ევროკავშირი რუსეთის არმიას ქართული სოფლის დატოვებისკენ მოუწოდებს
12 დეკემბერს საქართველოში ევროკავშირის დამკვირვებლებმა რუსეთის არმიას მოუწოდეს, დატოვოს  სადაო ქართული სოფელი და განაცხადეს, რომ დაპატიმრებები სამხრეთ-ოსეთის დე-ფაქტო საზღვრის ორივე მხარეს დაძაბულობას ზრდის.
ევროკავშირის 225-კაციანი მისია საქართველოში ერთი წლის წინ განთავსდა. ეს მოხდა ხუთდღიანი ომის შემდეგ, როცა მზარდი დაძაბულობის შემდეგ სამხრეთ-ოსეთის აჯანყებულ რეგიონზე საქართველოს თავდასხმას რუსეთმა დამანგრეველი ძალით უპასუხა.
მისიის ხელმძღვანელმა ჰანსიორგ ჰაბერმა ღეუტერს-ს განუცხადა, რომ თანამგზავრულ ცენტრთან თანამშრომლობამ სამხრეთ ოსეთზე დაკვირვების შესაძლებლობა გააუმჯობესა. ევროკავშირის უიარაღო დამკვირვებლებს ამ რეგიონში არ უშვებენ. რუსეთი კი კვლავ არღვევს ევროკავშირის შუამავლობით გაფორმებული სამშვიდობო შეთანხმების პირობებს, რომელთა ძალითაც, ყველა შეიარაღებული ძალა ომამდელ პოზიციებზე უნდა დაბრუნებულიყო.
ბრძოლა იმ რეგიონში გაჩაღდა, რომელიც დასავლეთისკენ მიმავალი საკვანძო ენერგეტიკული მარშრუტების გზაჯვარედინზეა. ომიდან ორი თვის შემდეგ, რუსეთის არმიამ საქართველოს ტერიტორიის ბუფერული ზონებიდან უკან დაიხია, მაგრამ თავისი ჯარისკაცები არ გაჰყავს ბუფერული ზონის ერთ-ერთი სოფლიდან -  პერევიდან, რითაც საქართველოს ანრისხებს.
რუსეთმა სამხრეთ ოსეთი და საქართველოს მეორე აჯანყებული რეგიონი - აფხაზეთი დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად აღიარა და აცხადებს, რომ ორივე რეგიონში, მათთან გაფორმებული ორმხრივი ხელშეკრულებების საფუძველზე, რამდენიმე ათასი სამხედროსგან შემდგარი კონტინგენტი ჰყავს განთავსებული.
„იმ შემთხვევაშიც, თუკი თქვენ რაღაც მომენტში ამ ინტერპრეტაციას იღებთ, რუსები მასაც (ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებას) არღვევენ, რადგან მათი საკონტროლო-გამშვები პუნქტი პერევშია, რომელიც სამხრეთ-ოსეთის საზღვრებს მიღმაა“, – განაცხადა ჰაბერმა – „ვფიქრობ, ამ პრობლემის გადაწყვეტის დრო დადგა“.
რუსულმა არმიამ 2008 წლის 12 დეკემბერს პერევი დატოვა, მაგრამ იმავე დღეს დაბრუნდა, როგორც კი იქ ქართული ძალები შევიდნენ. სოფელი სამხრეთ ოსეთის დასავლეთ ფლანგის მისადგომებთანაა.
მისიის მანდატი სექტემბერში ერთი წლით განახლდა. ჰაბერის თქმით, ის მანდატის გაგრძელებას მომავალშიც ელის. მან განაცხადა, რომ ახლახანს მონიტორებმა გააუმჯობესეს ევროპულ თანამგზავრულ ცენტრთან თანამშრომლობა, რაც მათთვის ერთგვარი კომპენსაციაა იმ დროს, როცა სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე ვერ შედიან.
„ჩვენ შეგვიძლია, გარკვეული დოზით გადავამოწმოთ იმ  ინფორმაციის ნაწილი, რასაც მეორე მხარისგან ვიღებთ. თუმცა, ნდობის აღდგენა საქართველოს და ორ აჯანყებულ რეგიონს შორის სერიოზულ პრობლემად რჩება, რასაც ართულებს დაპატიმრებები  საქართველო-სამხრეთ ოსეთის საზღვართან, რომელიც მკაფიოდ განსაზღვრული არ არის“, – განაცხადა ჰაბერმა, - „ნდობის აღდგენა ჩვენი მანდატის ფუნქციებში შედის, მაგრამ ეს პროცესი აფხაზურ და ოსურ პერიმეტრზე ძალიან არათანაბრად ვითარდება. ადგილებზე არსებობს გარკვეული პრაქტიკული პრობლემები. განსაკუთრებით სამხრეთ-ოსეთის პერიმეტრზე, სადაც დაპატიმრებები ადმინისტრაციული საზღვრის ორივე მხარეს ხდება. ვფიქრობ, თუკი ჩვენ ამ პრობლემას მოვაგვარებთ, პროგრესს მივაღწევთ ნდობის აღდგენის საქმეში“.
გასულ კვირას ევროპელთა შუამავლობის შემდეგ ცხინვალიდან ორი ქართველი მოზარდი გაათავისუფლეს.  თავის მხრივ, საქართველომ ხუთი ოსი გაათავისუფლა, რომლებიც მანამდე სასამართლომ გაათავისუფლა, მაგრამ პოლიცია მათ ოთხი თვის განმავლობაში სახლში აკავებდა.

On December 12, EU observers in Georgia called upon the Russian army to leave Georgian village and stated that detention on both sides of de-facto border of South Ossetia complicates the situation.
225-member EU Mission deployed in Georgia one year ago. It happened after 5-day war in August, 2008 when Russia made devastating response to Georgia’s attack on break-away region of South Ossetian.
Head of the Mission, Hansiorg Haber reported to the Reuters that cooperation with satellite center improve the possibility to observe South Ossetia. Unarmed observes of the EU are not allowed into the break-away region. Russia still breaches the cease-fire agreement signed as a result of EU mediation which obliged every party to the conflict to return to pre-war positions.
The war broke out in the region which is on the cross-road of the key energetic routs going towards the west. Two months after the war, Russian army retreated from buffer zones of Georgia but Russian soldiers still stayed in one of the Georgian villages from buffer zone Perevi. It astonishes Georgian side.
Russia recognized the independence of South Ossetia and another break-away region of Georgia Abkhazia and states that based on the agreements with both regions, Russia can deploy several thousands of soldiers there.
“Even if you receive this interpretation, Russia breaches the ceasefire because the checkpoint is in Prevei which is beyond the border of South Ossetia,” said Haber. “I think it is time to resolve this problem.”
Russian army left Perevi on December 12, 2008 but returned back on the same day after Georgian army entered there. The village is located to the west of South Ossetia.
In September of 2009 the mission mandate was renewed for one more year. Haber thinks, the mandate will continue in future too. He said the monitors improved their cooperation with European Satellite Center that is kind of compensation for them when they cannot enter South Ossetia.
“We can check part of the information at some point provided by the second party. However, trust-building between Georgia and two break-away regions is still serious problem which is complicated by the detentions on Georgia-South Ossetia border though it is not clearly defined,” said Haber. “Trust-building between the parties is our function but this process is developing unequally on Abkhazian and Ossetian territories. There are some practical problems on the place, particularly, in South Ossetia where people are detained on both sides of the administrative border. I think if we resolve this problem, we will succeed in trust-building too.”
Last week, as a result of the European mediation two Georgian adults were released from Tskhinvali. On its side, Georgia released 5 Ossetian detainees who were initially released by the court but Georgian police kept them in custody for four months.