ვახტანგ ყიფიანი: „საქართველო-უკრაინის ურთიერთობები გაიყინება ან შეფერხდება“
ინტერვიუ ცნობილ უკრაინელ ჟურნალისტთან, პროექტ „პირველი ასეულის“ ხელმძღვანელთან, ტელეკომპანია ТВi-ს მთავარი რედაქტორის მოადგილესთან ვახტანგ ყიფიანთან.
- პირველი ტური დასრულდა ზუსტად ისე, როგორც იყო პროგნოზირებული. ეჭვი არავის ეპარებოდა, რომ ძირითადი ბრძოლა იანუკოვიჩსა და ტიმოშენკოს შორის წარიმართებოდა. საუბარი იყო იმაზეც, ვინ გავიდოდა მესამე ადგილზე. განსაზღვრულ ეტაპზე ფიქრობდნენ, რომ მესამე ახალგაზრდა პოლიტიკოსი იაცენიუკი ან თვით იუშჩენკო იქნებოდნენ. თუმცა, როგორც ვნახეთ, მესამე ადგილი ეროვნული ბანკის ყოფილმა ხელმძღვანელმა, მილიარდერმა სერგეი ტიგიპკომ დაიკავა. ახლა იმას, ვინ იქნება უკრაინის პრეზიდენტი, წყვეტს არა ხალხი, არამედ ტიგიპკო, რომელიც ხმათა 13%-ს ფლობს. თუ იგი ბოლო დღეებში მოუწოდებს საკუთარ ამომრჩევლებს, მხარი განსაზღვრულ კანდიდატს დაუჭირონ, ეს ნამდვილად ითამაშებს არსებით როლს ამა თუ იმ კანდიდატის გამარჯვებაში. აღსანიშნავია, რომ პრეზიდენტობის ბევრი სხვა კანდიდატი წმინდა ტექნიკურ ფუნქციას ასრულებდა: მათი ნაწილი - ტიმოშენკოს, ნაწილი - იანუკოვიჩს, ნაწილი კი იუშჩენკოს უჭერდა მხარს. შეიძლება, ითქვას, რომ არჩევნები საკმაოდ დემოკრატიულად ჩატარდა. ამაზე მეტყველებს იმ საერთაშორისო ორგანიზაციების ანგარიშებიც, რომლებიც არჩევნებს აკვირდებოდნენ. შეგვიძლია ვთქათ, რომ კარგია, რომ უკრაინას სამართლიანი არჩევნების ჩატარება შეუძლია, მაგრამ ცუდია, რომ უკრაინელები ასარჩევ პოლიტიკოსებში ცუდად ერკვევიან.
- რა მოლოდინებია ამ ეტაპზე უკრაინაში ტიმოშენკოს ან იანუკოვიჩის გაპრეზიდენტებასთან დაკავშირებით?
- განსაკუთრებული მოლოდინები არ არსებობს, რადგან ტიმოშენკოც და იანუკოვიჩიც იმ ჩიხის გაგრძელებაა, რომელშიც ქვეყანა ბოლო რამდენიმე წელია, იმყოფება და ამ კუთხით უკრაინის პრობლემებს არჩევნები ვერ გადაწყვეტს. სამწუხაროდ, ჩვენ უბრალოდ დაძაბულობისა და ღრმა პოლიტიკური და ეკონომიკური კრიზისის ახალ ეტაპზე გადავალთ.
- საქართველოსთვის უკრაინა განსაკუთრებული მნიშვნელობის ქვეყანაა, შესაბამისად, არჩევნებსაც თბილისი გულისყურით ადევნებს თვალს. როგორ ფიქრობთ, შეიცვლება თუ არა საქართველოს მიმართ დამოკიდებულება უკრაინის სათავეში ახალი პრეზიდენტის მოსვლის შემთხვევაში?
- ვფიქრობ, იუშჩენკოს პრეზიდენტობის პერიოდში საქართველოსა და უკრაინას შორის ორმხრივი ურთიერთობების პიკი იყო. ახლა ვინც არ უნდა მოვიდეს ხელისუფლებაში – ტიმოშენკო თუ იანუკოვიჩი, ურთიერთობები გაიყინება ან შეფერხდება, რადგან იანუკოვიჩი პრორუსული პარტიის წარმომადგენელია, რომელიც რუსეთის, პუტინის, მედვედევისა და „ედინაია როსიას“ მიმართ საკუთარი სიყვარულის დემონსტრირებას ახდენს. რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომის დროს სწორედ იანუკოვიჩის პარტია „რეგიონები“ გამოდიოდა დე ფაქტო ხელისუფლებების აღიარების მოწოდებით. პრინციპში, ეს ის პოლიტიკური ძალაა, რომელიც შეიძლება, ანტიქართულად ჩაითვალოს. ამიტომ იანუკოვიჩის ხელისუფლებაში მოსვლა, რომელიც ზოგადად ხელისუფლების ვერტიკალის ცვლილებას გამოიწვევს, ქართულ-უკრაინულ ურთიერთობებზეც უარყოფითად იმოქმედებს და მათ კრახს განაპირობებს.
რაც შეეხება ტიმოშენკოს, მისი გაპრეზიდენტების შემთხვევაში, ეს სიტუაცია, უბრალოდ, გადავადდება, რადგან მას გარკვეული სენტიმენტები აქვს სააკაშვილის და საქართველოს მიმართ, საიდანაც პოლიტიკური მხარდაჭერა მიიღო. ამასთან, იგი ძალიან პრაგმატული ადამიანია და თუ მნიშვნელოვან პოლიტიკურ და ეკონომიკურ მხარდაჭერას ვერ მიიღებს, რაც ნაკლებად სავარაუდოა, საქართველოს მიმართ განსაკუთრებულ ყურადღებას არც ის გამოიჩენს. ყოველ შემთხვევაში, ისე, როგორც ამას იუშჩენკო აკეთებდა. მაგალითად, ტიმოშენკო და იანუკოვიჩი არასოდეს მოიქცევიან ისე, როგორც იუშჩენკო - ომის დროს, როცა ყველაფერი დატოვა და საქართველოში ჩავიდა, რათა დასავლელ ლიდერებს გვერდით დასდგომოდა და ამით საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა დაეცვა. ტიმოშენკო გაცილებით პრაგმატული და ცინიკური პოლიტიკოსია, ვიდრე იუშჩენკო. თუმცა, ვფიქრობ, ადამიანურ დონეზე ორი ქვეყნის ურთიერთობებში პრობლემა არც ახალი პრეზიდენტის პერიოდში იქნება.
- თქვენ პარტია „რეგიონების“ მიერ აგვისტოს ომის დროს გაკეთებული განცხადებები გაიხსენეთ. აქედან გამომდინარე, რამდენად მოსალოდნელია, რომ იუნუკოვიჩის გაპრეზიდენტების შემთხვევაში, უკრაინამ აფხაზეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობის აღიარების საკითხს გადახედოს?
- ვფიქრობ, პოლიტიკურ გადაწყვეტილებამდე საქმე არ მივა, რადგან ეს თავად უკრაინაში ღრმა პოლიტიკურ კრიზისს გამოიწვევს. საქმე ისაა, რომ მსგავსი პრობლემები უკრაინასაც აქვს. აფხაზეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობის აღიარება ნიშნავს, რომ სხვა სახელმწიფოებმა რამდენიმე წლის შემდეგ ყირიმის ავტონომიური რესპუბლიკის დამოუკიდებლობა აღიარონ. ამ კონტექსტში ის პოლიტიკოსებიც კი, რომლებიც ასეთი დაპირებების დეკლარირებას ახდენენ, ამას არა ამომრჩევლისთვის აკეთებენ, რომელსაც ეს საკითხი სულ არ აინტერესებს, არამედ რუსული ისტებლიშმენტისთვის. უფრო ზუსტად, ამ ეტაპზე ისინი ამის დეკლარირებას არაფორმალურად ახდენენ და დარწმუნებული ვარ, იურიდიულ აღიარებამდე საქმე არ მივა. თუმცა, ეს საქართველოსა და უკრაინას შორის ცუდ კვალს ნამდვილად დატოვებს.
- ასევე მინდა, ქართველ დამკვირვებლებთან დაკავშირებით ატეხილ სკანდალზე გკითხოთ. თქვენი ინფორმაციით, რატომ არ დაარეგისტრირეს ისინი რეალურად?
- ყველაფერი სწორად რომ გაკეთებულიყო, შესაძლოა, ეს სკანდალი არც მომხდარიყო. საქმე იმაშია, რომ აღმოსავლეთ უკრაინის – დონეცკის პოლიტიკური ელიტა ძალიან ჩაკეტილია, ამ რეგიონში უცხოები არ დადიან. არჩევნების დროს ქვეყნის ამ ნაწილში ხმათა 70%-ს ყოველთვის ერთი პარტია იღებს, რომელიც ყოველთვის სრულად იქვემდებარებს რეგიონს, ამდენად დონეცკის ოლქში უცხოების შეღწევის მცდელობა ყოველთვის აგრესიას და დაძაბულობას იწვევს. ქართველი დამკვირვებლები სწორედ დონეცკის რეგიონში მოხვდნენ. მეჩვენება, რომ ყველაფერი არაკორექტულად იყო გაკეთებული ქართველი ორგანიზატორების მხრიდანაც, რომლებმაც დამკვირვებლები გააგზავნეს. ეს ნამდვილად გამოიყურებოდა, როგორც ჩუმი მასა, ფიზიკურად ძლიერი ადამიანები, რომელთაც თითქოს არჩევნების ჩაშლა სურდათ. ისე უნდა გაკეთებულიყო, რომ ყველა ერთ რეგიონში არ ჩასულიყო და მაშინ ეს აღარ იქნებოდა მიზეზი მკვეთრი ანტიქართული ისტერიისა. ის, რომ ისინი არ დაარეგისტრირეს, ნამდვილად კანონდარღევაა, თუმცა მეორეს მხრივ, არსებული მონაცემებით, უკრაინაში არ იცოდნენ, ვინ იყვნენ ისინი. შესაბამის ბლანკებში ქართველ დამკვირვებელთა უმრავლესობა სამუშაო ადგილს არ უთითებდა, ჩამოსვლის მიზეზს კი ყველა განსხვავებულად წერდა. უფრო ზუსტად, ისინი არ იყვნენ მზად, ერთიანი პოზიცია დაეფიქსირებინათ: „ჩვენ ვართ დამკვირვებლები და ამ სფეროში გამოცდილება გვაქვს“. ეს ყველაფერი რომ ყოფილიყო, ვფიქრობ, სკანდალიც არ იქნებოდა.
- მას შემდეგ, რაც უკრაინის უმაღლესმა რადამ ქვეყნის შს მინისტრი, იური ლუცენკო თანამდებობიდან გაათავისუფლა, მან ქართველი დამკვირვებლებისა და პარტია „რეგიონების“ შეთქმულების შესახებ განაცხადა. კერძოდ, აღნიშნა, რომ პოლიგრაფიული კომბინატის დაკავებაში ქართველებიც მონაწილეობდნენ. როგორ შეაფასებთ იმ ფაქტს, რომ ქართველდამკვირვებლებს ამჯერად ტიმოშენკოს მომხრე პოლიტიკოსი ადანაშაულებს?
- ლუცენკო არცთუ მაღალი პასუხისმგებლობით გამორჩეული პოლიტიკოსია. არ ვიცი, რის საფუძველზე გააკეთა მსგავსი განცხადება, მაგრამ ჩემთვის, როგორც მკითხველისა და ადამიანისთვის, რომელიც პოლიტიკურ პროცესებს ადევნებს თვალს, იანუკოვიჩისა და ტიმოშენკოს გუნდების დაპირისპირებაში ქართველი დამკვირვებლების გარევის მცდელობები გაუგებარია. თუ ეს ლუცენკოს მხრიდან უბრალოდ ორი-სამი ქულის ჩაწერისა და რომელიმე ეთერში მიწვევის უზრუნველყოფის მცდელობა იყო, ეს სულ მცირე, უპასუხისმგებლობაა. ხოლო თუ ქართველების მხრიდან ნამდვილად ჰქონდა ადგილი კანონდარღვევას, მაშინ ლუცენკოსაც კანონის მიხედვით უნდა ემოქმედა, დაეკავებინა ისინი, განცხადების გაკეთებისას კი შესაბამისი მტკიცებულებებიც წარმოადგინა. თუმცა, როგორც ვიცით, ყოფილ მინისტრს არც მტკიცებულებები წარმოუდგენია და არც ვინმეა დაკავებული. აქედან გამომდინარე, მის შესახებ შემიძლია, ვთქვა, რომ ის უბრალოდ მოლაყბეა და უფლება არა აქვს, მსგავს თემებზე ისაუბროს. ლუცენკო ცუდი მინისტრი იყო, ამიტომაც მოხსნეს და ის ფაქტი, რომ ის ტიმოშენკოს კადრად მოიაზრებოდა, ტიმოშენკოს ხმებს არათუ არ უმატებდა, პირიქით, ართმევდა.

Here is an interview with famous Ukrainian journalist, head of project “Top Hundred” and deputy editor-in-chief of the TV-Company TBi Vakhtang Kipiani.
-Mr. Vakhtang, how do you evaluate the first round of presidential elections in Ukraine?
-The first round finished with the results which were predicted long before. Nobody suspected that principle fights should start between Ianukovich and Timoshenko. People also argued about the candidate who would occupy the third place and they supposed it would be young politician Iatseniuk or current president Iushchenko. However, as we have witnessed, former head of National Bank, billionaire Sergei Togopko occupied the third place. Now, Togipko shall decide instead people who the next president of the Ukraine will be because he gained 13 % of votes. If he calls upon his supporters in the last days to vote for any of the remaining two candidates, it will definitely play very important role in the victory of the candidate. It is noteworthy, that many other candidates played only technical role in the elections: part of them supported Timoshenko while others supported Ianukovich and even Iushchenko. We can say that the elections were very democratic. Reports of international organizations, who observed the elections, prove the same. We can say that it was good because Ukraine can hold fair elections; though it is bad because Ukrainian people do not know the candidates very well.
-What are the expectations in the Ukraine about election of either Timoshenko or Ianukovich?
-there are no particular expectations because both of them will leave the country in the same deadlock where it has been stuck for past several years already; elections cannot resolve these problems for the Ukraine. Unfortunately, we will face a new stage of tension, deep political and economical crisis.
-Ukraine is particularly important partner state for Georgia. Consequently, Tbilisi is also very attentive about the elections in the Ukraine. How do you think, will the relationship between Georgia and Ukraine change after a new president is elected?
-I think, during the presidency of Iushchenko, there was perfect relationship between Georgia and Ukraine. Now, whoever wins the elections – Timoshenko or Ianukovich, these relations will either get frozen or delayed because Ianukovich represents pro-Russian political party which demonstrates particular favor towards Russia, Putin, Medvedev and “Edinaia Rosia”. During Russian-Georgian war in 2008 Ianukovich’s party “Regions” demanded to recognize the independence of de-facto governments. In fact, it is political power which can be considered to be anti-Georgian. Thus, if Ianukovich wins the elections, general governmental vertical shall be changed and it will have negative influence on Georgian-Ukrainian relationship which will lead to complete collapse.
As for Timoshenko, if she wins the elections, the situation will be a bit delayed because she has some sentiments towards Saakashvili and government because they supported her in the elections. Besides that, she is very pragmatic person and if she does not receive important political and economical support from Georgia, she is unlikely to be very attentive about Georgia. At least, she will not be as attentive as Iushchenko was. For example, Timoshenko and Ianukovich will never behave like Iushchenko did during Russian-Georgian war when he left everything and arrived in Georgia in order to support western leaders and protect territorial integrity of Georgia. Timoshenko is more pragmatic and cynic politician than Iushchenko. However, I think, relations between two countries shall not face problems during the next president either.
-You recalled the statements of the political party”Region” during August war. Can we expect the Ukraine to recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia if Ianukovich becomes the president?
-I think, political decisions shall not be made because it will cause deep political crisis in the Ukraine. The point is that Ukraine also has similar problems. Recognition of Abkhazia and so-called South Ossetia means that several years later, other states will recognize the independence of the Autonomous Republic of Crimea. In this view, even those politicians, who give similar promises in public, do not make similar statements for their voters but for Russian establishment. More precisely, on this stage, they will declare it formally and I am sure official recognition will not happen. However, it will have negative influence on the relation between Georgia and Ukraine.
-I want to ask a question about the scandal about Georgian observers. How do you think, why were not they registered in fact?
-If everything was done correctly, the scandal would not have happened. The point is that, political elite of the eastern Ukraine – Donetsk, is very isolated. Foreigners do not visit this region. During elections, only one party gains 70 % of votes and the winning party rules this region. Consequently, attempt of foreigners to observe elections in Donetsk always causes aggression and tension. Georgian observers turned up in Donetsk. I think everything was done incorrectly by Georgian organizers who sent those people in this region. They really looked like a group of physically strong people who wanted to fail elections. If they had not arrived only in one region, stark anti-Georgian campaign would not have started. The fact that those people were not registered was really violation. However, on the other hand, based on the provided data, Ukrainian officials did not know who they were. Most Georgian observers did not indicate their working place in the documents and wrote different reasons of their arrival. More precisely, they were not ready to have common position. “We are observers and we have experience in this field.” If everything was done correctly, I think scandal would not have happened.
-After the Supreme Rada of the Ukraine fired minister of internal affairs Iuri Lutsenko, he announced about the plot planned by Georgian observers and Ukrainian political party “Regions.” More precisely, he said that Georgian people also participated in the detention of polygraph factory. What do you think about the fact that Georgian observers were blamed in the violation by the politician who supports Timoshenko?
-Lutsenko is not a politician with a high sense of responsibility. I do not know why he made similar statement, but for me personally, as a reader and a citizen who watches political processes carefully, involvement of Georgian observers in the controversy between Ianukovich and Timoshenko is completely unclear. If it was attempt of Lutsenko to gain some points in order to be invited by TV-companies, it was at least irresponsibility from his side. But if Georgian observers really took part in this incident, then Lutskenko had to act in accordance to the law and arrest them or provide more proofs during public statement. However, former minister has neither provided any proofs nor detained anybody. Consequently, I can say that he is a talkative person and does not have right to speak about similar issues. Lutsenko was bad minister and he was fired for this reason. The fact that he was protégé of Timoshenko was not profitable for Timoshenko; just the opposite she lost some votes for it.