შემობრუნება აფხაზებისა და ოსებისკენ, ანუ როცა დრო მკურნალი არ არის
დაიწყო 2010 და კიდევ ერთი წლით დავშორდით აფხაზეთს და სამხრეთ ოსეთს. ასე თუ გაგრძელდა, ოც-ოცდახუთ წელიწადში სულ ცოტა, ორმოცდაათ წელს იქნებიან გადაცილებული ის აფხაზები და ქართველები, რომელთაც მეტ-ნაკლებად ეხსომებათ, რომ ადრე აფხაზეთი საქართველო იყო. ამ დროისთვის აღარ იქნება აქტუალური, ვინ აღიარებს აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობას და ვინ - არა; ყველა შეეგუება არსებულ რეალობას.
ოცი-ოცდახუთი წელიწადი არ არის დიდი დრო, უცებ გაიფრენს. საქართველოში კონფლიქტებისადმი დღევანდელი მიდგომიდან გამომდინარე კი, არანაირად არ ჩანს, როგორ და როდის უნდა გამთლიანდეს ქვეყანა. სამწუხაროდ, მიმდინარეობს ქვეყნის დაქუცმაცებასთან შეგუების პროცესი ომახიანი რიტორიკის თანხლებით.
ვნახოთ, რა მცდელობებს მიმართავს ხელისუფლება პრობლემის მოსაგვარებლად:
ა) უხსნის ევროპის ქვეყნებს და საერთაშორისო ორგანიზაციებს, რომ რუსეთი არის არადემოკრატიული და აგრესორი ქვეყანა და საჭიროა მის მიმართ უფრო მკაცრი და პრინციპული პოლიტიკის გატარება. თავის მხრივ, მეგობარი ქვეყნები მოუწოდებენ რუსეთს, იყოს ნაკლებადაგრესიული და პერიოდულად კეთდება განცხადებები, რომ ისინი მხარს უჭერენ საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობას.
ბ) ფაქტობრივად უარს ამბობს ყოველგვარ ურთიერთობებზე აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთის არსებულ ხელისუფლებებთან, სანამ ისინი საქართველოს შემადგენლობაში არ დაბრუნდებიან; მოუწოდებს სხვა ქვეყნებს გააგრძელონ ბლოკადა და მიღებულია კანონი, რომელიც იმ პირთა პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს, ვინც საქართველოს გვერდის ავლით შევა ოკუპირებულ რეგიონებში.
გ) ფაქტობრივად უარს ამბობს დიალოგზე პუტინის ხელისუფლებასთან, ვიდრე რუსეთს ოკუპირებული აქვს ჩვენი ტერიტორიები.
ეს არის და ეს, სამწუხაროდ სხვას ვერაფერს დავამატებთ, თუ მხედველობაში არ მივიღებთ სატელევიზიო რეკლამებს, რომ მიმდინარეობს ქართული ჯარის რეორგანიზაცია და გადაიარაღება. თუმცა, სამხედრო ძალით რომ ქვეყნის გაერთიანება შეუძლებელია, ეს, წესით, საკამათო აღარ უნდა იყოს.
ახლა განვიხილოთ, ამ მცდელობათაგან რომელი შეიძლება გვაახლოებდეს ქვეყნის გამთლიანებასთან?
ა) საერთაშორისო მხარდაჭერა მნიშვნელოვანია, მაგრამ, როგორც ჩანს, ამას სამომავლოდაც მხოლოდ დეკლარაციული ხასიათი ექნება და რაიმე ქმედით ნაბიჯებს არ უნდა ველოდოთ. მართალია, ქართველი პოლიტიკოსების და ექსპერტების ერთი ნაწილი ხშირად ქილიკობს, აფხაზეთი და ოსეთი მხოლოდ რუსეთმა, ვენესუელამ და ნაურუმ ცნესო, სამაგიეროდ ეს სულაც არ გახლავთ ირონიის საგანი ჩვენი მეგობარი სახელმწიფოებისთვის. როგორც ჩანს, არ სჭირდებათ იმის ახსნა და სწავლება, რას წარმოადგენს რუსეთი და რამდენად სახიფათოა იგი. კიდევ რამდენი ქვეყანა აღიარებს აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობას, სეპარატისტებისთვის ამას მხოლოდ სიმბოლური მნიშვნელობა აქვს და ეს მათ პატივმოყვარეობას ესალბუნება, მთავარი და გადამწყვეტია, რომ რუსეთმა აღიარა ისინი და იქ თავისი ჯარი ჩააყენა.
ამის შემდეგ, თეორიულად, რუსეთმა მხოლოდ ორი გარემოების გამო შეიძლება დაუთმოს ეს ტერიტორია სხვას - თუ განხორციელდება ძლიერი სამხედრო ან ეკონომიური ზეწოლა. თეორია - თეორიად, რეალურად კი, ცხადია, რომ არავინ აპირებს ამგვარი შესაძლებლობის განხილვას. არც რუსეთის იზოლაციაზე ან მის მიმართ სანქციების დაწესებაზე ფიქრობს ვინმე. პირიქით, საუბარია რუსეთთან ურთიერთობების გადატვირთვაზე, ღრმავდება თანამშრომლობა სამხედრო-ეკონომიკურ სფეროებში და ა.შ.
საერთაშორისო მხარდაჭერა მნიშვნელოვანი ფაქტორია, თუმცა, სიმართლეს თვალი უნდა გავუსწოროთ, მხოლოდ დეკლარირებული მხარდაჭერა იმაზე მეტ შედეგს ვერ მოგვიტანს ვერც 2010-ში, ვერც - 2015-ში და ვერც - 2025-ში, ვიდრე მოგვიტანა 2009-ში და 2008-ში. ანუ იმის იმედად ყოფნა, რომ ერთ მშვენიერ დღეს ევროპა და ამერიკა რუსეთს ხელიდან გამოგლეჯენ ამ ტერიტორიებს და ჩვენ დაგვიბრუნებენ, სრული უტოპიაა; ამავე დროს, ვიდრე ამგვარი მხარდაჭერა არსებობს და თემა არ არის დახურული, საქართველო თავად ინარჩუნებს გამთლიანების შესაძლებლობას და უმეცრულ-უსაგნო რიტორიკის ნაცვლად აუცილებელია, დაუყონებლივ გადაიდგას ქმედითი ნაბიჯები ჯერ კიდევ არსებული შესაძლებლობების გამოსაყენებლად.
ბ) ნათელია, რომ საქართველოს სტრატეგიულ ინტერესებში შედის სეპარატისტულ რეგიონებში რუსეთის გავლენის მაქსიმალურად შესუსტება და აქედან გამომდინარე, გაუგებარია, რა მიზანს ემსახურება არსებული ბლოკადის გაგრძელება? რეალურად ამ ბლოკადით საქართველო თავად უბიძგებს აფხაზეთს და სამხრეთ ოსეთს გარესამყაროსთან მხოლოდ რუსეთის მეშვეობით ჰქონდეთ ურთიერთობა და ამით ხელს უწყობს მათ კიდევ უფრო ღრმა ინტეგრირებას რუსეთთან. გარდა ამისა, ეს ბლოკადა მხოლოდ განამტკიცებს ისედაც სეპარატისტულად განწყობილი მოსახლეობის შეხედულებას რომ საქართველო მათი მტერია, რუსეთი კი - მეგობარი.
ალბათ, დადგა დრო, საქართველოს მოსახლეობამ მოისმინოს ხელისუფლებისგან, რა შედეგი გამოიღო ბლოკადამ, აწი რა შედეგებს უნდა ველოდოთ და რა ვადებში? ეს ბლოკადა აძლიერებს თუ ასუსტებს რუსეთის გავლენას?
ასევე ბევრი კითხვა ჩნდება სეპარატისტულ ხელისუფლებებთან დიალოგსა და ურთიერთობაზე უარის თქმასთან დაკავშირებით, იმ მიზეზით, რომ ისინი უკანონო წარმონაქმნები არიან. სამწუხარო რეალობაა, მაგრამ არც ჩვენი ხელისუფლების წარმომადგენელთა მრისხანე ტელერიტორიკის ეშინია ვინმეს, არც - ტელეეკრანიდან ბღვერის და არც მათი ბრიუსელში თუ სტრასბურგში ვოიაჟების.
მოაქვს კი რამე შედეგი იმის დეკლარირებას, რომ ისინი წარმოადგენენ დანაშაულებრივ რეჟიმებს და სანამ არ აღიარებენ საქართველოს მთლიანობას, დილოგი არ შედგება? ძლიერდებიან ამით ისინი, თუ სუსტდებიან? ხომ არ სჯობია, შევეცადოთ, რომ საქართველოს ფაქტორი მათთვის გასათვალიწინებელი და საჭირო გახდეს, თუ საბოლოოდ უნდა მივაჩვიოთ ისინი საქართველოს გარეშე ცხოვრებას? და განა დიალოგზე და ურთიერთობებზე უარის თქმა გვაახლოებს ქვეყნის გაერთიანებასთან? თუ, პირიქით, გვაშორებს? ან რამდენ ხანს უნდა ვაცხადოთ უარი დიალოგზე და რას ველით - ერთ მშვენიერ დღეს სეპარატისტული ხელისუფლებები როგორ შეგვეხვეწებიან, მიგვიღეთ საქართველოს შემადგენლობაშიო? ნათელია, რომ ისინი ამას არ იზამენ, ხოლო თუ ჩვენ ამის გამო მათთან ურთიერთობაზე უარს ვიტყვით, პროცესი საბოლოოდ ჩაიკირება. დრო კი მიდის...
გ) დღეს აღარავინ კამათობს, რომ, სულ ცოტა, უახლოესი თხუთმეტი წლის განმავლობაში, მსოფლიოს მოუწევს პუტინის რუსეთთან ურთიერთობა. საქართველოს ხელისუფლებას პრინციპული პოზიცია უკავია და უარს აცხადებს პუტინის ხელისუფლებასთან დიალოგზე, სანამ რუსეთს ოკუპირებული აქვს საქართველოს ტერიტორიები. ამავე დროს, არ ჩანს რაიმე წინაპირობა, რომ რუსეთის ხელისუფლება გადაწყვეტილების შეცვლას აპირებდეს და თავის მხრივ, ისიც უარს აცხადებს საქართველოს ხელისუფლებასთან ურთიერთობაზე.
და ვის აძლევს ხელს ეს ორმხრივი პრინციპული უარი? რასაკვირველია, მხოლოდ რუსეთს. რაც დრო გავა, არსებული ვითარება უფრო შეჩვევადი გახდება ყველასთვის და წლების შემდეგ მსოფლიო იმ რეალობას გაუწევს ანგარიშს. რომელიც თვალწინ ექნება.
რაც უფრო გვიან დაიწყება დიალოგი (რომელიც, ცხადია, როცა იქნება, აუცილებლად დაიწყება!), მით უკეთესი სასტარტო პოზიცია ექნება რუსეთს. აქედან გამომდინარე, რამდენადაც ადვილად აიხსნება რუსეთის უარი დიალოგზე, იმდენადვე გაუგებარია საქართველოს ხელისუფლების პოზიცია. ნაცვლად იმისა, რომ სწორედ ამაში გამოიყენოს საერთაშორისო მხარდაჭერა და ყველა გზა მოსინჯოს დიალოგის დასაწყებად, ამაყად გაბუტვას ამჯობინებს. ამავე დროს, არც ის ჩანს, რას ელოდება, რა უნდა მოხდეს, რის მერეც შეიძლება, პოზიცია შეიცვალოს.
საქართველოს ინტერესები მოითხოვს დიალოგის დაწყებას და თუ საქართველოს ხელისუფლებამ კვლავ გააგრძელა ურთიერთობებზე უარი იმ მოტივით, რომ რუსეთს ოკუპირებული აქვს ჩვენი ტერიტორიები, ეს, ფაქტობრივად, ამ ორი რეგიონის დაკარგვასთან შეგუებას ნიშნავს.
გამოვა, რომ რუსეთთან ურთიერთობებშიც გულხელდაკრეფილნი ველოდებით იმ ჯადოსნურ დღეს, როდესაც ჩვენს მაგივრად სხვა დაელაპარაკება რუსეთს, მოხდება სასწაული და დაარწმუნებს, რომ ტერიტორიები უნდა დაგვიბრუნოს, ან რუსეთი დაიშლება და ისე დასუსტდება, რომ თამამად ამოვიყრით ჯავრს, ან პუტინი გაიღვიძებს კარგ ხასიათზე და მოინანიებს ჩადენილს და ა.შ.
საქართველოს ხელისუფლებამ მკაფიოდ და ნათლად უნდა ახსნას, რა შედეგს ელოდება ამ უდიალოგობიდან და როდის უნდა დაიწყოს ეს დიალოგი - 2010-ში, 2015-ში თუ 2030-ში? ან იქნებ პუტინის შემდგომ პერიოდისთვის აპირებს ამ პრობლემის მოგვარების გადავადებას?
დიალოგი რუსეთთან, რასაკვირველია, ურთულესი იქნება, მით უმეტეს, ამ ხელისუფლებისთვის და პირადი ღირსებისა და თავმოყვარეობის შემლახავი. თუმცა, სახელმწიფოს ინტერესები მოითხოვს ხელისუფლებისგან ასეთ ნაბიჯის გადადგმას. სახელმწიფოთა შორის ურთიერთობა არც ადრე ეფუძნებოდა მორალს და სამართალს და არც დღეს ეფუძნება. ეს ის მოცემულობაა, რომელიც ასევე უნდა მივიღოთ.
ამიტომაც იყო, რომ საქართველოს პირველი პირები, რომელთა ვაჟკაცობაში ეჭვი არავის შეუტანია, პირადი დამცირების თუ სიცოცხლის ფასად, თავს უფლებას არ აძლევდნენ, უარი ეთქვათ ყაენებთან თუ შახებთან მოლაპარაკებებზე, რათა ქვეყანა რაც შეიძლება ნაკლები დანაკარგებით გადარჩენოდა თავსდატეხილ უბედურებას (დიმიტრი თავდადებულსაც შეეძლო, უარი ეთქვა ურდოში წასვლაზე იმ მოტივით, არღუნ ყაენი იყო აგრესორი, უსამართლო და მისი ქვეყნის მტერი, გაეზიარებინა დიდებულთა რჩევა და მთიულეთში გახიზნულიყო, ან ვენეციის დუკასთან დაეწყო მოლაპარაკებები სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების დასამყარებლად, თუმცა, მან ქვეყნის ინტერესები დააყენა წინა პლანზე).
განსხვავებით წარსულის საუკეთესო მაგალითებისა, დღეს ბევრი რამ მიუთითებს, რომ საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან დიალოგზე უარი სწორედ პირადი დისკომფორტიდან გამომდინარეობს და არა ქვეყნის ინტერესებიდან.
უნდა ითქვას ისიც, რომ ომის შემდგომი პოლიტიკა კონფლიქტების მოგვარების სფეროში არავითარ სიახლეს არ შეიცავს და მხოლოდ უდღეური გამოძახილია იმ სტრატეგიული მიმართულებისა, რაც გულისხმობდა აფხაზების და ოსების ყველა საშუალებით იძულებას, რათა ისინი დაბრუნებოდნენ საქართველოს. აგვისტოს ომმა და შემდეგ შექმნილმა ვითარებამ ეს ილუზია საპნის ბუშტივით გააქრო. დღეს ამ მიმართულების აღარც ვინმეს სჯერა და აღარც ვინმეს ეშინია. ამიტომ ომამდელ რიტორიკასთან დაბრუნება, ცუდმედიდურობა, გულის მოსაფხანი კლიპები, ტელეეკრანიდან მუშტების ქნევა და თვალების ბრიალი არა მხოლოდ სრული ანაქრონიზმია, არამედ ეწინააღმდეგება ქვეყნის ინტერესებს და მხოლოდ იმ ადამიანების მდგომარეობის შენარჩუნებას ისახავს მიზნად, რომელთაც თავის დროზე შეიმუშავეს და განახორციელეს დღეს უკვე დადასტურებულად მცდარი პოლიტიკა.
დღეს შექმნილი ვითარება, საქართველოს წინაშე არსებული გამოწვევები, გადაუდებლად ითხოვს კონფლიქტების მოგვარების სფეროში თვისებრივად სრულიად ახალი მიდგომების შემუშავებას და ცხოვრებაში დამკვიდრებას.
უპირველესად აუცილებელია განთავისუფლება იმ ილუზიისგან, რომ თავისით დადგება ერთი მშვენიერი დღე, მოხდება სასწაული და წარმატებული სამხედრო ოპერაციით, გაეროს რეზოლუციით ან სხვა ერთჯერადი აქტით თუ ქმედებით აღვადგენთ ქვეყნის ერთიანობას. ამგვარი რამ არამცთუ არ მოხდება, არამედ ამის იმედად ყოფნა უკვე ნიშნავს შეგუებას ქვეყნის დაშლასთან.
და რადგან იძულება გამორიცხულია, ქვეყნის გაერთიანების ერთადერთ გზად რჩება თავად აფხაზების და ოსების მონდომება. საქართველოს ხელისუფლებების სხვადასხვა დროს დაშვებული შეცდომების და კიდევ სხვა არახელსაყრელი გარემოებების გამოისობით შექმნილი დღევანდელი სინამდვილე, რომელსაც აუცილებლად უნდა გავუსწოროთ თვალი, ასეთია - რომ თუ აფხაზებმა და ოსებმა არ მოინდომეს საქართველოში დაბრუნება, მათ ძალით ვერ დავაბრუნებთ! ისინი თავად უნდა დარწმუნდნენ, რომ სწორედ საქართველოში ცხოვრება არის მათი კეთილდღეობის და კულტურულ-ეკონომიკური განვითარების, თვითმყოფადობის შენარჩუნების და უსაფრთხოების გარანტი. ამის გარეშე ქვეყნის გაერთიანებაზე ფიქრი ილუზიად დარჩება. ეს რთული, თუმცა, სავსებით გადაჭრადი ამოცანაა.
ამაში დასარწმუნებლად ოსებს, აფხაზებს და ქართველებს არც ისე დიდი დრო გვაქვს, სულ რაღაც ათ-თხუთმეტი წელიწადში უნდა გამოიკვეთოს კონტურები ამგვარი შესაძლებლობისა. სწორედ ამიტომ აუცილებელია ყოველდღიური მიზანმიმართული მუშაობა ამ მიმართულებით და არა კონფლიქტის ჩაკირვა და გაქვავება, რაც დღეს ხდება.
თუ არსებული პოლიტიკური კურსი გაგრძელდა და ოსებმა, აფხაზებმა და ქართველებმა ზურგშექცეულებმა გავაგრძელეთ ცხოვრება, იგივე ათი-თხუთმეტი წლის შემდეგ საქართველოს გაერთიანება აუხდენელ ოცნებად გადაიქცევა.
საქართველოს წინაშე დგას მკაფიო ამოცანა, მაქსიმალურად უნდა შეამციროს რუსეთის გავლენა რეგიონში და გაზარდოს თავისი, ამას კი მოახეხებს ერთადერთი გზით, თავად უნდა იქცეს ყველაზე საჭირო და მიმზიდველ პარტნიორად თავისივე სეპარატისტული რეგიონებისთვის; აქეთკენ უნდა მიმართოს ყველა რესურსი როგორც გარედან მოზიდული, ისე - შიგნით მოძიებული. ასევე მკაფიოდ უნდა გავაცნობიეროთ, რომ რუსეთთან გავლენისთვის ბრძოლა დაუშვებელია ძალისმიერი მეთოდებით.
ალტერნატივა არ გააჩნია იმას, სრული კრახით დასრულებული იძულების პოლიტიკა უნდა შეიცვალოს კეთილი ნების და თანხმობის პოლიტიკით და ამ მიმართულებით აუცილებელია ძალიან გაბედული და თამამი ნაბიჯების გადადგმა.
ვიმეორებთ, თანხმობა გულისხმობს ოსებს, ქართველებს და აფხაზებს შორის არსებულ მტრის ხატის გასაქრობად მიმართულ ქმედებებს და არა მხოლოდ ურთიერთნდობის აღდგენას, არამედ იმ განცდის დამკვიდრებას აფხაზეთში და სამხრეთ ოსეთში, რომ სწორედ საქართველოს სახელმწიფოა მათი უპირველესი ქომაგი, მოკავშირე და ინტერესების დამცველი. რომ საქართველოსთან ინტეგრაცია და სიახლოვეა მათი თვითმყოფადობის შენარჩუნების და კეთილდღეობის საფუძველი და არა მისთვის ზურგის შექცევა.
საქართველოს მხრიდან ამ გზის არჩევა ნიშნავს ყოველგვარი წინაპირობების და მოთხოვნების გარეშე მაქსიმალურად ბევრი სიკეთის და უსაფრთხოების გარანტიების გაცემას საკუთარი, დღეს სეპარატისტულად განწყობილი, მოსახლეობისთვის. უნდა გვახსოვდეს, რომ საფრთხე იმალება არა ამ გაცემაში, არამედ ურთიერთიზოლაციაში. სწორედაც რომ საქართველოს სასიცოცხლო ინტერესებში შედის აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთის ინტეგრირება მსოფლიო ეკონომიკურ სივრცეში და არა ბლოკადის გაგრძელება. ამიტომაც საქართველოს მხარემ მთელი ძალისხმევა უნდა მიმართოს იქითკენ, რომ აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი წამყვანი სახელმწიფოების ყურადღების ცენტრში მოექცეს. აფხაზეთში და სამხრეთ ოსეთის მოსახლეობამ თვალნათლივ უნდა დაინახოს, რომ საქართველო ყოველგვარი პოლიტიკური ვაჭრობის და დათქმების გარეშე ეხმარება მათ დანარჩენ მსოფლიოსთან სავაჭრო-კულტურულ ურთიერთობათა გაღრმავებაში, ხელს უწყობს თავისუფალ გადაადგილებაში და კონტაქტების დამყარებაში, საზღვარგარეთ განათლების მიღებაში და ა.შ.
დღეს იმას კი არ უნდა მოვუწოდებდეთ საზღვარგარეთის ქვეყნებს, რომ არ დაამყარონ პირდაპირი სავაჭრო და სხვა სახის ურთიერთობები სეპარატისტულ რეგიონებთან და ამის შემზღუდავ კანონებს კი არ უნდა ვიღებდეთ, რაც მხოლოდ რუსეთის კაპიტალს უხსნის გზას და აძლიერებს რუსეთის გავლენას, პირიქით ყველანაირად უნდა შევუწყოთ ხელი ამგვარი კონტაქტების დამყარებას.
რაც უფრო მეტი დასავლური ფირმა შევა და მეტი ინვესტიცია ჩაიდება ამ რეგიონებში, მით უფრო მეტად იქნება გათვალისწინებული ადგილობრივ ხელისუფალთა მიერ ევროპული პოლიტიკის წესები. დასავლეთის მხრიდან საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის დღესდღეობით მხოლოდ სიტყვიერად დეკლარირებული მხარდაჭერა ძალიან კონკრეტულ ეკონომიკურ და პოლიტიკურ შინაარსს შეიძენს. ყველა მხრისთვის მომგებიანი ეკონომიკური პროექტების დაგეგმვა და განხორციელება და ამაში ევროპული კაპიტალის და გამოცდილების ჩართვა თავისთავად გაზრდის კონფლიქტის ჩაქრობის საქმეში დასავლეთის როლს.
გადაუდებელ ამოცანას წარმოადგენს არა მხოლოდ ბლოკადის ყველანაირი ფორმების გაუქმება, არამედ რკინიგზის აღდგენა და ამ ტიპის ინტეგრაციებისთვის ხელშეწყობა - აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მოსახლეობისთვის განსაკუთრებული პირობების შექმნა, რაც მათ ხელს შეუწყობს მთელ საქართველოში თავისუფალი გადაადგილებასა და ეკონომიკურ საქმიანობაში. ამ მიზნით აუცილებელია ეფექტური საკანონმდებლო ბაზის შემუშავება, რომელიც ორინტირებული იქნება ადამიანის და არა ფორმალობების დაცვისკენ - მაგალითად: ვის მიერ გაცემული და რა სახის დოკუმეტი ექნება მოქალაქეს და როგორი სანომრე ნიშნები - ავტომანქანას.
საფიქრალია, იქნებ მიზანშეწონილი იყოს რამდენიმეწლიანი (5-10) მორატორიუმის გამოცხადება პოლიტიკური პრობლემების განხილვაზე და გადაწყვეტაზე. არ არის გამორიცხული დღის წესრიგში დადგეს აფხაზეთისთვის და სამხრეთ ოსეთისთვის პოლიტიკური შინაარსის გარეშე დროებითი ეკონომიკური სტატუსის მინიჭების საკითხი, რაც მაქსიმალურად სრულფასოვანი ურთიერთობების განვითარების შესაძლებლობას მოგვცემდა.
მსოფლიო გამოცდილება გვიჩვენებს, რომ პოლიტიკური საკითხების დროებით გვერდზე გადადებას და ეკონომიკურ საქმიანობაზე აქცენტირებას რეალური შედეგები მოაქვს ცეცხლის ჩაქრობის საქმეში და ამაზე ერგნეთის მაგალითიც მეტყველებს. ერგნეთის ბაზრობამ განუზომლად უფრო დიდი წვლილი შეიტანა მშვიდობის დამყარების საქმეში, ვიდრე ერთად აღებულმა ყველა დონის პოლიტიკურმა მოლაპარაკებებმა და დისკუსიებმა.
ასეთი და ამის მსგავს ქმედებათა დაწყება გადაუდებლად აუცილებელია, რათა შეჩერდეს და დაიძლიოს აფხაზებსა და ქართველებს. ოსებსა და ქართველებს შორის სწრაფად მიმდინარე გაუცხოების პროცესი, რაც ყველაზე დიდ ხიფათს შეიცავს. უნდა შეიქმნას შესაბამისი პირობები, რათა შესაძლებელი გახდეს ყოფითი და კულტურული კავშირების აღდგენის დაწყება, ურთიერთშეჩვევა და შეგუება, რასაც მოჰყვება ნდობის გაღრმავება.
ოღონდ ეს ყველაფერი ლიტონ სიტყვებად და მკვდრადშობილ გეგმად დარჩება, თუ საქართველოს ხელისუფლებამ საკუთარ თავში არ იპოვა ძალა და ვერ შეძლო დიალოგის წარმოება როგორც რუსეთის ისე სეპარატისტული რეგიონების არსებულ ხელისუფლებებთან. მოსწონს ვინმეს ეს ხელისუფლებები თუ - არა და რამდენად კანონიერად მიაჩნია ისინი, სრულიად მეორეხარისხოვანი საკითხია, ვინაიდან დღეს ისინი წარმოადგენენ რეალურ მოცემულობებს და პასიური ლოდინი იმის იმედით, რომ იქნებ რაიმე სასწაულის წყალობით თავისით შეიცვლოს ეს რეალობა, დანაშაულის ტოლფასია.
გასათვალისწინებელია ისიც, რომ მხოლოდ ამგვარი, კეთილი ნების და თანხმობის სულისკვეთებით გამსჭვალული ნაბიჯები ქვეყნის შიგნით და ფრთხილი, გააზრებული პოლიტიკა რუსეთის მიმართულებით გაუხსნის ხელებს და მოქმედების შეუდარებლად მეტ თავისუფლებას მისცემს საქართველოს დასავლელ მეგობრებს. ისინი მხოლოდ ამ ვითარებაში შეძლებენ სრულად გამოიყენონ საკუთარი უზარმაზარი პოტენციალი პრობლემის მოსაგვარებლად, ვინაიდან, სწორედ ასეთ მოედანზე გრძნობენ თავს კომფორტულად და არა რუსეთთან ხელის გადაწევაში შეჯიბრისას. საერთაშორისო მხარდაჭერა ამ სფეროში რომელიც ხშირად მხოლოდ ლიტონ სიტყვებად რჩება, ამ შემთხვევში მძლავრ პოლიტიკურ-ეკონომიკურ ბერკეტად გადაიქცევა.
მას შემდეგ კი, როცა ნდობა და თანამშრომლობა საკმარისად მაღალ ხარისხს მიაღწევს, შესაძლებელი გახდება ფიქრის დაწყება პოლიტიკური საკითხების მოგვარებაზეც და გამოინახება კონსტიტუციური თანაცხოვრების ყველასთვის მისაღები ფორმა, რაც არ არის დაუძლეველი ამოცანა იმ ეპოქაში, როდესაც ინტენსიურად მიმდინარეობს სახელმწიფოებს შიგნით დეცენტრალიზაციის და სახელმწიფოებს შორის კი - ინტეგრაციის პროცესი და მსოფლიო ამ მიმართულებით ვითარდება.
დღევანდელი პოლიტიკით ჩვენ ზურგი გვაქვს შექცეული აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთისთვის და ყოველდღიურად ვშორდებით მათ. დრო ყოველთვის მკურნალი არ არის და ხშირად დავიწყებასაც იწვევს! სწორედ ამიტომ გადაუდებელ აუცილებლობას წარმოადგენს შემობრუნება აფხაზებისა და ოსებისკენ და მათი მიმართულებით სვლა.

Reconciliation with Abkhaz and Ossetian People; Or When Time Cannot Cure
2010 has started and one more year separates us from Abkhazia and South Ossetia. If it continues like that, in 20-25 years, those Abkhaz and Georgian people, who still remember that once Abkhazia was part of Georgia, will be over 50. For that time, nobody will care who will recognize their independence and who will not. Everybody will put up with reality.
20-25 years is not a long time, time will run fast. According to the current understanding of conflicts in Georgia it is not clear when or how the country will be unified. Unfortunately, process of adaptation to disintegration of the country goes on alongside loud rhetoric.
Let us view the attempts of our government to resolve the problem:
a) The government clarifies to European states and international organizations that Russia is undemocratic and aggressor country and it is necessary to carry out stricter and more stubborn policy towards them. Ally states call upon Russia to be less aggressive and time to time they make statements that they support territorial integrity of Georgia.
b) The government, in fact, declines all kind of relationship with current authorities of Abkhazia and South Ossetia until they integrate with Georgia. They call upon other states to blockade the break-away regions; the authority has adopted the law which envisages liability of people who will enter occupied regions bypass Georgia.
c) The government, in fact, refuses to start dialogue with Putin authority, until our territories are occupied by Russia.
That is all; unfortunately we cannot add anything more, if we do not consider TV advertisements about reorganization and rearmament of Georgian Army. However, we should not argue that it is impossible to reintegrate our state by military ways.
Let us discuss which of these attempts can bring us closer to unification of the country?
a) International support is very important, but as it seems now, even in future it will be only on the level of declaration and we should not expect any effective steps take by western countries. Although part of Georgian politicians and experts often jokes that Abkhazia and Ossetia is recognized only by Russia, Venezuela and Nauru, it is not funny topic for our ally states. Apparently, they need not explanations what kind of state Russia is. Number of countries, which will recognize independence of Abkhazia and South Ossetia, has only symbolic meaning for separatists and it will only rise their ambition; the most important issue is that Russia recognized them and deployed its forces there.
After that, theoretically, Russia might cede those territories only for two reasons: if it is under strong military or economical oppression. Theory remains theory; in fact nobody is going to discuss similar possibility. Nobody thinks to isolate Russia or impose sanctions on it. Just the opposite, they speak about overloading relations with Russia, about intensification of their military and economical cooperation with Russia, etc.
International support is important, but, we should be more realistic; only declarations about their support will not bring more results in 2110 or in 2015 and in 2025 than we had in 2008-2009. Hoping that one nice day Europe and America will seize our territories from Russia and give them back to us is complete nonsense. Besides that, until we have their support and topic is not closed, Georgia has chance for unification and instead of stupid rhetoric it is necessary to take effective measures to use current possibilities.
b) It is clear that Georgia’s strategic interest is to reduce Russian control over secessionist regions; thus, the aim of lasting blockade is unclear. In fact, with this blockade, Georgia pushes Abkhazia and South Ossetia to cooperate with the  rest of the world only through Russia and assists their integration with Russia. Besides that, this blockade supports the opinion of separatists that Georgia is their enemy and Russia is their friend. It is high time for the authority to inform Georgian population on the results of their blockade and what we should expect from it? Does it strengthen or weaken Russian influence?
There are many questions about declining the cooperation and dialogue with separatist authorities because they are illegal formations. It is not attractive reality, but nobody is afraid of strict TV rhetoric of Georgian officials or their voyages in Brussels and Strasbourg.
What is the result from declaring that they are criminal regimes and we will not start dialogue with them until they do not recognize integrity of Georgia? Does it make them strong or weak? Would not it better to make Georgian factor more considerable and necessary for them or make them finally accustomed to living without Georgia? Does our refusal on dialogue and cooperation result into unification of our country?  Or how long are we going to refuse it and wait for secessionist authorities to beg us to join Georgia? It is clear it will never happen, but if we completely split all kind of relations with them, the process of reconciliation will finally fade away. Time is running out…
c) Nobody argues today, that at least for 15 years in future entire world will have to cooperate with Putin’s Russia. Georgian authority has stubborn position and refuses to converse with Putin’s authority until Georgian territories are occupied by them. Alongside it, there is no sign that Russian authority is going to change their decision and they also refuse to cooperate with Georgian authority.
And who benefits from mutual refusal? Of course, only Russia does. Time will go and everyone will accustom to the situation and in several years entire world will consider current reality.
The later the conversation will start the better starting position Russia will have. Consequently, although it is quite clear why Russia refuses to dialogue, we cannot understand the refusal of Georgian authority on dialogue. Instead taking advantage of international support in this direction, Georgia prefers to be stubbornly silent. In parallel to it, it is not clear what they expect and what might happen to make them change their position.
It is within Georgian interests to start dialogue and if our authority continues to refuse dialogue because Russia has occupied our territories, it means we have put up with the losing of these two regions.
It means we are also waiting for the fine day when somebody else will talk with Russia instead us; we are waiting that miracle will happen and somebody will convince Russia to return our territories to us back or Russia will fall apart and become so weak that we will easily revenge them or one day Putin will wake up in high mood and will be sorry for his actions and etc.
Georgian authority should explain clearly and distinctly what results they expect from refusal on dialogue and when the dialogue will start in 2010, 2015 or 2030? Or do they plan to resolve this problem after Putin resigns?
Dialogue with Russia will be very difficult of course, particularly for this authority. However, state interests require the authority to take these measures. Relationship between states never relied on moral and justice and it does not rely today either. This is the reality and we should put up with it.
That’s why historical leaders of Georgia, who were famous for their courage, never refused to negotiate with Muslim leaders of invaders to protect the country from disaster. (Dimitri Tavdadebuli could refuse to go to Urdo because Argun Kaen was aggressor and enemy of his country; he could take advice of Georgian Nobel men and migrate to Mtiuleti or start negotiations with duke of Venice to establish commercial-economical relations, but state interests were most important for him)
Unlike best examples of our history, today it is obvious that refusal on dialogue by Georgian authority originates from personal discomfort and not from state interests.
In addition to that, there is nothing new in post-war policy for conflict-resolution; it is only premature echo of the strategic approach which aims to compel Abkhaz and South Ossetian people with every possible source to return to Georgia. August war and follow-up situation faded these illusions like soap-bubble. Today nobody believes or fears this direction. That’s why returning to pre-war rhetoric, boasting, revenging clips, making fists and looking with glaring eyes from TV screens is complete anachronism and opposes state interests and serves only personal positions of people.
Current situation and challenges for Georgia requires working out completely new approaches in conflict resolution and their implementation in life. First of all, it is necessary to be liberated from illusion that one fine day we will have a miracle and by successful military operation, or by UN resolution or other single act or activity we will reintegrate our country. It will not happen and living with this hope means to put up with disintegration of the country.
Since compulsion is excluded, there is only one way for unification of country and it depends on desire of Abkhaz and Ossetian peoples. Current reality created because of mistakes made by Georgian authority at various time and other inconvenient situations is the following: if Abkhaz and Ossetian people does not want, we will not be able to compel them to return by force! They must be sure that living in Georgia is guarantee of their welfare and cultural-economical development, independence and security. Without that, unification of Georgia is illusion. This is a difficult but solvable problem. Ossetian, Abkhaz and Georgian peoples do not have much time to decide, within 10-15 years we should see such possibility. That’s why it is necessary to work every day in this direction and not to brick up and petrify current conflict.
If current policy continues and Abkhaz, Ossetian and Georgian peoples go on living separately, in 10-15 years unification of Georgia will become unreal dream. Georgia has serious challenge - to reduce Russian control in the region and increase its own influence; it can be achieved only by one way - Georgia must become most necessary and attractive partner for its break-away regions. Georgia should direct all its external and internal resources in this direction. We should also realize that it is impossible to fight against Russia for the control in the region.
There is no alternative for changing the aggressive policy into voluntarily and consent policy; in this direction brave and courage steps shall be taken. I would like to repeat once more that agreement means the activities for destroying the current controversy between Ossetian, Georgian and Abkhaz peoples. Confidence-building is the only source, but this feeling shall be established in Abkhazia and South Ossetia and they should believe that Georgia is the state which is the first supporter, ally and protector for them. They should believe that integration with Georgia will be basis for maintaining their nationality and welfare.
Choosing this way by Georgia means giving security guarantees to currently secessionist populations without any conditions and requirements. We should remember that giving this guarantee is not dangerous but isolation is real threat. It is urgently important for Georgia to integrate South Ossetia and Abkhazia into economical world system instead continuation of economical blockade. Thus, Georgian side should do its best to draw maxim attention of leading states towards Abkhazia and South Ossetia. Population of Abkhazia and SO should see that Georgia assists them into establishing economical-cultural links with the world in free transportation without additional political bargains and conditions.
Today we should not call upon the foreign states not to establish economical and other connections with secessionist regions and we should not enact laws which restrict their cooperation with other countries; in this way we encourage Russia to invest their capital in break-away regions which reinforces their influence over them. Just the opposite we should support their integration.
The more western companies enter and carry out investments in these regions, the more local politicians will envisage European rules of politics. Georgia receives only declarations on the support of territorial integrity and it has only very concrete economical and political contest. Planning the economical projects profitable for all parties and their implementation, involvement European capital and experience in them will increase the role of western states in the conflict resolution.
Not only removal of all forms of blockade is urgently necessary but restoration of railway road and support of similar integrations are very important – creation particular conditions for the population of Abkhazia and South Ossetia which will enable their free transportation in Georgia and participation in economic activities. For this purpose it is necessary to work out legislative basis which will be oriented on protecting a person instead formalities – for example, what kind of documents will a person hold and what is the number of his car.
We should think, maybe it will be nice to announce moratorium on discussion political problems for several years (5-10 years). It is not excluded to discuss temporary economical status for Abkhazia and South Ossetia which could encourage development of high-level relationship.
World experience demonstrates that postponing political issues and focusing on economical activities have real results in conflict-resolution and Ergneti market was good example for it. Ergneti market had bigger importance in peace building process then any high-level political negotiations and discussions.
Similar activities shall be urgently started in order to hinder and subdue the separation of Abkhaz and Georgian peoples, Ossetian and Georgian peoples – it is the most dangerous factor. We should create conditions for restoration of cultural and every-day life connections; it will result into confidence-building.
However, it will remain ordinary words and still-born project, if the government of Georgia does not find enough sources in itself to start dialogue with Russia and secessionist regions. It is second-level question whether we like de-facto authorities or not because today they are real governors and waiting for some miracle is equal to crime.
We should also consider the fact that steps taken towards kind will and cooperation inside the country and reasonable policy in regard with Russia will enable our western partners to act more efficiently. They will be able to use their huge potential only in this way because they feel themselves comfortable only in similar field instead confronting with Russia. International support in this field will always remain on the level of declarations; though we can turn it into strong political-economical tool.
After cooperation and confidence-building will reach high level, we will have chance to think on resolving of political problems too; we will be able to find constitutional form of coexistence which will be acceptable for everyone. It is not huge problem in our age when decentralization is actively going on within many states as well as integrations between states.
With our current policy we have turned our back to Abkhazia and South Ossetia and we are parting from them day-by-day. Time not always cures old pains and very often it makes people to forget each other. That’s why it is urgently necessary to take steps towards Abkhaz and Ossetian people.