როგორ ამხედრდა ძვირადღირებულ ჯიპზე პოლიციის უფროსი
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ შინაგან საქმეთა სამინისტროს გურიის სამხარეო მთავარ სამმართველოს 36 288 აშშ დოლარად „ტოიოტა ლენდ კრუიზერ პრადო“ შეუძინა.
საქართველოში „ტოიოტას“ ოფიციალურმა დილერმა შპს „ტოიოტა ცენტრი თბილისის“ პრეზიდენტმა ირაკლი გურჩიანმა, დამკვეთმა შსს გურიის სამხარეო მთავარი სამმართველოს უფროსმა შოთა ჭანუყვაძემ და მყიდველმა ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა გიორგი გოგუაძემ 2009 წლის 9 სექტემბერს ხელშეკრულება გააფორმეს. ხელშეკრულების თანახმად, მყიდველმა, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ 2008 წელს გამოშვებული შავი ფერის „ტოიოტა ლენდ კრუიზერ პრადო“ 36 288 აშშ დოლარად (გადახდის დღისთვის კურსი 61 690 ლარს შეადგენდა) შეიძინა და გურიის პოლიცმეისტერს შოთა ჭანუყვაძეს გადასცა.
ხელშეკრულების ფასში არ შედის ავტოსატრანსპორტო საშუალებაზე საკუთრების დამადასტურებელი დოკუმენტების მოპოვების, საკუთრების უფლების გადაცემასთან დაკავშირებული, მათ შორის უფლებამოსილ სახელმწიფო ორგანოში რეგისტრაციის ხარჯები. ამ ხარჯებს მყიდველი თავის თავზე იღებს.
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის 2009 წლის ბიუჯეტით, „პოლიციის სამსახური და სახელმწიფო დაცვა“ 139 593  ლარით დაფინანსდა. ამ დროს, ამავე წელს ავადმყოფთა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა და უმუშევართა სოციალურ დაცვაზე ერთი თეთრიც არ იყო გათვალისწინებული. მარჩენალდაკარგულ პირთა სოციალურ დაცვაზე  19 800 ლარი, ხოლო უსახლკაროდ დარჩენილი მოქალაქეების საცხოვრებლით უზრუნველყოფაზე მთელი წლის განმავლობაში 195 766 ლარი გამოყო.
„პოლიციისთვის მანქანის ყიდვა ან პოლიციის მომსახურება არანაირად არ განეკუთვნება ადგილობრივი თვითმმართველობის ექსკლუზიურ უფლებამოსილებას. მორალური თვალსაზრისითაც პოლიციის მომსახურება არ არის გამართლებული“, - ამბობს „კივიტას გეორგიკას“ კონსულტანტი ადგილობრივი თვითმმართველობის საკითხებში ალექსანდრე კალანდაძე.
საინტერესოა, რა დანაშაული აქვს ჩადენილი ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებელს, რომ პოლიციამ, თავისი მაქსიმალური კომფორტის უზრუნველსაყოფად, ბიუჯეტიდან სოლიდური თანხის გამოყოფა დაავალდებულა?
თავის მხრივ, სამმართალდამცავები ექსპრემიერ ზურაბ ნოღაიდელს უნდა უმადლოდნენ, რადგანაც სწორედ მისი ხელმოწერით დადასტურებული 2006 წლის 24 მარტის #135 განკარგულებით გახდა დასაშვები ადგილობრივი ბიუჯეტიდან საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ტერიტორიული ორგანოების მატერიალური და ტექნიკური უზრუნველყოფის დამატებით ღონისძიებათა დაფინანსება.
„საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, საქართველოს შსს-ს ტერიტორიული ორგანოების დამატებითი მატერიალური და ტექნიკური უზრუნველყოფის მიზნით, ეთხოვებათ ადგილობრივი თვითმმართველობის (მმართველობის) ორგანოებს „პოლიციის შესახებ“ კანონის 32-ე მუხლის საფუძველზე, საქართველოს შსს-ს ტერიტორიული ორგანოებიდან წარმოდგენილი მოთხოვნის შესაბამისად, ადგილობრივ ბიუჯეტში გაითვალისწინონ (მუხლებით - „სხვა საქონელი და მომსახურება“ და „კაპიტალური ხარჯები“) განსაზღვრულ ღონისძიებათა ფინანსური უზრუნველყოფისათვის საჭირო სახსრები“. ამ განკარგულებას ხელს მთავრობის მაშინდელი ხელმძღვანელი ზურაბ ნოღაიდელი აწერს.
„პოლიციის შესახებ“ კანონის 32-ე მუხლის თანახმად, სამინისტროს სტრუქტურული ქვედანაყოფების, ტერიტორიული ორგანოების, მისი მმართველობის სფეროში შემავალი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებები ფინანსდება საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ან/და ადგილობრივი ბიუჯეტიდან, ხოლო საჯარო სამართლის იურიდიული პირების დაფინანსება ხორციელდება საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად. (11.11.2005. 2103)
„რეგიონებში ბევრი პრობლემაა და გაუმართლებელია, როცა თვითმმართველობები აფინანსებენ პოლიციის, განათლებისა და ჯანდაცვის ხარჯებს. წესით, ეს სფეროები ცენტრალური ბიუჯეტიდან უნდა ფინანსდებოდეს. ანუ აქ ხდება საბიუჯეტო პოლიტიკის დეფორმაცია. რეალურად, თვითმმართველობა საკუთარ თავზე იღებს დამატებით ფუნქციებს იმ დროს, როცა ძირითად ფუნქციებს ვერ ასრულებს. ამ დროს შემოდის საბიუჯეტო ქაოსის საკმაოდ სერიოზული პრობლემა, რასაც მძიმე მდგომარეობამდე მივყავართ. თვითმმართველობები თავიანთ ბიუჯეტებს ძალიან გვიან და შესაბამისად, ძალიან ცუდად გეგმავენ“, - ამბობს ეკონომიკის ექსპერტი რეზო საყევარიშვილი.
საზოგადოებრივი ორგანიზაციის - „საქართველოს დემოკრატიული განვითარების კავშირის“ ეკონომისტის ლევან ჩხაიძის თქმით, ის თანამდებობის პირები, რომელთაც ქვეყანაში სამართლისა და წესრიგის დაცვა ევალებათ, არ უნდა ჩადიოდნენ ისეთ ქმედებებს, რაც ეწინააღმდეგება გურიაში და მის მუნიციპალიტეტებში არსებულ გარემოებებს.
„კერძოდ, ვგულისხმობ მოსახლეობის სოციალურ მდგომარეობას. გურიაში მრავლად არიან ადამიანები, რომლებსაც დღე ისე უთენდებათ, რომ ლუკმა-პური ენატრებათ. თვითმმართველობის არსი ისაა, რომ მოსახლეობამ მათ წინაშე არსებული ლოკალური პრობლემები, მათივე არჩეული ხელისუფლების მეშვეობით მოაგვაროს. ხოლო თუ ხელისუფლება მოსახლეობის კანონიერ ინტერესებს ძალზე დაშორდება, ის ხალხისთვის მხოლოდ ტვირთს წარმოადგენს.  61 690 ლარით ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში უამრავი მნიშვნელოვანი პრობლემა მოგვარდებოდა, თუნდაც - სასმელი წყლის, რაც ლანჩხუთის მოსახლეობას მრავალი წელია აწუხებს“, - გვითხრა ლევან ჩხაიძემ.
მისივე თქმით, რაც შეეხება „პოლიციის შესახებ“ კანონის 32-ე მუხლს, ეს კანონი და მით უმეტეს, ეს მუხლი ვერავითარ შემთხვევაში ვერ დადგება „თვითმმართველობის შესახებ“ კანონზე მაღლა, რადგანაც უკანასკნელი წარმოადგენს ორგანულ კანონს, ხოლო „პოლიციის შესახებ“ კანონი გაცილებით დაბალი იერარქიის კანონია. გარდა ამისა, საქართველოს კონსტიტუციით, პოლიცია განეკუთვნება სახელმწიფოს უმაღლესი ორგანოების უფლებამოსილებას – შესაბამისად, შსს რეგიონული სამმართველო უნდა დაფინანსდეს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის გამოყოფილი ბიუჯეტიდან. „მივიჩნევ, რომ ნოღაიდელმა სრულიად უპასუხისმგებლო განკარგულება გამოსცა“, - აცხადებს ჩხაიძე.
აქვს თუ არა ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტს ფუფუნება, რომ გურიის სამხარეო მთავარ სამმართველოს 36 288 აშშ დოლარად „ტოიოტა ლენდ კრუიზერ პრადო“ შეუძინოს? როგორც ექსპერტები ამბობენ, პოლიციისთვის მანქანის ყიდვა ან პოლიციის მომსახურება, არანაირად არ განეკუთვნება ადგილობრივი თვითმმართველობის ექსკლუზიურ უფლებამოსილებას. თუ ასეა, რომელი კანონის საფუძველზე იხელმძღვანელა გიორგი გოგუაძემ, როცა პოლიციისთვის გამოყოფილი 135 ათასი ლარიდან 62 ათასი ავტომანქანის შეძენისთვის გადაიხადა? - ამ კითხვებით ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურს მივმართეთ.
„პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 32-ე მუხლის თანახმად, შსს-ს სტრუქტურული ქვედანაყოფების, ტერიტორიული ორგანოების, მისი მმართველობის სფეროში შემავალი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებები ფინანსდება საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ან/და ადგილობრივი ბიუჯეტიდან. ვინაიდან, შინაგან საქმეთა სამინისტროს გურიის სამხარეო მთავარი სამმართველო წარმოადგენს სამინისტროს ტერიტორიულ ორგანოს, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტიდან მისი დაფინანსება განხორციელდა ზემოაღნიშნული კანონის სრული დაცვით“, - ასეთია ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის გიორგი გოგუაძის კომენტარი.

Head of Police Drives Luxurious Car
Lanchkhuti district administration purchased vehicle Toyota Land Cruiser Prado for 36 288 USD for the Guria Main Department of the Ministry of Internal Affairs.
Official dealer of the Toyota in Georgia and president of the Toyota Center Tbilisi, Ltd Irakli Gurchiani, order-giver head of the Guria regional department of the MIA Shota Chanukvadze and purchaser Lanchkhuti district governor Giorgi Goguadze signed a purchase agreement on September 9, 2009. According to the agreement, the purchaser, Lanchkhuti district administration purchased black Toyota Land Cruiser Prado for 36 288 USD (61 690 GEL) and assigned it to the police-chief Shota Chanukvadze.
The expenses for gaining the property documents on the vehicle and registration expenses at the authoritative state agency do not go into the agreement. The purchase has covered all other expenses.
Lanchkhuti district budget for 2009 funded the Police Department and State Security with 139 593 GEL. In parallel to it, not a single GEL was allocated for the sick and disabled people as well as for the social assistance of the unemployed people. 19 800 GEL was allocated for the social assistance of the people without care; 195 766 GEL was allocated for the people who remained homeless.
“The local government is not entitled to purchase cars for the police or provide any other assistance for them. They even do not have moral right to assist the police,” said consultant of the Civitas Georgika Aleksandre Kalandadze.
It is interesting what crime has the Lanchkhuti district governor has committed in order to guarantee his comfort by allocating huge funds from the budget?
The law enforcement officers shall be grateful to the former Prime Minister Zurab Noghaideli who signed the resolution # 135 issued on March 25, 2006 which allowed the local budget to fund the material and technical equipment of the territorial offices of the MIA.
In accordance to the Law of Georgia on the Rules of Governmental Structures, Responsibilities and Activities, for the additional material and technical equipment of the territorial offices of the MIA, the local self-governmental agencies are entitled to envisage the additional funds in the local budget for the financial assistance of certain activities in accordance to the Article 32 of the Law on Police. The former prime-minister Zurab Noghaideli signed the resolution.
In accordance to the Article 32 of the Law on Police, the structural subdivisions, territorial offices of the ministry, are funded from the central budget or/and from the local budget; as for public legal entities are funded in accordance to the Georgian legislation (11.11.2005.2013)
“There are a lot of problems in the regions and it is not justified to fund the police, education and healthcare institutions from the local budget. In fact, these fields shall be funded from the central budget. Thus, the budget policy is deformed. In fact, the local self-government takes extra responsibilities while they cannot implement their basic ones. At that time, we face serious problem of budget chaos which lead us to a very complicated situation. The local self-governments plan their budgets very badly,” said the expert of the economics Rezo Sakevarishvili.
Economist of the public organization -Union for the Democratic Development of Georgia Levan Chkhaidze said the officials, who are entitled to protect the law and order in the country, shall not act against the real situation in Guria region.
“More precisely, I mean the social conditions of the population. In Guria, there are a lot of people who are dreaming of food. The purpose of the local self-government is to resolve the local problems of the population. If the government is far from the legal interests of the population, it becomes a burden of the people. 61 690 GEL could resolve plenty of problems in Lanchkhuti district; for example the problem of drinking water which has been urgent in Lanckhuti for many years,” said Levan Chkhaidze.
He said, as for the article 32 of the Law on Police, this law and particularly the article cannot be above the Law on Local Self-Government because the latter is the organic law while the former occupies the lower position in the hierarchy. Besides that, in accordance to the Constitution of Georgia, the police are within the competence of the state agencies – consequently, the regional department of the MIA can be funded from the budget of the MIA. “I think Noghaideli released completely irresponsible resolution,” said Chkhaidze.
Is the Lanchkhuti district administration so wealthy to pay 36 288 USD for the vehicle of the Guria regional department of the MIA? Experts say, purchase of a vehicle for the police or other service is not within the competence of the local government. If it is so, according to which law did Girogi Gogouadze act when paying 62 000 GEL for the car out of the total 135 000 GEL which was allocated for the police? – We asked these questions to the public relation department of the Lanchkhuti district administration.
In accordance to the Article 32 of the Law on Police, the structural subdivisions of the MIA, its territorial departments, other state agencies subordinated to the MIA are funded from the state budget or/and local budget. Since the Guria regional department of the MIA is a territorial agency, Lanchkhuti district budget funded it in accordance to the abovementioned law,” replied the Lanchkhuti district governor Giorgi Goguadze.