აურზაური ილიას უნივერსიტეტის წინ
4 მაისს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის წინ  სიტყვის თავისუფლების დასაცავად შეკრებილი ახალგაზრდები „სახალხო მართლმადიდებლური მოძრაობის“  (სმმ) ახალგაზრდულმა ფრთამ და „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირმა“ (მმკ) დაარბიეს.
აქცია 17:00 საათზე დაიწყო ლოზუნგებით: „მოვითხოვთ სიტყვის თავისუფლებას!“ „არა ფაშიზმს!“ მიტინგში 15-მდე კაცი მონაწილეობდა, მათ შორის: ჟურნალისტი ნინია კაკაბაძე, უფლებადამცველი ბექა მინდიაშვილი და კინომცოდნე თეო ხატიაშვილი. ისინი 3 მაისს მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის მიერ გამართულ აქციას აპროტესტებდნენ, რომელზეც ახალგაზრდა ავტორის, ერეკლე დაისაძის წიგნის „საიდუმლო სირობის“ პრეზენტაციის გამო, გიგი თევზაძის რექტორობიდან გადაყენებას და წიგნის გაყიდვიდან ამოღებას მოითხოვდნენ.
4 მაისის აქციის ორგანიზატორებიდან უმეტესობას წიგნი წაკითხული არ ჰქონდა. „ჯერ არ წამიკითხავს, დღეს შევიძინე და წავიკითხავ. არა აქვს მნიშვნელობა, რა წერია შიგნით. ოცდამეერთე საუკუნეა და ჩვენ გვაქვს გამოხატვის თავისუფლება, რომელსაც აქ ვიცავთ“, - განაცხადა ნინია კაკაბაძემ ჟურნალისტებთან საუბრისას.
თეო ხატიაშვილის თქმით, თუ საბჭოთა კავშირიდან თავის დაძვრენა გვინდოდა, იმიტომ რომ ვიღაც გვკარნახობდა, როგორ გვეცხოვრა და როგორ გვეფიქრა, არ უნდა გავაკეთოთ იგივე, ოღონდ სხვა ფასეულობების თავზე მოხვევით.
აქციის დაწყებიდან რამდენიმე წუთში მომიტინგეებს ახალგაზრდების ჯგუფი ყვირილით შეურთდა:  „არაკაცები და არადამიანები ხართ თქვენ! არ გინდათ, შვილი გაგეზარდოთ?! მე მეშინია პედოფილების, ზოოფილების. ფაშისტები და ქართველების მტრები ხართ!“ - ყვიროდნენ ისინი. ცოტა ხანში ახალგაზრდებმა აქცია დატოვეს, მაგრამ მალევე უფრო მრავალრიცხოვანი შემადგენლობით დაბრუნდნენ.
გინება და სიტყვიერი დაპირისპირება თანდათან ჩხუბში გადაიზარდა. ილიას უნივერსიტეტის დაცვა სიტუაციის განმუხტვას შეეცადა. ამასობაში აქციაზე მმკ-ს წევრები მოვიდნენ, რომელთაც განახადეს, რომ წიგნის მხარდამჭერები შეურაცხყოფას აყენებენ ჩვენს  წარსულს, აწმყოს და მომავალს, სარწმუნოებას და ადამიანობას. „ესენი არიან უღირსი, გარყვნილი ადამიანები, რომლებსაც უნდათ სიბილწე სასწავლებლებში შეიტანონ“, - იძახდნენ მმკ-ს წარმომადგენლები.
აქციის მონაწილეების ნაწილმა ტერიტორიის მშვიდობიანად დატოვება გადაწყვიტა, თუმცა მოწინააღმდეგები თან გაყვნენ. მათ ჟურნალისტების თვალწინ სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლექტორს, სიმონ ჯანაშიას და აქციის მონაწილე ახალგაზრდებს.
მიტინგზე მალე სამღვდელო პირები გამოჩდნენ. „ვიღაც ავადმყოფი რომ გამოჩნდება, იმას მკურნალობა უნდა და არა პროპაგანდა. „საიდუმლო სირობა დაარქვეს“. ბიჭის დედასთან და მამასთან ურთიერთობა აღწერეს. ნახეთ, რა დღეშია ხალხი, ვეღარ ვაჩერებ“,- ამბობდა ჩიტაძის წმინდა ნინოს მოძღვარი, დეკანოზი დავითი.
18 საათისთვის აქციაზე საპატრულო პოლიცია გამოჩნდა, თბილისის საპატრულო პოლიციის უფროსთან, გიორგი გეგეჭკორთან ერთად. სიტყვის თავისუფლების დასაცავად მისულებს მამა დავითი გაესაუბრა. მოგვიანებით მან საზოგადოებას დაშლისკენ მოუწოდა. წიგნის მოწინააღმდეგეები გიგი თევზაძის გადადგომის მოთხოვნით ხელმოწერების პირობით დაიშალნენ. აქცია დაახლოებით 20:00-ზე დასრულდა.
თბილისის საპატრულო პოლიციის უფროსის, გიორგი გეგეჭკორის თქმით, სერიოზული ფიზიკური დაზიანება არავის მიუღია და არც არავინ დაუკავებიათ.
ერეკლე დეისაძის წიგნის „საიდუმლო სირობის“ პრეზენტაცია ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლიტერატურულ კაფე „ლიგამუსში“ 15 აპრილს გაიმართა. კაფეში ამბობენ, რომ მათ წიგნის სულ 20 ეგზემპლარი ჰქონდათ. ამ დროისთვის კი გასაყიდი წიგნი აღარ დარჩათ. წიგნზე მოთხოვნა განსაკუთრებით 3 მაისს - წიგნის საწინააღმდეგო აქციის დროს გაიზარდა.

Incident in front of the University
On May 4, in front of the Ilia State University, the young people gathered to protect the freedom of expression. The youth branch of the Public Orthodox Movement and Union of Orthodox Parents dispersed them.
The demonstration started at 5:00 pm with slogans “We Demand Freedom of Expression”, “No to Fascism.” About 15 people participated in the demonstration; among them were journalist Ninia Kakabadze, human rights defender Beka Mindiashviloi and cinema scientist Teo Khatiashvili. They protested the demonstration organized by the Union of Orthodox Parents on May 3; the orthodox parents demanded the resignation of the rector of the Ilia State University Gigi Tevzadze because he had presented the book by Erekle Deisadze; the orthodox parents also demanded to stop selling the book.
Most of the organizers of the demonstration on May 4 had not read the book. “I have not read it yet. I bought it today and will read it. It makes no difference what is written in it. It is the 21st century and we have right to freedom of expression; so we are protecting our rights here,” said Ninia Kakabadze to the journalists.
Teo Khatiashvili said that if we wanted to escape the Soviet Union, because somebody permanently dictated us how to live and think, we should not do the same today by imposing different values on us.
Several minutes after the demonstration started, a group of young people joined them shouting. “You are nasty people. Don’t you want your children grow up properly? I am afraid of pedophiles and zoophiles. Are you fascists and enemies of Georgian nation?”they were shouting. Soon, the young people left the demonstration but later they returned with more people.
Scolding and insulting turned into a quarrel gradually. The security guard of the Ilia State University tried to calm down the people. The members of the Union of the Orthodox Parents arrived at the place who said the supporters of the book insulted our history, present life and future, our faith and moral. “They are dishonest, spoilt people who want to introduce the disgusting books into the institutions,” said the representatives of the Union.
Part of the demonstrators decided to leave the area peacefully. However, the opponents followed them. In front of journalists they insulted and physically assaulted the lector of the university Simon Janashia and demonstrators.
Soon clergymen appeared at the demonstration. “A sick person appeared; he needs treatment instead propaganda. They called the book insulting name. The author described the relationship of a boy with his parents. Look, how anxious the people are; I cannot stop them,” said the clergyman of the St. Nino Church in Chitadze Street, Tbilisi, Father David.
By 6:00pm the patrol police arrived at the place. Father David talked with the supporters of the freedom of expression together with the head of the Tbilisi Patrol Police Department Giorgi Gegechkori. Later, he called on the society to leave the area. The opponents of the book decided to collect signatures to request the resignation of Gigi Tevzadze. The demonstration finished by 8:00 pm.
Giorgi Gegechkori said nobody had serious injuries as a result of the incident and they did not detain anybody.
The book of Erekle Deisadze was presented at the Ilia State University on April 15 in the literature café “Ligamus” at the university. Initially the café had only 20 books but now all of them are sold out. The book has been in great demand since May 2, when the protest demonstration was organized against it.