს ხელისუფლების წარმომადგენლებთან, მათ შორის - შსს-ს პრესსამსახურის თანამშრომლებთან.
„თრიალეთის“ მტკიცებით, უჩა გოდელაძე ბათუმში იმ დროს მოკლეს, როცა თურქეთიდან საზღვარზე გადმოდიოდა. სინამდვილეში, როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტმა“ ღუდუშაურის კლინიკიდან მიღებული ინფორმაციით გაარკვია,  უშანგი გოდელაძე 21 სექტემბერს თბილისში, ღუდუშაურის კლინიკაში, გაურკვეველ ვითარებაში გარდაიცვალა.
რა მოხდა ბათუმში
ბათუმში კოლეგებს - გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტებს დავუკავშირდით. ჟურნალისტმა ნათია როყვამ თვითმხილველებზე დაყრდნობით გაარკვია, რომ უჩა გოდელაძე ბათუმში რესტორან „აჭარულ სახლთან“ დააკავეს. „კანონიერი ქურდი“ საზღვრის გადაკვეთის გამო რომ არ მოუკლავთ, ამას ბათუმის სასამართლოდან მოპოვებული აღკვეთის ღონისძიების დადგენილებაც ადასტურებს. ეს დადგენილება ასევე უტყუარი მტკიცებულებაა, რომ გოდელაძე დაკავებისას სამართალდამცავებს  არანაირ წინააღმდეგობას არ უწევდა. დოკუმენტით ისიც ირკვევა, რომ უჩა გოდელაძე 15 სექტემბერს დააკავეს. დაკავებიდან სიკვდილამდე სამართალდამცავებმა ოჯახის წევრებს ეჭვმიტანილის ადგილსამყოფელი არც კი გააგებინეს. ოჯახმა მხოლოდ გადმოცემით გაიგო, რომ უჩა გოდელაძე პოლიციამ დააკავა.
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის საქალაქო სასამართლომ უჩა გოდელაძეს აღკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა 18 სექტემბერს შეუფარდა. სავარაუდოდ, პატიმარი ბათუმის წინასწარი დაკავების იზოლატორიდან იმავე დღეს - 18 სექტემბერს თბილისში, მე-7 საპყრობილის სამკურნალო დაწესებულებაში ჩამოიყვანეს. მე-7 საპყრობილიდან კი 19 სექტემბერს ღუდუშაურის კლინიკაში მრავლობითი ტრამვებით მიიყვანეს.
აჭარის საქალაქო სასამართლოს მიმართა სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის #1 სამმართველოს გამომძიებელმა შოთა მამულაძემ. აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების ოქმში ვკითხულობთ: „გოდელაძემ განიზრახა საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთა გოჩა მურადოვთან ერთად. იგი დაკავებულია ბათუმში - ანგისის დასახლება, იმედის ქ. #16-ში 2009 წლის 15 სექტემბერს, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალება ჰეროინის უკანონოდ შენახვა-შეძენისთვის, ეჭვმიტანილის სახით“.
მოსამართლის ბრძანების ასლში წერია: „უშანგი გოდელაძე არის კანონიერი ქურდი და ქურდულ სამყაროში სარგებლობს მეტსახელით „უჩა“, მართავს ქურდულ სამყაროს. გამოძიების ვერსიით, მან საქართველოს საზღვრის უკანონო გადაკვეთა გოჩა მურადოვთან ერთად განიზრახა. 14 სექტემბერს საკუთარი სიმბარათიდან დაუკავშირდა ნაცნობს, ქურდული სამყაროს ტრადიციების მატარებელ ვინმე მინდია კახიძეს და სთხოვა დახმარება, რომ მას და გოჩა მურადოვს საზღვრის უკანონო გადაკვეთაში დახმარებოდა. 14 სექტემბერს მინდია კახიძე დაუკავშირდა თავის დედას, ნინო კახიძეს და უთხრა, რომ მასთან სახლში ირაკლი გოგოლიშვილი მიიყვანდა სტუმრებს და უჩასთვის განსაკურებული ყურადღება მიექცია. უშანგი გოდელაძე და გოჩა მურადოვი მინდია კახიძესთან შეთანხმებით და გოგოლიშვილის დახმარებით მივიდნენ მის საცხოვრებელ სახლში. უშანგი გოდელაძე ნარკოტიკული ნივთიერება ჰეროინის შეძენა-შენახვაზე დააკავეს, რომელსაც „შორტის“ მარცხენა ჯიბეში სიგარეტის კოლოფში ინახავდა. მან პოლიციელებს განუცხადა, რომ იყო კანონიერი ქურდი და ჩხრეკისას მისი ეჭვმიტანილად დაკავების ოქმზე ხელი არ მოაწერა“.
სწორედ ამ გარემოებების გათვალისწინებით, ბათუმის სასამართლოს მოსამართლემ უჩა გოდელაძეს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა და ჩააბარა სამართალდამცავებს. სამართალდამცავებმა კი ვერ უზრუნველყეს უჩა გოდელაძის სიცოცხლის შენარჩუნება. პატიმარის ცხედარი ისე მოხვდა „არამიანცის“ საავადმყოფოს მორგში, რომ მედპერსონალს გაუჭირდა ცხედრის ვინაობა გარკვევა.
ბათუმის პოლიციამ საზღვარი ბათუმში გადმოწია...
როგორც ცნობილია, საქართველო-თურქეთის საზღვარზე სავიზო რეჟიმი მოხსნილია და ჩვეულებრივ მოქალაქეებს მეზობელი ქვეყნის ტერიტორიაზე გადასვლის შემაბრკოლებელი გარემოებები წესით არ ხვდება. აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების დროს ბათუმის სასამართლოს არ უმსჯელია, რამდენად კანონიერი იყო ქალაქის ცენტრში დაკავებული მოქალაქის მიმართ საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდების წაყენება. დაკავების ადგილად ოფიციალურად ბათუმია დაფიქსირებული. აქ კი სამართალდამცავებმა გამოსავალს მიაგნეს. უჩა გოდელაძეს დიდი რაოდენობით ჰეროინი აღმოუჩინეს. თუმცა, როგორც სახაზინო წესით დანიშნულმა ადვოკატმა გვითხრა, სასამართლოზე დაკავებული აცხადებდა, რომ ჰეროინი სამართალდამცავებმა ჩაუდეს.
ჩვენ ქარელში რამდენიმე მოსახლეს გავესაუბრეთ, ჰქონდათ თუ არა ინფორმაცია გარდაცვალებამდე უჩა გოდელაძის ძებნასთან დაკავშირებით. ,,მას დამალვა არც უცდია. მე როგორც ვიცი, გორის რაიონის სოფელ სკრაშიც იყო მისული ნათესავთან სამძიმარზე, ქობულეთშიც იყო და ბათუმშიც. ძებნილი თუ იყო, ასე როგორ ივლიდა?!“ - აცხადებს ქარელის მკვიდრი ნ. არხოშაშვილი.
მის სავარაუდო მკვლელობაზე ასევე გვესაუბრა პიროვნება, რომელიც საკუთარი ვინაობის გამხელას ერიდება შემდგომი გართულების თავიდან აცილების მიზნით: „რა უნდა ვთქვა?! მოკლეს ადამიანი ცემით. მთელი ქარელი იყო სამძიმარზე და არა მარტო ქარელის რაიონი. ვის რა დაუშავა უჩამ? რატომ იყო საშიში და თუ მართლა დასაჭერი იყო, დაეჭირათ! რატომ მოკლეს?!“
შემდეგ გარდაცვლილის ოჯახში მივედით და ოჯახის წევრებს გავესაუბრეთ.
„უჩა საქართველოდან მაშინ წავიდა, როცა ორწლიანი პატიმრობის შემდეგ ციხიდან ახალი გამოსული იყო. ჩვენ ერთად დავტოვეთ ქვეყანა. იგი არანაირ დანაშაულს არ გაქცევია. ოფიციალურად გათავისუფლდა და ცხადია, ძებნილიც არ იყო“, - აცხადებს გარდაცვლილის მეუღლე ნინო გოდელაძე.
ჩვენთან საუბარშივე მეუღლემ ასევე აღნიშნა, რომ მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით მრავალი აბსურდული ინფორმაცია გავრცელდა: „პრესაში დაიწერა, თითქოს ჩემი მეუღლე რაღაც მსხვილ ბიზნესს მართავდა და ფეშენებელურ სახლში ვცხოვრობდით. თუმცა, ჩვენთან და პირადად ჩემთან არავინ მოსულა. სხვა რომ არაფერი ვთქვა, ელემენტარულად ჩემი სახლი მაინც ენახათ, სად ვცხოვრობთ. ამის მეტი სახლი ჩვენ არ გვაქვს და თქვენ თვითონაც ხომ ხედავთ როგორ გამოიყურება. გაიარეთ ქარელში და ნახეთ, რამდენი სახლია ამაზე უკეთესი“.
ნინო გოდელაძე იხსენებს, როგორ შეიტყო ოჯახმა უჩას გარდაცვალების შესახებ: „არამიანცის პროზექტურიდან გაგვაგებინეს, რომ უჩას გვამი იყო მიტანილი. როგორც გავიგეთ, თავიდან 3 დღის განმავლობაში სხვა საავადმყოფოში ესვენა. „არამიანცში“ ცხედარი ჩვენმა ნათესავმა ამოიცნო. არ ვიცი, როგორ ან სად დააკავეს. გვამი საშინლად იყო დაზინებული“.
გარდაცვლილის მეუღლისგან შევეცადეთ, გაგვეგო, რა წერია ექსპერტიზის დასკვნაში. თუმცა ნინო გოდელაძემ განგვიცხადა, რომ ასეთი დასკვნა ჯერჯერობით არა აქვს. დამოუკიდებელი ექსპერტიზა კი ოჯახს არ მოუთხოვებია და არც აპირებს.
„ვიცი, რომ სამართალს ვერ ვიპოვი. ვფიქრობ, არ ღირს არც დამოუკიდებელი ექსპერტიზის ჩატარება და არც ადვოკატის დაქირავებას ვაპირებთ. უჩას არაფერი ეშველება და შეიძლება, ჩვენც შეგვექმნას პრობლემები“, - გვითხრა ნინო გოდელაძემ.
რაც შეეხება გარდაცვალების ცნობას, ნინო გოდელაძის განმარტებით, საავადმყოფოდან გაცემულ ცნობაში სიკვდილის მიზეზი „უცნობია“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ბიუროს იურისტი თეა თედლიაშვილი გაუგებრად მიიჩნევს გარდაცვალების მიზეზის გასაიდუმლოებას: ,,პიროვნება, რომელზეც თქვენ მოკვლევას აწარმოებთ, სავარაუდოდ, გარდაიცვალა ან ციხის სამედიცინო დაწესებულებაში, ანდა საავადმყოფოში. აქედან გამომდინარე, არანაირად არ შეიძლება მისი გარდაცვალების მოწმობაში ეწეროს ეს ფრაზა -  „გარდაცვალების მიზეზი უცნობია“.
ვის ინტერესებს იცავს სახაზინო ადვოკატი?!..
უჩა გოდელაძეს გარდაცვალებამდე სახაზინო ადვოკატი დაუნიშნეს. მუხლი, რომლითაც მისი საქმე აღიძრა, სამუდამო პატიმრობას ითვალისწინებდა. წესით, დაკავებულისთვის უნდა შეეთავაზებინათ დამოუკიდებელი ადვოკატის აყვანა. მნიშვნელოვანია ის გარემოებაც, რომ გოდელაძეს დაკავებისას არ ჰყავდა არც ერთი მოწმე, გარდა სამართალდამცავებისა.
უჩა გოდელაძეს ბათუმის საქალაქო სასამართლოს სახაზინო ადვოკატი, მამუკა ზოიძე იცავდა. ჩვენს კითხვაზე - განემარტა თუ არა დაკავებულს უფლებები, ზოიძემ გვიპასუხა: „რა თქმა უნდა, დაკავებულს განემარტა, რომ ჰქონდა დამოუკიდებელი ადვიოკატის აყვანის უფლება, რაზეც მან უარი განაცხადა“.
„არის თუ არა სადმე დოკუმენტალურად დაფიქსირებული, რომ გოდელაძემ უარი თქვა ადვოკატის აყვანაზე?“ - ჩავეკითხეთ სახაზინო ადვოკატს. „რა საჭიროა ამის დოკუმენტალურად დაფიქსირება? 5 საათის განმავლობაში არც გამოჩენილა არანაირი ადვოკატი. რაც შეეხება მოწმეს, მართალი გითხრათ, არცაა საჭირო ამ დროს მოწმე“, - განაგრძო მამუკა ზოიძემ.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით, დაკავებულისთვის უნდა შეეთავაზებინათ მოწმის დასწრება. არც ამის დოკუმენტი არსებობს, რომ ჩხრეკის დროს გოდელაძემ მოწმის დასწრება არ ისურვა. საქმეში არაა აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების ოქმზე მისი ხელმოწერაც. ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მიერ შედგენილ ოქმში გოდელაძე მოხსენიებულია როგორც ნასამართლეობის არმქონე: „ბრალდებულ უშანგი ჯუმბერის ძე გოდელაძეს, დაბადებულ 1971 წლის 05 აპრილს ქარელში, წარსულში ნასამართლეობის არმქონეს შეეფარდოს დაპატიმრება 2 (ორი) თვის ვადით“.
მასალაზე მუშაობისას აღმოვაჩინეთ, რომ ციხიდან ახალი გამოსული ადვოკატი მამუკა ნოზაძე, რომელიც თავის უკანონო პატიმრობას სტრასბურგის სასამართლოში ასაჩივრებს, თავის დროს უჩა გოდელაძის ინტერესებს სასამართლოში იცავდა.
მამუკა ნოზაძეს ვთხოვეთ სამართლებრივად განემარტა ის გარემოებები, რაც გოდელაძის დაკავებას ახლდა თან. მამუკა ნოზაძე არ გამორიცხავს, რომ შესაძლოა, თავად სამართალდამცველების მხრიდან უპრეცედენტო კანონდარღვევასა და დანაშაულთანაც გვქონდეს საქმე.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აგრძელებს ჟურნალისტურ გამოძიებას. შემდეგ პუბლიკაციაში წარმოგიდგენთ მედპერსონალის კომენტარებს. ასევე ინტერვიუს ადვოკატ მამუკა ნოზაძესთან, რომელიც ფიქრობს, რომ გოდელაძე მისი „ქურდული“ მენტალობის გამო მოკლეს: ,,უჩა გოდელაძე მოკლული იქნა მისი სტატუსიდან გამომდინარე, რაც ამაზრზენია, რადგან მხოლოდ საქართველოშია ასეთი დისკრიმინირებული მიდგომა. პირი ატარებს კანონიერი „ქურდის სახელს“ და მის მიმართ მარტო ამ მიზეზით ხორციელდება სისხლის სამართლებრივი დევნა. ხვალ პრეზიდენტს ან პარლამენტს სიტყვა ,,კოსმონავტი" რომ არ მოეწონოს, კოსმონავტების დევნა უნდა დაიწყონ?!“

Criminal Died In Presence of Policemen – Reason of Death Unclear
The news of the death of So-called criminal “godfather” – influential criminals were famous as “Vor v Vzakone” in Soviet Union – Ucha “Ushangi” Godeladze spread in Kareli district very quickly. The family was informed about the tragedy by Tbilisi Aramiantsi Hospital. Before that, the relatives expected to get new information about Ucha Godeladze from the TV-program “VideoPatrol”. They learned the Special Operative Department of MIA arrested the criminal in Batumi that three days before. The press-center of the MIA usually reports such important detentions to pro-governmental TV-companies. Several days passed, and TV-Stations did not report anything about Ucha Godeladze’s detention. Finally, on September 22, the body of the dead criminal “godfather” was found in the morgue of Aramiantsi Hospital.
Reasons of Ucha Godeladze’s death are much discussed in Kareli. People have many contradictory versions. The local TV-station “Trialeti” first related this fact; we found news about it on their website. The TV-station openly states that Godeladze was killed by law enforcement officers.
Here is the news published by Trialeti-TV: In Batumi, the influencial criminal Ucha Godeladze was killed. 35-year-old Ucha Godeladze’s body will be brought to Kareli today. Reportedly, he was killed late last night in Batumi. The law enforcement bodies looked for him for two years. According to the police, Godeladze was an influential criminal and he was wanted. According to local people, Godeladze had lived some time abroad to hide from law enforcement bodies. Yesterday, police tried to arrest him when he was trying to cross the Turkish-Georgian border; he was coming from Turkey.”
News agency expressnews.ge also published same information on the same day together with photo. The texts of the news are equal. Newspaper “Resonance” also published information the following day.
It was not difficult to find out the author of the information. Lado Bichashvili, journalist for the TV-station “Trialeti” often told us that he cooperated with exxpressnews.ge and “worked only for exclusive information.”
It must be noted that Lado Bichashvili lives in the family of his cousin Nino Kituashvili; the latter is spokesperson of Shida Kartli Regional Police Department. “I do not remember who informed us about it. As far as I know people called us and we published the news,” said Bichashvili.
Two days before our conversation Badri Nanetashvili, Shida Kartly region deputy governor, appointed Bichashvili on the position of news-room manager at TV-Station “Trialeti”. Thus we got interested in the information spread by the government because the author of the news has links with the governmental officials among them with spokespersons of MIA.
According to “Trialeti”, Ucha Godeladze was killed in Batumi when he was arriving from Turkey. In fact, the Human Rights Center learned from the information provided by Tbilisi Ghudushauri Hospital that Ushangi Godeladze died in their hospital on September 21 in obscure situation.
What Happened in Batumi?
We got in touch with our colleagues in Batumi, journalists of the local newspaper “Batumelebi”. Journalist Natia Rokva found out from witnesses that Ucha Godeladze was arrested in Batumi close to the restaurant “Adjara House”. The criminal was not killed because of crossing border. A resolution released by Batumi city court on imprisonment also confirms this claiming. This resolution is another proof that Godeladze did not resist policemen during detention. The document demonstrates that Ucha Godeladze was arrested on September 15. Family members of the suspect were not informed about the location of Godeladze from detention before his death. The family learned from other people that Ucha Godeladze was arrested.
City Court of Adjara Autonomous Republic sentenced Ucha Godeladze to two-month pretrial detention on September 18. Supposedly, the detainee was taken from Batumi pretrial detention setting to jail hospital N 7 in Tbilisi on the same day. On September 19, he was taken to Ghudushauri hospital with plenty of injuries.
Investigator of Frontier Guard Department N 1 Shota Mamuladze appealed to Batumi City Court. The protocol on imprisonment states: “Godeladze intended to cross state border of Georgia illegally together with Gocha Muradov. He was detained in Batumi’s Anaga settlement, Imedi Street N 16 on September 15 as a suspected for the purchase and possession of particularly large amount of narcotic substance heroine.”
Copy of the judge’s resolution states: “Ushangi Godeladze is a criminal with influence and he is famous under the name of “Ucha” among criminals; many criminals obey him. According to the investigation, he intended to cross border of Georgia illegally together with Gocha Muradov. On September 14, he called Mindia Kakhidze, a person sharing and respecting criminal traditions, from his phone-card and requested him to assist him to cross border. Kakhidze called his mother Nino Kakhidze and informed her that Irakli Gogolishvili would bring some guests to their house and she had to pay particular attention to Ucha. Ushangi Godeladze and Gocha Muradov went to Kakhidze’s house with the support of Gogolishvili. Ushangi Godeladze was arrested for purchase-possession of narcotic substance heroine which he had had in the cigarette ox in his left pocket of the shorts. He explained to the policemen that he was Vor v Zakone and did not sign the detention protocol.”
Considering these circumstances, the judge at the Batumi City Court sentenced Ucha Godeladze to two-month pretrial detention and handed to law enforcement officers. The policemen could not ensure safety for Godeladze. When the body of the detainee was brought to the hospital, medical personnel could not assess his identity.
Batumi Police Moved Border to Batumi…
Reportedly, there is no visa-regime on Georgian-Turkish border and everybody can travel to our neighbor country without any obstacles. While discussing the liability Batumi City Court did not consider how lawful was to blame a person detained in the center of the city for illegal crossing of border. Official place of detention is Batumi. Here, law enforcement bodies found solution. They discovered large amount of heroine on Ucha Godeladze. However, as the public attorney told us, the detainee said at the trial that policemen planted heroine on him.
We interviewed several residents of Kareli and asked whether they knew that Ucha Godeladze was wanted by policemen. “He never tried to hide from policemen. As far as I know he had visited his relatives in the village of Skra in Gori district; he had been in Kobuleti and Batumi too. If he was wanted, how could he travel so openly,” said N. Arkhoshashvili.
A person, who preferred to keep his name anonymous also spoke about his death with us. “What can I say? The man was killed with beating. Entire population of Kareli came to his funeral and not only people from Kareli. Ucha had not done any harm to anybody? Why was he dangerous and if he deserved to be imprisoned, they should have arrested him. Why did they kill him?”
Then we visited the family of Godeladze and conversed with family members.
“Ucha left Georgia when he was released from prison after two-year-imprisonment. We left the country together. He did not escape any crime. He was officially released and of course he was not wanted,” said widow of Godeladze, Nino Godeladze.
She added that media spread absurd information: “They wrote in newspapers that my husband was running serious business and we lived in a mansion. However, nobody came to us and asked anything. Let them come and see our house. We have no more house and you see how it looks like. You will find many houses even in Kareli which are better than ours.”
Nino Godeladze recalled how the family learned about Ucha’s death. “We were informed from the morgue of Aramiantsi hospital that Ucha’s body was brought to their hospital. We learned later that his body was in another hospital for 3 days. Our relative recognized him in Aramiantsi Hospital. I do not know how and where he was arrested. The body was terribly injured.”
We tried to get information about the expertise conclusion from the widow of Ucha Godeladze. However, Nino Godelidze said they do not have conclusion yet. The family has not requested independence expertise and is not going to request it in future.
“I know I will not find justice. I think neither independent expertise has sense and nor hiring an attorney. We cannot help Ucha with it and we might face new problems for that”, said Nino Godeladze.
As for the reasons of death Nino Godeladze said notification on death from the hospital states the reason of death is unknown.
Tea Tediashvili, the lawyer for Shida Kartli office of the Human Rights Centre, considers it is unclear why the reason of death is made secret: ”The person supposedly died either in jail hospital or in ordinary hospital. Consequently, it is impossible to write “the reason of death is unclear” in the notification on death.
Whose Interests Does Public Attorney Defend?
Before death public attorney was appointed for Ucha. The article under which he was charged envisages life-sentence. As a rule an independent attorney was to be offered to the detainee. One more important circumstance is that only policemen witnessed detention of Godeladze.
Mamuka Zoidze, the public attorney of Batumi City Court defended Ucha Godeladze. We asked him whether Godeladze was introduced to his rights and Zoidze answered:” Of course, we clarified to the detainee that he had right to hire independent lawyer, but he refused”.
“Do you have document which can confirm that Godeladze refused to hire independent attorney?” we asked the public attorney. “It is not necessary to make document on it. Lawyer did not appear within 5 hours after he was detained. As for witness, to tell the truth, witness is not necessary during the detention”, added Mamuka Zoidze.
According to the Criminal Procedural Code they should have offered the detainee to invite witness. There is not a document that can prove that Godeladze refused to invite witnesses. There is not his signature on the detention protocol. Protocol drawn up by Batumi City Court states Godeladze did not have criminal record: “Detainee Ushangi Godeladze, born in Kareli District on April 5, 1971, without criminal record, is sentenced to two months pretrial detention”.
Working on this fact we found out that Mamuka Nozadze, who was Godeladze’s attorney, has been released from the prison lately and intends to appeal against his illegal detention at Strasburg Court.
We asked Mamuka Nozadze to clarify the circumstances of Godeladze’s detention. He does not exclude fact, that law enforcement officers have blatantly breached rights of the detainee and committed crime.
The Human Rights Centre continues journalistic investigation on the fact. Later, we will publish comments of medical personnel and interview with Mamuka Nozadze in the next publication. Nozadze thinks that Godeladze was killed for his “criminal” mentality: Ucha Godeladze was killed because of his status that is terrible fact, because law enforcement bodies have such discriminative attitude to criminals only in Georgia. A person is called Vor v Zakone and he is persecuted for that. If the president or parliament members dislike cosmonauts tomorrow, will they start persecution of cosmonauts?!”