ჟურნალისტებს „მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრი“ დაეხმარება
„საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ“ „მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრის“ შექმნა ბოლო დროს გახშირებული ფაქტების გამო გადაწყვიტა. იგულისხმება რეგიონული (და არა მხოლოდ) მედიის წარმომადგენლებზე ადგილობრივი ჩინოვნიკების მხრიდან ზეწოლისა და პროფესიულ საქმიანობაში უხეში ჩარევის არაერთი შემთხვევა. სამართლებრივი დაცვის ცენტრი მედიის წარმომადგენლებს ჟურნალისტურ საქმიანობაში დახმარებას სთავაზობს.
ცენტრი საქართველოს ყველა მსხვილ ქალაქში, მათ შორის ქუთაისშიც იმუშავებს და დამფუძნებელთა განმარტებით, ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელის შეშლის ყველა მომენტს აღმოფხვრის.
თამარ გურჩიანი, პროექტის კოორდინატორი: „ამ ცენტრის ჩამოყალიბების მიზეზი ის გახლავთ, რომ მედიამ კვალიფიციური იურიდიული კონსულტაცია მიიღოს და შესაბამისად, ჟურნალისტების უფლებები უფრო მეტად იყოს დაცული, ვიდრე დღეს არის. თუმცა, მთავარი მაინც ის არის, რომ მათ მიიღონ უფასო იურიდიული კონსულტაცია, რაც პროფესიულ საქმიანობაში დაეხმარებათ. ჩვენ პერიოდულად ვაკეთებთ სასამართლო პრაქტიკის ანალიზს და ვხედავთ, რომ ჟურნალისტები ნაკლებად იყენებენ სამართლებრივ ინსტრუმენტებს. სწორედ ამ პრობლემის გადაჭრაში ვეხმარებით ჩვენ მათ. ვფიქრობ, რაც უფრო მეტად გამოიყენებენ ისინი ამ სამართლებრივ მექანიზმებს, მით მეტად კვალიფიციური იქნება მათი ჟურნალისტური პროდუქტი და რაც მთავარია, მით მეტად იქნებიან დაცული“.
„მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრი“ თბილისში (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაში) 2009 წლის ნოემბრიდან ფუნქციონირებს და როგორც იურისტები აცხადებენ, უკვე 10 საქმე აქვს სამართალწარმოებაში.
„გვაქვს გაზეთ „ბათუმელების“ ჟურნალისტის, თედო ჯორბენაძის საქმე, რომელზეც განხორციელდა ზეწოლა და სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან მოხდა სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება. ადგილი ჰქონდა მისი პირადი ცხოვრების შეურაცხყოფას. ასევე, გვაქვს გაზეთ „ბათუმელების“ მეორე საქმე, რომელიც ეხება გაზეთის რედაქტორისა და აღმასრულებელი დირექტორის დაჯარიმებას საბაჟოზე. ჩვენ ეს დაჯარიმების საკითხი გავასაჩივრეთ, მაგრამ სასამართლომ პირველ ინსტანციაში იგი არ დააკმაყოფილა და უკვე გასაჩივრებულია აპელაციაში. გვაქვს, ასევე, „პრესა.გე“-ს ჟურნალისტის, ნინო მიქიაშვილის საქმე, რომელიც სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროდან ინფორმაციას ითხოვდა და ვერ მიიღო. ეს საქმეც აპელაციაშია გასაჩივრებული. გვქონდა, ასევე, სტუდია „რეპორტიორის“ ხელმძღვანელის ვახტანგ კომახიძის საქმე იუსტიციის სამინისტროს წინააღმდეგ. ამ შემთხვევაში ჟურნალისტი თანამდებობის პირების პრემიების შესახებ ითხოვდა ინფორმაციას. არის, ასევე, სხვა არანაკლებ საინტერესო საქმეები, რომელთაც, ვფიქრობ, წარმატებული შედეგი მოჰყვება“, - ამბობს თამარ გურჩიანი.
შეხვედრაზე, რომელიც გასულ კვირას საქართველოს „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ ქუთაისის ფილიალში გაიმართა, მედიის წარმომადგენლებზე ადგილობრივი ჩინოვნიკების მხრიდან ზეწოლისა და პროფესიულ საქმიანობაში უხეში ჩარევის არაერთ შემთხვევაზე გამახვილდა ყურადღება. აღინიშნა, რომ დროა, ჟურნალისტებმა საკუთარ პრაქტიკაში მეტად გამოიყენონ სამართლებრივი მექანიზმები და იბრძოლონ საკუთარი უფლებების დასაცავად.
„ჩვენს ოფისებთან მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრის გახსნა ჟურნალისტთა იურიდიული კუთხით დახმარებას ისახავს მიზნად. იგულისხმება როგორც იურიდიული კონსულტაციები, ასევე, წარმომადგენლობა ადმინისტრაციულ ორგანოებსა და სასამართლოში. ასევე, ველით რეკომენდაციებს თავად ჟურნალისტებისგან, რომელთაც ჩვენ პარლამენტში დავაყენებთ. ეს ყოველივე ხელს შეუწყობს მედიის თავისუფლებას და ჟურნალისტთა მუშაობას უფრო ეფექტურს გახდის“, - აღნიშნა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარემ თამარ ხიდაშელმა.
შეხვედრაზე აღინიშნა ტელეკომპანია „რეალ ტი ვის“ ეთერით გასულ სიუჟეტზეც, რომელიც ჟურნალისტ ვახტანგ კომახიძის შეურაცხმყოფელი ბრალდებებით იყო დატვირთული.
„ჩვენ ვახო კომახიძეს და მისი ოჯახის წევრებს დახმარება შევთავაზეთ. კერძოდ, საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის მე-18 მუხლით გათვალისწინებული (ეს არის პირის პატივისა და ღირსების შემლახავი ინფორმაციის გავრცელება) ზიანის ანაზრაურების მოთხოვნით ან გავრცელებული ინფორმაციის უარყოფის მოთხოვნით სასამართლოში სარჩელის შეტანა. ჩვენ ვაპირებთ, ვახტანგ კომახიძეს ეს სარჩელი შევუდგინოთ“, - აღნიშნა თამარ გურჩიანმა.

Legal Aid Centre for Media Will Assist Journalists
Georgian Young Lawyers Association decided to create Legal Aid Centre for Media because of recent incidents. Local officials have intimidated and interfered in the professional activities of the representatives of regional (not only) media outlets more frequently. Legal Aid Centre offers its support to media representatives in their professional activities.
The centre will have office in every city of Georgia; as well as in Kutaisi and according to founders the center will eradicate every attempt of interference in journalistic activities.
Tamar Gurchiani, project coordinator: “The aim of the centre is to provide media representatives with qualified legal assistance and to protect their rights. The main point is to provide journalists with free legal aid, which will help them in their professional activities. We periodically study court experience and see that journalists use legal instruments very rarely. We will help them to resolve this problem. The oftener they use legal instruments, the more qualified their journalistic activities will be and they will be more protected”.
“The Legal Aid Center for Media” started functioning in Tbilisi (in GYLA) from November 2009 and according to lawyers, they have already launched 10 cases.
“We study the case of Tedo Jorbenadze, journalist for regional newspaper “Batumelebi”; he was intimidated and law enforcement officers abused their power in regard with him. They interfered in his personal life. We also study on one more case of newspaper “Batumelebi”; editor and executive director of the newspaper were fined at custom-house. We appealed against this fine but the court did not satisfy it in the first instance and we have appealed at the Appeal Court. We also study a case on Nino Mikiashvili, journalist for “Presa.ge”, who requested information from the Ministry of Penitentiary, Probation and Legal Aid of Georgia but did not receive any reply yet. We have appealed to the Appeal Court in this case too. We were involved in the case of Vakhtang Komakhidze, head of studio “Reporter” VS Ministry of Justice. In this case, journalist requested information about the bonuses of officials. There are other interesting cases, which I think will have successful result,” said Tamar Gurchiani.
At the meeting in Kutaisi office of “Young Lawyers Association” last week, the main attention was paid to several facts of oppression on media representatives and interference in their professional activities by local officials. It was mentioned that journalists should definitely use legal instruments and fight for their rights.
“Creation of the centre within our offices aims to provide legal aid of journalists. It considers legal consultations as well as representation in administrative bodies and court. We also expect recommendations from the journalists which will be appointed in the Parliament by us. All this will support the freedom of media and make journalistic activities more effective” stated the head of Georgian Young Lawyers Association Tamar Khidasheli.
Reportage of TV-company “Real TV” which was full of abusive charges against Vakhtang Komakhidze was also discussed at the meeting.
“We offered our assistance to Vakho Komakhidze and his family members. More precisely we offered them to file complaint to the court and request compensation for damage or denial of released information under Article 18 (to spread abusive and degrading information) of Civil Code of Georgia. We are going to prepare this suit for Vakhtang Komakhidze” stated Tamar Gurchiani.