„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კორესპონდენტს, საბა წიწიკაშვილს შიდა ქართლის ადმინისტრაციის დაცვის სამსახურის თანამშრომლებმა ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. შემთხვევა 22 იანვარს მოხდა, როცა ჟურნალისტი შიდა ქართლის სამხარეო ადმინისტრაციაში რამდენიმე დღის წინ გამოთხოვილი საჯარო ინფორმაციის მისაღებად მივიდა. შენობაში შესვლამდე ადმინისტრაციის უფროსმა, ზურაბ ლომიძემ ფანჯრიდან დაინახა საბა წიწიკაშვილი, რომელმაც მას ანიშნა, რომ სწორედ მასთან მიდიოდა.
საბა წიწიკაშვილი, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კორესპონდენტი: „მიუხედავად იმისა, რომ 12:00 საათიც არ იყო, შენობაში საშვთა ბიურო არ მუშაობდა. კართან დაცვის თანამშრომლებიც არ იდგნენ. ამიტომ პირდაპირ გავეშურე მეორე სართულზე ამავალი კიბეებისკენ. ამ დროს ფოიეს ერთ-ერთი კუთხიდან დაცვის პოლიციის მუშაკები გამოვიდნენ და წინ გადამიდგნენ. მკითხეს, სად მივდიოდი. ვუპასუხე, რომ საქმე კანცელარიაში მქონდა და გზა გავაგრძელე. ერთ-ერთ მათგანთან 2009 წლის სექტემბერში კონფლიქტი მომივიდა და მაშინაც შენობიდან გამაძევა. ამ პიროვნებამ ახლაც გაჩერება მიბრძანა. მეორემ კი მკლავში ხელი ჩამავლო და არ მიშვებდა - რასაც გეუბნება, გაიგენე და როცა გელაპარაკებიან, გაჩერდიო. ვთხოვე, საკუთარი ვალდებულებები გაეხსენებინათ, ხელი გავაშვებინე და კვლავ გავემართე კიბეებისკენ. ერთ-ერთს (რომელმაც ადრეც მომაყენა ფიზიკური შეურაცხყოფა და შენობიდან გამაძევა) ვუთხარი, რომ რაკიღა წინა ამბავი შერჩა, დღესაც ამიტომ ბედავდა ჩემი უფლებების შელახვას და ვურჩიე, ჟურნალისტს ნორმალურად მოქცეოდა. ამას მოჰყვა მისი მხრიდან გინება და ფიზიკური ძალის გამოყენებით კედელზე და მეტალოპლასტმასის კარზე ჩემი მიჯახება, შემდეგ კიბეებზე დაგორება და დანარჩენი დაცვის პოლიციის თანამშრომლების დახმარებით, შენობიდან გამოგდება.
სხვათა შორის, მას შემდეგ, რაც ადმინისტრაციულ შენობაში დაცვის პოლიცია დააყენეს (2008 წლის შემოდგომა), ვიცე-გუბერნატორმა ზურაბ ჩინჩილიკაშვილმა ჩემი მისამართით უბრძანა დაცვის პოლიციელებს, ამ კაცის დუხი არ ვნახო ამ შენობაშიო! ამ ბრძანებას დაცვის პოლიციის მუშაკები პირნათლად ასრულებდნენ. ამის ამსახველი არაერთი ფაქტი მაქვს გადაღებული. მაგალითად, მოსახლეობის საპროტესტო აქციების გაშუქებისას პოლიციელები ჩემთვის ფოტოაპარატის დამტვრევას ცდილობდნენ და სხვ. მას შემდეგ რაც ზურაბ ჩინჩილაკაშვილი ვიცე-გუბერნატორის თანამდებობიდან მოხსნეს, თვენახევრის შემდეგ ადმინისტრაციულ შენობაში შესვლის პრობლემა აღარ მქონდა. პირადად სხვა დაცვის პოლიციის მუშაკები მეუბნებოდნენ, რომ აღარ მინდოდა საშვის აღება და ამიერიდან უპრობლემოდ შემეძლო შესვლა.
ვითარება მოულოდნელად შეიცვალა 15 დეკემბრიდან, როცა შიდა ქართლის გუბერნატორმა ელჩებს და არასამთავრობო ორგანიზაციებს ერთწლიანი მუშაობის ანგარიში ჩააბარა. ზუსტად იმ დღეს გამოვიდა გაზეთი „ქართლის ხმა“, სადაც გამოვაქვეყნეთ სტატია გუბერნატორის პრემიებისა და ბიუჯეტიდან მის მიერ მიღებული სხვა სარგებლების შესახებ. აღნიშნული გაზეთი ელჩებს და არასამთავრობო ორგანიზაციებს ვარძელაშვილის გამოსვლამდე 10 წუთით აადრე დავურიგე, რაც საკმაოდ გამაღიზიანებელი აღმოჩნდა ჩინოვნიკებისთვის. აღნიშნული სტატიის გამოსვლის შემდეგ მე უკვე სერიოზული პრობლემები შემექმნა ადმინისტრაციის შენობაში შესვლისას, სადაც ერთდროულად მდებაქრეობს გუბერნია, გამგეობა და საკრებულო და სადაც მნიშვნელოვანი ინფორმაციების მისაღებად და გადასამოწმებლად მივდივარ ხოლმე“.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აპროტესტებს აღნიშნულ ფაქტს და მოითხოვს, სამართალდამცველმა ორგანოებმა დასაჯონ დამნაშავე პირები. 26 იანვარს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ოფისში 12:00 საათზე ამ თემისადმი მიძღვნილი სპეციალური პრესკონფერენცია გაიმართება.

Saba Tsitsikashvili, correspondent of the Human Rights Center: “Although it was earlier than 12:00 pm, the bureau for permits was not open yet. Security guard was not standing at the entrance. Thus, I headed directly towards the second floor. Suddenly, security officers went out of one of the corner and blocked my way. They inquired where I was going and I explained I was going to the chancellery; finally I continued my way. In September of 2009 I had incident with one of those policemen; he kicked me out of the building then. The same policeman ordered me to stop and the second grabbed my arm. I tried to remind the policemen their obligations, liberated myself and continued my way. I told the abuser he dared to do the same because nobody had punished him for the old incident. I reminded him that it was his obligation to treat journalist normally. After that, he started to curse me and pushed me against the wall and door; then he pushed me down the stairs and kicked me out of the building with the support of other policemen.”
“By the way, after security police started to guard the administrative building (since autumn of 2008), vice-regional governor Zurab Chinchilakashvili ordered the policemen not to allow me into the building. The policemen implemented this order perfectly and I made many video-recordings to prove those facts. For example, while covering the protest of local people, the policemen tried to break my photo-camera. After Zurab Chinchilakashvili was resigned from the position of vice-regional governor, I did not have any problem to enter the administrative building for a month and half. Security policemen told me in private that I could enter the building even without permit.
“The situation changed since December 15, 2009 when Shida Kartli regional governor presented an annual report to the ambassadors and non-governmental organizations. On the same day, we published an article in the local newspaper “Kartlis Khma” about bonuses and other allowances the regional governor had taken from the district budget illegally. I distributed the newspaper among invited guests 10 minutes before regional governor Lado Vardzelashvili started presentation. This fact, of course, irritated the local officials. After this fact, I faced serious problems in the administrative building where regional and district administrations and municipality board are located. Thus, I visit the building to get or check public information.”
The Human Rights Center condemns the fact and requests law enforcement bodies to punish the offenders. On January 26, at 12:00 pm the Human Rights Center will give a special press-conference in its office.