ზურაბ ხარატიშვილი საოლქო-საარჩევნო კომისიებს ურჩევს, დაცალონ სახელმწიფო შენობები
შიდა ქართლის ტერიტორიაზე ყველა საოლქო-საარჩევნო კომისია სახელმწიფო ადმინისტრაციულ შენობაშია განთავსებული. საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს და წევრებს საშუალება აქვთ, სახელმწიფო სტრუქტურების მაღალჩინოსნებს დღის ნებირსმიერ დროს შეხვდნენ და ხელი ჩამოართვან, რადგან გამგეობებს და საოლქო-საარჩევნო კომისიის წევრებს ერთი საერთო შესასვლელი აქვთ. ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ, ზურაბ ხარატიშვილმა საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრებს ჩინოვნიკებთან ურთიერთობაში სიფრთხილის გამოჩენა სთხოვა.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე ზურაბ ხარატიშვილი გორში პოლიტიკური პარტიების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, მედიისა და საარჩევნო უბნების წარმომადგენლებს შეხვდა. ხარატიშვილმა საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებს გარკვეული რეკომენდაციები მისცა, ხოლო პოლიტიკური პარტიების სუბიექტებისგან წინადადებები და სხვადასხვა დარღვევების შესახებ ინფორმაცია მოისმინა.
„თავი ავარიდოთ ისეთი დარღვევებს, რასაც ადგილი აქამდე ჰქონდა. ფიზიკური ხელყოფის საკითხები, რასაკვირველია, სისხლის სამართლის საქმეა, მაგრამ რაც შეეხება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევებს, აუცილებლად იაქტიურეთ მის აღმოსაფხვრელად და გამოსავლენად. თქვენ თუ ოდნავ მაინც შეხვდებით რაიმე ფაქტს, ეცადეთ, დაფიქსირდეს და არ მოიშოროთ თავიდან საჩივრის დამწერი. ასეთი გადაცდომები ერთად შევისწავლოთ და ამით არჩევნების მიმართ ნდობა გაიზრდება“, - უთხრა ზურაბ ხარატიშვილმა შეკრებილ საზოგადოებას გორში.
ხარატიშვილმა კომისიის თავმჯდომარეებს და წევრებს მედიასთან მიმართებაში მაქსიმალური ყურადღების მიქცევა ურჩია: „არ არის აუცილებელი, ჟურნალისტმა შეგაწუხოთ. თუ ჩათვლით საჭიროდ, რომ ესა თუ ის ინფორმაცია მნიშვნელოვანია მედიისთვის და საზოგადოებისთვის, თქვენ თავადვე უნდა შეაწუხოთ ჟურნალისტები და საკუთარი ინიციატივითვე მისცეთ ინფორმაცია“.
სტუმრებმა ყურადღება გაამახვილეს ადმინისტრაციულ შენობებში მოთავსებულ საოლქო საარჩევნო კომისიების ოთახებზე. „სასურველია, მოძებნოთ ახალი შენობები, ჩააყენოთ საქმის კურსში ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები და შესაბამისი ფართობი გამოიძებნოს“, - ზურაბ ხარატიშვილის ამ რჩევას რამდენიმე საარჩევნო კომისიის წევრის ხმადაბალი რეპლიკა მოჰყვა - „კანონი არ გვიკრძალავს“, რის საპასუხოდაც ზურაბ ხარატიშვილმა განმარტა: „ვიცი, რომ რამდენიმეგან ადმინისტრაციულ შენობაში მოთავსებულ სხვადასხვა სახელისუფლებო სტრუქტურებს და საოლქო საარჩევნო კომისიებს ერთი საერთო შესასვლელი აქვს. აქედან გამომდინარე, საარჩევნო კომისიის წევრებს ნებით თუ უნებლიეთ ჩინოვნიკებთან შეხვედრები ექნებათ. ეცადეთ, მაქსიმალურად ან საერთოდ არ იკონტაქტოთ მათთან. შენობებთან დაკავშირებით კი სასურველია, ახალი შენობა მოძებნოთ“.
გორის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე გიორგი ხორბალაძე ჩვენთან საუბარში აცხადებს, რომ ამ არჩევნებისთვის სავარაუდოდ ახალ შენობაში გადასვლა ვერ მოხერხდება: „მომდევნო არჩევნებისთვის კი, დარწმუნებული ვარ, ახალ შენობაში უკვე ვიქნებით. ფიზიკურად მიმდინარე ეტაპზე ვერ მოვასწრებთ“.
ცესკოს თავმჯდომარემ ადგილობრივ საარჩევნო კომისიების წევრებს ურჩია, ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების ფაქტებს ყურადღება მიაქციონ. განსაკუთრებით თუ ეს ეხება ისეთი პროექტების განხორციელებას, რომელიც ბიუჯეტის დაგეგმვის დროს გათვალისწინებული არ იყო.
რესპუბლიკური პარტიის ადგილობრივი ორგანიზაციის ლიდერმა დავით რაზმაძემ, რომელიც გორის მაჟორიტარ კანდიდატად იყრის კენჭს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში „ალიანსი საქართველოს“ სახელით, განაცხადა, რომ შიდა ქართლში საარჩევნო გარემო საკმაოდ მძიმეა. მისი თქმით, კასპის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი 60-60 ლარს არიგებს თავის კაბინეტში.
რაზმაძის ინფორმაციას კასპის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის რეაქცია მოჰყვა. „მე ვხვდები, ვისი ინფორმაცია იქნება ეგ. ეგ არის ხათუნა თათანაშვილის ინფორმაცია. მან ჯერ კიდევ წინა არჩევნებში შეცდომაში შეიყვანა მთელი საქართველო, როცა მისმა პარტიამ ბრიფინგზე განაცხადა, რომ კასპის საოლქო-საარჩევნო კომისია დაკეტილი იყო. მე პირადად ოთახში ვიყავი, როცა დამირეკეს და მითხრეს, ასეთი ინფორმაცია გადის ეთერშიო. არადა, იმ დროს ოთახში ვიყავი“, - განაცხადა კასპის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ.
„საერთაშორისო - გამჭვირვალობა საქართველოს“, შიდა ქართლის კოორდინატორმა კასპის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს ჰკითხა, რა შენობაში მდებარეობს მათი კომისია. როგორც გაირკვა, კასპის საოლქო-საარჩევნო კომისიაც გამგეობის შენობაში მდებარეობს.
humanrights.ge „ალიანსი საქართველოსთვის“ კასპის ორგანიზაციის თავმჯდომარეს ხათუნა თათანაშვილს დაუკავშირდა. მან განაცხადა, რომ კასპის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის ოთახში მართლაც რიგდება 60-60 ლარი: „ის ადამიანები, ვინც 60 ლარს იღებს, მზად იყო, ეს ფაქტი საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის ზურაბ ხარატიშვილის თანდასწრებით ეთქვა, თუმცა ხარატიშვილმა მათ უსაფრთხოების გარანატია ვერ მისცა და შესაბამისად საჯაროდ ამის თქმა ვეღარ მოახერხეს“.
humanrights.ge უკვე წერდა საარჩევნო კომისიების სახელმწიფო-ადმინისტრაციულ შენობებში მასობრივად განთავსების ტენდენციაზე, სადაც პრობლემა საკანონმდებლო კუთხითაც განვიხილეთ (სტატია იხ.:  http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4948&lang=ge

In Shida Kartli region all district election commissions are located in the administrative buildings. Chairperson and members of the regional election commissions can meet the governmental officials at any time because the district administration and the election commission offices have one entrance. The chairman of the Central Election Commission of Georgia Zurab Kharatishvili requested the commission members to be careful in the cooperation with the local officials.
Zurab Kharatishvili met the representatives of the political parties, non-governmental organizations, media and polling stations in Gori. Kharatishvili gave certain recommendations to the regional and district election commission members. He heard some suggestions and information about various violations from the political parties.
“We should avoid the violations which occurred before. Physical assault is a criminal offense but as for the administrative offences, you should be active to eradicate and expose them. If you encounter any violation, try to respond to it and do not get rid of the suitor. We should learn similar shortcomings together, and in this way the trust in the election will increase,” Zurab Kharatishvili stated in Gori.
Kharatishvili suggested that the chairpersons and members of the commission be more attentive in regard with media. “Journalist should not bother you at all. If you think the information is important and interesting for media and society, you should bother journalists and give them information yourselves.”
Guests paid attention to the offices of the district election commissions located in the administrative building. “You should look for new buildings, inform the local authorities about it and ask them to find corresponding offices for you,” suggested Zurab Kharatishvili; but several commission members replied to him: “The law does not prohibit us to work here.” Then Zurab Kharatishvili clarified: “I know that various governmental agencies and the election commissions use one entrance in administrative buildings. Thus, commission members have to meet local officials in the building. Try to have no contract with them. As for buildings, it would be nice if you find new buildings.”
Chairman of the Gori district election commission Giorgi Khorbaladze said that it will be impossible to move to a new building. “For the next elections, I am sure we will have office in a different building. We will not manage to change the office in such a short time.”
The chairman of the CEC suggested that the commission members pay attention to the misuse of the administrative resources. Particularly, to the implementation of the projects which were not envisaged in the budget when it was designed.
Leader of the local office of the Republic Party Davit Razmadze, who is single mandate candidate in Gori for the Alliance for Georgia, stated that the election environment is very tough in Shida Kartli. He said that Kaspi district interim governor gives 60 GEL to the voters in his office.
Razmadze’s information was followed by the response of the chairman of the Kaspi district election commission. “I guess who provided you with this information – it is Khatuna Tatanashvili. She misled entire Georgia during the previous elections too when her party stated at the briefing that Kaspi district election commission had their office closed. I was in the office when somebody called me and said it was reported on TV. While at that moment I was in the office,” said the chairman of the Kaspi district election commission.
Coordinator of the Transparency International – Georgia in Shida Kartli asked the chairman from Kaspi which building their office is located. He said their office is also in the district administration building.
humanrights.ge got in touch with the chairwoman of the Kaspi district office of the Alliance for Georgia Khatuna Tatanashvili. She confirmed that people really get 60 GEL in the office of the interim governor. “Those people, who received 60 GEL, were ready to tell it in the presence of Zurab Kharatishvili; however, the chairman of the CEC could not guarantee their safety and consequently, those people refused to declare it publicly.”
The humanrights.ge has already published article about opening offices of the elections commissions in the state-administrative buildings. (See article