გაცურებული ოპოზიცია და ლუსტრირებული ენჯეოები
თუ გინდა, მოწინააღმდეგე დაამარცხო, ის კარგად უნდა შეისწავლო. არასაპარლამენტო ოპოზიცია კი, სადაც უმრავლესობა მიხეილ სააკაშვილის ყოფილი თანამებრძოლია და საზოგადოებას არწმუნებს, რომ შესანიშნავად იცნობს პრეზიდენტს და მის ხრიკებს, უკვე მერამდენედ გულუბრყვილოდ ებმება ხაფანგში.
პრეზიდენტის მიერ შერჩეული სამი კანდიდატიდან ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის დასახელების უფლების ოპოზიციისათვის შეთავაზება, მანამდე კი კანდიდატებზე არასამთავრობო ორგანიზაციებთან კონსულტაციები, ისეთივე ფარსი აღმოჩნდა, როგორიც სააკაშვილისა და „ნაციონალების“ მიერ ოპოზიციასთან ადრე გამართული ე.წ. დიალოგები და მინისტრთა მოადგილეების პოსტების შეთავაზება.
მას შემდეგ, რაც სააკაშვილმა აშკარად დაარღვია კანონი და 8 იანვარს, როგორც ამას კანონმდებლობა ითხოვდა, ცესკოს განსახილველად არ წარუდგინა თავმჯდომარის კანდიდატურები, ამაზრზენი იყო სურათი, რაც ტელეეკრანებზე ვიხილეთ. 11 იანვარს დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობაზე „თავდადებული“ არასამთავრობოები და ექსპერტები მორჩილად ეახლნენ პრეზიდენტს ბათუმში კანდიდატურებზე „კონსულტაციების“ გასამართავად. ამით მათ, ფაქტობრივად, უკანონობა დააკანონეს. თუმცა, ამ არასამთავრობოთა და ექსპერტთა უმეტესობა ხელისუფლების მომხრეა და, აქედან გამომდინარე, მათი საქციელი ადვილად აიხსნება.
როგორც მოსალოდნელი იყო, პრეზიდენტმა 12 იანვარს საღამოს არასამთავრობოთა მიერ შეთავაზებული 14 კანდიდატურიდან დაასახელა სწორედ ის 3 პიროვნება, რომლებზეც სახელისუფლებო კულუარებიდან გაცილებით ადრე ჟონავდა ინფორმაცია, რომ სწორედ მათ დაუჭერდა მხარს ხელისუფლება.
„შესანიშნავი“ სამეული ასე გამოიყურება: ცესკოს დროებით გადამდგარი ამჟამინდელი თავმჯდომარე ლევან თარხნიშვილი - წარდგენილი სახელისუფლებო ენჯეო „თავისუფლების ინსტიტუტის“ მიერ; ცესკოს ფინანსური აუდიტორი ზურაბ ხარატიშვილი - წარდგენილი ასევე პროსახელისუფლებო ენჯეო „ალპეს“ მიერ და საკონსტიტუციო სასამართლოს ყოფილი თავმჯდომარე ოთარ სიჭინავა, რომელიც აგრეთვე ხელისუფლებასთან დაახლოებულმა ორგანიზაციამ „ახალი თაობა - ახალი ინიციატივა“ - წარადგინა. სააკაშვილმა ამ სამეულში არ მოახვედრა ხელისუფლებისთვის მიუღებელი ენჯეოების მიერ დასახელებული კანდიდატები, რომლებიც საზოგადოებაში დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი პიროვნებების რეპუტაციით სარგებლობენ - ეკა სირაძე-დელონე და კახა სოფრომაძე.
სააკაშვილმა და მმართველმა პარტიამ ამით ნათლად აგრძნობინეს როგორც ოპოზიციას, ასევე მთელ საზოგადოებას, რომ ძალაუფლების ერთ მისხალსაც კი არავის დაუთმობენ. ნიშანდობლივია, რომ სააკაშვილმა ეს გააკეთა სენატორ ჯონ მაკკეინთან შეხვედრის შემდეგ, რომელმაც საქართველოს ხელისუფლებას საქართველოში დემოკრატიის გაძლიერებისკენ მოუწოდა.
საპარლამენტო ოპოზიციის მიერ მოსაჩვენებლად ატეხილმა ხმაურმა და შემდეგ კი ცესკოში კანდიდატურების განხილვის გადავადებისთვის ხმის მიცემამ კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ მმართველ პარტიას საპარლამენტო ოპოზიცია მართლაც ჯიბეში უზის.
ცესკოს თავმჯდომარის არჩევის, უფრო სწორად კი, დანიშვნის სცენარი ძალიან წააგავს „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ გენერალური დირექტორის „არჩევას“, - გათამაშდა კონკურსის იმიტაცია, ხელისუფლების ფავორიტი კანდიდატი კი წინასწარ იყო ცნობილი. სავარაუდოდ, ასევე მოხდება  ცესკოს  თავმჯდომარის „არჩევაც“ და დიდი მნიშვნელობა არა აქვს, ვინ იქნება იგი, რადგანაც სამივე კანდიდატი მმართველი პარტიისთვის სანდო კადრია. სააკაშვილის განცხადებით, ცესკოს ახალი თავმჯდომარე ხუთი წლით ირჩევა და, შესაბამისად, ის ჩაატარებს საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნებსაც.
არასაპარლამენტო ოპოზიცია კი უკვე მერამდენედ აღმოჩნდა მწარედ გაცურებული. საინტერესოა,  განიხილავს თუ არა ცესკოში წარმოდგენილი ოპოზიცია სააკაშვილის შეთავაზებულ კანდიდატურებს? თუკი არასაპარლამენტო ოპოზიციას სახის შენარჩუნება სურს, მან ამ პროცედურაში მონაწილეობა არ უნდა მიიღოს, ხელისუფლების მიერ შერჩეული ცესკოს თავმჯდომარის არჩევის პატივი ისევ ხელისუფლებას გადაულოცოს და არჩევნების შესაძლო გაყალბებაზე პასუხისმგებლობაც ხელისუფლებას დააკისროს.
ამრიგად, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები უკვე ადრეულ ეტაპზევე აღმოჩნდა დისკრედიტებული და მისი სამართლიანად ჩატარების შანსი მცირეა.

Disappointed Opposition and Lustrated NGOs
Parliamentary opposition, where majority is former supporters of Mikheil Saakashvili and claims to know the president and his plans well, has been trapped for so many times already.
Offering the opposition to elect one of the three candidates nominated by the president, before that, consultations with NGOs turned out performance like earlier dialogues with opposition parties and offering positions of deputy ministers to opposition leaders.
After Saakashvili blatantly breached the law and did not nominate candidates of CEC chairperson on January 8 as it was requested by the law, we witnessed terrible picture. On January 11, non-governmental organizations and experts, who claim to be concerned about democracy and rule of law in the country, met the president in Batumi to consult the candidates of the CEC chairperson. Thus, in fact, they legitimized the illegal decision. However, most NGOs and experts support the government and it can explain their activities clearly.
As it was expected, on January 12 the president nominated those 3 candidates out of proposed 14 one who were already actively spoken in the lobby interviews of the parliament to be pro-governmental candidates.
The “perfect” three people are: interim chairperson of the CEC Levan Tarkhnishvili, nominated by the pro-governmental NGO Liberty Institute; financial audit of the CEC Zurab Kharatishvili – nominated by another pro-governmental NGO “Alpe” and former chairperson of the Constitutional Court Otar Sichinava- nominated by the pro-governmental NGO New Generation – New Initiative. Saakashvili did not nominate any of the candidates proposed by the NGOs which oppose the government; those candidates are considered to be independent and impartial people by the society; they were Eka Siradze-Delone and Kakha Sopromadze.
Saakashvili and the ruling party showed to the opposition and entire society that they are not going to give in at least minimum of their power. One more interesting point is that Saakashvhili nominated candidates after his meeting with US Senator John McCain who called upon the government of Georgia to develop democracy in Georgia.
The noise, artificially created by the parliamentary opposition and later their support for postponing the deadline for discussion of CEC candidates exposed once more that the ruling party seriously influences parliamentary opposition.
Non-parliamentary opposition has been disappointed for so many times already. It is interesting whether they will discuss the candidates nominated by Saakasvhili. If the non-parliamentary opposition wants to protect their reputation, they should not participate in this procedure. They should allow the government to choose the candidate nominated by the government and impose the responsibility of falsification of the elections on the government.
Thus, local self-governmental elections turned out discredited from the very beginning and there is small chance of fair elections.