ოპოზიციამ პარლამენტთან რუსთაველის გამზირი გადაკეტა
15 აპრილს თბილისში რუსთაველის გამზირზე შეკრებილმა მონაწილე ოპოზიციურმა პარტიებმა პარლამენტთან გზა გადაკეტეს. საპროტესტო აქციაში არასაპარლამენტო ოპოზიციის თითქმის ყველა წარმომადგენელი მონაწილეობდა. მათ ორი ძირითადი მოთხოვნა წამოაყენეს: 1) ხელისუფლებამ შეწყვიტოს პოლიტიკური დევნა საკუთარი მოქალაქეების მიმართ 2) 16 აპრილიდან დაიწყოს პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებული პირების გათავისუფლება კანონით დადგენილი წესით.
წინააღმდეგ შემთხვევაში, სოლიდარობის აქციები უფრო მასშტაბურ და პერმანენტულ ხასიათს მიიღებს.
ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერის, ეკა ბესელიას განცხადებით, უკანონო პატიმრები ის თემაა, რომელმაც ყველა ძალა უნდა გააერთიანოს. მისივე ინფორმაციით, აღნიშნულ მიმართვას ძალიან ბევრი უფლებადამცველი ორგანიზაცია და თითქმის ყველა ოპოზიციური პარტია აწერს ხელს.
აქციაში საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენლები -  ჯონდი ბაღათურია და დიმიტრი ლორთქიფანიძეც მონაწილეობდნენ. აქციაში ასევე მონაწილეობდა მანანა არჩვაძე-გამსახურდია და მისი მხარდამჭერები.
როგორც „ეროვნული საბჭოს“ წარმომადგენელმა, კახა კუკავამ  განაცხადა, ციხეებში მასშტაბური შიმშილობა მიმდინარეობს. უკვე  მე-10 დღეა, საპყრობილეში შიმშილობს ოპოზიციის ერთ-ერთი აქტივისტი მელორ ვაჩნაძე, რომელიც, მისი თქმით, უკანონო პატიმარია.
როგორც ჯონდი ბაღათურიამ განაცხადა, 21-ე საუკუნეში სამარცხვინოა, რომ საქართველოში პოლიტიკური პატიმრები არსებობენ და ადამიანები პოლიტიკური ნიშნით არიან დაკავებულები: „საქართველოში ბევრი უკანონო პატიმარია, ხოლო მიუხედავად იმისა, რომ ციხეები შენდება, პატიმრებს დასაწოლი ადგილები არა აქვთ“.
როგორც „ალიანსი საქართველოსთვის“ თანათავმჯდომარემ, სოზარ სუბარმა განაცხადა, ქვეყანაში პოლიტპატიმრები არიან და ეს არის ქვეყანა, სადაც ადამიანებს პოლიტიკური ნიშნით დევნიან. ამავე დროს, ეს არის საკითხი, რასთან დაკავშირებითაც, ყველა ოპოზიციური პარტია ერთიანია და სოლიდარობის აქციას უერთდება. მისივე თქმით, „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ ხელისუფლებაში მოსვლის დღიდან პოლიტიკური ნიშნით დევნა ჯერ ადამიანების სამსახურებიდან გათავისუფლებით დაიწყო, შემდეგ კი პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებებით.
პოლიტპატიმრების მხარდასაჭერი საპროტესტო აქცია საღამოს დასრულდა. როგორც აქციის ორგანიზატორმა ეკა ბესელიამ განაცხადა, ოპოზიციის ლიდერები შეთანხმდნენ, რომ ორშაბათს კონკრეტულ გეგმას გამოაცხადებენ მომავალ აქციასთან დაკავშირებით. მისივე თქმით, პარლამენტის შენობასთან მივიდა იმაზე მეტი ადამიანი, ვიდრე ელოდებოდა. ბესელიამ აღნიშნა, რომ აქციის მთავარი მიზანი იყო არა მასშტაბურობა, არამედ მისი ხასიათი.
„პოლიტიკური ნიშნით ადვოკატებსაც დევნიან“, - განაცხადა აქციაზე ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარემ,  ზაზა ხატიაშვილმა. როგორც მან აღნიშნა, ადვოკატები ნათია სირაძე და მარი იველაშვილი ხელისუფლებამ იმიტომ დააკავა, რომ პოლიტპატიმრების ინტერესებს იცავდნენ. ხატიაშვილის თქმით, ეს ადვოკატები იყვნენ ადამიანები, რომლებმაც საერთაშორისო სასამართლოებში უჩივლეს ხელისუფლებას და იქ მიიტანეს ამბავი საქართველოში არსებული განუკითხაობის  და უკანონო პატიმრების არსებობის შესახებ.
ზაზა ხატიაშვილმა ყველა პროფესიის ადამიანს მოუწოდა, უკანონო პატიმრების მხარდასაჭერად გაერთიანდნენ.
16 აპრილს ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში ეკა ბესელიას ოჯახის წევრების პორცესია დაგეგმილი, სადაც, სავარაუდოდ, გადაწყვეტილება გამოცხადდება.
ბესელიას განცხადებით, თუ ხელისუფლება ხვალიდან მოთხოვნის შესრულებას არ დაიწყებს, კერძოდ - პოლიტპატიმრების გათავისუფლების პროცესს, ისინი უფრო ფართომასშტაბიან და პერმანენტულ აქციებს განახორციელებენ.

Opposition Parties Blocked Rustaveli Avenue in front of the Parliament
On April 15, opposition parties blocked the Rustaveli Avenue in front of the parliament of Georgia. Almost every member of the non-parliamentary opposition parties took part in the protest demonstration. They had two main requests: 1. Government shall stop political persecution of citizens; 2. People imprisoned on political grounds shall be released from April 16 in accordance to the law. Unless their requests are satisfied, the demonstrations will become larger-scaled and permanent.
One of the opposition leaders Eka Beselia said problem of arbitrary detainees should unify every political power. She said many human rights organizations and almost every opposition parties join their appeal.
Members of the parliamentary opposition – Jondi Baghaturia and Dimitri Lortkipanidze also participated in the demonstration. Manana Archvadze – Gamsakhurdia (widow of the late president of Georgia) and her supporters also took part in it.
Representative of the National Council Kakha Kukava said the inmates have been on hunger-strike in prisons for 10 days already. Opposition activist Melor Vachnadze is on hunger-strike too; he was arbitrarily detained.
Jondi Baghaturia said it is shameful to have political prisoners in the 21st century in Georgia. “There are many arbitrary detainees in Georgia; although new custodies are being built, inmates do not have enough beds.”
Co-chairperson of the Alliance for Georgia Sozar Subari said there are political prisoners in the country and here people are persecuted on political grounds. At the same time, it is the problem in regard which every opposition parties have common idea and stand together in solidarity demonstration. He said, the National Movement started politically grounded persecution by firing people from jobs soon after they came into the government. Then they started to arrest people on political grounds.
The protest rally finished in the evening. The organizer of the event Eka Beselia said the opposition leaders agreed to announce concrete plan about the next demonstration on Monday. She said the more people joined the demonstration than they expected. Beselia said one of the most important for them was the character and not the scope of the demonstration.
“Lawyers are also persecuted on political grounds,” said the chairperson of the Bar Association of Georgia Zaza Khataishvili. He said lawyers Natia Siradze and Mari Ivelashvili were detained because they protected the political prisoners. Khatiashvili said the attorneys appealed to international courts against the government and informed them about the situation and existence of arbitrary prisoners in Georgia.
Zaza Khataishvili called upon people of every profession to join their protest in defense of arbitrary detainees.
On April 16, trial of Eka Beselia’s family members is scheduled at the Kutaisi Appeal Court. The final judgment will be announced there.
Beselia said if the government does not satisfy their request - release of political prisoners, they will start larger-scaled and permanent demonstrations.