უკრაინაში დაპატიმრებული საქართველოს მოქალაქე შეიძლება დაიღუპოს
თამაზ ქარდავა უკრაინის დედაქალაქ კიევში 2008 წლის აგვისტოდან პატიმარია. მას ბრალად ყაჩაღურ თავდასხმაში მონაწილეობა ედება. ქარდავა C-ჰეპატიტით და ღვიძლის ციროზით არის დაავადებული. ბოლო ორი თვის განმავლობაში მას უარს ეუბნებიან სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან სამედიცინო დახმარებაზე. მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა დღესაც კრიტიკულია.
საქართველოს მოქალაქე თამაზ ქარდავა დევნილია და სამშობლო აფხაზეთის კონფლიქტის დროს დატოვა. 2008 წელს, უკრაინის ტერიტორიაზე დაპატიმრების დროს, იგი უკვე C-ჰეპატიტით იყო დაავადებული. როგორც ირკვევა, შევჩენკოს რაიონის მილიციის განყოფილებაში მას აწამებდნენ და აიძულებდნენ ეღიარებინა ყაჩაღურ თავდასხმაში მონაწილეობა. სამედიცინო დასკვნებით დასტურდება, რომ მილიციის განყოფილებაში იგი მკაცრად ცემეს და გააუპატიურეს მილიციის ხელჯოხით.
თამაზ ქარდავა 2008 წლიდან პატიმრობაშია. ბოლო თვეებში მას უარს ეუბნებიან მკურნალობის სპეციალურ კურსზე, რასაც მისი დაავადებები ითვალისწინებს. ამიტომ მისი ჯანმრთელობა ძალიან შეირყა. პატიმარი უჩივის მუდმივ ტკივილს ღვიძლის არეში. მას სრულიად წაერთვა ფეხები, რის გამოც არც დაჯდომა შეუძლია და არც სიარული.
30 მარტს თამაზ ქარდავას ადვოკატმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფი 6 საათის განმავლობაში იწვა საკაცეზე ქ. კიევის შევჩენკოს რაიონის სასამართლო დარბაზში (იხ. ფოტო). მისი სიტყვებით, ქარდავას გაჭირვებას სხდომაზე ყველა ხედავდა. იგი სასწრაფო დახმარების ექიმებმაც გასინჯეს და თქვეს, რომ ფილტვების პრობლემების გამო, პატიმარი შეიძლება დაიღუპოს. ამის შემდეგ ადვოკატმა ქარდავას დაუყოვნებლივი ჰოსპიტალიზაცია მოითხოვა, მაგრამ მოსამართლემ მისი შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა. სასამართლო პროცესი გრძელდება.
საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაცია „ემნისტი ინტერნეშანელი“ უკრაინის ხელისუფლებისგან თამაზ ქარდავას დაუყოვნებლივ ჰოსპიტალიზაციას და მკურნალობას მოითხოვს. ორგანიზაცია ხელისუფლებას მოუწოდებს, გამოიძიოს განცხადება, რომლის თანახმად, დაპატიმრების შემდეგ თამაზ ქარდავას აწამებდნენ და მკაცრად ეპყრობოდნენ.

Citizen of Georgia Arrested in Ukraine Might Die
Tamaz Kardava has been imprisoned since August of 2008 in Kiev. He was charged for robbery. Kardava has C-hepatitis and cirrhosis. He has been refused to take urgently necessary medical assistance for the last two months. His health conditions are very grave at the moment.
Tamaz Kardava is an IDP and he left Georgia during the conflict in Abkhazia (1990s). In 2008, during the detention in Ukraine he already had C-hepatitis. Apparently, he was tortured in the Shevchenko district militia station and law enforcement officers forced him to plead participation in the robbery. Medical examinations prove that he was ruthlessly beaten and raped by the truncheons in the militia station.
Tamaz Kardava has been in prison since 2008. He has been refused to take medical treatment for the last two months. Thus, his health conditions have seriously worsened. The prisoner permanently complains of pains in the liver. He cannot walk and even sit.
On March 30, attorney of Tamaz Kardava spread information that his client spent 6 hours lying on the hand-barrow in the court room of Shevchenko district court during the trial. He said everybody saw his poorest conditions in the court. Doctors of the medical emergency aid examined him and said the prisoner might die because of lung problems. After that, the attorney requested to place his client in hospital immediately but the judge did not satisfy his solicitation; the court procedures still continue.
International human rights organization Amnesty International requests Ukrainian government to place Tamaz Kardava in hospital immediately and to provide him with proper medical treatment. The organization calls upon the government to investigate the application based on which Kardava was tortured and ill-treated.