მოქალაქეები ბიუროკრატების კარებთან – „შიმშილით არ ვიხოცებით, მაგრამ გთხოვთ, სტიქიით ნუ დაგვხოცავთ“
„სახლი საცხოვრებლად საშიშია და ექვემდებარება ადგილმონაცვლეობას“, – ასეთი დასკვნა არსებობს ქობულეთის რაიონის სოფელ ლეღვას მკვიდრის, მემედ დათუნაიშვილის სახლის შესახებ. თუმცა, დასკვნა მუნიციპალურმა სამსახურებმა თაროზე შემოდეს. უსახსრობის გამო, ოჯახი იძულებულია, დანგრევას გადარჩენილი სახლის ნაწილში გააგრძელოს ცხოვრება.
2008 წლის დეკემბრიდან საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს გარემოს ეროვნული სააგენტოს მიერ მომზადებული ვიზუალურ საინჟინრო-გეოლოგიური დასკვნით, დათუნაიშვილის ოჯახს I კატეგორია მიანიჭეს. ოჯახი დღემდე მაინც ავარიულ სახლში ცხოვრობს.
ოჯახის მიერ მომზადებულ ერთ–ერთ განცხადებაში წერია: „წლების განმავლობაში ვცხოვრობ სტიქიის საშიშროების ქვეშ. არც გეოლოგიური დასკვნის შემდეგ და არც მანამდე, შესაბამისმა სამსახურებმა სათანადო ყურადღება არ მომაქციეს. კერძოდ, დღემდე, ჯერ კიდევ არ მომხდარა ჩემთვის კომპენსაციის გამოყოფა. თითქმის ყოველკვირეულად დავდივარ ქობულეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობასა და საკრებულოში. თუმცა, მათგან მხოლოდ შეუსრულებელ დაპირებებს ვისმენ. მათი თქმით, რამაზ ჯინჭარაძისგან – აჭარის ლტოლვილთა და განსახლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელისგან, ელოდებიან ერთ სიტყვას, თორემ თანხას მალევე მომცემენ. თვითონ რამაზ ჯინჭარაძემაც კარგად იცის ჩემი მდგომარეობა. თუმცა, ცოდნა მხოლოდ ცოდნად რჩება, ჩემი ოჯახი კი სტიქიის წინაშე დგას“.
დათუნაიშვილების სახლის ნახევარი 2009 წლის 24 მარტს, ოჯახის წევრის გასვენების დღეს, ჩაიმოინგრა. საბედნიეროდ, ხალხმა იმ ოთახებიდან გამოსვლა მოასწრო და არავინ დაშავებულა. შვიდწევრიანი ოჯახი სოციალურად დაუცველთა კატეგორიას მიეკუთვნება. მათი შემოსავალი აღნიშნული დახმარება და ორი ასაკოვანი ავადმყოფის პენსიაა.
„შიმშილით არ ვიხოცებით, მაგრამ გთხოვთ, სტიქიით ნუ დაგვხოცავთ. ყოველი წვიმის დროს, იძულებული ვართ, ღამით თავი ახლობლებს შევაფაროთ. ასე გრძლედება უკვე წლებია. სახლის საძირკველსა და კედლებზე უფრო და უფრო იზრდება ნაპრალები. როდემდე შეიძლება ამ მდგომარეობაში ვიყოთ? ვიცი, რომ ხელისუფლებას ჩემნაირ მდგომარეობაში მყოფთათვის კომპენსაცია გაქვთ გათვალისწინებული, მაგრამ რა მნიშვნელობა აქვს თუკი კომპენსაცია სხვადასხვა პირების გამო, ჩემამდე არ მოაღწევს?! როდის მივიღებ, მაშინ როცა ვინმე დაშავდება?“ – კითხულობს ხათუნა დათუნაიშვილი.
დათუნაიშვილების ინფორმაციით, აჭარის ლტოლვილთა და განსახლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, რამაზ ჯინჭარაძე მათ ეუბნება, რომ კომისიის სხდომაა გასამართი, რათა ოჯახის კომპენსაციით დაკმაყოფილება რომ მოხდეს.
„მაგრამ ეს კომისია წლებია, ვერ ჩატარდა. „შემდეგ კვირას გაიმართება“, „შემდეგი კვირის ბოლოს იქნება კომისიის სხდომა“... ყოველთვის ასე გვატყუებენ“.
ოჯახმა თავისი მდგომარეობისა და წლების განმავლობაში კომპენსაციის მიუღებლობის გამო, აჭარის მთავრობის თავმჯდომარეს, ლევან ვარშალომიძესაც მიმართა. თუმცა, არც მისგან მოჰყოლია პრობლემას რეაგირება.
„ლევან ვარშალომიძისგანაც თუ არაფერი შედეგი არ მოჰყვება ჩემს განცხადებას, იძულებული ვიქნები, საქართველოს პრეზიდენტს მივმართო და აჭარის ხელისუფლების უმოქმედობა და მოსახლეობისადმი უყურადღებობა ვირწმუნო. შემდეგ კი აჭარის მთავრობის სახლის წინ შიმშილობას დავიწყებ და აქციებს გავმართავ“, – ამბობს ხათუნა დათუნაიშვილი.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აჭარის ფილიალმა ქობულეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელს, ვასილ თავართქილაძეს რამდენჯერმე სთხოვა კომენტარი სტიქიით დაზარალებული დათუნაიშვილების ოჯახის თაობაზე. თავართქილაძემ ამ საკითხთან დაკავშირებით მოადგილესთან, ასლან ყურშუბაძესთან გადაგვამისამართა, რადგან, როგორც გვითხრა, თვითონ 12 აპრილიდან შვებულებაში იმყოფება. გამგებლის შვებულებაში ყოფნის თაობაზე არაფერი იცოდა გამგეობის პრეს-ცენტრის უფროსმა, ნათია ზოიძემ.
გამგებლის მოადგილე ასლან ყურშუბაძე აღიარებს, რომ დათუნაიშვილის ოჯახის საფრთხე მუნიციპალიტეტის ფარგლებში ყველაზე კრიტიკულია: „რიგი პროცედურებია გასაკეთებელი და თანხას რომ გადმოგვირიცხავენ გამგეობას, გადავცემთ. ძალიან საშიშ მდგომარეობაში არიან, მაგრამ მხოლოდ ერთ ოჯახზე ვერ გაიმართება კომისიის სხდომა“. ყურშუბაძის თქმით, ამჟამად ქობულეთის მუნიციპალიტეტიდან 36 ოჯახის სია არის გადაცემული აჭარის ლტოლვილთა და განსახლების დეპარტამენტში.
დეპარტამენტის ხელმძღვანელი რამაზ ჯინჭარაძე კომენტარზე უარს აცხადებს. მისი თქმით, კომენტარს მას შემდეგ გააკეთებს, როცა დაზარალებულთათვის კომპენსაციის გასაცემად კომისიის სხდომა აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან ვარშალომიძესთან გაიმართება.

Citizens At The Doors of Bureaucrats – We Are Not Dying of Hunger But Please Do Not Kill Us By Natural Disaster
“The house is dangerous to live in and inhabitants shall be resettled,” this is the conclusion about the house of Memed Datunaishvili, resident of the village of Leghva in Kobuleti district. However, the municipality agencies put the conclusion on the shelf. Because of lack of funds, the family has to continue living in one part of the house which was not destroyed by the natural disaster.
According to the visual engineer-geological conclusion made by the national agency of the Ministry of Environment and Natural Resources of Georgia, the first category has been granted to the Datunaishvilis since December of 2008; the family still lives in the damaged house.
One of the petitions of the family reads: “We have been under threat of natural disaster for many years. Corresponding institutions did not pay attention to us either after the geological conclusion or before it. More precisely, compensation has not been allocated on our family. I visit the Kobuleti district administration and municipality board almost every week. However, I hear only promises from them. They said they are waiting a reply from Ramaz Jincharadze – the head of the refugee and accommodation department of Adjara Autonomous Republic to allocate money. Ramaz Jincharadze is aware of my situation, however nothing is changed. My family still faces the threat of the natural disaster.”
Half of the Datunaishvilis’ house destroyed during the funeral of their family member on March 24, 2009. Fortunately, the people managed to escape the disaster and nobody was injured. The family of 7 members belongs to the category of the socially disabled. Their income is the allowance for the socially disabled family and pension of the old sick family members.
“We are not dying of hunger, but, please, do not kill us by the natural disaster.  During every rain we have to shelter our relatives. We have lived in similar situation for years already. The cracks on the basement and walls of the house are getting larger and larger. How long can we live in similar situation?  I know that the government has envisaged compensation for the families like us, but it does not make any sense if we do not get it because of different officials. When shall we receive the compensation, when somebody is injured?” asked Khatuna Datunaishvili.
According to the Datunaishvilis, Ramaz Jincharadze told them the commission shall hold the meeting in order to allocate compensation to the family.
“However, they have not held the commission meeting for years already. “We will meet next week,” “the meeting will be at the end of the next week,” they permanently lie to us.”
The family has petitioned to the chairman of the government of Adjara autonomous republic Levan Varshalomidze for help; however, neither he responded to their petition.
“If Levan Varshalomidze does not respond to our petition, we will have to petition to the president of Georgia; finally we will believe that the Adjara government is inactive and inattentive towards their population. Then, we will start hunger-strike in front of the Adjara government building,” said Khatuna Datunaishvili.
The Human Rights Center has asked the Kobuleti district governor Vasil Tavartkiladze to comment on the situation of the Datunaishvilis. Taktakishvili sent them to his deputy Aslan Kurshubadze because he has been on holiday since April 12. The spokesperson of the district administration Natia Zoidze did not know that the governor was on holiday.
Aslan Kurshubadze admitted that the Datunaishvilis face real threat. “Several procedures shall be taken and when the money is transferred to the district administration, we will give them the compensation. They are in a very dangerous situation but commission cannot hold meeting only about the problem of one family,” said Kurshubadze. He said the Kobuleti district administration has sent the list of 36 families to the refugee and accommodation department of Adjara autonomous republic.
The head of the department Ramaz Jincharadze does not make comments on the fact. He said he would make comments only after the commission will hold the meeting together with Levan Varshalomidze.