„მითხარით, რომელმა სხვა ქვეყანამ გააკეთა იგივე?“ - მსოფლიო ბანკს დევნილთა კოტეჯები მოსწონს
იძულებით გადაადგილებულ პირთა საცხოვრებელი კოტეჯების მდგომარეობის შესახებ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ მორიგი ანგარიში გამოაქვეყნა. გარდა იმისა, რომ ანგარიშში აღწერილია საცხოვრებელი პირობების მდგომარეობა, აღნიშნულია, რომ საერთაშორისო დონორმა ორგანიზაციებმა შესაძლოა, დამატებითი დაფინანსება საქართველოს მთავრობას დეფექტური კოტეჯების გამოსასწორებლად გამოუყოს. სავარაუდოდ, ეს მხოლოდ მაშინ მოხდება, როცა კოტეჯების მშენებელ კომპანიებს ერთწლიანი საგარანტიო ვადა გაუვა, ანუ როდესაც კოტეჯების დეფექტის გამოსწორება მათ ფუნქციებში აღარ იქნება.
„ბრავო!“ - კოტეჯებით აღფრთოვანებული მსოფლიო ბანკი
ახალ კოტეჯებში საცხოვრებელი პირობები შორს იყო იდეალურისგან. პრობლემებს შორის ყველაზე აშკარა – სველი და ცივი ოთახები - დაგეგმვისა და მშენებლობის სწრაფი ტემპით და სამშენებლო მასალის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული პრობლემებით აიხსნა. კედლების სისველის გამო კოტეჯებში არაერთი სხვა დეფექტი წარმოიქმნა, რის გამოც ქართულმა მედიამ და ბევრმა ადგილობრივმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ კოტეჯური დასახლებები საკმაოდ მწვავედ გააკრიტიკა.
ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი კობა სუბელიანი ამ ბრალდებების დიდ ნაწილს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოსთან“ საუბარში უარყოფს და მათ ყვითელი პრესის სენსაციებზე გათვლილ და „პოლიტიზებულ არასამთავრობო ორგანიზაციებს“ მიაწერს: „როცა ჩვენ პრესიდან პრობლემის შესახებ ვიგებთ, მაშინვე მივდივართ იმ სოფელში და ვეძებთ სტატიაში აღწერილ სახლს. სახლის პატრონი, როგორც წესი, გვეუბნება - ხო, რომელიღაც ორგანიზაციიდან იყვნენ, დაათვალიერეს აქაურობა, კედელზე ჩამოცლილი საღებავი ნახეს და მერე თქვეს, რომ კედელი დაინგრაო“.
დაგეგმვისა და მშენებლობის პროცესში ჩართული უწყებები და ორგანიზაციები „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოსთან“ საუბარში მიიჩნევენ, რომ წარმოქმნილი პრობლემები, მშენებლობის დროს არსებული სიტუაციის გათვალისწინებით, გარდაუვალი იყო.
მსოფლიო ბანკის ურბანული მენეჯმენტის მთავარი სპეციალისტის აჰმედ ეივეიდას (რომელიც დაგეგმვის საწყის ეტაპზე და მოგვიანებით, კოტეჯების დაფინანსების პროცესში იყო ჩართული) თქმით, პრობლემების გამართლება შეიძლება: „ასეთი სწრაფი რეაგირების დროს მთავრობას უწევდა, გარკევული ბალანსი მოეძებნა სამ რამეს შორის. ეს იყო: ტემპი, ხარჯი და ხარისხი. თითქმის შეუძლებელია, სამივე კომპონენტი მაღალ დონეზე იყოს. თუ იმას მიაღწიე, რომ ორი გქონდეს მაღალ დონეზე – ბრავო!“
მსოფლიო ბანკმა ახალი კოტეჯების ნაწილის მშენებლობისთვის საქართველოს მთავრობას შეღავათიანი სესხები გამოუყო. ეივეიდასვე თქმით: „მთავრობას ხარჯების გაწევისას არ უძუნწია. დევნილებს აქვთ ტელევიზორები, ავეჯი და ა.შ. მითხარით, რომელმა სხვა ქვეყანამ გააკეთა იგივე?“
მშენებლობის სწრაფ ტემპს იცავს ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრიც: „ცეცხლის შეწყვეტიდან სამ თვეში კარავში არავინ ცხოვრობდა. შრი-ლანკაში ხალხი ახლაც კარვებში ცხოვრობს“. შესაძლოა, ეს შეფასება გადაჭარბებულია, თუმცა, მისი არსი მნიშვნელოვანია, რადგან ის ხსნის მთავრობის გადაწყვეტილებას სწრაფი მშენებლობის სასარგებლოდ.
კოტეჯების ხარისხის შეფასება დამოუკიდებელი ინჟინრის მიერ
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ მკვლევარებითა და დამოუკიდებელი ინჟინრით დაკომპლექტებული ჯგუფი 2009 წლის მარტში, ორი დღის განმავლობაში, ხუთ დასახლებაში ჩავიდა (კარალეთში, ხურვალეთში, შავშვებში, სკრაში და ბერბუკში), ხოლო 2009 წლის დეკემბერში, ერთი დღის განმავლობაში – ოთხ დასახლებაში (კარალეთში, ხურვალეთში, შავშვებში და ახალსოფელში).
ჯგუფებმა კოტეჯები შიგნიდანაც დაათვალიერეს და გარედანაც. დეფექტების გამოვლენის შემდეგ, დამატებითი განმარტებების მისაღებად, შესაბამისი კოტეჯების მცხოვრებლებსაც გაესაუბრნენ. მესამე დათვალიერებისას ამჯერად უცხოელმა ინჟინერმა, რომელსაც დიდი საერთაშორისო და ქართული გამოცდილება აქვს, კოტეჯების ტექნიკური დიზაინი შეამოწმა. მან „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ ჩვენს მიერ ნახსენები ანგარიშის მომზადების დროსაც გაუწია კონსულტაცია.
დამოუკიდებელი ინჟინრის დასკვნით, პრობლემების უმრავლესობა გამოწვეულია არა მშენებლობის ჩქარი ტემპით, როგორც ამას „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ და სხვები თავიდან ვარაუდობდნენ, არამედ არქიტექტურული დაგეგმარების დროს დაშვებული შეცდომებით.
ნაიჯელ რუტილომ, „საქართველოსა რეკონსტრუქციისა და განვითარების კომპანიის“ (GRDC) ინჟინერმა, რომელმაც კოტეჯური ტიპის დასახლებების არქიტექტურულ პროექტები შეამოწმა, განმარტა, თუ რატომ არის კოტეჯები ჯერ კიდევ ნესტიანი.
მისი თქმით, პირველ რიგში, საჭიროა, სამშენებლო მასალის ფიზიკურ თვისებებში გავერკვეთ. ბეტონი თავისთავად წყალგაუმტარი მასალა არ არის, თუ ის სხვა მასალას არ შეერია, ან რაიმე სახის დამცავი არ გაუკეთდა. კოტეჯების კედლები ბეტონის ბლოკებით არის აშენებული (რომლებიც წყლის, ცემენტის, ქვიშისა და მყარი მასალების, მაგალითად, ქვა-ღორღის შერევით არის დამზადებული) და მათში დარჩენილია მცირე სიცარიელეები, რაც წყალს (წვიმას ან გრუნტის წყლებს) აძლევს საშუალებას, კაპილარული გზით ინფილტრაცია განიცადოს.
ასე რომ არ მოხდეს, უნდა აშენებულიყო ბეტონის ძალიან სქელი -  50 სანტიმეტრიდან 1 მეტრამდე სისქის კედელი. ასეთ დროს სინესტე გარედან კედლებში შედის, თუმცა მისი სისქე იმდენად დიდია, რომ შიდა მხარემდე ვერ აღწევს. ბატონი რიტულოს თქმით, ასეთი სისქის კედლების აშენება ძალიან ძვირი ჯდება. ქართულ კოტეჯებში კი კედლის სისქე 20 სანტიმეტრს არ აღემატება.
ამჟამად მსოფლიო ბანკი, ევროკომისია და USAID, მუნიციპალური განვითარების ფონდთან ერთად, მუშაობენ ახალ ფინანსურ პაკეტზე, რომლითაც კოტეჯების თავდაპირველ დაგეგმვაში არსებული ხარვეზებით გამოწვეული დეფექტების გასწორება დაფინანსდება. სავარაუდოდ, შესაკეთებელი სამუშაოები 2010 წლის გაზაფხულ-ზაფხულში ჩატარდება, თუმცა, ამ ანგარიშის გამოქვეყნების პერიოდისთვის დაფინანსების ახალი დეტალები ცნობილი არ იყო. ჯერჯერობით არ არის გადაწყვეტილი, კონკრეტულად რა სახის სამუშაოები შევა ამ პაკეტში და ჯამში რა თანხა დაიხარჯება.
მშენებლობის პროცესის და ხარჯების მიმოხილვა
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ ექსპერტების აზრით, კოტეჯების მშენებლობაში არსებული პრობლემები ორ ძირითდ კატეგორიად შეიძლება დაიყოს:
1. ხელისუფლების ბრალეულობით გამოწვეული დეფექტები. დეფექტების ეს ტიპი არქიტექტურულ გეგმებში დაშვებული შეცდომებისა და მშენებლობის სწრაფი ტემპის – მთავრობის მიერ სამშენებლო კომპანიებისთვის დადგენილი შემჭიდროებული ვადების – შედეგია. ასეთ დეფექტებს განეკუთვნება დანესტიანებით გამოწვეული პრობლემები, მათ შორის, ჩამოცლილი საღებავი, ობი, იატაკის ფიცრებს შორის არსებული ღარები და ა.შ. (მუნიციპალური განვითარების ფონდის თანახმად, ეს არის `შიდა კედლების, ჭერისა და იატაკის” დეფექტები.) მთავრობა ღიად იღებს პასუხისმგებლობას ამ ხარვეზების გამოსწორებაზე.
2. სამშენებლო კომპანიების ბრალეულობით გამოწვეული დეფექტები. ეს დეფექტები უყურადღებობის, არაკომპეტენტურობისა და დროის მოგების მცდელობის შედეგია. დეფექტების ამ ტიპს განეკუთვნება ცუდად ჩასმული კარებები და ფანჯრები,
კიბეებზე ჩამოშლილი ცემენტი, დაკლებული სამშენებლო მასალა (მაგალითად, იატაკს ქვეშ ფიცრების არარსებობა), ფანჯრებისა და კარებების მოშლილი სახელურები და სხვა მსგავსი პრობლემები.
ხურვალეთში კომპანიებმა დეფექტები ნაწილობრივ აღმოფხვრეს
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველომ“ ხურვალეთის დეფექტების სიისა და დევნილების ხელმოწერების დოკუმენტის ასლი მოიპოვა და 2010 წლის 14 იანვარს ამ დასახლებაში ჩავიდა, რათა ჩატარებული სამუშაოები შეეფასებინა.
მათ შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით 12 კოტეჯი შეარჩიეს, თითოეული დაათვალიერეს და მცხოვრებლებიც გამოვკითხეთ.
როგორც „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ შემოწმებისას გამოვლინდა, მიუხედავად იმისა, რომ შესაკეთებელი სამუშაო ყველა კოტეჯში ჩატარდა, ნანახი კოტეჯების თითქმის ნახევარში დეფექტები ჯერ კიდევ იყო დარჩენილი. ამის მიზეზი რამდენიმეა: ზოგიერთ კოტეჯში სამშენებლო კომპანიამ ხარვეზების ნაწილი არ აღმოფხვრა (მაგალითად, ერთ კოტეჯში კიბეები შეკეთებული იყო, დაზიანებული ფანჯარა კი – ისევე დატოვებული, მიუხედავად იმისა, რომ მუნიციპალური განვითარების ფონდის დეფექტებისა და ხელმოწერების სიაში ფანჯარაც იყო მითითებული და კოტეჯის მცხოვრებს ხელმოწერით დადასტურებული ჰქონდა, რომ ორივე შესაკეთებელი სამუშაო შესრულდა), ხოლო ზოგიერთში მუნიციპალური განვითარების ფონდს დეფექტები თავიდანვე არასრულად ჰქონდა აღრიცხული.

“Can You Name Any Other State Which Did the Same?” – The World Bank Likes Cottages for IDPs
The living conditions in the new cottages are far from the ideal; the most vivid problems are – wet and cold rooms – and it was explained by the high speed in planning and construction and poor availability of the building materials. Because of the damp walls many other defects were originated in the cottages and Georgian media and many local NGOs strictly criticized the cottage settlements.
The minister of refugees and accommodation of Georgia Koba Subeliani denied most part of the accusations in his conversation with the Transparency International – Georgia and said that the accusations were designed for yellow press by “politicized NGOs.” “When we learn about problems from media, we immediately go to the villages and look for the house which was described in the article. The owner of the cottage, as a rule, tells us that representatives of a certain NGO visited them, saw that the removed paint on the wall and concluded that the wall pulled down.”
The institutions and organizations involved in the planning and construction of the cottages said in their conversation with the Transparency International – Georgia that the problems were inevitable due to the situation when the construction was going on.
Chief specialist of the urban management at the World Bank Ahmed Eiveida (who involved the initial stage of planning and later in the process of the cottage funding) said that the problems can be justified: “During similar rapid response the government had to find the balance among three issues: they were the speed, expenditure and quality. It is almost impossible to preserve all three components at high level. If you manage to do the two of them at a high level, then – Good For You.”
The World Bank has allocated preferential loan to Georgia for the construction of the one part of new cottages. Eiveida said: “The government did not scant in expenditure. The IDPs have TV-sets, furniture, etc. Can you name any other country which did the same?”
The minister of refugees and accommodation protects the high speed in the construction. “Three months after the ceasefire nobody lived in the tents. People still live in tents in Sri-Lanka.” Maybe, this evaluation is exaggerating, but its essence is important because it explains the decision of the government on rapid construction.
Evaluation of the Cottage Quality by Independent Engineer
The group of researchers and independent engineer of the TI-Georgia visited five new settlements of the IDPs in March of 2009. They visited Karaleti, Khurvaleti, Shavshvebi, Skra and Berbuki during two days. In December of 2009, they visited four settlements – Karaleti, Khurvaleti, Shavshvebi and Akhalsopeli in one day.
The groups examined the cottages inside and outside. Having discovered the defects, in order to get additional clarifications, they interviewed the residents of those cottages. During the third visit, foreign engineer, who has large international and Georgian experience, examined the technical design of the cottages. He was consultant of the TI-Georgia when working on the report.
The independent engineer concluded that most problems were caused not by the speed of the construction, as the TI-Georgia and others supposed, but because of the mistakes made during architectural planning.
Nigel Rutilo, engineer of the Georgian Reconstruction and Development Company, who examined the architectural projects of the cottage settlements, clarified why the cottages are still wet.
He said that first of all we have to study the physical quality of the construction materials. The concrete is not water-proof material if it is not mixed up with some other substance or if it is used without any protection. The walls of the cottages are built by concrete blocks (which are made of water, cement, sand and hard materials like stones) and holes are left in them which enables the water (rain or priming waters) to leak into the walls.
In order to avoid similar problem, very thick walls were to be constructed whose width was to be between 50 centimeters and 1 meter. In this case, the rain leaks into the walls but since they are wide, it cannot reach the interior. Mr. Ritulo said that construction of similar walls is very expensive. In Georgian cottages, the width of the walls does not exceed 20 centimeters.
Currently, the World Bank, European Commission and USAID together with the municipal development fund work on the new financial packet which will fund the improvement of the defects in the initial planning of the cottages. Supposedly, the reconstruction activities will be carried out in Spring-Summer of 2010. However, by the time the report was published, the new details of funding were not known yet. It is not settled yet what kind of activities will be carried out and how much money will be spent on them in total.
Construction Process and Expenditure
Experts of the TI-Georgia think that the problems in the construction of the cottages can be divided in two categories.
1.The defects caused by the government. These defects are results of the mistakes made in the architecture plans and high speed of construction, for what the government gave limited time to the building companies. These defects are the problems caused by the wet; for example removed paint, must, holes between the floor-boards, etc (according to the municipal development fund, these are defects of the inner walls, ceiling and floor). The government takes responsibility to improve the defects.
2.The defects caused by the building companies. These defects are results of the inattentive, incompetent and rapid work. Those defects are badly-installed doors and windows, the cement fallen from the stair-cases, insufficient construction materials (for example, boards are not installed under the floor), damaged handles on the windows and doors and other similar problems.
The Companies Partly Eradicated Defects in Khurvaleti Settlement
The TI-Georgia got hold of the list of defects in Khurvaleti settlement and the signatures of the IDPs; consequently, the experts arrived in the settlement on January 14, 2010 to evaluate the implemented work. They selected 12 cottages at random, examined each of them and interviewed the inhabitants.
The survey of the TI-Georgia exposed that although the reconstruction activities were carried out in every cottage, the problems still remained in almost half of the examined cottages. There are several explanations of this fact: in several cottages the building companies eradicated only part of the defects (for example, in one cottage the stairs were repaired but the window was the old damaged one; though the window was also on the list of the defects which were improved according to the municipal development fund and the inhabitants had confirmed it by signature that both problems were resolved in their house), in some cottages, the fund had not listed the defects completely.