აგვისტოს ომის დროს ბუშის მრჩევლები სამხედრო ჩარევაზე ფიქრობდნენ
„პრეზიდენტ ბუშის ადმინისტრაციის ზოგიერთი მაღალი რანგის წარმომადგენელი 2008 წლის აგვისტოს ომში სამხედრო ჩარევის შესაძლებლობას განიხილავდა“, - წერს რონალდ ასმუსი თავის ახალ წიგნში - „პატარა ომი, რომელმაც მსოფლიო შეძრა“.
ასმუსი პრეზიდენტ კლინტონის ადმინისტრაციის დროს სახელმწიფო მდივნის თანაშემწე იყო ევროპულ საკითხებში. ახლა კი მარშალის ფონდთან არსებული ტრანსანტლანტიკური ცენტრის ხელმძღვანელია ბრიუსელში.
მისი წიგნის მიმოხილვა ამ დღეებში სააგენტო Bloomberg-მა, ასევე ბრიტანულმა The Sunday Times-მა გამოაქვეყნა. წიგნში გამოქვეყნებულია აქამდე უცნობი მასალები და ეყრდნობა ინტერვიუებს დასავლელ და საქართველოს ოფიციალურ პირებთან. თუმცა, ნაკლებად არის წარმოდგენილი რუსეთის პოზიცია, რისი მიზეზიც, როგორც წიგნის ავტორი წერს, რუსეთის ოფიციალური პირების უარია ინტერვიუზე.
Bloomberg-ის მიმოხილვის თანახმად, წიგნი ასახავს, როგორ გამოიყენა რუსეთმა აშშ-სა და ევროპას შორის პოზიციათა სხვადასხვაობა იმისათვის, რომ შეეჩერებინა საქართველოს სწრაფვა დასავლეთისკენ.
როგორც წიგნის ავტორი წერს „თეთრი სახლის რამოდენიმე ოფიციალური პირი“ ემხრობოდა აშშ-ის მხრიდან „სულ ცოტა, შეზღუდული სამხედრო ღონისძიების“ გატარების განხილვას, მაგალითად - საჰაერო დარტყმების განხორიციელებას და როკის გვირაბის დაბომბვას.
თუმცა, ომის დაწყებიდან ოთხი დღის შემდეგ, ბუშმა ამგვარი განხილვები შეწყვიტა. მაღალი დონის შეხვედრაზე, რომელიც თეთრ სახლში შედგა, დაასკვნეს, რომ „ნებისმიერი სახის სამხედრო ნაბიჯი აშშ-ის მხრიდან გამოიწვევდა მოსკოვთან კონფრონტაციას“, - წერს ასმუსი.
წიგნში ასევე ასახულია ის დაპირისპირება, რომელიც ბუშსა და მის ვიცე-პრეზიდენტ დიკ ჩეინის შორის არსებობდა ბუშის პრეზიდენტობის ბოლო პერიოდში.
არსებული უთანხმოება, წიგნის ავტორის მიხედვით, საქართველოს კონტექსტსაც მოიცავდა, რადგან ჩეინის მრჩევლებს მიაჩნდათ, რომ ბუშმა რუსეთს საქართველოზე შეტევის განსახორციელებლად უნებლიედ „მწვანე შუქი აუნთო“, როცა სიჩუმით უპასუხა პუტინის „მკვეთრ და მუქარის ენას“, რომელიც ამ უკანასკნელმა სოჭში 2008 წლის აპრილში ბუშთან გამართული შეხვედრისას გამოიყენა.
წიგნში ასევე მოყვანილია პრეზიდენტ სააკაშვილსა და პუტინს შორის 2008 წლის თებერვალში გამართულ შეხვედრაზე ქართული მხარის მიერ გაკეთებული სტენოგრამის მონაკვეთი.
„შენ გგონია, ამერიკელებს შეგიძლია, ენდო და გგონია, ისინი გამოიქცევიან, რომ დაგეხმარონ?.. ვერავის ენდობი!.. ჩემს გარდა“,- ეუბნება პუტინი სააკაშვილს ამ სტენოგრამის მიხედვით, სადაც ასევე ნახსენებია „პატარა ომი“.
ევროკავშირსა და აშშ-ს შორის არსებობდა უთანხმოება, როგორ უნდა მომხდარიყო საქართველოს დაახლოება დასავლეთთან. როგორც წიგნის ავტორი აღნიშნავს, ამ უთანხმოების ერთ-ერთი მიზეზი თავად პრეზიდენტი სააკაშვილი იყო. ევროპული ქვეყნების დედაქალაქებში სააკაშვილი აღიქმებოდა, როგორც „ამერიკელების მიერ მხარდაჭერილი ცხელთავიანი და პრობლემების შემქმნელი“.
ასმუსი ასევე წერს, რომ ერთ-ერთი ამერიკელი მაღალი თანამდებობის პირი „გაოგნებული“ იყო ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ ხელშეკრულების ბუნდოვანი ტექსტით, რომელიც საფრანგეთის პრეზიდენტის ნიკოლა სარკოზის შუამდგომლობით შედგა.
წიგნის მიხედვით, როცა სარკოზი თბილისში ჩამოვიდა, ის დაჟინებით მოითხოვდა სააკაშვილისგან, ხელი მოეწერა ამ ხელშეკრულებისთვის, რადგან საქართველო ამაზე უკეთეს პირობებს ვეღარ მიიღებდა.
„სად არის ბუში?! სად არიან ამერიკელები?! ისინი არ მოდიან თქვენს დასახმარებლად. არც ევროპელები. მარტო დარჩი. თუ არ მოაწერ ხელს,  აქ მალე რუსული ტანკები იქნებიან“,- ეუბნებოდა სარკოზი სააკაშვილს, როგორც ეს ახალ წიგნშია ნათქვამი.
Bloomberg-ის მიმოხილვაში აღნიშნულია, რომ ეს წიგნი საქართველოსადმი უფრო დადებითი კუთხით არის დაწერილი, ვიდრე ე.წ. ტალიავინის დასკვნა.
The Sunday Times-ის მიერ მომზადებულ მიმოხილვაში აღნიშნულია, რომ წიგნი „ვაშინგტონელი ნეოკონსერვატორის ნაშრომს უფრო გავს, ვიდრე დემოკრატისას“.
„ასმუსი მიიჩნევს, რომ საქართველოსთვის ნატო-ში ინტეგრაციისთვის საჭირო გადამწყვეტი დახმარების არაღმოჩენა დასავლეთის შეცდომა იყო, ისევე როგორც რუსეთისთვის მკვეთრი შემაკავებელი სიგნალების არგაგზავნა“, - ნათქვამია თჰე შუნდაყ თიმეს-ის მიმოხილვაში.

During August War Advisors to Bush Thought of Involvement in the War
“Several high-ranking representatives of President Bush’s administration discussed possibility to involve war in August of 2008,” wrote Ronald Asmus (http://www.gmfus.org/publications/author.cfm?id=11) in his new book “A Little War that Shook the World” (http://www.amazon.com/Little-War-that-Shook-World/dp/0230617735).
Asmus was assistant to US state secretary in European issues during President Clinton’s Administration. Now, he is head of Transatlantic Center at Marshall Foundation in Brussels.
News Agency Bloomberg and British edition the Sunday Times published review of his book. Unknown materials were published in the book and it relies on the interviews with western and Georgian officials. However, it does not provide the position of Russian Federation because, as the author wrote, Russian officials refused to give interview to him.
In accordance to the Bloomberg review, the book exposes how Russia took advantage of the different positions between the USA and Europe to halt Georgia’s striving towards Europe.
Author of the book wrote “several officials from White House” supported conduction of “least limited military operations, like air-attacks and bombing of Roki Tunnel.”
“However, four days after the war started, Bush stopped similar discussions. During the high-level meeting in the White House, they concluded that “every military step of the USA could cause confrontation with Moscow,” said Asmus.
The book exposes the recent controversy between Bush and Vice-president Dick Cheney at the end of Bush’s presidency.
The controversy, according to the book author, dealt with Georgia too because advisors of Cheney though Bush had allowed Russia to attack Georgia when he did not reply anything to “obvious threats” of Putin during their meeting in Sochi in April of 2008.
The book also provides the extract of the conversation between President Saakashvili and Putin during their meeting in February of 2008; the recording was prepared by Georgian side.
“Do you think Americans can be trusted and do you think they will rush to help you? Nobody can be trusted! Except me,” Putin told Saakashvili in accordance to this recording; “little war” is also mentioned in this recording.
EU and the USA had controversy in the strategy to integrate Georgia with the West. According to the book author, one of the reasons of this controversy was President Saakashvili. European capitals considered Saakashvili to be “US supported hot-headed president who creates problems.”
Asmus also wrote that one of the US high-ranking officials “was astonished” about obscure text of cease-fire agreement which was signed as a result of the mediation of French President Nikolas Sarkozy.
According to the book, when Sarkozy arrived in Tbilisi, he categorically demanded Saakashvili to sign the agreement because Georgia could not receive better conditions from Russia.
“Where is Bush?! Where are American people?! They are not coming to your rescue. Neither European people will come. If you do not sign, soon Russian tanks will come here,” said Sarkozy to Saakashvili according to the book.
Bloomberg’s review states that this book is more positive for Georgia than Tagliavini Report.
The Sunday Times wrote in its review that the book “looks like a work of a neo-conservator from Washington than democracy.”
“Asmus thinks it was mistake of the west not to support Georgia in the NATO integration in the last point as well as failure to send warning signals to Russia,” stated the review of the Sunday Times.