საქართველო კვლავ „ნაწილობრივ თავისუფალი“, ამავე დროს - „არაარჩევითი დემოკრატიის“ ქვეყანაა
საქართველო „ნაწილობრივ თავისუფალ“ და „არაარჩევით დემოკრატიად“ რჩება - ნათქვამია Freedom House-ის ყოველწლიურ კვლევაში „თავისუფლება მსოფლიოში“, რომელიც 12 იანვარს გამოქვეყნდა და რომელიც 2009 წელს მომხდარ მოვლენებს მოიცავს.
სტატუსის განსაზღვრა „თავისუფალ“, „ნაწილობრივ თავისუფალ“ ან „არათავისუფალ“ ქვეყნებად ხდება პოლიტიკური უფლებების და სამოქალაქო თავისუფლებების კატეგორიების საფუძველზე. საქართველოს ქულამ ამ ორივე კატეგორიაში 2008 წლის მსგავსად, 2009-შიც 4 შეადგინა.
(2008 წლის ანგარიშის შესახებ ინფორმაცია იხილეთ აქ:  http://www.civil.ge/geo/article.php?id=20351 )
პოლიტიკური უფლებების და სამოქალაქო თავისუფლებების ქულები გაანგარიშებულია 1-დან 7-მდე შკალაზე, სადაც 1 თავისუფლების ყველაზე მაღალი დონის მაჩვენებელია, ხოლო 7 - ყველაზე დაბალის.
საქართველოს მაჩვენებელი ამ ორივე კატეგორიაში 2007 წლის ამსახველ მოხსენებაში გაუარესდა 3 ქულიდან 4-მდე, რაც 2007 წლის ნოემბერში განვითარებულ მოვლენებს უკავშირდებოდა.
(2008 წლის ანგარიშის შესახებ ინფორმაცია იხილეთ აქ:  http://www.civil.ge/geo/article.php?id=17101 )
Freedom House-მა საქართველო არჩევითი დემოკრატიის მქონე ქვეყანათა სიიდან 2008 წლის საპრეზიდენტო და საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ამოიღო, რის შესახებაც ორგანიზაციის იმ მოხსენებაშია საუბარი, რომელიც 2008 წელს განვითარებულ მოვლენებს მოიცავს.
Freedom House-მა თავის კვლევაში ასევე შეიყვანა სეპარატისტული სამხრეთ ოსეთი და აფხაზეთი „სადავო ტერიტორიების“ კატეგორიაში. წინა წლის კვლევის მსგავსად, აფხაზეთს კვლავაც „ნახევრად თავისუფალი“, ხოლო სამხრეთ ოსეთს „არათავისუფალი“ სტატუსი აქვთ მინიჭებული.

Georgia remains “partly free” and non-electoral democracy, according to an annual report by the U.S.-based rights group, Freedom House, released on January 12.
http://www.freedomhouse.org/template.cfm?page=1
Georgia’s scores in political rights and civil liberties categories – based on which a country’s status of “free”, “partly free” or “not free” is determined – stand at 4 in the Freedom in the World 2010 survey, covering 2009 developments.
The political rights and civil liberties categories contain numerical ratings between 1 and 7 for each country or territory, with 1 representing the most free and 7 the least free.
Georgia’s score in the both categories were downgraded to 4 from 3 in previous reports  http://www.civil.ge/eng/article.php?id=16732 because of developments of November, 2007, involving state of emergency after breaking up protest rallies. And Georgia was disqualified from the list of electoral democracies in a survey covering 2008, http://www.civil.ge/eng/article.php?id=20260 “ due to flaws in the presidential and parliamentary election process.”
Freedom House also ranked in its report breakaway South Ossetia and Abkhazia under the category of “disputed territories.”
Unlike South Ossetia, which is ranked as “not free”, Georgia’s another breakaway region of Abkhazia has been described by the report as “partly free.” The same status was assigned to these regions in the previous report.