ჩინოვნიკებს „ქამრების შემოჭერა“ არ უნდათ
„ქუთაისის მოსახლეობამ უნდა იცოდეს, მათ მიერ სამი წლის წინ არჩეული დეპუტატები როგორი „შემოჭერილი ქამრებით“ დადიოდნენ. ამათგან, ზოგი ღიად და ზოგიც ფარულად უკვე წინასაარჩევნო პროპაგანდას ეწევა და ძალღონეს არ იშურებს, რომ ისევ ხელისუფლებაში მოვიდეს. ამისთვისაც ადმინისტრაციულ რესურსებს იყენებენ და სახლემწიფო სახსრებს ხარჯავენ“, - აცხადებენ რესპუბლიკური პარტიის ქუთაისის ოფისში.
რესპუბლიკელების განმარტებით, ქუთაისელების „რჩეულებმა“ საკრებულოში სამწლიანი მოღვაწეობით მხოლოდ პირადი სარგებელი ნახეს. პრემიებისა და დახმარებების სახით, მათი ყოველთვიური შემოსავალი თითქმის ხელფასს უტოლდება. ხელფასი კი, არცთუ ცოტაა.
„მაგალითისთვის განვიხილავ 2009 წელს და გეტყვით, რომ დეპუტატებმა ხელფასებთან ერთად აპრილში (აღდგომის დღესთან დაკავშირებით), მაისში (დამოუკიდებლობის დღე), აგვისტოში (მარიამობა), დეკემბერში (ახალი წელი) და ა. შ. პრემიის სახით ხელფასის ტოლი თანხა მიიღეს. ხელფასი კი, 2480-დან 923 ლარის ფარგლებშია (თანამდებობის მიხედვით). გარდა ამისა, უნდა ითქვას, რომ მაღალი ხელფასებისა და პრემიების მიუხედავად, მათ არ შერცხვენიათ, განცხადებები დაეწერათ, რათა ფინანსური დახმარებებიც მიეღოთ. ამ დროს ამომრჩევლისგან შესული უამრავი განცხადება მათი მხრიდან დღემდე უპასუხოდ რჩება“, - აცხადებს რესპუბლიკური პარტიის ქუთაისის საქალაქო კომიტეტის თავმჯდომარე ნატო ქათამაძე.
მისივე თქმით, საკრებულოს დეპუტატების ერთადერთი საზრუნავი მთელი სამი წლის მანძილზე მხოლოდ პირადი ინტერესები იყო და სხვა არაფერი. უახლესი წარმოების მობილური ტელეფონები, გახშირებული მივლინებები სხვადასხვა ქვეყნებში, რომლებსაც მხოლოდ საექსკურსიო დატვირთვა ჰქონდა და განუსაზღვრელი რაოდენობის მონო-ბარათები -  ამ ყველაფერში დიდძალი თანხა დაიხარჯა.
მთლიანობაში, თანხა, რომელიც ადგილობრივ ბიუჯეტს ქალაქის საკრებულოს დეპუტატების „შენახვა“ დაუჯდა, ოფიციალურად (წლების მიხედვით) ასეა გაწერილი: 2006 წელი - 17 670 ლარი; 2007 წელი - 91 259 ლარი; 2008 წელი - 168 003 ლარი; 2009 წელი - 176 800 ლარი.
„ქუთაისის საკრებულო 2006 წლის დეკემბერში შეუდგა უფლებამოსილების შესრულებას და საკრებულოს თავმჯდომარემ იმავე თვეში დაიწყო „ამომრჩეველზე ზრუნვა“ - დეკემბერშივე ბიუჯეტის ფულით 600-ლარიანი მობილური ტელეფონი შეიძინა. საერთო ჯამში კი, 2006 წლის დეკემბრიდან 2009 წლის ჩათვლით, საკრებულოს დეპუტატების მიერ „სადეპუტატო უფლებამოსილების განხორციელებისთვის“ ბიუჯეტიდან 453 733 ლარი დაიხარჯა მაშინ, როცა ამომრჩევლის ინტერესი „უსახსრობის გამო“  ხშირად ყურადღების მიღმა დარჩა“, - აცხადებს ქათამაძე.
ქუთაისის ბიუჯეტში არსებულ ე.წ. ხელშეუხებელ მუხლებზე, რომლებიც  ადგილობრივი ჩინოვნიკების კომფორტსა და კეთილდღეობაზე მიანიშნებდა, რესპუბლიკელები ადრეც ხშირად საუბრობდნენ.
ამჯერად რესპუბლიკელებმა საკრებულოს დეპუტატების მიერ ათვისებული საწვავიც გააპროტესტეს, რომლისთვისაც სულ 51 650 ლარი დაიხარჯა. მათი განმარტებით: „მაჟორიტარები თვეში 100 ლარის საწვავს ხარჯავენ (რომ არაფერი ვთქვათ მონო-ბარათებზე), რაც მათ, პრაქტიკულად, ამომრჩეველთან ხშირი კონტაქტისთვის ეძლევათ.“
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ საზოგადოებრივი გამოკითხვა ჩაატარა, რომლის მიზანი იყო, გაეგო რამდენად ახლოს დგანან ქუთაისელთა რჩეულები საკუთარ ამომრჩეველთან. გამოკითხულთა უმრავლესობამ დასძინა, რომ წინასაარჩევნო პერიოდის შემდეგ (როცა მომავალი დეპუტატები მათ, სხვადასხვა დაპირებებით, ხშირად სტუმრობდნენ) ისინი თვალითაც აღარ უნახავთ. ამომრჩევლებმა ვერც საკუთარი მაჟორიტარის გვარ-სახელები გაიხსენეს.

Officials Do Not Want to Tighten Their Belts
“Kutaisi population should know what kind of “tightened belts” the members of district municipality board, they elected three years ago, were wearing. Some of them openly or in secret are leading their election campaign and do their utmost to remain in the government. They use administrative resources for personal purposes and waste state funds,” said members of the Kutaisi office of the Republic Party.
According to the Republic Party members, the “elected” officials benefited only for themselves from their three-year activities in the local authority. Their monthly income from bonuses and other benefits is equal to their monthly salary which is not very low at all.
“For example, I will discuss 2009 and say that in April (because of Easter Holiday) in May (Independence Day), in August (St. Mariam Day) and in December (New Year) together with their salaries, the members of the municipality board received bonuses equal to their salaries. Their salaries vary from 2 480 to 923 GEL (according to the position). Despite high salaries and bonuses, they were not ashamed to apply for financial allowances. In parallel to it, they do not reply to numerous petitions of their voters,” said Nato Katamadze, chairperson of the Kutaisi office of the Republic Party.
She added that the only care for the members of the municipality board is their personal interests and nothing more. They have purchased the most expensive mobile phones, they go abroad on business leaves very often, though the real purpose of their departure is only sightseeing, and huge sums were spent on unlimited number of mobile-cards.
In total, the local budget spent the following sums on the members of the municipality board: in 2006 – 17 670 GEL; in 2007 – 91 259 Gel; in 2008 – 168 003 GEL; in 2009 – 176 800 GEL.
“Kutaisi municipality board started functioning in December of 2006 and the chairperson started to worry about the voters in the same month. In the same month, he bought a mobile phone for 600 GEL from the district budget. In total, since December of 2006 till the end of 2009, 453 733 GEL were spent on the members of the municipality board “for execution their responsibilities”, while the appeals of the voters remain without reaction because of “lack of fund,” said Katamadze.
Republic Party members complained about the so-called safe articles in the Kutaisi budget which were designed for the comfort and welfare of the local officials.
Nowadays, the Republic Party members are protesting against the expenditure of 51 650 GEL on fuel by the members of the municipality board. They clarify: “They use fuel for 100 GEL per month not to mention the mobile-cards which are funded for their meetings with voters.”
The Human Rights Center interviewed people in order to estimate how close the members of municipality board are with their voters. Most of the interviewed people said that after the pre-election period (when the candidates met them and gave various promises) they have not seen them. The voters could not remember the names of the board members either.