წინასაარჩევნო „სპეცოპერაცია“ მესტიაში
4 მაისს ღამის 00 საათისთვის, სამეგრელო-ზემო სვანეთის გუბერნატორი ზაზა გოროზია, მისი მოადგილე ერეკლე ჯაფარიძე, სამხარეო პოლიციის უფროსი თენგიზ გუნავა, მესტიის გამგებელი კახა კვიციანი, შსს-ს მაღალჩინოსანი ანზორ მარგიანი და სამხარეო საფინანსო პოლიციის უფროსი გიორგი შედანია თანმშრომლებთან ერთად მესტიის გამგეობას სტუმრობდნენ. გამგეობაში ძალის გამოყენებით მიიყვანეს პარტია „თავისუფლების“ მაჟორიტარი კანდიდატები: ვახტანგ და ლერი ნაკანები. ლერი ნაკანს ზეწოლის ქვეშ ხელი სპეციალურად გამზადებულ განცხადებაზე მოაწერინეს, რომლის თანახმადაც, ნაკანი უარს ამბობს თვითმმართველობის არჩევნებში კანდიდატობაზე. ვახტანგ ნაკანისგან კი მსგავსი ხელმოწერის მიღება ვერ მოასწრეს, რადგან ამ დროს, კაბინეტში შესულმა ადგილობრივი  ოპოზიციის  წარმომადგენლებმა მისი გამოყვანა შეძლეს.
ნაკანებს კანდიდატურის მოხსნას სიის წარდგენის დღიდან სთხოვდნენ. ლერი ნაკანი ცნობილი მოკრივეა და მესტიის ამომრჩეველში ავტორიტეტით სარგებლობს.
„მუქარა მანამდეც იყო, მაგრამ წუხელ სახლში მომივარდნენ, წამიყვანეს გამგეობაში და განცხადება დამაწერინეს. ჩემს შვილს შარშან დაძაბული ურთიერთობა ჰქონდა პოლიციასთან და დამემუქრნენ, ხელს თუ არ მოაწერ, შენს შვილს დავიჭერთო. შემეშინდა და ხელი მოვაწერე. ეს ხელმოწერა ძალით განხორციელდა და მის ბათილად ცნობას მოვითხოვ“, - განაცხადა ლერი ნაკანმა.
პარტია „თავისუფლების“ სიის მეორე ნომერი, ვახტანგ ნაკანი ამ დროს საფინანსო პოლიციის უფროსს, გიორგი შედანიას ჰყავდა კაბინეტში შეყვანილი და ბიზნესის ჩაძირვით ემუქრებოდა, მაგრამ ამ დროს კაბინეტში ადგილობრივმა ოპოზიციამ შეძლო შეღწევა და მისი კაბინეტიდან გამოყვანა მოახერხა.
როგორც „ალიანსი საქართველოსთვის“ მესტიის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი და სიის პირველი ნომერი, ნელი ნავერიანი ჩვენთან საუბარში ამბობს, მესტიაში პოლიტიკური ტერორი კანდიდატების წარდგენის დღიდან დაიწყო: „წუხელ სახლში იარაღით მიუვარდა ვანო მერაბიშვილის მარჯვენა ხელი, ანზორ მარგიანი პარტია „თავისუფლების“ მაჟორიტარს, ლაშა პირველს და მუქარით განცხადებაზე ხელს აწერინებდნენ, ატყუებდნენ - თქვენი პირველი ნომერი გადადგა და შენც ხელი უნდა მოაწერო, თუ არ მოაწერ, აქ ვერ იცხოვრებ, სულს ამოგაძრობთო. ერთმანეთში რომ არ დაგვერეკა, მესტიაში რამდენიმე დღეა, შუქი გამორთულია, ტელეფონები დამჯდარი გვაქვს. წუხანდელი ღამე მეორედ მოსვლა გვეგონა: პიკაპებით და ჯიპებით ამოგვივარდნენ. უკან იარაღასხმული პოლიციელები მოყვებოდნენ, დახლოებით 40-მდე ავტომანქანა. არ ვიცით, რა მდგომარეობაა სოფლებში წარდგენილ კანდიდატებთან. ვიცით, რომ მათთანაც იყვნენ გასული, მაგრამ ტელეფონები დამჯდარია და ვერ ვურეკავთ. გოროზიამ და მარგიანმა აქ წუხელ სპეცოპერაცია ჩაატარეს“.
წუხანდელი მოვლენების ვიდეოფირზე დაფიქსირება სცადა მე-10 კლასელმა მარი ნაკანმა, რომელიც პოლიციამ შეამჩნია და ძალის გამოყენებით ვიდეოკამერა წაართვა. კამერის წართმევის დროს მარი ნაკანს მეგობარი არასრულწლოვანი  ჯემალ ჯაფარიძე გამოესარჩლა, რის შემდეგაც ჯაფარიძე პოლიციელებმა დააკავეს და მანქანით გაურკვეველი მიმართულებით წაიყვანეს: „ბიჭი დაიჭირეს და მანქანაში ჩატენეს. წუხელ მთელი ღამე არ გამოჩენილა. ამ დილით მშობლებისთვის ფარული ნომრიდან დაურეკავს, კარგად ვარო. ახლა მშობლები დაწყნარდნენ. ვფიქრობ, უკვე გამოშვებული იქნება. ჯემალის მშობლები კონტაქტზე არ გამოდიან, ალბათ, დააშინეს“, - ამბობს „ალიანსის“ მესტიის ლიდერი, ნელი ნავერიანი.
4 მაისის „სპეცოპერაციის“ დროს, ლერი ნაკანის გარდა, პარტია „თავისუფლების“ კანდიდატებს - მირზა დადვანსა და ივანე გულბანს, სოფელ ცხუმარის ოპოზიციონერ კანდიდატებს - ნუგზარ არღვლიანსა და ვლადიმერ არღვლიანს კანდიდატურის მოხსნის თაობაზე განცხადებებზე მოაწერინეს ხელი.
მესტიაში 4 მაიის დილიდან არ გამოჩენილა საოლქო საარჩევნო კომისიის მდივანი, ნათია გიგანი, რომელსაც ადგილობრივთა განცხადებით, ღამით მესტიის გამგებელმა გოჩა ჭელიძემ ტელეფონით დაურეკა და მისი არასრულწლოვანი ქალიშვილის გაუპატიურებით დაემუქრა - თუ მე გამგებლად არჩეული კვლავ არ ვიქნები და გონს თუ არ მოეგები, მესტიას ისე არ დავტოვებ, რომ არ გაგამწაროო.
მესტიის საოლქო-საარჩევნო კომისიის წევრის, ლეიბორისტ ალექსანდრე ხერგიანის განცხადებით, ნათია გიგანს გამგებელი დღესაც ემუქრება და ღამით ხელმოწერილი განცხადებების გატარებას თხოვს: „გიგანი ამ დრომდე საოლქოში არ გამოჩენილა. ამაღამ რა გველის, არ ვიცით. შუქს ისევ არ გვაძლევენ. გვეშინია, წუხანდელი ღამე არ განმეორდეს. სრულიად დაუცველები ვართ“.
ამ დროისათვის მესტიაში ისევ იმყოფება გუბერნატორი გოროზია, რომელსაც ტელეფონით დავუკავშირდით. მას მესტიაში ყოფნის ფაქტი არ უარუყვია, მაგრამ  მომხდარი უარყო: „მესტიაში ხშირად ჩამოვდივარ და ეს გასაკვირი არ არის. ახლაც განაშენიანების პროექტისთვის ვარ ჩამოსული. წუხელ ამ პროექტის დეტალებს ვადგენდით. ოპოზიცია რაღაცას გაიძახის, მაგრამ ეს სიმართლეს მოკლებულია“, - განაცხადა მან სატელეფონო საუბრისას.

Pre-Election Special Operation in Mestia
On May 4, by midnight, Samegrelo-Zemo Svaneti regional governor Zaza Gorozia, his deputy Erekle Japaridze, head of the regional police department Tengiz Gunava, Mestia district governor Kakha Kvitsiani, official of the MIA Anzor Margiani and head of the regional financial police Giorgi Shedania visited Mestia district administration together with their colleagues. They forcibly took the single mandate candidates of the political party “Tavisupleba” Vakhtang and Leri Nakanis to the administrative building. Leri Nakani was forced to sign the document based on which he refused to take part in the municipality elections. Vakhtang Nakani did not sign the similar document because the representatives of the local office of the opposition party managed to assist him and took him out of the administrative building.
The local officials have been requesting Nakanis not to participate in the elections since the list of candidates was submitted to the Central Election Commission. Leri Nakani is a famous boxer and he is much respected person among Mestia population.
“I was threatened before that, but last night they broke into my house, took me to the administrative building and made me write the resignation letter. Last year, my son had problems with police and they threatened me with the detention of my son unless I signed the document. I was scared and signed it. I did it under force and I request to abolish the document,” said Leri Nakani.
Vakhtang Nakani is the second number on the list of the political party “Tavisupleba”’. The head of the Financial Police Giorgi Shedania threatened him in his office with destroying his business unless he canceled his candidature; but the members of the local opposition parties managed to enter the office and took Nakani from there.
First number on the election list of the Alliance for Georgia and the head of the Mesita office of the Alliance Neli Naveriani said in her conversation with us that candidates have been terrorized in Mestia after they were nominated. “Last night, ally of Vano Merabishvili (minister of internal affairs) Anzor Margiani attacked the single mandate candidate of the political party Tavisupleba Lasha Pirveli in his home and threatened him to sign the notification; they lied, the first number of the election list had already resigned and he had to do the same as well. Unless he obeyed their orders, they threatened Lasha Pirveli with creating additional problems in the district. Mestia has not been supplied with electricity for several days and we cannot call each other because our mobile phones are flat. Last night we thought Armageddon started in Mestia; they arrived here by 40 vehicles; armed policemen followed them; I do not know what is the situation about the candidates in the villages. We know that they visited our candidates but the phones are not working and we cannot call them. Gorozia and Margiani carried out special operation here last night.”
Pupil of the 10th form Mari Nakani tried to video-record the last night events. The police noticed her and seized the video-camera. During the incident, her friend Jemal Japaridze tried to support Mari Nakani after what the policemen arrested Japaridze and took him in the unidentified direction. “The boy was arrested and pushed into the car. He did not appear last night. In the morning he called his parents from secret number and said he is ok. Now the parents are calm. I think he is already free. We cannot get in touch with Jemali’s parents. Maybe they were threatened,” said the leader of the Alliance in Mestia district Neli Naveriani.
On May 4, during the “special operation” besides Leri Nakani, the candidates of the political party “Tavisupleba” – Mirza Dadvani and Ivane Gulbani, candidates from the village Tskhumari Nugzar Arghvliani and Vladimer Arghvliani were made to sign notifications on canceling their candidatures.
Secretary of the regional election commission Natia Gigani has not appeared in Mestia since May 4. Locals say the Mestia district governor Gocha Chelidze called her at night and threatened with raping her daughter unless he is not elected the district governor as a result of the upcoming municipality elections. He added, if she did not obey his orders, he would not leave the district without punishing her.
Election commission member in Mestia from Labor Party Aleksandre Khergiani said the district governor still threatens Natia Gigani and demands her to register the documents which were signed last night. “Gigani has not come to the office yet. We do not know what will happen this night. We are not supplied with electricity yet. We are afraid the last night events will repeat again. We are not protected at all.”
At the moment, regional governor Gorozia is in Mestia. We called him on the phone. He did not deny that he is in Mestia but denied the information about the last night incidents. “I often visit Mesita and it is not strange at all. Now I am here to observe the construction project. Last night we were negotiating about the project. Members of opposition parties permanently complain about something but everything is false,” he said.