პრეზიდენტის უსიტყვო მესიჯი - აირჩიეთ სამში ერთი!
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის თანამდებობასთან დაკავშირებით აჟიოტაჟი გრძელდება. რა თქმა უნდა, არავინ ელოდა, რომ პრეზიდენტის მიერ დასახელებული ცესკოს თავმჯდომარეობის სამი კანდიდატურიდან რომელიმე ხელისუფლებისთვის მიუღებელი იქნებოდა, მაგრამ ცესკოს ყოფილი თავმჯდომარის, ლევან თარხნიშვილის დასახელებამ ყოველგვარ მოლოდინს გადააჭარბა.
პრეზიდენტის ამ ნაბიჯს ოპოზიცია ცინიზმად აფასებს. თუმცა, გარკვეული პასუხისმგებლობა ამ მოვლენაზე ოპოზიციურ პარტიებსაც აკისრია, რადგან სწორედ მათ მიერ იყო ინიცირებული ცვლილება საარჩევნო კანონში, რომლის თანახმადაც, ცესკოს ახალი თავმჯდომარის არჩევამდე პრეზიდენტისთვის კანდიდატურები არასამთავრობო ორგანიზაციებს უნდა დაესახელებინა, პრეზიდენტს კი მათგან სამი კანდიდატურა უნდა აერჩია და თავის მხრივ, ცესკოსთვის წარედგინა თავმჯდომარის ასარჩევად. კანონის ახალ რედაქციაში ასევე შევიდა დათქმა, რომ პრეზიდენტის მიერ წარდგენილი კანდიდატურებიდან თავმჯდომარეს ცესკოს მხოლოდ ოპოზიციური წევრები ირჩევენ. ვერაფერს იტყვი! დემოკრატიული და პლურალისტური კანონია, მაგრამ ოპოზიციამ ვერ გაითვალისწინა საქართველოში დამკვიდრებული ვერაგული პრაქტიკა, როდესაც მსგავს სიტუაციებში ხელისუფლება თითქმის ყოველთვის ანგარიშს უწევს არა საზოგადოების ინტერესს, არამედ პირველ რიგში, საკუთარ მერკანტილურ ინტერესებს.
ასეა თუ ისე, პრეზიდენტმა ვალი მოიხადა და 12 იანვარს ცესკოს თავის მიერ მოწონებული კანდიდატურები წარუდგინა. პრეზიდენტის უსიტყვო მესიჯი ასეთია - მე ჩემი ვალი მოვიხადე, ახლა კი სამში ერთი თქვენ აირჩიეთო.
არასამთავრობო სექტორის მიერ დასახელებული 14 კანდიდატიდან მიხეილ სააკაშვილმა ლევან თარხნიშვილზე, ზურაბ ხარატიშვილსა და ოთარ სიჭინავაზე შეაჩერა არჩევანი. ცესკოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი ლევან თარხნიშვილი წარდგენილია „თავისუფლების ინსტიტუტის“ მიერ. „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ სამეურვეო საბჭოს წევრი ზურაბ ხარატიშვილი - ორგანიზაცია „ალპეს“ მიერ. ხარატიშვილი მანამდე ცესკოს იმ ჯგუფის წევრი იყო, რომელიც 2008 წლის არჩევნების დროს პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო კამპანიის ფინანსებს მონიტორინგს უწევდა. რაც შეეხება ოთარ სიჭინავას, ის საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეა და წარდგენილია არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალი თაობა - ახალი ინიციატივის“ მიერ.
ახლა ცესკოს ოპოზიციურმა წევრებმა უნდა იმტვრიონ თავი ამ სამი კანდიდატურიდან, რომელს უნდა მისცენ ხმა. 13 იანვარს შიდაკონსულტაციები დაიწყო კიდეც, მაგრამ ყველა ხვდება, რომ ასარჩევი დიდი არაფერია. როგორც „ინტერპრესნიუსს“ ცესკოში განუცხადეს, კომისიის სხდომა, სავარაუდოდ,  14 იანვარს გაიმართება და ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლები კანდიდატებთან დაკავშირებით საბოლოოდ იმსჯელებენ. გადაწყვეტილებას კი, საზოგადოებას სხდომის შემდეგ გააცნობენ.
კანონის თანახმად, პრეზიდენტის მიერ წარდგენილი სამი კანდიდატიდან ერთ-ერთი კომისიის თავმჯდომარედ ცესკოს ექვსმა ოპოზიციურმა წევრმა არაუგვიანეს 14 იანვრისა უნდა აირჩიოს. თუ ვერც ერთი მათგანი ფარული კენჭისყრისას ოთხ ხმას ვერ დააგროვებს, მაშინ პროცესი პარლამენტში გადაინაცვლებს და 21 იანვრამდე დეპუტატები აირჩევენ სამი კანდიდატიდან ერთ-ერთს თავმჯდომარედ.
ოპოზიციური პარტიები და პოლიტოლოგები აღშფოთებას ვერ მალავენ. თუმცა, ოპოზიციამ ჯერ არ იცის, როგორ დაუპირისპირდეს პროცესს, რომელიც უკვე მიანიშნებს ხელისუფლების სურვილს - გააკონტროლოს არჩევნები და ამ გზით მიაღწიოს გამარჯვებას. პარტიებს, რომლებიც მაისში დაგეგმილ თვითმმართველობის არჩევნებს აქედანვე ბოიკოტს უცხადებენ, კიდევ ერთი არგუმენტი აქვთ სალაპარაკოდ, რომ არჩევნები მაინც გაყალბდება და მასში მონაწილეობას აზრი არა აქვს. შედარებით რთულ მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ პარტიები, რომლებიც ასე არ ფიქრობენ და არჩევნებისთვის ემზადებიან.
„პრეზიდენტის მიერ შემოთავაზებული სამი კანდიდატი ყოვლად მიუღებელია „ალიანსი საქართველოსთვის“. ჩვენ არც ერთ მათგანს მხარს არ დავუჭერთ“, - განუცხადა „ინტერპრესნიუსს“ პოლიტიკური გაერთიანება „ჩვენი საქართველო - თავისუფალი დემოკრატების“ ერთ-ერთმა ლიდერმა, ზურაბ აბაშიძემ.
მისივე თქმით, როცა „ალიანსი საქართველოსთვის“ საარჩევნო კოდექსზე მომუშავე ჯგუფში ჩაერთო, სწორედ მათ წამოაყენეს იდეა, სამოქალაქო სექტორთან შეთანხმებით დასახელებულიყო ცესკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატი. „ეს იდეა ფორმალურად დაკმაყოფილდა, თუმცა, პრაქტიკულად, პრეზიდენტმა სამოქალაქო საზოგადოების მიერ შეთავაზებული კანდიდატები ცესკო-ში არ წარადგინა“, - წუხს აბაშიძე.
პოლიტოლოგი სოსო ცისკარიშვილი პრეზიდენტის მიერ ცესკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატებად „ნაცმოძრაობის პარტიული უჯრედების დაასახელებას“ ხელისუფლების კიდევ ერთ უზნეობად აფასებს. მისი თქმით, ლევან თარხნიშვილის კანდიდატად დასახელებით „თავისუფლების ინსტიტუტმა“ პრეზიდენტს საერთაშორისო მასშტაბით კიდევ ერთხელ მოჭრა თავი; ამავე დროს, კიდევ ერთხელ დადასტურდა, რომ თარხნიშვილი „ნაცმოძრაობის“  გმირი იმის გამოა, რომ არჩევნები ხელისუფლებასთან ერთად გააყალბა და ხელისუფლებასთან ერთად ამ დანაშაულის თანამონაწილეა.
მისივე თქმით, ოთარ სიჭინავას მაღალი კვალიფიკაციის იურისტად კი ახასიათებენ, მაგრამ მას პრინციპულობის გამოცდა არ ჩაუბარებია.
„ფაქტია, რომ პრეზიდენტის მიერ დასახელებულ სამეულში იმ „არასამთავრობო ორგანიზაციების“ წარმომადგენლები მოხვდნენ, რომლებიც „ნაცმოძრაობის“ უჯრედებს წარმოადგენენ“, - აცხადებს სოსო ცისკარიშვილი. კერძოდ, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ალპემ“, რომელშიც თავის დროზე გიგი უგულავა მუშაობდა და მას ახლაც აკონტროლებს, ცესკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატად ხარატიშვილი შესაძლოა, მხოლოდ ბალანსისთვის დაასახელა. ამიტომ არ არის გამორიცხული, არჩევანი სიჭინავასა და თარხნიშვილს გაკეთდეს.
ოპოზიციური პარტიები აგრძელებენ კონსულტაციებს, როგორც შიგნით, ისე ერთმანეთთან და ერთობლივი განცხადების გავრცელებასაც გეგმავენ. თუმცა, თავდაპირველად საზოგადოება ცესკოს 6 ოპოზიციურ წევრს მოუსმენს. ისინი საკმაოდ რთულ მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ. თუმცა, გადაწყვეტილება, რომელიც უნდა მიიღონ, ალბათ, არც თუ ისე რთული მისაღებია - წარდგენილი კანდიდატურებიდან გამომდინარე. როგორც ჩანს, საბოლოო სიტყვას არა ცესკოს ოპოზიციური წევრები, არამედ პარლამენტარები იტყვიან და არ არის გამორიცხული, „სამში ერთი“ ხელისუფლებისათვის ესოდენ ძვირფასი ლევან თარხნიშვილი აღმოჩნდეს.

Mute Message of the President – Choose One of the Three!
Elections of the chairperson of the Central Election Commission have been still actively disputed. Of course, nobody expected the president to nominate at least one of the three candidates to be unacceptable for the government. However, nomination of Levan Tarkhnishvili, the former CEC Chairperson, was beyond all expectations.
The opposition considers this decision of the president to be a cynical. However, opposition parties are also guilty in this situation because they initiated the amendments to the election code. According to the changes, NGOs were to offer their candidates to the president before the election of the new chairperson. The president had to choose three of the offered candidates and then he had to offer them to the CEC. New edition of the law also stated that only opposition members of the CEC are entitled to elect one of the three candidates nominated by the president. It is difficult to comment on this fact! The law is democratic and pluralist but the opposition could not foresee the well-established practice in Georgia when the government does not care about the public interest in similar situations; first of all authority pays attention to their mercantile interests.
All in all, the president did his job and nominated three candidates on January 12. His message is the following – I have done my duty and now it is up to you to choose one of the three.
Mikheil Saakashvili nominated Levan Tarkhnishvili, Zurab Kharatishvili and Otar Sichinava among the 14 candidates proposed by the non-governmental organizations. Interim CEC chairperson Levan Tarkhnishvili was candidate of the Liberty Institute. Member of the Council of Trustees of the Public Broadcasting Zurab Kharatishvili was candidate of the organization “Alpe”. In the past Kharatishvili was member of the CEC and carried out financial monitoring of the political parties during the elections in 2008. As for Otar Sichinava, he is a judge at the Constitutional Court and was nominated by the NGO “New Generation – New Initiative.”
Opposition members of the CEC shall think and elect one of the three nominated candidates. On January 13 inside consultations started but everybody realizes that nothing is to think over. Representatives of the CEC reported to the Interpressnews that the commission session will be held on January 14 and representatives of the opposition parties will discuss the issues about candidates. They will inform the society about the decision after the meeting.
In accordance to the law, one of the candidates nominated by the president shall be elected by the opposition members of the CEC no later than January 14. If none of them receives four votes during secret ballots, the process will continue in the parliament and before January 21 the MPs will elect one of the three candidates.
Opposition parties and political scientists cannot hide their astonishment. However, the opposition does not know yet how to oppose the process which already demonstrates the wish of the authority to control the elections and finally win it. The parties, which have boycotted the self-governmental elections scheduled for May of 2010, have one more argument to reinforce their claiming that the elections will be falsified and it has no sense to participate in it. The parties, who do not agree with this opinion and are preparing for the elections, turned up in difficult situation.
“The three candidates nominated by the president are completely unacceptable for the Alliance of Georgia. We do not support any of them,” said one of the leaders of the political movement Our Georgia for Free Democrats Zurab Abashidze in his interview with Interpressnews.
He added that the Alliance for Georgia joined the group which worked on the election code. It was their initiative to choose candidates together with civil society. “This idea was formally satisfied. However, in practice the president did not nominate the candidates proposed by the civil sector,” said Abashidze.
Political scientist Soso Tsiskarishvili said the “nomination of the members of the National Movement” for the CEC chairperson by the president is next immoral action of the government. He said the Liberty Institute once more degraded the president by proposing Levan Tarkhnishvili. Simultaneously, they once more proved that Tarkhnishvili is a hero of the National Movement because he falsified the previous elections together with the government and has taken part in this crime.
Tsiskarishvili said Otar Sichinava is a lawyer of high qualification but he has not taken exam in principality yet.
“It is fact that the president nominated only those three candidates who were proposed by the NGOs which are close of the National Movement, said Soso Tsiskarishvili. More precisely, NGO “Alpe”, where Tbilisi Mayor Gigi Ugualva was working in the past and he still controls it, nominated Kharatishvili to balance the situation. Thus, it is not excluded that the candidate shall be chosen between Sichinava and Tarkhnishvili.
Opposition parties continue consultations both inside their parties and with other parties; they plan to spread general statement as well. However, initially the society will hear the 6 opposition members of the CEC. They are in very difficult situation. However, the decision they have to make, is not very difficult based on the nominated candidates. Apparently, MPs will make final decision and not opposition members of the CEC. So it is not excluded that Levan Tarkhnishvili will be the best of the three again because he is very precious person for the government.