დავეწიოთ და გავასწროთ დროს - 23 ნოემბერს საზეიმოდ გახსნილი ავტობანი სინამდვილეში 2010 წელს ამუშავდება
ეკა ლომიძე, „კვირის პალიტრა“
3 დეკემბერს თბილისი-ლესელიძის ავტომაგისტრალის იგოეთის მონაკვეთზე ავტოსატრანსპორტო შემთხვევა მოხდა, - „ინფინიტის“ მარკის ჯიპის მძღოლმა საჭე ვერ დაიმორჩილა და რამდენიმე ბრუნი გააკეთა. საბედნიეროდ, ავტოკატასტროფას მსხვერპლი არ მოჰყოლია. ავარია ახალაშენებული ავტობანის სწორედ იმ მონაკვეთზე მოხდა, რომელიც 23 ნოემბერს საქართველოს მთავრობამ და პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა გახსნეს.
იმ დღეს ითქვა, რომ ამიერიდან თბილისი-გორის მონაკვეთზე ავტობანი ცალმხრივად იმუშავებს და ვიწრო გზაზე ორმხრივი მოძრაობა და სახიფათო მონაკვეთები წარსულს ჩაბარდა. თუმცა, ზემოაღნიშნული ავარიის დღეს გაირკვა, რომ ავტობანი თბილისიდან გორამდე სრული დატვირთვით მხოლოდ საზეიმოდ გაიხსნა, ექსპლოატაციაში გასაშვებად ის მზად არ იყო და ამიტომაც ისევ დაიკეტა. ამას ავტოსატრანსპორტო გზების დეპარტამენტშიც ადასტურებენ და აცხადებენ, რომ 23 ნოემბერს გახსნილი ავტობანი სრული დატვირთვით მხოლოდ 2010 წელს ამუშავდება. მანამდე კი ცალკეული მონაკვეთი დროდადრო, სამუშაოების დასრულების მიზნით დაიკეტება. ცხადია, დეპარტამენტში არავინ იტყვის - რა გვექნა, გზა ჯერ კი არ იყო გასახსნელად მზად, მაგრამ გვაჩქარებდნენო.
ერთ ფაქტს რამდენიმე თვის წინ პირადად შევესწარი: იგოეთთან, გრაკლიანის მთის ფერდობის გაჭრისას, უნიკალური არქეოლოგიური აღმოჩენის სანახავად მისულმა ჟურნალისტებმა ის-ის იყო ექსპედიციის ხელმძღვანელთან ინტერვიუს ჩაწერა დავიწყეთ, რომ მისი ტელეფონი აწკრიალდა. ვიღაც ყვირილით მოითხოვდა ერთ კვირაში არქეოლოგიური სამუშაოების დასრულებას. არქეოლოგის მუდარას - ცოტა ხანი გვაცალეთ, შეუძლებელია ასე მოკლე ხანში ყველაფრის მოსწრებაო, ისევ ყვირილი მოჰყვა - მე ჩემი გეგმა მაქვს და როგორც გინდათ, ისე ჩაეტიეთ ჩემს დროშიო. ცხადია, იმ სატელეფონო ზარის ავტორი 23  ნოემბრისთვის ზრუნავდა.
როგორ შეიძლება დაასრულო საქმე იმაზე ბევრად ადრე, ვიდრე საჭიროა? ასე სწრაფად, გეგმურად და თანაც უხარისხოდ დასრულებული საქმეების ჩამოთვლაში დიდ დროს დავკარგავთ. მაგალითისთვის თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის შენობაც კმარა. თურქ ინვესტორსა და მშენებლებსაც ახრჩობდა საქართველოს ხელისუფლება - აბა, ჩქარა, 23 ნოემბრამდე ან 21 დეკემბრამდე (პრეზიდენტის დაბადების დღე) საქმეს მორჩითო. მორჩნენ და ქარის ამოვარდნისთანავე ჰაერში აფრიალდა წვიმით გაჟღენთილი სახურავი. სხვათა შორის, 23 ნოემბერს, ძველ თბილისში, „თათრის მოედანზე“ ასევე საზეიმოდ გახსნილ „ევროპულ მიწისქვეშა გადასასვლელში“ (ასე უწოდეს პრეზედენტმა და მერმა) ფილაქანზე წყალი მოედინება და მოსიარულეებს სრულიად არაევროპულ განწყობილებას უქმნის.
რას მივიღებთ აჩქარებით აშენებული ავტობანისგან? ავტოსატრანსპორტო გზების დეპარტამენტში ამტკიცებენ, რომ გზები ხარისხიანად შენდება და 25 წლის განმავლობაში ბეტონით ნაგებ ავტობანს კაპიტალური შეკეთება არ დასჭირდება. ისე კი, გზა რომ კარგ მდგომარეობაში გქონდეს, ყოველდღე სჭირდება ხელის შევლებაო. აგერ, გზაც და დროც ყველაფერს გამოაჩენს, დღეს კი ფაქტია, რომ ილუზიურ ყოფაში ვცხოვრობთ - ავტობანი იხსნება, მაგრამ არ იხსნება; ზოგიერთ რაიონში შადრევნები იხსნება, მაგრამ მეორე დღესვე წყალი აღარ მოდის; საერთაშორისო მნიშვნელობის ობიექტები იხსნება და შემდეგ აღმოჩნდება, რომ სტანდარტებს ვერ აკმაყოფილებს...
გია ხუხაშვილი, ეკონომიკის ექსპერტი: „პიარაქციებზე ორიენტირებული ხელისუფლება ვირტუალური კეთილდღეობის სურათის ხატვას ძალიან ჩქარობს. ეს ხალხი დროს ეჯიბრება. უნდათ, გაასწრონ. ამიტომაც ხშირად ფართხაფურთხით გაკეთებული საქმე უხარისხო აღმოჩნდება ხოლმე. თან, არა მხოლოდ უხარისხო... ირკვევა, რომ ეს იყო ტელედადგმა და სინამდვილეში, ობიექტი არ არის ჩაბარებული. ხელისუფლება ერთდღიან ამოცანებს ისახავს. არ ფიქრობს, რა იქნება ხვალ.  მთავარია, დღეს შეაყარონ საზოგადოებას ნაცარი თვალებში. ხვალ რა იქნება, ამაზე ხვალ იფიქრებენ. ხელისუფლება ამ უხარისხო საქმეებით აშენებს ხუხულას -  სისტემას, რომელსაც თავისივე მშენებელი მძევლად ჰყავს. დღეს ხელისუფლებას რომც მოუნდეს რაიმეს შეცვლა, ვერ შეცვლის, რადგან თავისი საქმეების მძევალია - იმ ხუხულასი, პატარა დეტალის შეცვლითაც რომ ჩამოინგრევა.
წარმოიდგინეთ, რომ ცხოვრობთ უხარისხოდ აშენებულ სახლში, რომელიც შეიძლება ნებისმიერმა მოძრაობამ დაანგრიოს. ასეთ სისტემაშია დღეს ჩვენი ხელისუფლება. იმისათვის, რომ გაძლოს, ეძებს ფუნქციას, ამიტომაც არის აგრესიული, მუდმივად მტრის ხატზე ლაპარაკობს, ებრძვის ავტორიტეტებს.  სწორედ ამაზე მეტყველებს ზღვარგადასული ლაპარაკიც საქართველოს პატრიარქზე. გადაფარვის მეთოდით მოქმედებენ. უნდათ, ადამიანს დაავიწყონ შიმშილი, სიცივე, გაჭირვება, უსამართლობა... რითი იწყება სატელევიზიო პროპაგანდის ყველა სიუჟეტი? ღორის გრიპი ან მენინგოკოკცემია, - ეს უნდა იყოს მთავარი თემა, ამან უნდა მიჩქმალოს ყველაფერი, ამაზე მუშაობენ პიარტექნოლოგები. მაგრამ ამას გრძელვადიანი შედეგი აქვს? არა! ეს მხოლო ტვინის ერთდღიან გამორეცხვას ისახავს მიზნად“.
P.S. ავტოსატრანსპორტო დეპარტამენტის ცნობით, ავტობანი თბილისიდან გორამდე, ობიექტური მიზეზების გამო, დროდადრო, ცალკეულ მონაკვეთში დაკარგავს ცალმხრივი მოძრაობის ფუნქციას. მშენებლები ამბობენ, რომ ეს გზა თბილისიდან გორის მიმართულებით აუცილებლად ჩაგიყვანთ გორში, მაგრამ როდის - ვერ აზუსტებენ...

02:37, Wednesday, 19.06.2013
On December 3, a car-accident happened near Igoeti village on Tbilisi-Leselidze motor-way – driver of the “Infinite Jeep” could not control the car and it made several turns in the air. Fortunately, nobody died in the accident. It happened on the new autoban which was opened on November 23 by the government and president of Georgia.
On that day, it was reported that hereinafter one-way motor-way would be opened between Tbilisi and Gori; double traffic on narrow road and dangerous places on the road remained in the past. However, on the day of the abovementioned car-accident people learned that Tbilisi-Gori road was not ready to serve drivers; so it was closed again. The Auto-Transport Road Department also confirmed this information and stated that the autoban opened on November 23 will start working in 2010. Meanwhile, various parts of the road will be closed for various activities. It is clear that nobody would say at the department that the road was not ready yet though governmental officials hurried them up.
I personally witnessed one fact several months ago. Near Igoeti village, when the Grakliani mountain was cut off, journalists arrived at the place to see unique archeological discoveries; we were about to interview the head of the expedition, his phone called. Somebody demanded him to finish the archeological cuts within one week. The archeologist urged the stranger to give some time to finish the work because it was impossible to finish everything in such a short time. His words were followed by shouting – we have our timetable and you should finish your work within the estimated time. Of course, the stranger was concerned about the opening ceremony of November 23.
How can a job be done much earlier than it is necessary? We will lose much time if we start to name the work done in a hurry and low quality. For example, we can mention the Tbilisi International Airport. Government of Georgia compelled Turkish investor and builders to finish construction before November 23 or December 21 (the birthday of the president). They finished in a hurry and as soon as strong wind blew the roof of the airport flew away. By the way, on November 23, “European underground passage” was opened in Tatris Moedani in old Tbilisi; however, now water is fleeing in it and people do not feel themselves in Europe at all.
What shall we receive from hurriedly built autoban? Auto-Transport Road Department claims the roads are constructed at high quality and within 25 the concrete autoban will not need reconstruction at all. However, they say in order to keep the road in good conditions, it shall be repaired very often. Here we have the new road and time will show the results. It is fact that we live in illusions – autoban is opened but is not opened; fountains are opened in some districts but next day water is cut; entities of international level are opened but soon we find out that they do not comply with standards…
Gia Khukhashvili, expert of economic science: “The government, oriented on PR-actions, is hurrying to create virtual picture of welfare. These people are competing with time; they want to overrun it. So, very often the job done in a hurry is not of high quality. As we found out it was a TV-show and in fact the road was not finished. The government has one-day plans and does not care what will be tomorrow. The most important for them is to show off before the society. They will think of tomorrow only tomorrow. The government is building this system according to poor schemes; within this system they keep the builders as hostages. Today, even if the government desires to change something, they will not do it because they are hostages of their deed – the house of cards which will pull down as soon as one detail is removed.
Just imagine living in a poorly built house which can pull down any moment. Our government is in similar situation now. In order to keep on, they look for their functions and that’s why they are aggressive; they permanently speak about enemies and fight against popular people. Recent speeches about patriarch of Georgia expose this situation. They act with the method of hiding. They want to make people forget hunger, cold, hard life, injustice… How does every news program start? They speak about H1N1 or meningococcemia - should it be the main topic of news programs; this information shall hush other more important problems; PR-technologists work on it. However, it does not have long-lasting effect. It aims to zombie people only for one day.”
P.S. According to the Auto-transport department, the autoban will be temporarily blocked in certain areas from Tbilisi to Gori because of repair activities. The builders say this road will definitely take you from Tbilisi to Gori but exact date is not known yet…