ქუთაისის მერმა სახელმწიფო მოხელე პარტიული ნიშნით გაათავისუფლა
ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის ბავშვთა უფლებების დაცვისა და არასრულწლოვნებთან მუშაობის სამსახურის უფროსი დაკავებული თანამდებობიდან მეხუთედ გაათავისუფლეს. მაგული გიორგაძე მერიას უპირისპირდება და საჩივარი ქუთაისის პროკურატურაში შეაქვს.
დაპირისპირების მიზეზი, როგორც მაგული გიორგაძე აცხადებს, პარტიულია. რამდენიმე დღის წინ მან განაცხადა, რომ აპირებს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილეობა მიიღოს, მაგრამ არა „ნაციონალური მოძრაობიდან“.
„მე მგონი, მაქვს უფლება, მქონდეს ჩემი დამოუკიდებელი პოზიცია და ამის შესახებ ხმამაღლადაც ვთქვა. არ შეიძლება, ამ მიზეზით ადამიანს სამსახურიდან ათავისუფლებდნენ. მაგრამ ამ ქვეყანაში აუცილებლად „ნაციონალი“ უნდა იყო და აუცილებლად ამ ხელისუფლებას უნდა ემსახურებოდე. მე ბავშვებს, მათ კეთილდღეობას ვემსახურები და ჩემთვის ეს არის მნიშვნელოვანი. ჩვენმა სამსახურმა ეს არაერთხელ დაადასტურა საქმით და არა მხოლოდ ლაპარაკით, როგორც ეს ხშირ შემთხვევაში ხდება“, - აცხადებს ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის ბავშვთა უფლებების დაცვისა და არასრულწლოვნებთან მუშაობის სამსახურის უკვე ყოფილი უფროსი.
მაგული გიორგაძემ საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტს მიმართა. კომიტეტის თავმჯდომარის, გია არსენიშვილის სახელზე გაგზავნილ წერილში იგი იმ ზეწოლაზე მიუთითებდა, რასაც მერი და ზოგადად, მერიის აპარატი მის მიმართ ახორციელებდა. საპასუხოდ, გია არსენიშვილმა ქუთაისის მერიას და საკრებულოს წერილით მიმართა, საქმის უკეთ შესწავლა და გადაწყვეტილების გონივრულად მიღებას სთხოვა.
მიუხედავად არსენიშვილის წერილისა, მაგული გიორგაძემ დაკავებული თანამდებობა ვერ შეინარჩუნა: „ქუთაისის საკრებულომ, რომელმაც კარგად იცის ჩემი საქმიანობის შესახებ, არ დამიკმაყოფილა ადმინისტრაციული საჩივარი თანამდებობაზე აღდგენის შესახებ. როგორც ჩანს, ეს საკითხი ადგილობრივი თვითმმართველობის დონეზე ვერ გადაწყდა და სხვა ინსტანციის ჩართვაა საჭირო. არც ეს არის პრობლემა. ყველაფერს გავაკეთებ, რომ ჩემი სიმართლე გავიტანო“.
რამდენიმე თვის წინ, ქალაქის ცენტრში, თამარ მეფის ქუჩაზე შენობა, რომელშიც  ბავშვთა უფლებების დაცვისა და არასრულწლოვნებთან მუშაობის სამსახური იყო განთავსებული,  საკმაოდ საეჭვი ვითარებაში დაიწვა. განადგურდა არქივიც, რომელშიც ბევრი გახმაურებული და რეზონანსული საქმე ინახებოდა. მომხდარისთანავე გაჩნდა ეჭვი, რომ ხანძარი სწორედ აღნიშნული სამსახურის საქმიანობას უკავშირდებოდა. თუმცა, ამაზე თითქმის არ საუბრობენ.
ბავშვთა უფლებების დაცვისა და არასრულწლოვნებთან მუშაობის სამსახურის ყოფილი უფროსი ქალაქის მერთან დათმობაზე წასვლას არ აპირებს. აღსანიშნავია, რომ მას არც სხვა მერებთან ჰქონდა აწყობილი ურთიერთობა და შამუგიას წინამორბედებმაც რამდენჯერმე გაანთავისუფლეს, მაგრამ თანამდებობაზე თავი აღიდგინა.
თავად ნუგზარ შამუგია აცხადებს, რომ ბავშვთა უფლებების დაცვისა და არასრულწლოვნებთან მუშაობის სამსახურის ყოფილ უფროსთან პოლემიკას არ აპირებს.

Head of department for children’ rights and juvenile issues at the Kutaisi local government was fired for the fifth time already. Maguli Giorgadze appeals to the Kutaisi Prosecutor’s Office against the City Hall.
The reason for the controversy is her party membership as Maguli Giorgadze claims. Several days ago she stated she is going to take part in the elections of the local self-government as a candidate but not as a member of the National Movement, the ruling party.
“I think I have right to have my own position and can speak about it openly. Person cannot be fired because of it. But in this country everybody must be member of the National Party and serve only this government. I serve children and work for their welfare; it is most important for me. Our department has proved it by its activities and not only by speech like others do it in our country,” said former head of the department for children’s rights and juvenile issues.
Maguli Giorgadze has petitioned to the Human Rights Parliamentary Committee. In her letter to the chairman of the committee Gia Arsenishvili she spoke about the oppression on her by the mayor and administration of the city hall in general. In reply to her appeal, Gia Arsenishvili sent letter to Kutaisi City Hall and Municipality Board to study the case more carefully and make more reasonable decision.
Despite Arsenishvili’s letter, Maguli Giorgadze could not keep his position. “Kutaisi Municipality Board did not satisfy my administrative appeal on reappointing me on the same position. Apparently, this problem cannot be resolved at the level of local government and other institutions should involve it. It is not problem for me; I will do my best to prove my truth.”
Several months ago, the building of the department for children’s rights and juvenile issues in Queen Tamar Street in the center of the city was burnt in a very obscure situation. Archive was also destroyed which contained many famous and resonant cases. Soon after the accident, people doubted the fire was connected with the activities of the department; however, everybody avoided speaking about it.
Maguli Giorgadze is not going to surrender. It must be noted, that she had tense relationship with other mayors too and previous mayors also fired her several times; however each time she managed to reoccupy the position.
Mayor Nugzar Shamugia said he is not going to start argument with the former head of the department for children’s rights and juvenile issues.