გენო მალაზონიას დაპატიმრების ამოუხსნელი საიდუმლო
სააქციო საზოგადოება „ენერჯი ინვესტში“ საგადასახადო სამსახური ჯერ კიდევ აპრილის დასაწყისში  შევიდა. ერთი თვის შემდეგ კი მედიის ყურადღების ცენტრში სააქციო საზოგადოების აწ უკვე წინასწარ პატიმრობაში მყოფი დირექტორი, გენო მალაზონია მოექცა. მალაზონიას დაპატიმრების შემდეგ „ენერჯი ინვესტის“ დაქვემდებარებაში მყოფი საწარმოს - „აზოტის“ ყველა თანამშრომელმა საგანგებო დავალება მიიღო - ამ თემაზე ჟურნალისტებთან არ უნდა ისაუბრონ.
„აზოტის“ თანამშრომლებს ყოფილი ხელმძღვანელის დაცვა რომ არ დაეწყოთ, საწარმოში დაარიგეს ათასობით ამობეჭდილი ფურცელი, სადაც გენო მალაზონიას ხელფასის რაოდენობაა მითითებული. „ენერჯი ინვესტის“ ხელმძღვანელ-მუშაკთა სახელფასო უწყისში“ მხოლოდ მალაზონიას ხელფასია მითითებული. დანარჩენი ხელმძღვანელების ხელფასების გარკვევა კი შეუძლებელია.
ქართული მედია დღეს აქცენტს აკეთებს, რომ სააქციო საზოგადოება „ენერჯი ინვესტი“ რუსულ კომპანიაა. ქართულ-რუსული სააქციო საზოგადოება „ენერჯი ინვესტი“ 2004 წელს დაფუძნდა. კომპანიის აქციების 58% რუსული „ინტერგაზინვესტის“ და „ინტერინვესტის“ საკუთრებაა. დანარჩენი აქციების წილი კი ქართველ აქციონერებზე ნაწილდება. კომპანიის მთვარი ფინანსურ დონორად სახელდება რუსული „ვნეშტორბანკი“, რომელიც ამ დროისთვის „ვითიბი ჯორჯიას“ აქტივების მფლობელია. „აზოტის“ თანამშრომლებიც სწორედ ამ ბანკის მომსახურებით იღებენ ხელფასებს.  2005 წელს „ენერჯი ინვესტმა“ რუსთავის „აზოტი“ შეისყიდა. 2006 წელს 23 იანვარს კი სს „ენერჯი ინვესტმა“ გარდაბანში გახსნა აირტურბინული ელექტროსადგური. სწორედ ამ ობიექტში გაწეულ სამეწარმეო საქმიანობას ედავებიან მალაზონიას.
ოფიციალური ვერსიით, 36 წლის მალაზონიას,  ბრალი ედება უკანონო სამეწარმეო საქმიანობაში. ბრალდების მხარის მტკიცებით, „ენერჯი ინვესტმა“ 2006 წელს საქართველოში ელექტროენერგიის წარმოების ლიცენზია მოიპოვა. გამომძიებელ გიორგი კონდახაშვილის განცხადებით, მალაზონიამ, კომპანიის თანამშრომლებთან ერთად, ლიცენზიის პირობების დარღვევით დაიწყო საბუღალტრო აღრიცხვა. 2006 წლიდან დღემდე ეწეოდა უკანონო სამეწარმეო საქმიანობას და საბუღალტრო აღრიცხვით 165 მლნ ლარზე მეტი შემოსავალი მიიღო. გამოძიების მტკიცებით, ბრალდება დადასტურებულია საბუღალტრო დოკუმენტაციით.
ხელისუფლებისა და მალაზონიას ურთიერთობის მცოდნე პირებისთვის მისი დაკავება მოულოდნელი აღმოჩნდა. ეს იმიტომ, რომ ყოველ არჩევნებზე „აზოტის“ თანამშრომლების მთავრობისადმი კეთილგანწყობის ერთ-ერთი შემქმნელი სწორედ მალაზონია იყო. მისი მხრიდან არაერთხელ დაფიქსირებულა თანამშრომლებისადმი პირდაპირი დირექტივები, რომ სამთავრობო კანდიდატების მხარდაჭერა მათთვის სამსახურის შენარჩუნებას ნიშნავდა. ამ ვითრების ფონზე გასაკვირია, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებამდე რამდენიმე დღეში ასეთი წონიანი მოკავშირის დამნაშავედ გამოცხადება რატომ გახდა აუცილებელი.
მალაზონიას დაჭერის თაობაზე რუსთავში რამდენიმე არაოფიალური ვერსია გაჩნდა. ერთ-ერთის თანახმად, მალაზონიას დაკავება სომხეთში მასსა და ექს-პრემიერ ნოღაიდელს შორის შემდგარ საბედისწერო შეხვედრას უკავშირდება. თუმცა, ამ შეხვედრის ამსახველი არანაირი მასალა არ არსებობს. ერთადერთი, რაც ამ ვერსიასთან მეტ-ნაკლებად შეიძლება დავაკავშიროთ „სამართლიანი საქართველოსთვის“ რუსთავის ოფისის აქტიური მუშაობაა.
ბოლო ორი თვის მანძილზე ქვემო ქართლში ნოღაიდელის პარტიის წარმომადგენლები თავიანთ პრესკონფერენციებზე აღნიშნავდნენ, რომ „აზოტის“ თანამშრომელთა უფლებები ირღვევა და მათ დასაცავად საწარმოსთან აქციებს მოაწყობდნენ. ცოტა ხანში „აზოტის“ თანამშრომლების გარკვეული ნაწილი გაიფიცა კიდეც, მაგრამ მათ მხარდასაჭერად ადგილზე ნოღაიდელის ხალხი არ მისულა. მათ თქვეს, რომ არ სურდათ სოციალურ პროტესტს პოლიტიკური სარჩული მისცემოდა.
აქცია მცირერიცხოვანი იყო და „აზოტის“ ხელმძღვანელობამ მისი უხმაუროდ დაშლა მოახერხა. ნაკლებად დასაჯერებელი იქნებოდა მტკიცება, რომ მალაზონია ხელისუფლებამ ამ 70-კაციანი გაფიცვისთვის აითვალწუნა.
არსებობს ამ ხმაურიანი დაკავების უფრო მაშტაბური ვერსიაც, რომელიც ორი თვის წინ საქართველოში ჩამოსულ ბიზნესმენებს უკავშირდება. ბიზნესმენებმა რამდენომე ობიექტი, მათ შორის - „აზოტი“ მოინახულეს. მათი ვიზიტისას კულუარებში ითქვა, რომ „აზოტს“ მალე ახალი მეპატრონე, სავარაუდოდ - აზერბაიჯანული კომპანია „სოკარი“ ეყოლებოდა.
ქართულ ინტერნეტსივრცეში მალევე გაჩნდა ამ ვერსიის გამამყარებელი მოსაზრებები. ახლა უკვე ბევრს გაახსენდა, რომ საქართველოში რუსული კომპანიების უკან რუსეთის მთავრობის მაღალჩინოსნები დგანან. ითქვა ისიც, რომ  საჭიროა „აზოტის“ რუსი მეპატრონეების რაც შეიძლება უხმაუროდ ჩამოცილება, რის შემდეგაც საწარმო ახალი მეპატრონეების ხელში გადავა.
„აზოტში“ დაპატიმრებებს ისევ ელიან. მთავრობის გეგმების მომასწავებელი მესიჯი, შესაძლოა, „რუსთავი 2“–ის გადაცემა „პოსტსკრიპტუმის“ წამყვანის რეპლიკაც იყოს.  მალაზონიას შესახებ მომზადებული სიუჟეტი ასეთი სიტყვებით დაიწო: „ეს საქმე მითუმეტეს საინტერესოა, რომ ეხება ქართულ-რუსულ კომპანიას. თუ მალაზონიას საქმით ვიმსჯელებთ  მას და მის პარტნიორებს თითოეულ თეთრზე მოუწევთ პასუხისგება“.

Secret about Geno Malazonia’s Detention
The Tax Department started to inspect the JSC “Energy Invest” in April of 2010. A month later, Georgian media sources actively reported about detention of the director of the JSC Geno Malazonia; he is in pre-trial detention at the moment. After his detention, every employee of the enterprise “Nitric”, subordinated to the “Energy Invest”, received special directives – not to give interviews to journalists.
In order to prevent the employees of the “Nitric” from protecting their former director, a copy of document providing the information about Malazonia’s salary was distributed among them. In the document only Malazonia’s salary was indicated. Readers cannot identify the amount of salaries of other administration members.
Georgian media focuses on the fact that the JSC “Energy Invest” is Russian Company. Georgian-Russian JSC “Energy Invest” was founded in 2004. 58 % of the shares belong to the Russian “Intergazinvest” and “Interinvest”. The rest shares are distributed among Georgian owners. The main financial donor of the company is Russian “Vneshtorbank” who owns the actives in the Georgia based bank “VTB Georgia.” The employees of the “Nitric” get salaries in that bank. In 2005, “Energy Invest” purchased “Nitric” in Rustavi. On January 23, 2006 JSC “Energy Invest” opened an air-turbine electro station in Gardabani. The Tax Department detained Malazonia because of his activities exactly in that station.
According to official version, 36-year-old Malazonia is accused in illegal industrial activities. The prosecutor alleges that in 2006 Energy Invest gained the license on producing the electricity in Georgia. Investigator Giorgi Kondakhashvili stated that Malazonia, together with the employees of the company, started illegal accountancy and breached license requirements. From 2006 to present he was carrying out illegal industrial activities and misappropriated more than 165 million GEL through illegal accountancy. The investigation claims that the accusation is proved by the accounting documents.
People, knowing the relationship between the government and Malazonia, were surprised at his detention. During each election, Malazonia was guarantee for the government to make the employees of the “Nitric” enterprise to vote for the ruling party. He used to give directives to his employees to vote for the candidates of the ruling party if they wanted to keep their jobs. Consequently, it is really strange why such an important ally was declared a criminal before the upcoming municipal elections.
There are several unofficial versions about Malazonia’s detention in Rustavi. According to one of them, Malazonia’s detention is connected with his fatal meeting with the former prime- minister Zurab Noghaideli in Armenia. However, there is no video-recording of this meeting. The only thing that can be connected with the version is active work of the Rustavi office of Zurab Noghaideli’s party “Movement for the Just Georgia”.
During the last two months, the representatives of Noghaideli’s party in Kvemo Kartli region stated at their press-conferences that the rights of the workers in the enterprise “Nitric” are breached. Even one part of the workers went on strike but people of Noghaideli did not meet them. They did not want the social protest to be declared politically motivated.
Only few people took part in the protest and the administration of the factory managed to subdue it peacefully. It is less convincing that the government disliked Malazonia because of such a small protest action where only 70 people took part.
There is more important version of the detention which is connected with the visit of foreign businessmen in Georgia two months ago. The businessmen visited several enterprises and ‘Nitric” factory among them. During their visit, people started to rumor that soon the “Nitric” factory will have a new owner, supposedly, Azerbaijan Company “Socar”.
The allegations to prove the version soon appeared in Georgian websites. Many people recalled that Russian high-ranking officials were standing behind those Russian companies who own enterprises in Georgia. People even said that Russian owners of the “Nitric” shall be removed as peacefully as possible after what the enterprise will be assigned to a new owner.
The employees of the “Nitric” are still waiting for the new detentions. The remark of the anchor of the weekly program PS at the Rustavi 2 might be the demonstration of the government’s plans. He started the reportage about Malazonia with the words. “This case is much more interesting because it deals with Georgian-Russian Company. Bearing the case of Malazonia in mind, we can suppose that he and his partners will be punished for each wasted tetri.”