აშშ-მა საქართველოს გუანტანამოს სამი ტუსაღი გადასცა
აშშ-ის იუსტიციის დეპარტამენტის ცნობით, გუანტანამოს ციხეში მყოფი სამი პიროვნება ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა საქართველოს გადასცა, რომლებიც დღეიდან საქართველოს „მეურვეობისა და კონტროლის ქვეშ“ იქნებიან.
„დღეს საქართველოს გადაეცა სამი დაკავებული, რომელთან ვინაობა უსაფრთხოებისა და პრივატულობის გამო არ სახელდება“, - ნათქვამია იუსტიციის დეპარტამენტის მიერ 23 მარტს გავრცელებულ პრეს-რელიზში.
„შეერთებული შტატები მადლობელია საქართველოსი, რომ მას სურს, დაეხმაროს აშშ-ს, დახუროს გუანტანამოს ყურეში არსებული საპყრობილე“, - აცხადებს აშშ-ის იუსტიციის დეპარტამენტი.
იქვე აღნიშნულია, რომ სამი პიროვნების გადაცემა კოორდინირებული იყო საქართველოს ხელისუფლებასთან, „რათა შესაბამისი უსაფრთხოების ზომები ყოფილიყო უზრუნველყოფილი“.
იუსტიციის დეპარტამენტის განცხადებით, ამ სამი პიროვნების გარშემო ორ ქვეყანას შორის კონსულტაციები მომავალშიც გაგრძელდება.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, შოთა უტიაშვილმა, სააგენტო „ფრანს პრესს“ განუცხადა, რომ გუანტანამოს ყოფილი ტუსაღები საქართველოში ისე იცხოვრებენ, როგორც სხვა მოქალაქეები. თუმცა, მათ ქვეყნის ფარგლებს გარეთ გასვლის უფლება არ ექნებათ. უტიაშვილის თქმით, გადმოცემული სამი პიროვნება ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნებიდანაა.
პირველი ეჭვები, რომ შესაძლოა, საქართველოს გუანტანამოს ტუსაღები მიეღო, მას შემდეგ გაჩნდა, რაც საქართველოს გასულ წელს აგვისტოს დასაწყისში დენიელ ფრიდი ესტუმრა. ფრიდი მაშინ უკვე აშშ-ის სპეციალური წარმომადგენელი იყო გუანტანამოს ციხის დახურვის საკითხებში. მანამდე ამერიკელი დიპლომატი საქართველოში იმყოფებოდა აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის რანგში.
შარშან აგვისტოში მისი ვიზიტის დეტალები არ გახმაურებულა. თუმცა, ვიზიტიდან რამდენიმე კვირის შემდეგ Washington Post იტყობინებოდა, რომ გუანტანამოს რამდენიმე ტუსაღის გადაცემის თაობაზე დენიელ ფრიდს საქართველოს ხელისუფლებასთან წარმატებული მოლაპარაკებები ჰქონდა.
ისევე, როგორც სხვა მსგავსი საქმეები, ამ სამი ტუსაღის გუანტანამოდან გამოშვების საკითხი აშშ-ის სპეციალურმა უწყებათაშორისო ჯგუფმა განიხილა. ეს ჯგუფი თავდაცვის, სახელმწიფო უსაფრთხოების დეპარტამენტების, ასევე დაზვერვისა და გაერთიანებული შტაბების წარმომადგენლებისგან და იურისტების დიდი ჯგუფისგან შედგება. უწყებათაშორისი ჯგუფის მოვალეობაში შედის, განსაზღვროს, რომელი ტუსაღის გამოშვება შეიძლება იყოს მიზანშეწონილი, ან რომელი ტუსაღი შეიძლება გასამართლდეს აშშ-ის კანონმდებლობის შესაბამისად.
აშშ-ის იუსტიციის დეპარტამენტის განცხადებით, უწყებათაშორისმა ჯგუფმა დეტალურად შეისწავლა სამი ტუსაღის საქმე „რამდენიმე ფაქტორის, მათ შორის უსაფრთხოების, გათვალისწინებით და საქართველოსთვუს მათ გადაცემას ერთხმად დაუჭირა მხარი“.

Three Guantanamo Detainees Sent to Georgia
Three detainees from the U.S. military prison at Guantanamo Bay in Cuba were transfered "to custody and control" of Georgia, the U.S. Department of Justice said.
"Earlier today, three detainees, whose identities are being withheld for security and privacy reasons, were transferred to Georgia," it said in a press release on March 23.
"The United States is grateful to Georgia for its willingness to support U.S. efforts to close the Guantanamo Bay detention facility."
The U.S. Department of Justice also said that the transfer of the three detainees was coordinated with the Georgia to ensure that it "took place under appropriate security measures and consultations regarding these individuals will continue."
Daniel Fried, who is U.S. Department of State’s special envoy for Guantanamo detention camp, visited Georgia in early August, 2009. Details of the visit were not revealed, but it triggered speculation about possible talks on transfer of detainees to Georgia. Later in August, 2009 the Washington Post reported that Georgia was among those countries with which the U.S. held “positive talks” on resettling of some of those Guantanamo detainees, who have been cleared for release.
AFP reported quoting head of information and analytical department at the Georgian Interior Ministry, Shota Utiashvili, that three former Guantanamo detainees, described as "from Middle Eastern countries", would live in Georgia "like normal citizens", but would not have the right to leave the country.
Like in other similar cases, the three persons were cleared for release by the U.S interagency Guantanamo Review Task Force after conducting "a comprehensive review of these cases," the Department of Justice said.
"As a result of that review, which examined a number of factors, including security issues, the detainees were approved for transfer by unanimous consent among all the agencies involved in the Task Force," it said.