შრომისუუნარო „ფეროელები“ კუთვნილი დავალიანების დაფარვას მოითხოვენ.
ზესტაფონის ფეროშენადნობთა ქარხნის ყოფილი თანამშრომლები რამდენიმე წელია, კუთვნილ ანაზღაურებას ელიან. მათი ჯანმრთელობა მძიმე და მავნეპირობებიანი სამუშაოების შესრულებას შეეწირა, რის გამოც ყოველთვიური სარჩო ჰქონდათ დანიშნული. სს „ფეროს“ გაკოტრების შემდეგ წლობით დაგროვებულმა დავალიანებამ რამდენიმე ათას ლარს მიაღწია. თხოვნის, მოთხოვნის თუ საპროტესტო აქციების მიუხედავად, დავალიანება ჯერ კიდევ გადაუხდელია.
პრობლემის სათავე
სს „ფეროს“ ყოფილ თანამშრომლებს სარჩოს მიღება 2007 წლის მარტიდან შეუწყდათ. ამის შემდეგ მათ ასობით სარჩელი შეიტანეს სასამართლოში და პროცესები მოიგეს. თუმცა, პრობლემა ის არის, რომ სს „ფერო“ ამჟამად გაკოტრებულია, ხოლო ახალ საწარმოს - შპს „ჯორჯიან მანგანეზს“, 2006 წლის 13 დეკემბრის ყიდვა-გაყიდვის ხელშეკრულების თანახმად, ამ ადამიანების ყოველთვიური სარჩოს გადახდის ვალდებულება არ აუღია.
ია დარბაიძე, „ფეროელების“ ინტერესების დამცველი: „ეს ადამიანები დაინვალიდებული არიან საწარმოო ტრამვებითა და პროფესიული დაავადებებით. მათ კანონით დანიშნული ჰქონდათ და წლების მანძილზე იღებდნენ ყოველთვიურ სარჩოს - ჯანმრთელობისათვის ზიანის მიყენების ანაზღაურებას. 2007 წლის 24 მარტს, ყოფილი პრემიერ-მინისტრის, ზურაბ ნოღაიდელის ხელმოწერით, გამოვიდა დადგენილება, რომლის მიხდვითაც, საწარმოს გაკოტრების შემთხვევაში, სახელმწიფო აღარ იღებდა ვალდებულებას საწარმოს რჩენაზე მყოფი პირების შენახვის შესახებ. ამ დადგენილებით, სახელმწიფომ მოიხსნა ვალდებულება ამ ადამიანების წინაშე. თანაც, 2006 წლის 13 დეკემბრის ყიდვა-გაყიდვის ხელშეკრულების დადების შემდეგ, გააკოტრა სამეწარმეო რეესტრში ფორმალურად რეგისტრირებული სს „ფერო“, ახალ საწარმოს - „ჯორჯიან მანგანეზს“ კი არ დააკისრა ვალდებულება, ერჩინა „ფეროს“ ყოფილი შრომისუუნარო თანამშრომლები.
უნდა აღინიშნოს, რომ არც ერთი საწარმო არ იცილებს თავიდან ჯანმრთელობისათვის ზიანის მიყენების შედეგად დანიშნული დარჩოს გადახდაზე ვალდებულებას, თუნდაც ზიანის მიმყენებელი საწარმოს ახალი მეპატრონე მოევლინოს. ეს კანონითაც დაუშვებელია. ფაქტია, რომ არსებობს ის საწარმო, სადაც ეს ხალხი დაინვალიდდა და გრძელდება წარმოება იმავე საწარმოო საშუალებებით, რაც მანამადე იყო. „ჯორჯიან მანგანეზი“ ფლობს იმ ქონებას, რასაც ფლობდა სს „ფერო“ და არ შეცვლილა მისამართი. შეიცვალა მხოლოდ ქარხნის მეპატრონე და სწორედ მას უნდა დავალებოდა ამ ხალხისადმი მანამდე არსებული ვალდებულებების შესრულება. ეს არ გაუთვალისწინებიათ 2006 წლის 13 დეკემბრის ყიდვა-გაყიდვის ხელშეკრულებაში, რითაც შეილახა ამ ადამიანების უფლებები, ანუ - უფლებები მესამე პირებისა, რომელთაც ამ ხელშეკრულებით მიადგათ ზიანი და დარჩნენ სარჩოს გარეშე“.
გასაიდუმლოებული ხელშეკრულება
როდესაც 2007 წლის მარტიდან სარჩოს გადახდა შეუწყდათ, დაზარალებულებმა სარჩელი შეიტანეს სს „ფეროს“ მიმართ, რადგან 2006 წლის 13 დეკემბრის ყიდვა-გაყიდვის ხელშეკრულების შინაარსი მათთვის ცნობილი არ იყო. ამავე დროს, საჯარო და სამეწარმეო რეესტრში კვლავაც იყო აღრიცხული სს „ფერო“|, როგორც საწარმო. დაზარალებულება ყველა პროცესი მოიგეს, თუმცა სასამართლო გადაწყვეტილებების აღსრულება ვერ  ხერხდებოდა - აღმოჩნდა, რომ სს „ფეროს“ იურიდიულად აღარც ადმინისტრაცია ჰყავდა და არც რაიმე სახის უძრავი ქონება გააჩნდა.
ია დარბაიძე: „არაერთხელ მივმართეთ საქართველოს მთავრობას, სხვადასხვა უწყებებს, მათ შორის ერთ-ერთ დღევანდელ მოპასუხეს – ფინანსთა სამინისტროს გადაწყვეტილებების აღსრულების მიზნით, მოეძიებიათ სს „ფეროს“ ქონება. იმ დროისათვის სამეწარმეო რეესტრში აღრიცხული მისი საწესდებო კაპიტალი 29 მილიონი ლარს შეადგენდა. არავინ ამბობდა, რომ „ფეროს“ ქონება აღარ გააჩნდა და ყველა საწარმო საშუალებები გადაცემული ჰქონდა „ჯორჯიან მანგანეზისთვის“. სახელმწიფო უწყებებიდან გვპასუხობდნენ, რომ ეძებდნენ ქონებას და მოხდებოდა სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულება. „ფეროს“ გაკოტრების საქმის წარმოების დროს, გაკოტრების მმართველმა, ალექსანდრე ქოროღლიშვილმა  წარმოადგინა მხოლოდ ქონების ნუსხა, საიდანაც აღმოჩნდა, რომ ყველა უძრავი ქონება გასხვისებული იყო. რაც შეეხება საწესდებო კაპიტალს – 29 მილიონ ლარს, ის ფაქტობრივად არ არსებობდა. როგორც გაკოტრების საქმის წარმოების დროს გაირკვა, თურმე, თავის დროზე არ მომხდარა სამეწარმეო რეესტრში  საწესდებო კაპიტალთან დაკავშირებული საჭირო ცვლილებების შეტანა. დადასტურდა, რომ ქარხანამ გაყიდა ყველა აქტივი პასივების გარეშე“.
როგორც 2006 წლის 13 დეკემბრის ყიდვა-გაყიდვის ხელშეკრულებიდან ჩანს, მხარეებმა დაფარეს მესამე პირების არსებობა, დაფარეს ისიც, რომ ამ საწარმოს ჰქონდა მათ წინაშე ზიანის ანაზღაურების ვალდებულება.
ია დარბაიძე: „ამ შემთხვევაში, ცხადია, ყიდვა-გაყიდვის საგანს ჰქონდა უფლებრივი ნაკლი, მაგრამ ამავე დროს, ხელშეკრულებიდან გამომდინარე, მყიდველი ვარაუდობდა – ადრე თუ გვიან აღმოჩნდებოდნენ მესამე პირები, რომლებიც დაასაბუთებდნენ თავიანთ მოთხოვნებს. ამიტომ ხელშეკრულების 8.2 და 8.4 მუხლებში უწერიათ - მესამე პირების დაფარვით მიყენებული ზიანი გამყიდველმა მხარემ უნდა აანაზღაუროსო. რა თქმა უნდა, ეს ხელშეკრულების დამდები მხარეების საქმეა და ვინ ვის აუნაზღაურებს ზარალს, გამყიდველი - მყიდველს თუ პირიქით, ეს ჩვენთვის სულ ერთია. ცხადია, რომ ჩვენს წინაშე ორივე მხარემ უნდა აგოს პასუხი მიყენებული ზიანისთვის, რაც განისაზღვრება დღემდე მიუღებელი სარჩოს ოდენობების შესაბამისად. მიგვაჩნია, რომ სარჩოს გადახდის ვალდებულება უნდა დაეკისროს „ჯორჯიან მანგანეზს“, როგორც იმ შენობებისა და ყველა საწარმოო საშუალებების მფლობელს, სადაც ეს ადამიანები დაინვალიდდნენ“.
სარჩოს გარეშე დარჩენილები
რა ეშველება 400-მდე შრომისუუნარო ადამიანს სასამართლო დავების დასრულებამდე? ეს არის მთავარი კითხვა, რაც დაზარალებულთა ადვოკატს აინტერესებს. პასუხი კი მათთვის არასახარბიელოდ ჟღერს. ადამიანები, რომლებმაც „ფეროს“ თავიანთი ჯანმრთელობა შესწირეს, ყოველგვარი სოციალური დაცვის გარანტიების გარეშე რჩებიან.
სს „ფერო“, იურიდიული თვალსაზრისით, პასუხისმგებელი აღარ არის. ამჟამად მოქმედი კანონმდებლობით სახელმწიფოც თავისუფალია ყოველგვარი ვალდებულებისაგან. დაზარალებული “ფეროელები” მიიჩნევენ, რომ მათ ყველა უსაართლოდ მოექცა.
ნუგზარ გოცაძე, „ფეროს“ ყოფილი თანამშრომელი: „ფეროში“ 48 წელი ვიმუშავე. სისხლში მანგანუმის დიდი რაოდენობა მაქვს და ყოველდღიურად წამლის მიღება მესაჭიროება. ეს სარჩოც მხოლოდ წამლის საყიდლად გვყოფნიდა, მაგრამ 2 წელია, არაფერი აგვიღია. თითქმის ყველა ინსტანციას მივმართეთ. ადრე დაპირებებს მაინც იძლეოდნენ, ახლა საერთოდ აღარ გვაქცევენ ყურადღებას“.
პროფესიული დაავადებების მქონე პირთა შორის ერთ-ერთი ნიკოლოზ კვეტენაძეა, რომელიც თავის პროფესიულ წარსულს ასე იხსენებს: „მე-10 კლასის მოსწავლე ვიყავი, ქარხანაში სამუშაოდ რომ წამომიყვანეს, მას შემდეგ 17 წელი ვიმუშავე. 1966 წელს მძიმე დაავადება დამიდგინეს, მანგანუმით პროფესიული ინტოქსიკაცია. შრომის უნარი 100% მაქვს დაკარგული. სარჩოს წლების განმავლობაში ვიღებდი, მაგრამ დღეს ამ ანაზღაურების გარეშე ვარ დარჩენილი“.
პროფდაავადებებითა და საწარმოო ტრამვებით დაზარალებულთა გარდა „ფეროს“ ყოფილი თანამშრომლების ოჯახების წინაშეც ჰქონდა ვალდებულება აღებული. საწარმო მარჩენალდაკარგულ ადამიანებს ყოველთვიურ სარჩოს უხდიდა, ახლა მათმაც არ იციან, თავი როგორ ირჩინონ.
თამარ ქათამაძე: „მეუღლე „ფეროში“ სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს დამეღუპა. ორი მცირეწლოვანი ბავშვი მყავს და ახლობლების დახმარებით ვარჩენ“.
„ფეროს“ ყოფილი თანამშრომლები სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილებას ელიან. ერთადერთ იმედად დავის მათ სასარგებლოდ საბოლოო გადაწყვეტა რჩება, მაგრამ რამდენად ჰეპი-ენდით დასრულდება ეს ისტორია, ჯერ კიდევ ძნელი სათქმელია.

Disabled “Ferro Worker”
Former employees of the Zestaponi ferroalloy factory have been waiting for their salaries for several years already. Their health was seriously damaged by hard and harmful work. After the bankruptcy of the JSC “Ferro”, the company accumulated the debt of several thousands of GEL. Despite requests, demands and protest rallies, the debt is not paid yet.
Source of the Problem
Former employees of the JSC “Ferro” have not received salaries since March, 2007. After that they have sent hundreds of suits to the court and won trials. However, the problem is bankruptcy of the company. As for the new company “Georgian Manganez, Ltd”, according to the purchase agreement signed on December 13, 2006, the company has not assumed responsibility to pay allowance to those people.
Ia Darbaidze, attorney of the former employees of “Ferro”: “These people suffer from professional traumas and diseases. They received monthly allowances for many years in accordance to the law – it was compensation for their health damage. On March 24, 2007, a resolution was signed by former prime-minister Zurab Noghaideli which stated that if a company is bankrupted, state is not responsible to pay allowances to former employees of the company. Based on this resolution, the state was discharged from the responsibility before these people. In accordance to purchase agreement signed on December 13, 2006, the state bankrupted the formally registered JSC “Ferro” and did not impose the responsibility of paying the allowance to disabled employees of the new enterprise “Georgian Manganez.”
It is noteworthy that enterprises do not avoid responsibility to pay the allowances to former employees even if the enterprise has new owner. It is prohibited by the law too. It is fact that there is an enterprise where these people were injured and it still continues old activities. Georgian Manganez owns the property of JSC “Ferro” and they have not changed the address either. The factory has changed only the owner who should have executed the responsibilities assumed in regard with these people. It was not envisaged in the purchase agreement signed on December 13, 2006; thus rights of the third people were breached who were left without compensation.”
Secret Agreement
After the victimized people lost allowances since March of 2007, they sued JSC “Ferro” because they had no information about the purchase agreement of December 13, 2006. Besides that, Public and Enterprise Registration Agency still had JSC “Ferro” registered in their data-base as an enterprise. The victims won trial; though court judgments were not executed. It turned out that JSC “Ferro” had neither administration nor any property.
Ia Darbaidze: “I petitioned to the government of Georgia, various institutions and Ministry of Finances of Georgia (they are defendant in our case now) several times; we requested them to find the property of the JSC “Ferro” in order to execute court decisions. By that time, basic capital of the enterprise according to the Enterprise Registration Agency was 29 million GEL. Nobody claimed that “Ferro” did not have property and everything was assigned to the Georgian Manganez. We were replied by the state institutions that they were looking for the property and promised to execute the court decision. When discussing the bankruptcy of the “Ferro”, the bankrupt manager Aleksandre Koroghlishvili provided the list of the enterprise property which demonstrated that entire property was sold. As for, basic capital – 29 million GEL, it did not exist at all. As it was cleared up during investigation, necessary changes were not made in the data-base of the Public Registration Agency on its time. It was confirmed, that the factory had sold all acts without passives.”
The Purchase agreement of December 13, 2006 demonstrates that the parties hid existence of the third party; they hid the fact that the enterprise had responsibility to pay allowances to those people.
Ia Darbaidze: ‘In this situation, it is clear that item of purchase had some faults on it; however, in parallel to it, since the purchaser suspected about the third party, they wrote in the articles 8.2 and 8.4 of the agreement that seller shall reimburse the damage of the third persons. Of course, the parties of the agreement have right to decide who will reimburse the damage. However, both are responsibility for the damage which could be compensated by the allowances for those people. We think, Georgian Manganez should be imposed with the responsibility to pay the compensations to those people who got disabled in the enterprise.”
Left without Allowance
What shall about 400 disabled people do before court procedures finish? It is the main question of the attorney of the victimized people. The reply is not very pleasant for them. The people, who sacrificed their health to the “Ferro”, remained without any social allowances.
Lawfully, JSC “Ferro” is not responsible for the allowance. In accordance to the current law, the state is also free from all responsibilities. The victimized employees of “Ferro” think everybody was unfair with them.
Nugzar Gotsadze, former employee of “Ferro”: I worked for the “Ferro” for 48 years. I have large amount of Manganum in my blood and every day I should take medicines. This allowance was enough only for that medicine. We have not received anything for 2 years already. We have appealed to every instances of court. In the past, they at least promised to help us, but now nobody pays attention to us.”
One of the people who has professional disease is Nikoloz Kvetenadze, who recalls his professional past as follows. “I was in the 10th form of the secondary school when I was taken to the factory to work. Since then I worked there for 17 years. In 1966 doctors diagnosed terrible disease; professional intoxication with Manganum. I am disabled at 100 %. I received allowance for many years. But today, I do not get anything.”
Besides the people with professional diseases and trauma, “Ferro” was responsible before the families of former employees. The enterprise paid monthly allowance to the families whose members had died because of professional diseases. Now, these families do not know how to live on.
Tamar Katamadze: “My husband worked at the “Ferro.” He died during his professional activities. I have to little children and relatives help me.”
Former employees of the “Ferro” are waiting for the final judgment of the court. They hope the court will satisfy their appeal; though it is still difficult to predict whether the story finish with happy-end or not.