მიხეილ სააკაშვილს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეობის კანდიდატის შერჩევა გაუჭირდა. 11 იანვარს გამართულ ბრიფინგზე პრეზიდენტის პრესსპიკერმა, მანანა მანჯგალაძემ განაცხადა, რომ მიხეილ სააკაშვილი კანდიდატურებს იმავე  საღამოს, ან მაქსიმუმ 12 იანვარს დილით შეარჩევდა და ცესკოს ოპოზიციურ წევრებს განსახილველად წარუდგენდა. თუმცა, 12 იანვარს დილით კანდიდატურები ჯერ კიდევ არ იყო შერჩეული. პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივანმა, ზურაბ დეკანოიძემ დამატებით განმარტა, რომ პრეზიდენტი ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას თავმჯდომარეობის კანდიდატებს დღის ბოლომდე წარუდგენდა.
„პრეზიდენტმა ჯერ კანონი დაარღვია და ამის მერე პარლამენტს ცესკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატების შესარჩევად ვადის გადაწევა სთხოვა. მართალია, თავდაპირველად ეს ვადა ორკვირიანი იყო, მაგრამ 11 იანვარს სააკაშვილის პრესსპიკერმა განაცხადა, რომ ოპოზიციას პრეზიდენტის მიერ წარდგენილი სამი კანდიდატიდან ერთის ასარჩევად მხოლოდ 4 დღე მიეცემა. პრობლემა კი ის არის, რომ, როგორც ჩანს, ოპოზიციას ასარჩევი ბევრი არაფერი ექნება“, - ასე აფასებს გაზეთი „რეზონანსი“ ცესკოს თავმჯდომარის კანდიდატურის შერჩევასთან დაკავშირებულ აჟიოტაჟს.
პრეზიდენტს ცესკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატურები ჯერ კიდევ 8 იანვარს უნდა დაესახელებინა. კანონის ახალი რედაქციით კი, მის მიერ ცესკოში წარდგენილი კანდიდატებისგან თავმჯდომარეს ცესკოს ოპოზიციური წევრები ირჩევენ.
როგორც „რეზონანსთან“ საუბრისას რესპუბლიკური პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი, თინა ხიდაშელი აცხადებს, პრეზიდენტის მიერ კანონის დარღვევას კონკრეტული მიზეზები ჰქონდა - პრეზიდენტი არ ელოდებოდა, რომ არასამთავრობო სექტორი მას ისეთ კანდიდატს შესთავაზებდა, როგორიც ეკა სირაძეა. საპარლამენტო უმრავლესობის წევრები კი პირად საუბრებში უკვე იმასაც ამბობენ, რომ მთელი ეს პროცესი, დაწყებული პრეზიდენტის მიერ კანონის დარღვევითა და დამთავრებული ვადების გადადების მოთხოვნით, სათანადო კანდიდატურის ვერპოვნას უკავშირდება. როგორც ამბობენ, ეკა სირაძე, რომელიც არასამთავრობოების დიდი ნაწილის მიერ არის წარდგენილი, ხელისუფლებაში არ მოსწონთ და ვერც ისეთ კანდიდატურას პოულობენ, რომელიც მათთვის გამოსადეგი იქნება.
ეკა სირაძე „სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენელია და საარჩევნო პროცესთან დაკავშირებით კვალიფიციური კანდიდატურაა. სწორედ კვალიფიკაციაა ერთ-ერთი განმსაზღვრელი მოთხოვნა ცესკოს კანდიდატურების შერჩევის პროცესში.
სასტუმრო „დავითში“ ოპოზიციურ პარტიებთან ცესკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატების შეხვედრაზე, ეკა სირაძემ განაცხადა: „არ მინდა, ვიყო აღქმული, როგორც მხარე. იმის მიუხედავად, გავხდები თუ არა ცესკოს თავმჯდომარე, მე მაინც ვიმუშავებ არჩევნებზე და ვიქნები სამართლიანი. ჩემთვის მნიშვნელოვანია, საზოგადოებამ აღმიქვას, როგორც მიუკერძოებელი და არა როგორც რომელიმე პოლიტიკური ძალის წარმომადგენელი. მე არავითარ შემთხვევაში არ გავატარებ რომელიმე პარტიის პოლიტიკას, რადგან ცესკოს თავმჯდომარე საჯარო მოხელეა და პოლიტიკისგან შორს უნდა იყოს“.
12 იანვარს პარლამენტის რიგგარეშე სხდომა დაინიშნა, რომელმაც უნდა განიხილოს პრეზიდენტის ინიციატივა ცესკოს თავმჯდომარეობის შერჩევის ვადის ორი კვირით გადადების თაობაზე. ექსპერტთა აზრით, ეს ინიციატივა საჭირო გახდა პრეზიდენტის მიერ კანონით დადგენილი ვადის დარღვევის გასაბათილებლად, რათა შემდგომი პროცესი, ფორმალურად, კანონის ფარგლებში მოექცეს და ცესკოს ახალი თავმჯდომარის ლეგიტიმურობა ეჭვქვეშ არ დადგეს.
პარლამენტის რიგგარეშე სესიაზე საარჩევნო კოდექსში ცვლილება შეეხება მხოლოდ პრეზიდენტის მიერ კანდიდატურების წარდგენისა და ცესკოს მიერ მათი დამტკიცების ვადებს. კოდექსის მოქმედი რედაქციით, პრეზიდენტს არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ცესკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატები 8 იანვრამდე უნდა შეერჩია. თუმცა პრეზიდენტის საკანონმდებლო ინიციატივით, ამ ვადამ, 12 იანვრამდე გადაიწია და შესაბამისად, გადაიწია ცესკოს ოპოზიციური წარმომადგენლების მიერ ცესკოს თავმჯდომარის დამტკიცების ვადამაც. ცვლილების მიხედვით, ცესკოს სხდომის მოწვევა თავმჯდომარის ასარჩევად უნდა გაიმართოს არაუგვიანეს 14 იანვრისა.
საპარლამენტო კულუარებში ცესკოს თავმჯდომარეობის სავარაუდო კანდიდატებზე ჯერ კიდევ სესიის დაწყებამდე საუბრობდნენ. არსებული ინფორმაციით, პრეზიდენტი ცესკოს  ოთარ სიჭინავას, ზურაბ ხარატიშვილისა და ლევან თარხნიშვილის კანიდატურებს წარუდგენს.
სამივე მათგანი იმ 14 პირს შორის არის, რომლებიდანაც პრეზიდენტმა სამი კანდიდატი ცესკოს 12 იანვარსვე უნდა წარუდგინოს. ცესკოს თავმჯდომარის კანდიდატურების შერჩევის მიზნით, თავმჯდომარეობის 14 კანდიდატი პრეზიდენტისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების კონსულტაციის შემდეგ დასახელდა.
საინტერესოა, რომ ზურაბ ხარატიშვილის, ოთარ სიჭინავასა და ლევან თარხნიშვილის კანდიდატურების წარდგენის შესახებ საინფორმაციო სააგენტო „პირველი“ჯერ კიდევ ერთი კვირის წინ იტყობინებოდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ სახელისუფლებო კულუარებში ამ პიროვნებებზე ფსონი იმთავითვე დაიდო.
ზურაბ ხარატიშვილის საქმიანობაც ფინანსურ-აუდიტორულ სფეროს უკავშირდება და ცესკოშიც სწორედ ამ განხრით მოღვაწეობდა, როცა პარტიათა ფინანსური ანგარიშების მონიტორინგს აწარმოებდა. ეს კანდიდატურა ორგანიზაცია „ალპემ“ დაასახელა.
საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის პოსტზე „ახალი თაობა - ახალი ინიციატივის“ რჩეული კანდიდატია ოთარ სიჭინავა, რომელიც საკონსტიტუციო სასამართლოს ყოფილი მოსამართლეა.
„ალპეც“ და „ახალი თაობა - ახალი ინიციატივაც“ ხელისუფლებასთან დაახლოებულ ორგანიზაციებად არის მიჩნეული. საპარლამენტო კულუარებში აღნიშნავენ, რომ მესამე კანდიდატურად პრეზიდენტი ცესკოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელს ლევან თარხნიშვილს დაასახელებს.
ოპოზიციურ პარტიებში უკვე გაჩნდა ვარაუდი, რომ სამ კანდიდატს შორის ლევან თარხნიშვილის დასახელება ოპოზიციის მისამართით ერთგვარი შანტაჟია. ამით ხელისუფლება ცესკოს ოპოზიციურ შემადგენლობას ფაქტის წინაშე აყენებს - თუკი ხარატიშვილს ან სიჭინავას მხარს არ დაუჭერენ, პარლამენტი ლევან თარხნიშვილს დაამტკიცებს.
„კონსერვატიული პარტიის“ ერთ-ერთი ლიდერის, კახა კუკავას განცხადებით, 12 იანვარს, დღის მეორე ნახევარში, ცესკოს თემაზე არასაპარლამენტო ოპოზიციური პარტიები ერთობლივ განცხადებას გაავრცელებენ.

It was difficult for President Mikheil Saakashvili to nominate the candidate for the chairperson of the Central Election Commission. On January 11, at the press-conference spokesperson of the president Manana Manjgaladze stated that Mikheil Saakashvili will nominate the candidates on January 12 and opposition members of the CEC will discuss the issue of those candidates. However, in the morning of January 12 president had not nominated the candidates yet. Parliamentary secretary of the president Zurab Dekanoidze clarified that the president would nominate the candidates by the end of the day.
“First of all, the president breached the law; second, he requested the parliament to prolong the term for the nomination of candidates. Although initially the term was two-week-long, on January 11 Saakashvili’s spokesperson stated that the opposition had 4 days to choose one of the three candidates nominated by the president. The problem is that the opposition will not have much to choose,” assessed the newspaper “Resonance” the situation about the CEC.
The president was to nominate the candidates of the CEC chairperson on January 8. In accordance to the new edition of the law, only opposition members of the CEC have right to elect the nominated candidates.
A leader of the Republic Party Tina Khidasheli said in her interview with the newspaper “Resonance” that president breached the law for certain reasons – the president did not expect the NGO sector to offer him the candidate like Eka Siradze. Members of the parliamentary majority said in private conversations that all this process, beginning from the violation of the law by the president till requesting the prolonging of the deadline, is connected with the failure to find suitable candidate. Reportedly, Eka Siradze, nominated by majority NGOs, is not appreciated by the government; however, they fail to find the candidate acceptable for them as well.
Eka Siradze represents “Fair Elections” and is a qualified candidate for the election procedures. This qualification is one of the main criteria for the selection of the CEC Chairperson.
Eka Siradze stated at the meeting of the candidates for the CEC chairperson with opposition parties in the hotel “Davit”: “I do not want to be viewed as a party.  Regardless the fact I will be a chairperson or not, I will continue my work in the field of elections and will be fair in my work. I want the society to see me as an impartial person and not a representative of any political power. I will never act in favor of any political party because the chairperson of the CEC is a public official and should be far from the politics.”
On January 12, special session was scheduled in the parliament and president’s initiative on prolonging the deadline for the selection of the CEC chairpersons shall be discussed. Experts think this initiative was necessary to abolish the violation of the law by the president in order to make the following process compliant with the law and to remove all doubts on the legality of the selection of new chairperson.
At the special session the amendments will be introduced only to the terms of nominating the candidates by the president and approving those candidates by the CEC. According to the current Code, president had to nominate the candidates before January 8. However, based on the legislative initiative of the president, this term was postponed before January 12 and consequently, the deadline to approve the candidate by opposition members of the CEC shall be postponed as well. According to the changes, the meeting of the CEC to appoint the chairperson shall be scheduled no later than January 14.
They spoke about the supposed candidates of the chairperson of the CEC in the lobby interviews of the parliament. According to the current information, the president will nominate Otar Sichinava, Zurab Kharatishvili and Levan Tarkhnishvili.
Those three people are among 14 people from whom the president has to select 3 candidates on January 12. In order to nominate the candidates of the CEC chairperson, 14 candidates were mentioned as a result of consultations between the president and NGOs.
It is interesting that News Agency “Pirveli” reported about nominating Zurab Kharatishvili, Otar Sichinava and Levan Tarkhnishvili a week ago. That means, it was already discussed in lobby interviews of the government.
Zurab Kharatishvili work in the field of financial-audit at the CEC. He was monitoring financial agreements of political parties. Organization “Alpe” nominated him as a candidate.
Otar Sichinava was nominated by the New Generation –New Initiative; he is former judge of the Constitutional Court.
Both “Alpe” and New Generation-New Initiative are pro-governmental organizations. In the lobby interviews of the parliament it was mentioned that president will nominate Levan Tarkhnishvili, interim CEC chairperson as a third candidate.
There are suppositions in the opposition parties that nomination of Levan Tarkhnishvili among the three candidates is kind of blackmailing towards the opposition parties. In doing so, the government wants to tell to the opposition members of the CEC that unless they vote for Sichinava or Kharatishvili, the parliament will approve Tarkhnishvili on the position.
Leader of the Conservative Party Kakha Kukava stated that in the afternoon of January 12 parliamentary opposition parties will spread statement on the current situation about the CEC.