სიღნაღის პოლიციის თანამშრომლებმა 23 წლის ახალგაზრდა სასტიკად სცემეს
სიღნაღის პოლიციის თანამშრომლებმა - ლევან ხარატიშვილმა და ოთარ თოფჩიშვილმა ქალაქ წნორში მცხოვრები 23 წლის გურამ გურამის ძე ბაგალიშვილი სასტიკად ცემეს. ბაგალიშვილს ცეცხლსასროლი იარაღი ჩარტყმით თავი სამ ადგილას გაუტეხეს. დაზარალებულს ასევე აღენიშნება დაჟეჟილობები მარჯვენა თვალბუდისა და თხემის არეში. არსებობს ყველა მტკიცებულება, რითაც დასტურდება, რომ პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან ადგილი ჰქონდა ხულიგნობას, ცემას და სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას. თუმცა, ისინი ამ დრომდე არ დაუკავებიათ.
ინციდენტი 1 იანვარს, ღამით, სიღნაღის რაიონის სოფელ საქობოში მოხდა. თვითმხილველთა ახსნა-განმარტებებით, გურამ ბაგალიშვილი შეყვარებული გოგონას, ნუცა ტურაშვილის ოჯახში მეკვლედ იყო მისული. დაახლოებით 03:30 საათზე ბაგალიშვილი სახლიდან შეყვარებულთან ერთად გარეთ გამოვიდა. ისინი გურამის მანქანაში ჩასხდნენ, რა დროსაც საპირისპირო მხრიდან „ოპელის“ მარკის მანქანა დაიძრა და მათი მიმართულებით წამოვიდა. ტურაშვილების სახლთან „ოპელი“ შეჩერდა. ბაგალიშვილმა მათ დაუსიგნალა და მიესალმა, რის შემდეგაც მანქანიდან ორი მამაკაცი გადმოვიდა. მათ ასევე მანქანიდან გადმოსულ გურამ ბაგალიშვილს დედა შეაგინეს და მუშტებით და წიხლებით ცემა დაუწყეს. ისინი გურამის წაქცევას ცდილობდნენ. როცა ვერ წააქციეს, ლევან ხარატიშვილმა იარაღი ამოიღო და გურამს რამდენჯერმე თავში ჩაარტყა, რის შემდეგაც ბაგალიშვილმა გონება დაკარგა და მიწაზე დაეცა.
უგონო მდგომარეობაში მყოფი ბაგალიშვილის ცემას თავდამსხმელები წიხლებით და იარაღით მანამ აგრძელებდნენ, სანამ მომხდარის თვითმხილველმა ნუცა ტურაშვილმა დახმარებისათვის ოჯახის წევრებს არ უხმო. გონებადაკარგული ბაგალიშვილი სახლში შეიყვანეს, თუმცა თავდამსხმელები კვლავ აგრძელებდნენ უცენზურო სიტყვებით გინებას, არ ემორჩილებოდნენ ტურაშვილების ოჯახის წევრთა მოთხოვნას და არ ტოვებდნენ შემთხვევის ადგილს. მოგვიანებით გურამ ბაგალიშვილი გონზე მოვიდა. მან სახლამდე მისვლა შეძლო, რის შემდეგაც მამამისმა წნორის საავადმყოფოში გადაიყვანა.
დაზარალებულის მამის თქმით, ინციდენტთან დაკავშირებით ის თითქმის 5 საათის განმავლობაში უშედეგოდ ცდილობდა, პოლიციას მომხდარზე რეაგირება მოეხდინა. „სიღნაღის პოლიციაშიც დავრეკე, წნორის ქვეგანყოფილებაშიც, საპატრულო პოლიციაშიც, მაგრამ დროულად ყურადღება არავინ მოგვაქცია“, - აღნიშნავს დაზარალებულის მამა გურამ ბაგალიშვილი. მისივე თქმით, თავდამსხმელთაგან ერთ-ერთს - ოთარ თოფჩიშვილს ასევე უყვარდა ნუცა ტურაშვილი და შესაძლოა, ინციდენტი შურისძიების გამო მოხდა.
მომხდართან დაკავშირებით ამ დროისთვის სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული. გამოძიება სსკ-ის 332-ე მუხლით მიმდინარეობს (სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება იარაღის გამოყენებით). გამოძიებას სიღნაღის რაიონული პროკურატურა აწარმოებს. პოლიციის თანამშრომლები ამ დრომდე არ დაუკავებიათ.  ისინი მხოლოდ სამსახურიდან გაათავისუფლეს.
სიღნაღის პოლიციის უფროსი ალექსანდრე ონანაშვილი და სიღნაღის რაიონული პროკურორი დავით კოჭლამაზაშვილი კომენტარს არ აკეთებენ.
უნდა აღინიშნოს, რომ სიღნაღის პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან ეს მოქალაქეების სასტიკად ცემის პირველი ფაქტი არ არის. ცოტა ხნის წინ, სიღნაღის პოლიციის უფროსის მოადგილემ ოთარ დიღმელაშვილმა მოქალაქე გელა კუტიბაშვილი ისე ცემა, რომ მას 12 კბილი და ყბის ძვალი ჩაუმტვრია, რის შემდეგაც პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევის ბრალდებით დააკავა. კუტიბაშვილის არაერთი საჩივრის მიუხედავად, დიღმელაშვილი დააწინაურეს და რაიონული სამმართველოდან სამუშაოდ შს კახეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოში გადაიყვანეს.
პოლიციის მხრიდან ძალადობის ფაქტებთან დაკავშირებით „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ სამართალდამცავ ორგანოებს სპეციალური მიმართვა გაუგზავნა და დამნაშავეების დასჯა მოითხოვა. მიმართვაზე რეაგირება ჯერჯერობით არ მომხდარა

Sighnaghi district policemen – Levan Kharatishvili and Otar Topchishvili ruthlessly beat 23-year-old Guram Bagalishvili. Bagalishvili had his head broken by fire-gun in three places. The victim has bruises on the right eye and top of the head. According to the allegations of the witnesses, policemen really acted as hooligans, beat the man and abused their power. However, nobody has been detained for the crime yet.
The incident happened at night of January 1 (the night of the New Year) in the village of Sakobo in Sighnaghi district. The witnesses say Guram Bagalishvili was in the family of his girl-friend Nutsa Turashvili as a first foot. At about 3:30 am Bagalishvili left the family together with his girl-friend. They sat into Guram’s car and at that moment another car started in their direction from the opposite side. The car stopped at Turashvili’s house. Bagalishvili signaled and greeted them; after that two men got out of the car and cursed Guram Bagalishvili who was out of the car also; the strangers started to kick and beat him. They tried to push Gurami down but since they could not do it, Levan Kharatishvili took out his gun and hit it in Guram’s head several times; consequently, Bagalishvili fainted and fell down.
The attackers still continued to kick and beat Bagalishvili when he was lying on the ground unconscious until Nutsa Turashvili called her family members for help. They took fainted Bagalishvili into the house however the attackers still continued to curse him and did not obey the request of the Turashvilis to leave the place. Later, Guram Bagalishvili recovered and managed to reach his house; then his father took him to Tsnori hospital.
The father of the victim claims that during 5 hours after the incident he was unsuccessfully trying to make the police to react on the incident. “I called Sighnaghi district police, Tsnori district police division, patrol police but nobody paid attention to us on time,” said the father Guram Bagalishvili. He added that one of the attackers – Otar Topchishvili also loved Nutsa Turahsivli and the incident might have occurred for the revenge. Criminal case was launched on the incident under Article 332 of the Criminal Code of Georgia (abuse of power by using weapon). Sighnaghi district prosecutor’s office is carrying out the investigation. They have not detained the policemen yet; they were just fired.
Head of Sighnaghi district police department Aleksandre Onanashvili and district prosecutor Davit Kochlamazashvili do not comment on the fact.
It must be noted, that it is not first fact when Sighnaghi district policemen beat citizens. Short time ago, deputy head of the district police department Otar Dighmelashvili beat Gela Kutibashvili so ruthlessly that his 12 teeth and lower jaw were broken. After that, police detained Kutibashvili for resistance. Despite many suits of Kutibashvili, Dighmelashvili was promoted and he now works at the Kakheti regional police department.
The Human Rights Center sent special appeal to the law enforcement bodies regarding these incidents and requested punishment of offenders. However, nobody has reacted on this appeal yet