დიდი სამხედრო მღელვარებისა და გადაჯგუფების წელი
არაერთი პირქუში პროგნოზის მიუხედავად, 2009 წელი საქართველომ უომრად გადაიტანა. თუმცა, ასეთ ვითარებას, ასევე ძნელია, ეწოდოს საიმედო მშვიდობა. სამხედრო ნაწილების გადაჯგუფება და მანევრები საქართველოში მთელი წლის განმავლობაში გრძელდებოდა - ითხრებოდა ბლინდაჟები თბილისისა და მცხეთის გარშემო. ივსებოდა იარაღის საწყობები. პარალელურად, კიდევ ერთხელ შეიცვალა თავდაცვის მინისტრი და ქვეყანამ კიდევ ერთი სამხედრო ამბოხად წოდებული მღელვარების გადატანაც მოასწრო.
2010 წელს საქართველოს შეიარაღებული ძალების უმაღლესმა მთავარსარდალმა ტრადიცია დაარღვია და ახალ წელს არც ერთ სამხედრო ნაწილში არ მისულა. სამაგიეროდ, ახალი წლის დადგომამდე ხუთი დღით ადრე საქართველოს პრეზიდენტი სამხედრო ხელმძღვანელობას შეხვდა და ერთ-ერთი ყველაზე მილიტარისტული სიტყვაც წარმოთქვა: „ქუდზე კაციც და, თუ საჭიროა, ქუდზე ქალიც, რათა საქართველომ შეაჩეროს ვერაგი, მონღოლების მემკვიდრე ურდო“,- განაცხადა მიხეილ სააკაშვილმა 26 დეკემბერს ეროვნული გვარდიის ახალი შენობის გახსნის დროს.
„უნდა იყოს მზად თითოეული ქართული ოჯახი. თითოეული ქუჩა, რაიონი, კვარტალი, სოფელი, ქალაქი, თითოეული დასახლებული პუნქტი და თითოეული სახლი და ოჯახი უნდა იქცეს წინააღმდეგობის და საქართველოს თავისუფლებისთვის აშენებულ ციხე-სიმაგრედ გარდაქმნილ ბასტიონად“,- განაცხადა სააკაშვილმა და დასძინა, რომ სახელმწიფოს შეუძლია, ქვეყნის დასაცავად ნახევარი მილიონი მოქალაქე დარაზმოს.
„როცა საქმე ეხება საქართველოს დაცვას, ყველანი უნდა ჩავერთოთ ამ საქმეში - 100, 200, 300 ათასი კაცი და, თუ საჭიროა, ნახევარი მილიონი დადგეს იარაღით ხელში. ამდენ ავტომატსაც ვიშოვით და ტყვია-წამალიც საკმარისზე მეტი გვაქვს“.
მაგრამ როგორ უნდა შეძლოს საქართველომ 100, 200 თუ 500 ათასი ადამიანის შეიარაღება და მწყობრში ჩაყენება? გასულ წელს საქართველოს სამხედრო ბიუჯეტი 900 მილიონი ლარი იყო, 2010 წელს კი თავდაცვის სამინისტრო კიდევ 100 მილიონი ლარით ნაკლებს მიიღებს. ეს თანხა კი, შესაძლოა, ძლივს გასწვდეს 35 ათასკაციან ქართულ არმიას, რომლის რაოდენობა, პარლამენტის გადაწყვეტილებით, გასულ წელს 5 ათასი კაცით გაიზარდა. ამას ემატება ავღანეთში მყოფი ქართული სამხედრო ქვედანაყოფის შენახვის ხარჯები. მართალია, იქ საქართველოს ამ დროისათვის სულ 170 ადამიანი ჰყავს, მაგრამ საქართველოს ხელისუფლებამ 3 დეკემბერს აღუთქვა ნატოს, რომ 2010 წლის ბოლოსთვის საქართველო ავღანეთის უსაფრთხოების მხარდამჭერ ოპერაციაში 900-ზე მეტ ჯარისკაცს გაგზავნის და არა, უბრალოდ, სადღაც ქაბულის „მწვანე ზონაში“, არამედ ყველაზე სახიფათო ჰილმენდის პროვინციაში.
„ცხადია, ეს არის სარისკო ნაბიჯი, მაგრამ გათვლა იმაზე კეთდება, რომ პატარა ოკუპირებული ქვეყნის ეს გაბედული ნაბიჯი შესაბამისად იქნება გაგებული მისი პარტნიორების მხრიდან“, - უთხრა რადიო „თავისუფლებას“ გასული წლის ბოლოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანმა ეკა ტყეშელაშვილმა.
„ჩვენი შესაძლებლობიდან გამომდინარე, შესაძლოა, ბევრ დასავლეთევროპულ ქვეყანასაც კი შერცხვეს იმ წვლილისა, რასაც ამ ქვედანაყოფით გავიღებთ. თუმცა ეს არ არის ვინმეს შესარცხვენად ჩადენილი ქმედება. ეს არის იმის გამოხატულება, - და იმედია, რომ გაგებული ვიქნებით შესაბამისადაც, - რომ, როგორც ერი და როგორც სახელმწიფო, ჩვენ ყოველთვის ვიქნებით მზად, ჩვენი წვლილი შევიტანოთ საერთო საქმეში, როცა კი ამის საჭიროება იქნება“, - განაცხადა ეკა ტყეშელაშვილმა.
ამავე დროს, საქართველოს ხელისუფლებას ესმის, რომ უსაფრთხოებაში შეტანილი დიდი წვლილიც არ ნიშნავს, რომ რუსეთის მხრიდან სამხედრო აგრესიის განმეორების შემთხვევაში, საქართველოში ნატოს ჯარები შემოვლენ. ამიტომ მთელი განვლილი წლის განმავლობაში ხდებოდა სამხედრო ნაწილების მანევრები და გადაჯგუფება საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, ვიდრე მთელმა სამხედრო პოტენციალმა თბილისში არ მოიყარა თავი. მცხეთისა და თბილისის გარშემო შენდებოდა თავდაცვითი ნაგებობები, რომელსაც ხუმრობით, მაჟინოს ხაზის ანალოგიით, „ახალაიას ხაზი“ უწოდეს.
28 აგვისტოს სასჯელაღსრულებითი დეპარტამენტის ყოფილი თავმჯდომარის, ბაჩო ახალაიას თავდაცვის მინისტრად დანიშვნა გასული წლის ერთ-ერთ ყველაზე სადავოდქცეულ სამხედრო-პოლიტიკურ მოვლენად იქცა. ექსპერტების ნაწილი დღემდე ფიქრობს, რომ ახალაიას დანიშვნით არმია შინაგან საქმეთა სამინისტროს ფილიალად და მიხეილ სააკაშვილის პირად გვარდიად გადაიქცა. თუმცა, თავად ბაჩო ახალაიამ რადიო „თავისუფლებასთან“ ექსკლუზიურ ინტერვიუში 4 ოქტომბერს განაცხადა, რომ მსგავს არასერიოზულ თემებზე კომენტარებს არ აკეთებს და მისი მთელი საზრუნავი არმიის ბრძოლისუნარიანობის გაძლიერებაა: „არმია არის ბრძოლისუნარიანი - ეს თავისთავად, მარტივად ასე შეიძლება ითქვას, მაგრამ ის, რომ ბევრ რაღაცას კიდევ სჭირდება დახვეწა და განვითარება, ეს არის ფაქტი. ახლა აქ ბრძოლისუნარიანობაზე კონკრეტულად ბევრ რამეს ვერ ვიტყვი. მთავარია, რომ არმია არის მოტივირებული, ბრძოლისუნარიანი, ქმედუნარიანი და რაც უფრო დრო გავა, მით უფრო უნდა დაიხვეწოს და მით უფრო უნდა განვითარდეს“.
არმიის ბრძოლისუნარიანობის შეფასების თეორიული კრიტერიუმები მისი დაკომპლექტების დონეა. სამხედრო ჟურნალ „არსენალის“ თანახმად, ქართულმა არმიამ განვლილ წელს შეძლო 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს მიყენებული საბრძოლო და ტექნიკური დანაკლისის აღდგენა. თუმცა, ბრძოლისუნარიანობის ყველაზე უტყუარი ინდიკატორი არმიის მიერ ჩატარებული წარმატებული საბრძოლო ოპერაციაა. გასულ წელს კი ქართულ არმიას თავის აქტივში არ ჰქონია არც წარმატებული ოპერაცია, არც ოპერაციის მცდელობა, თუ არ ჩავთვლით მუხროვანის ინციდენტს, როდესაც სამხედრო ამბოხად წოდებული მღელვარების ლოკალიზებისათვის საქართველოს პრეზიდენტმა ჯარის გამოყენების ბრძანება გასცა.
2009 წლის 5 მაისის დილას ქართულმა ტელეარხებმა მოსახლეობას მორიგი სამხედრო ამბოხის შესახებ აცნობეს: შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წარმომადგენელი, შოთა უტიაშვილი ლაპარაკობდა მეამბოხეების რუსეთის საოკუპაციო ჯარებთან კავშირზე.
„ამ ამბოხის ორგანიზატორებად, ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, გვევლინებოდნენ ყოფილი მაღალი სამხედრო ჩინოსნები. როგორც ჩანს, ეს გეგმა კოორდინირებული იყო რუსეთთან და მიზნად ისახავდა, როგორც მინიმუმ, ნატოს სამხედრო წვრთნების ჩაშლას და, როგორც მაქსიმუმ, ქვეყანაში სრულმასშტაბიანი სამხედრო ამბოხის მოწყობას. ამბოხებულების ერთ ნაწილს ჰქონდა პირდაპირი კავშირი რუსებთან, იღებდა მათგან დავალებებს, იღებდა მათგან ფულს. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, რუსეთის შავი ზღვის ფლოტი მოყვანილია, ასე ვთქვათ, საბრძოლო მდგომარეობაში“.
მუხროვანში საქმე შეტაკებამდე არ მისულა. „მეამბოხეები“ სამხედრო ნაწილს არ გასცილებიან და იქვე ჩაბარდნენ შინაგან საქმეთა მინისტრსა და პრეზიდენტს. 41 სამხედრო და სამოქალაქო პირის სასამართლო პროცესი თბილისის საქალაქო სასამართლოში 4 თვეზე მეტია, გრძელდება, თუმცა ბრალდებაში აღარ ფიგურირებს კავშირი რუსეთთან. ბრალდებულთა უმრავლესობა უარყოფს ამბოხს და თავს დამნაშავედ მხოლოდ დაუმორჩილებლობაში ცნობს.
„როცა სასამართლოზე დაკითხულ მოწმეებს - მათ, ვინც იმ დროს მუხროვანში მსახურობდა - ეკითხებოდით, რატომ აცხადებდა მეთაური დაუმორჩილებლობასო, მათი პასუხი იყო, რომ მე აღლუმის ჩატარებას ვაპროტესტებდი, რომელიც 26 მაისს დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნავად იგეგმებოდა“, - განაცხადა მუხროვანში დისლოცირებული სატანკო ბატალიონის მეთაურმა, პოლკოვნიკმა გორგიაშვილმა 28 დეკემბერს გამართულ სასამართლო სხდომაზე.
სხვათა შორის, ეს ის გორგიაშვილია, რომლის ტანკისტებმა, არტილერისტებთან ერთად, ყველაზე დიდი წინააღმდეგობა გაუწიეს რუსეთის არმიის ნაწილებს ცხინვალში. გორგიაშვილის გარდა, განსასჯელის სკამზე იმყოფება „რეინჯერთა“ ბატალიონის ყოფილი მეთაური, მაიორი ლევან ამირიძე, რომელიც 2008 წლის აგვისტოში თავის ქვედანაყოფთან ერთად რამდენიმე კვირა დარჩა მტრის ზურგში. განსასჯელთა შორის არიან ასევე მე-3 და პირველი ქვეითი ბრიგადის მეთაურები კახა კობაიძე და დავით სულხანიშვილი - ასევე ნაბრძოლი და გამოცდილი მეთაურები. მაგრამ როგორ იქცნენ საქართველოსათვის ნაბრძოლი ოფიცრები და ჯარისკაცები მეამბოხეებად და რამ მიიყვანა ისინი დაუმორჩილებლობამდე?
საქართველოს ხელისუფლებას, საზოგადოებისა და ქართული მედიის დიდ ნაწილს ამ შეკითხვაზე პასუხი არ აინტერესებს, ისევე როგორც არავის აინტერესებს, რატომ მოხდა გასულ წელს მთელი ქართული საბრძოლო პოტენციალის თავმოყრა თბილისში, რატომ დაითხოვეს ზუსტად ახალი წლის წინა დღით არმიიდან 150-მდე უფროსი ოფიცერი, როდესაც, როგორც საქართველოს პრეზიდენტმა თქვა, არმია განიცდის პროფესიონალი და გამოცდილი ოფიცრების ნაკლებობას. საქმე ის გახლავთ, რომ უსაფრთხოების პრობლემატურ თემებზე შეკითხვებს საქართველოში ან აღარ სვამენ, ან მათზე არ არსებობს პასუხები. ინფორმაციული კარჩაკეტილობის გასამართლებელი არგუმენტიც უფრო მეტია: საომარ მდგომარეობაში მყოფ ქვეყანაში პასუხისმგებელ სამხედრო პირებს ზედმეტი გულახდილობისთვის არ სცალიათ - მით უფრო, რომ ქართულ არმიას ვეფხვის წელიწადში დიდი გამოცდა ელოდება.
25 დეკემბერს „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „პოზიცია“ საუბრისას, პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ მომავალი წელი არის ვეფხვის წელი და „ჩვენი ვეფხვი არის გამზადებული ნახტომისთვის... მომავალ წელს თუ იმის შემდეგ, ჩვენ ამას ვნახავთ... როგორი ნადირობაც არ უნდა იყოს გამოცხადებული ამ ვეფხვზე, ვეფხვი აღმოჩნდება მონადირეზე ჭკვიანი. ჩვენ უკვე ვიცნობთ ამ მონადირეს“.
იმ მონადირეს, რომელზეც პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი აშკარა მინიშნებით ლაპარაკობდა, ვეფხვმა, ანუ საქართველომ - შეიძლება მხოლოდ ჭკუითა და მოთმინებით აჯობოს. ასე რომ. ახალი წლის დღეებში, მოდი, დავლიოთ იმისა, რომ ვეფხვს არ უმტყუნოს გეშმა და აღარასოდეს ჩავარდეს მონადირის დაგებულ ხაფანგში.

Year for Great Military Thrill and Replacements
Despite several unpromising prognosis, Georgia went through 2009 without war. However, similar situation can hardly be lasting peace. Replacement of military units and maneuvers lasted all year long – they dug underground truncheons around Tbilisi and Mtskheta. They filled in the military warehouses. Simultaneously, the Minister of Defense was replaced again and the country underwent so-called military mutiny.
In 2010 Commander-in-Chief of the Georgian Armed Forces broke the tradition and did not meet New Year in a military base. However, five days before the New Year, the president met the military officials and gave a very militarist speech. “Everybody in Georgia – men and women – shall join the army in order to stop the cruel enemy, the descendant of Mongols,” said Mikheil Saakashvili on December 26 when new building of the National Guardia was opened.
“Every Georgian family shall be ready. Each street, district, quarter, village, town, settlement, house and family shall become the fortress of the resistance to the enemy and liberty of Georgia,” said Saakashvili and added that state can prepare half million soldiers to defend the homeland.
“When it is time to defend Georgia, we all should join the army – 100, 200, 300 thousand people and if it is needed even half million people shall take up weapon. We can get enough automatic weapons and already have more than enough bullets.”
However, how can Georgia arm 100, 200 and 500 thousand soldiers and send them to the front? Last year, the military budget of Georgia was 900 million GEL and in 2010 it was reduced by 100 million GEL. This money is enough only for the army of 35 thousand soldiers. Last year, according to the resolution of the Parliament of Georgia, their number was increased with 5 000 soldiers. In addition to that, expenses for the Georgian military unit in Afghanistan. Although, there are only 170 soldiers in Afghanistan now, on December 3, the government of Georgia promised NATO to send additional 900 soldiers by the end of 2010. Furthermore, our government is going to send military unit to the most dangerous Hilmend Province instead “Green Zone” of Kabul.
“It is evident that it is risky but the prognosis of our government is that partners will properly appreciate such a brave decision of the small occupied state,” said Eka Tkeshelashvili, Secretary of the National Security Council, in her interview with the Radio Liberty last year.
“Based on our capability, many western European states might be ashamed for our tribute in the operations. However, we do not aim to put somebody in shame. We just want to show – and hope they will also understand it – that both nation and the state will always be ready to tribute in the resolution of common problem when it is needed,” said Eka Tkeshelashvili.
Simultaneously, the government of Georgia understands that tribute in the world security does not mean that NATO army will enter Georgia if Russia attacks our country again. Thus, maneuvers and replacement of military units lasted all year long in 2009 throughout Georgia until entire military potential was accumulated in Tbilisi. Defense buildings were constructed around the capital and Mtskheta which was called “Akhalaia’s Line” in joke like “Majino Line”.
On August 28, 2009 appointment of the former head of the penitentiary department Bacho Akhalaia as a Minister of Defense of Georgia was the most disputed military-political topic last year. Part of experts still thinks that Akhalaia’s appointment turned the Army into a branch of the MIA and personal Guardia of the president Saakashvili. However, Bacho Akhalaia in his interview with the Radio Liberty on October 4 said that he could not comment on such unserious topics and he is eager to increase fighting efficiency of the Georgian army. “The army of course has fighting efficiency, but many things shall be improved and developed. It is fact. Now, I cannot say much about this efficiency. The point is that the army is motivated, efficient, and capable; it will become more efficient and developed eventually.”
Level of recruitment is theoretical criteria for the assessment of the efficiency of the army. In accordance to the military magazine “Arsenali”, last year, Georgian army managed to reimburse the loss of the military and technical equipment caused by the war in August of 2008. However, successful military operation is the most reliable indicator for the efficiency of the army. Last year, Georgian army did not have any successful military operation or attempt of the operation to check it. However there was Mukhrovani mutiny when president of Georgia ordered to use army to subdue the so-called rebel in military base.
In the morning of May 5, 2009 Georgian TV-channels reported about the military mutiny: official representative of the MIA Shota Utiashvili spoke about the connection of the rebels with Russian occupation army.
“According to our information, organizers of this mutiny were former high-ranking military officials. Evidently, this plan was coordinated with Russia and aimed to fail NATO military trainings in Georgia and it even aimed at large-scaled military mutiny in the country. Part of the rebels had direct contact with Russian military officials and received directions from them as well as money. According to our information, Black Sea Military Fleet of Russia was ready for fight.”
The situation did not turn into a military operation in Mukhrovani.  The “rebels” did not leave the military base and surrendered to the MIA and the president. Trial on 41 soldiers and civilians lasted for 4 months though their accusations do not expose their connection with Russia. Most of the accused deny the fact of rebel and plead guilty only in resistance.
“When you asked the witnesses interrogated during the trial – those who were in Mukhrovani military base at the time – why their commander declared overall resistance they replied they protested the military parade scheduled for May 26, the Day of Independence of Georgia,” said the commander of the tank battalion dislocated in Mukhrovani Colonel Gorgiashvili at the trial on December 28.
By the way, he is the Gorgiashvili, whose tankists together with artillerists resisted Russian army in Tskhinvali most bravely. Besides Gorgiashvli, former commander of Ranger’s Unit Major Levan Amiridze is also accused. In August of 2008 he stayed in the rear of the enemy together with his unit for several weeks. The accused are Kakha Kobaidze and Davit Sulkhanishvili – commanders of the third and infantry units; they are experienced commanders with serious deeds in the past. However, how these commanders became the rebels and what led them to the resistance?
The government of Georgia, big part of the society and Georgian media do not care about the answer of this question as well as about the concentration of military potential in Tbilisi last year; they do not care why about 150 senior officers were fired from the army before the New Year when the president said the army lacks professional and experienced officers. The point is that either nobody inquires about problematic issues of security in Georgia or there are no replies to these questions. The arguments to justify the informational vacuum are more: military officials do not have time to speak openly about these issues when the country is in war situation – furthermore Georgian army will be seriously tested in tiger’s year.
On December 25, President of Georgia in his interview to the program “Position” of the TV-Company “Rustavi 2” said that next year is tiger’s year and “our tiger is ready for a jump… we will see it next year or onward… the tiger can be hunted but the tiger will turn out to be cleverer than the hunter. We already know this hunter.”
The president of Georgia said in his interview that Georgia or a tiger can defeat the hunter only by wisdom and patience. Thus, let us make a toast on New Year Eve and wish the tiger not to fail and not to get trapped by the hunter.