ხელისუფლება მესაკუთრეს ატერორებს
ნოდარ ბეგიაშვილი სტუდია „მონიტორის“ საგამოძიებო ფილმის მთავარი გმირია. ჟურნალისტური გამოძიება აფთიაქის მეპატრონისთვის შპს „ფარმაკონ 11“-ის კუთვნილი ფართის უკანონოდ ჩამორთმევის ამბავს გვიამბობს. შპს „ფარმაკონ 11“-ის მეპატრონეს  შემოსავლების სამსახურთან პრობლემა მას შემდეგ შეექმნა, რაც აფთიაქის მეწილეებმა შპს-დან საკუთარი წილები გაიტანეს. საგადასახადო ინსპექციამ წილების გატანა საქონლის ხელახალ მიწოდებად მიიჩნია, ანუ - ხელახალ გაყიდვად და ერთადერთ მეპატრონეს, ნოდარ ბეგიაშვილს, სახელმწიფო დაბეგვრის მიზნით, ბიუჯეტის სასარგებლოდ, 342480,6 ლარის გადახდა დააკისრა.
სააფთიაქო აქციონერთა ამხანაგობა 1995 წელს შეიქმნა -  მას შედეგ, რაც აფთიაქის ყოფილმა თანამშრომლებმა საკუთარი სახსრებით გამოისყიდეს #11 აფთიაქის ყოფილი შენობა და შპს „ფარმაკონ 11“ დააარსეს. პარტნიორების მიერ საკუთარი წილების გატანის შემდგომ დარჩენილი ერთადერთი აქციონერი, ნოდარ ბეგიაშვილი საგადასახადო დავალიანებას არ აღიარებს და მიიჩნევს, რომ მის მიმართ ხორციელდება მიზანმიმართული ზეწოლა - აიძულებენ, სახელმწიფოს უსასყიდლოდ გადასცეს კუთვნილი ფართი.
„რამდენიმე თვის წინ მოვიდნენ და აღწერეს მთელი ფართი. მოიყვანეს ამზომველიც, რომელმაც ჩემი აზრით, შენობა  იმაზე ძვირად  შეაფასა, ვიდრე რეალურად ღირს. ამის გარდა, ფართი იმდროინდელი ფასებით აღწერეს. მოგეხსენებათ ფასები მაშინ ძალიან იყო გაზრდილი. გადასახადის შეტანაც ახალი საფასურით მოგვთხოვეს. ასე მითხრეს - ამხელა ქონება  გაგაქვს და  არაფრის გადახდა არ გინდაო?!“
ბეგიაშვილმა საჩივრით საგადასახადო შემოსავლების სამსახურს მიმართა, რომელმაც მომჩივანის მოთხოვნა ნაწილობრივ დააკმაყოფილა და შპს „ფარმაკონ 11“ -ს შესატანი თანხა (342480,6 ლარი)  41007, 65  ლარით  შეამცირა. გამოტანილი გადაწყვეტილება ბეგიაშვილისათვის მიუღებლი აღმოჩნდა და ახლა მან საჩივრით  ფინანსთა სამინისტროს მიმართა, რომელმაც არ დააკმაყოფილა მომჩივანის მოთხოვნა. საჩივარს საჩივარი მოჰყვა და „ფარმაკონ 11“-ის საქმემ ერთმანეთის მიყოლებით მოიარა სხვადასხვა სამართლებრივი ინსტანცია. მას, შემდეგ, რაც ფინანსთა სამინისტრომ საჩივარზე უარი უთხრა, ბეგიაშვილმა საქმე თბილისის საქალაქო სასამართლოში გაასაჩივრა. მოსამართლე მირანდა ერემაძემ სრულად დააკმაყოფილა მეპატრონის საჩივარი და დაადგინა, რომ „ფარმაკონ 11“ არ ექვემდებარებოდა დაბეგვრას.
თუმცა, ახლა უკვე საგადასახადო ორგანომ მიმართა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს, რომელმაც გააუქმა პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილება.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ნესტან  ლონდარიძე განმარტავს: „საქონლის მიწოდებად ითვლება პირის მიერ სხვა პირისთვის საქონელზე საკუთრების გადაცემა სასყიდლით - ესაა კანონის ენით განმარტება. გაუგებარია,  ბეგიაშვილის საქმეში, თითოეულ მეწილეს ერთმანეთისთვის ხელახლა როგორ უნდა მიეყიდათ წილები?! აი, წარმოდგინეთ, რომ თქვენ გაქვთ კომპიუტერი საკუთრებაში, მე - ტელეფონი და ჩვენ გავაერთიანეთ ქონება. თუ ჩვენი ნივთების გატანა მოგვინდა, რა, ამისთვის ფული უნდა გადავიხადოთ?!  საქართველოს საგადასახადო კოდექსის, 230-ე მუხლის პირველი ნაწილის „ა“ - პუნქტით,  ფინანსური ოპერაციების განხორციელება, ანდა ფინანსური მოსახურება თავისუფალია დამატებითი გადასახადისაგან. გაუგებარია, რატომ მიიჩნია საგადასახადომ წილების გატანა ხელახალ გაყიდვად?!“
ნოდარ ბეგიაშვილის მტკიცებით, ზეწოლა ხორციელდებოდა „ფარმაკონ 11“- ის შემმოწმებლებზეც. ზეწოლის ფაქტი დაადასტურა შემოწმებაზე მყოფმა მამუკა ჯიბუტმაც, რომელმაც აღიარა, რომ მასზე ზეწოლას ახორციელებდა ქალაქ თბილისის საგადასახადო ინსპექციის მაშინდელი უფროსის  მოადგილე, ლაშა ლოლაძე  და აუდიტის სამმართველოს უფროსი ზვიად მერაბიშვილი, რომლიც მოგვიანებით ქრთამის აღების ფაქტზე დაიჭირეს.
პრეცედენტის თვალსაზრისით, საინტერესოა, რომ ანალოგიური დავა წილების გატანისა და გადასახადის დაკისრებასთან დაკავშირებით, 2008 წელს განიხილა სააპელაციო სასამათლომ  შპს „ლიმბოს“ მიმართ და მესაკუთრის სარჩელი დააკმაყოფილა. პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილება უცვლელი დატოვა უზენაესმა სასამართლომაც.
„ლოგიკურად რომ ვიმსჯელოთ, ეს არის ორი ზუსტად ერთნაირი საქმე.  „ლიმბოს“ შემთხვევაში სასამართლომ დააკმაყოფილა მოთხოვნა, მე კი ასე სასამართლოებში მიწევს სიარული. ამჟამად საქმეს უზენაესი სასამართლო განიხილავს, პროცესი 24 ივნისს არის ჩანიშნული.  არ ვიცი, ყოველივე ამას რა დავარქვა, არაკომპეტენტურობა, სასამართლოზე ზეწოლა თუ უბრალოდ დაუდევრობა. ზუსტად ვიცი, მათ ჩემთვის ფართის წართმევა უნდათ. საკმაოდ დიდი ფართია და თანაც ძალიან კარგ ადგილზე“,  - აცხადებს  შპს „ფარმაკონ 11“-ის მეპატრონე ნოდარ ბეგიაშვილი.
„სწორედ საგადასახადო კოდექსის, 230 მუხლს ეყრდნობოდა, შპს „ფარმაკონ 11“-ისა „შპს ლიმბოს“ საქმეებში პირველი ინსტანციის სასამართლო. გაუგებარია, რაზე დაყრდნობით გამოიტანა გამამტყუნებელი გადაწყვეტილება სააპელაციო სასამართლომ შპს „ფარმაკონ 11“-ის მიმართ, როცა ამავე სასამართლოს ანალოგიურ დავაზე საპირისპირო გადაწყვეტილება აქვს გამოტანილი. ეს მრავალ კითხვას ბადებს!“  -  ამბობს იურისტი ნესტან ლონდარიძე.
თანხის გადაუხდელობის შემთხვევაში, ბეგიაშვილის კუთვნილი ქონება სახელმწიფო აუქციონზე გაიყიდება. თუ ობიექტი პირველ აუქციონზე ვერ გაიყიდა, მისი ფასი მეორე აუქციონისთვის განახევრდება.  ამის შემდგომაც თუ არ გაიყიდა, უსასყიდლოდ გადაეცემა სახელმწიფოას. ბეგიაშვილი ეჭვობს, რომ მის ქონებას მყიდველი არც ერთ აუქციონზე არ გამოუჩნდება და ამ ფართის სახელწიფოსთვის ნაძალადევად ჩუქება მოუწევს. ამ უკიდურესობის თავიდან ასაცილებლად ბოლო ეტაპზე მან მიმართა საგადასახადო ინსპექციას და ითხოვა მითითებული თანხის ნაწილობრივი გადახდა, რაზეც უარი მიიღო.
სარჩელი უზენაესმა სასამართლომაც თუ არ დააკმაყოფილა, ნოდარ ბეგიაშვილი კუთვნილი ფართის შენაჩუნებისთვის ბრძოლას სტრასბურგის სასამართლოში აპირებს.

Government Terrorizes Private Owners
Nodar Begiashvili is a main character of the investigation movie of the Studio “Monitor”. The journalistic investigation tells the story about illegal deprivation of the space of “Parmakon 11” Ltd from the owner of the chemists. The owner of the Parmakon 11 Ltd encountered problems with the Tax Department after the share-holders of the chemist withdrew their shares from the Ltd. Tax Inspection considered it was a new supply of the goods, or a repeated purchase and imposed tax of 342480,6 GEL over the only owner of the chemists Nodar Begiashvili.
The Fellowship of Chemist Shareholders was established in 1995 after the former employees of the chemists purchased the former building of the chemists # 11 with their own funds and established Parmakon 11, Ltd. After the partners withdrew their shares, the only owner Nodar Begiashvili did not recognize the imposed tax and thinks that he is under purposeful oppression – he is compelled to assign the property to the state for free.
“Several months ago they arrived and inspected the entire space. They even brought measurer who evaluated the space more expensively than it really costs. Besides that, the space was evaluated according to that time prices. You know, the prices were too high then. Now they demand me to pay tax in accordance to that price. They told me: “You have such a huge property and why do not you want to pay anything?!”
Begiashvili appealed to the Tax Department which partly satisfied his appeal and reduced the imposed payment from 342480, 6 GEL to 41007, 65 GEL. The decision turned up unacceptable for Begiashvili and he appealed to the Ministry of Finance which did not satisfy his appeal. Afterwards, the owner was appealing to various instances. After the Ministry declined Begiashvili’s suit, he appealed to Tbilisi City Court. Judge Miranda Iremadze completely satisfied the suit of the owner and concluded that Parmakon 11 shall not be taxed.
However, the Tax Department appealed to the Tbilisi Appeal Court which abolished the decision of the first instance.
The lawyer of the Human Rights Center Nestan Londaridze clarified: “Goods are supplied when a person sells the goods to another person – it is definition from the law. Thus, it is strange how the shareholders could sell their shares to each other in Begiashvili’s case?! Just imagine, you own a computer and I have a phone and we unified our property. If we want to withdraw our properties out, shall we pay money for it?! In accordance to the Article 230 Part I –“a” of the Tax Code of Georgia financial operations or financial service is free from additional taxes. It is unclear why the Tax Department considered withdrawing of shares to be a repeated purchase?!”
Nodar Begiashvili claims the inspectors at the Parmakon 11 were also observed. The inspector Mamuka Jibuti also confirmed the fact and admitted that he was oppressed by the former deputy head of the Tbilisi Tax Inspection Department Lasha Dolidze and former head of the Audit Department Zurab Merabishvili who later was arrested for bribery.
In the view of case-law, similar case on Limbo Ltd was discussed by the Appeal Court in 2008 and the court satisfied the suit of the owner. The Supreme Court did not change the decision of the First Court.
“Logically, they are two equal cases. In “Limbo” case the court satisfied the suit, while I have to appeal to various courts. Currently, the Supreme Court discusses our case and the trial is earmarked for June 24. I do not know how to explain all these – incompetence, oppression on the court or simple carelessness. I definitely know that they want to seize the space from me. It is quite a large space and located in a good place,” said the owner of the Parmakon 11 Nodar Begiashvili.
“The City Court relied on the Article 230 of the Tax Code when they passed judgment on Parmakon 11 Ltd. I wonder based on which article the Appeal Court passed verdict against the Ltd while they have passed positive verdict on the similar case before. It causes many doubts,” said lawyer Nestan Londaridze.
Unless Begiashvili pays the tax, his property will be sold at the auction. If the space is not sold at the first auction, the price will be reduced at half for the second auction. If it is not sold for the second time either, the property will be assigned to the state. Begiashvili doubts nobody will purchase his property at the auction and he will have to give the space to the state for free. In order to avoid this problem, he petitioned to the Tax Inspection and requested them permission to pay the tax gradually; the Tax Inspection refused.
Unless the Supreme Court satisfies his appeal, Nodar Begiashvili will appeal to the Strasbourg Human Rights Court.