„სახალხო მართლმადიდებლური მოძრაობის“ მოთხოვნებს „ლეიბორისტები“, „კონსერვატორები“ და პარტია „თავისუფლება“ უერთდებიან
„მართლმადიდებელი ვარ მეც! დამაპატიმრეთ!!!“ - ამ ლოზუნგით 3 ივნისს „თავისუფლების ინსტიტუტის“ ოფისთან „სახალხო მართლმადიდებლურმა მოძრაობამ“ აქცია-ბრიფინგი გამართა. ძირითადი მოთხოვნები იყო 7 მაისს დაკავებული თანამოაზრეების გათავისუფლება და „თავისუფლების ინსტიტუტის“ გაუქმება.
„თხოვნით მივმართავთ პატრიარქს, ჩაერიოს და დაგვეხმაროს იმ ბიჭების გათავისუფლებაში, რომლებიც „თავისუფლების ინსტიტუტის“ პატიმრები არიან“, - განაცხადა პარტია „თავისუფლების“ ახალგაზრდული ორგანიზაციის წევრმა, ლადო სადღობელაშვილმა.
აქციაში მონაწილეობდნენ ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების  - „ლეიბორისტების”, „კონსერვატორების“, „თავისუფლების“ და „გამარჯვების“ ახალგაზრდული ფრთის წევრები,  არასამთავრობო ორგანიზაციები - „თანასწორობის ინსტიტუტი“, „ერეკლე II-ის საზოგადოება“, ახალგაზრდული მოძრაობები - „არა!“ და „წინ!“
მათ მიერ გავრცელებულ მიმართვაში, სახელწოდებით - „მართლმადიდებლობისთვის დევნილნი“, ნათქვამია (სტილი დაცულია): „თავისუფლების ინსტიტუტმა“ შეითავსა ნერონის და ჯელალედინის ფუნქციები. ნერონის მსგავსად, ამ შავბნელი ორგანიზაციის წევრები ათასგვარ ცილისწამებას ავრცელებენ ჭეშმარიტ ქრისტეანეთა მიმართ, დევნიან და ციხეში ამწყვდევენ მათ; ხოლო ჯელალედინის მსგავსად, ერეკლე დეისაძეს  მკრეხელური წიგნის სახით, მათ  ღვთისმშობლის და მაცხოვრის ხატები დაუწყვეს ხალხს და ზედ ფეხის დაბიჯება შესთავაზეს“.
„თავისუფლების ინსტიტუტის“ წევრებს მათ „შემცდარი ძმები“ უწოდეს: „ქრისტეანული მორალის თანახმად, ჩვენ არც ერეკლე დეისაძე გვძაგს და არც „თავისუფლების ინსტიტუტის“ სხვა წევრები. ჩვენ ისინი მტრებად კი არ მიგვაჩნია, არამედ შემცდარ ძმებად. ისინი ჩვენი თანამემამულენი არიან და გული შეგვტკივა მათზე. ჩვენ გვძაგს მათში არსებული ცოდვა და მათში არსებული უღმერთობა, მართლმადიდებლობის მტრობა და სამშობლოს წინააღმდეგ ბრძოლა. ამიტომ მოვუწოდებთ დეისაძესაც და „თავისუფლების ინსტიტუტის“ სხვა წევრებსაც, დატოვონ და გააუქმონ ეს ანტიქრისტეანული ორგანიზაცია“, - ნათქვამია განცხადებაში.
როგორც ბრიფინგზე განაცხადეს, თანამოაზრეების გათავისუფლებისა და „თავისუფლების ინსტიტუტის“ საქმიანობის აკრძალვის მოთხოვნით, ისინი პრეზიდენტის, პარლამენტის თავმჯდომარისა და პატრიარქის სახელზე წერილების გაგზავნას გეგმავენ.
აქციაზე არ იყვნენ ორგანიზაციების მხარდამჭერები და არც „თავისუფლების ინსტიტუტიდან“ ყოფილა გამოხმაურება. აქცია ინციდენტების გარეშე, ნახევარ საათში დასრულდა.
2010 წლის 7 მაისს, ერეკლე დეისაძის  წიგნ  „საიდუმლო სირობასთან" დაკავშირებით ტელეკომპანია „კავკასიის“ პირდაპირ ეთერში გამართული  დისკუსიის დროს,  „მართლმადიდებელ მშობელთა კავშირის“, ასევე, „სახალხო მართლმადიდებლური მოძრაობის“ წარმომადგენლებსა და მათ  ოპონენტებს შორის გაჩენილ უთანხმოებას ხელჩართული  ჩხუბი მოჰყვა. ინციდენტის შემდეგ სამართალდამცველებმა ძალადობაში ეჭვმიტანილი 7 პირი დააკავეს.

Labor Party, Conservative Party and Party “Freedom” Join Requests of the Public Orthodox Movement
“I am also Orthodox! Come and arrest me!!!” – Public Orthodox Movement (POM) organized a demonstration-briefing at the office of the Liberty Institute on June 3. Their main requests were the release of their members, who were arrested on May 7, and the abolishment of the Liberty Institute.
“We appeal to the Patriarch to interfere in our problem and assist us in the release of the boys who are prisoners of the Liberty Institute,” said the member of the youth branch of the political party Tavisupleba Lado Sadghobelashvili.
The members of the youth branches of the political parties – Labor Party, Conservative party, “Freedom” and “Victory”, members of the non-governmental organizations – Egalitarian Institute, Society of King Erekle II, youth movements “No” and “Go Forward” took part in the demonstration.
Their statement – “Persecuted for Orthodox Faith” – states: “Liberty Institute has acquired the functions of Neron and Jalal ad-Din. Like Neron, the members of this dark organization spread various slander about Christian people; they persecute and imprison them; like Jalal ad-Din, by the sacrilegious book of Erekle Deisadze, they put icons of God Mother and Christ in front of Georgian people and offered to step on them.”
The demonstrators called the members of the Liberty Institute “mistaken brothers”. “In accordance with the Christian moral, we hate neither Erekle Deisadze nor the members of the Liberty Institute. We do not think they are our enemies; we think they are our mistaken brothers. They are our compatriots and we are sorry for them. We dislike the sin, atheism, their hatred towards Orthodox faith and their fight against the homeland. Thus, we call upon Deisadze and other members of the Liberty Institute to leave and abolish this anti-Christian organization,” statement of the demonstrators.
At the briefing, the members of the POM stated that they intend to send petitions to the president of Georgia, chairperson of the parliament of Georgia and Patriarch of Georgia where they will request the release of their members and prohibition the activities of the Liberty Institute.
Supporters of the Liberty Institute did not attend the demonstration which lasted for half an hour without incidents.
On May 7, 2010 the TV-Company Kavkasia had a live discussion of the book of Erekle Deisadze (the book has insulting name for the Last Supper); it ended with a quarrel between representatives of the Union of Orthodox Parents and Public Orthodox Movement and their opponents. After the incident, the law enforcement officers arrested 7 people suspected in violence