საარჩევნო უბნები - ჩამსხვრეული ფანჯრებით და დაგვიანებული სიებით
„ქუთაისი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს მოუწესრიგებელი საარჩევნო უბნებით ხვდება. არჩევნების თარიღი არაოფიციალურად 6 თვის წინ გახდა ცნობილი. მიუხედავად ამისა, არაფერი გაკეთებულა და მთელი თვის განმავლობაში კომისიის წევრებს წარმოუდგენლად საშინელ პირობებში მოუწევთ მუშაობა“, - ამ განცხადებას რესპუბლიკური პარტიის ქუთაისის ოფისი ავრცელებს.
ქუთაისის საარჩევნო უბნები ყოველთვის, ყველა არჩევნების დროს იყო განსჯის საგანი. აღნიშნულთან დაკავშირებით ოპოზიციურ სპექტრს შენიშვნები მუდმივად ჰქონდა, თუმცა - უშედეგოდ. როგორც ჩანს, გამონაკლისი არც 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები იქნება.
„საარჩევნო უბნები მიტოვებულ და დავიწყებულ ობიექტებს უფრო ჰგავს, ვიდრე იმ ადგილს, სადაც მთელი ერთი თვის მანძილზე ადამიანებმა (ვგულისხმობ კომისიის წევრებს) მთელი დატვირთვით უნდა იმუშაონ. უბანზე, სადაც მე კენჭს ვიყრი, როგორც მაჟორიტარი, სამი საარჩევნო უბანია და სამივე ერთმანეთზე უარეს ვითარებაშია. 27-ე საარჩევნო უბანზე იქ არსებული მდგომარეობისა და ადამიანებისთვის მძიმე სამუშაო პირობების გამო საარჩევნო სიები სამი დღის დაგვიანებით გამოაკრეს. მანამდე იგი თავმჯდომარეს სახლში ჰქონდა. არაფერს ვამბობ, სანიტარულ მდგომარეობაზე. არ არსებობს ტუალეტი და საერთოდ, სველი წერტილი“, - აცხადებს პოლიტიკური გაერთიანება „ალიანსი საქართველოსთვის“ ქუთაისის ძელქვიანის მაჟორიტარული ოლქის კანდიდატი ნატო ქათამაძე.
აღნიშნულ საარჩევნო უბანზე, სადაც ადრე შპს „ხომლი“ იყო განთავსებული, კომისიის წევრები სამშენებლო სამუშაოების მიმდინარეობის პირობებში იკრიბებიან. არ არის საჭირო ინვენტარი, თუ არ ჩავთვლით მაგიდას და ოთხ სკამს, რომელიც კომისიის 13 წევრისთვის საეჭვოა, რომ საკმარისი იყოს. სამაგიეროდ, ბევრია სილა, ცემენტი და სხვა სახის სამშენებლო მასალა, რომელსაც საარჩევნო უბანზე გაცილებით მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს, ვიდრე საარჩევნო სიებს და ა. შ.
„ძალიან ცუდი პირობებია. მიუხედავად ჩემი დიდი სურვილისა, არჩევნებს დავკვირვებოდი, ზუსტად ვიცი, რომ იქ და მსგავს უბნებზე არ მივალ. ვფიქრობ, არავინ მივა... სადაც სკამი არ არის და არც ტუალეტია, მუშაობა შეუძლებელი იქნება. მეტიც, არსებული მდგომარეობა საქმისადმი სერიოზულად ვერ განგაწყობს... თუ სხვაგან გამიშვებენ, წავალ (თუ, რა თქმა უნდა, პირობები იქნება), თუ არადა, საერთოდ უარს ვიტყვი არჩევნებს დავაკვირდე“, - აცხადებს ერთ-ერთი არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენელი, რომელსაც ვინაობის გამხელა არ სურს.
2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის ქუთაისში სულ 126 საარჩევნო უბანი გაიხსნა. აქედან ნორმალური სამუშაო პირობები მხოლოდ რამდენიმე ობიექტზეა. თუმცა, არის ისეთებიც, სადაც შესვლაც კი წარმოუდგენელია.
„ძალიან მძიმე ვითარებაა და სანიტარული პირობები დაცული არაა მე-17 საარჩევნო უბანზეც. ასევეა 111- ე უბანიც. ანუ, ძელქვიანის მაჟორიტარული ოლქის სამივე უბანზე ერთმანეთზე უარესი ვითარებაა. ნუთუ საოლქო საარჩევნო კომისიისთვის ასე ძნელი იყო ნორმალური პირობების შექმნა?“ - ამბობს ნატო ქათამაძე.
ერთ-ერთი საარჩევნო უბანი, რომელიც მის მაჟორიტარულ ოლქში შედის, დღის ნებისმიერ პერიოდში მტრედებითაა სავსე, რაც ხუმრობის საგანი უკვე გახდა.
საოლქო საარჩევნო კომისიაში კი, აცხადებენ, რომ დემოკრატიული არჩევნების ნორმალურ პირობებში ჩასატარებლად ქუთაისში ყველაფერი მზადაა და არავითარი ხელისშემშლელი მომენტები არ არსებობს.

Polling Stations with Broken Windows and Late Election Lists
“Kutaisi is meeting the municipality elections with unarranged polling stations. The date of the elections was unofficially announced 6 months ago. Despite that, nothing was done and the commission members have to work in unbearable conditions throughout the whole month,” the Kutaisi office of the Republic Party spread statement.
Polling stations in Kutaisi have always been widely discussed during all previous elections. The opposition parties always complained about it but in vain. Apparently, neither the municipality elections of 2010 will be exception in this direction.
“The polling stations look like the abandoned and forgotten buildings rather than the place where people (commission members) have to work throughout the month very hard. There are three poling stations in the district where I am single mandate candidate; all three polling stations are in poorest conditions. In the polling station # 27, the election lists were put up three days later because of the unbearable conditions there. Before that, the chairperson of the commission had the lists in his home. I do not say anything about the sanitary situation; there is no toilet and no water-tap at all,” said the single mandate candidate of the Alliance for Georgia in Dzelkviani election district in Kutaisi Nato Katamadze.
“There are terrible conditions in the polling stations. Despite my wish to observe the elections, I definitely know that I will not visit to observe elections in that polling station. I think, nobody will go there … there are no chairs, no toilet there… it is impossible to work there. Furthermore, the situation in the polling station discourages you to work…. If I am sent somewhere else, I will go (of course in proper conditions); otherwise I will refuse to observe the elections at all,” said representative of the non-governmental organization who wanted to keep his name anonymous.
126 polling stations were opened in Kutaisi for the upcoming municipality elections of 2010. Proper working conditions are only in several polling stations. However, there are PSs where it is impossible even to enter.
“There are terrible situation and no sanitary conditions in the polling stations # 17 and # 111. That means, the situation is very hard in all three PS in Dzelkviani district. Was it so difficult for the election commission to create normal conditions in the them?” said Nato Katamadze.
One of the polling stations in the same district is full of pigeons all day long and it has already caused serious disagreement.
The members of the district election commission stated that everything is ready to carry out democrat elections in Kutaisi and there are no obstacles for it.