30 მაისს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მსვლელობისას სამცხეში სულ რამდენიმე საჩივარი დაიწერა. „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ შეკრიბა ცნობები, რა ხდებოდა რეგიონის საარჩევნო უბნებზე, როგორი იყო ამომრჩევლის აქტიურობა და რას ამბობდნენ დაკმვირვებლები.
ხმის მიცემა საჯაროდ
დროზე ადრე 06:45 საათზე გაიხსნა ასინძის საარჩევნო ოლქის #7 უბანი სოფელ იდუმალაში. 310 ამომრჩევლიდან 9 საათამდე ხმა 10 კაცმა მისცა. 08:45 საათზე უბანზე 55 წლის ირინა კედელაშვილი გამოჩნდა. მან არჩევანი სარეგისტრაციო მაგიდაზევე გააკეთა, 5 ნომერი დემონსტრაციულად შემოხაზა და დასძინა, რომ დასამალი არაფერი ჰქონდა. „ასე იყო საჭირო - ორი ბიჭი მყავს, ერთი ჯარშია, მეორე პოლიციაში“, - აგვიხსნა ირინა კედელაშვილმა.
ამომრჩეველთა რიგი იდგა რეგისტრაციის მაგიდასთან #39 ასპინძის საარჩევნო ოლქის #23 უბანზე. აქ ქაოსს კაბინიდან არჩევანის დაფიქსირების გარეშე გამოსული მოქალაქეები ქმნიდნენ. ისინი დაბნელებულ კაბინაში ბიულეტენებზე საარჩევნო სუბიექტების ნომრებს ვერ არჩევდნენ. კომისიის წევრები კაბინასთან ამომრჩევლებს „ნომრების გარჩევაში ეხმარებოდნენ“.
უბნის თავმჯდომარემ მალხაზ მოსიძემ, ერთ-ერთ ამომრჩეველს გარკვევით განუმარტა, თუ რომელ გრაფაში ეწერა „ნაციონალური მოძრაობა“.
ახალციხე
#37 ახალციხის საარჩევნო ოლქში ყველა საარჩევნო უბანი დილის 7 საათზე გაიხსნა. ახალციხის #1 საარჩევნო უბანში დილიდანვე იმყოფებოდა არასაუწყებო დაცვის სამსახურის ორი თანამშრომელი, რომლებმაც განაცხადეს, რომ უბანზე დაცვის უფროსის დავალებით მივიდნენ.
ამავე უბანზე იმყოფებოდა დამკვირვებელი მარიამ აკოფაშვილი ორგანიზაციიდან „ახალგაზრდული მოძრაობა - ჩვენი თაობა“. კითხვაზე, რა ორგანიზაციას წარმოადგენს და ჰყავს თუ არა მის ორგანიზაციას ახალციხის ოლქში სხვა წარმომადგენლებიც, გვითხრა, რომ ამაზე მხოლოდ დარეკვის შემდეგ გვიპასუხებდა. ცოტა ხნის შემდეგ კი განაცხადა, რომ იგი არის ცესკოდან და ორგანიზაციის სხვა წევრების შესახებ არაფერი იცის. მისივე თქმით, აქ ნაცნობმა მოიყვანა, რომლის სახელიც ვერ გაიხსენა.
დღის მეორე ნახევარში სავსე იყო #37 ახალციხის საარჩევნო ოლქის #7 უბანი. პატარა ოთახი უცნობი პირებისგან უბანზე მედიის მისვლის შემდეგ დაიცალა.
ქაოსი უბანზე
ქაოსური ვითარება იყო 14:00 საათზე ახალციხის #6 უბანზე. ერთდროულად უბანზე მოსულმა ათობით ამომრჩეველმა უკონტროლო სიტუაცია შექმნა. შეუძლებელი იყო გაგერკვია, კაბინაში ვინ შედიოდია და გამოდიოდა, ვინ საარჩევნო ყუთში ბიულეტენს აგდებდა და ვინ რეგისტრაციას გადიოდა. მარკირების გაკეთებაზე საუბარიც კი ზედმეტი იყო. არსებული ვითარების გამო უბანზე საჩივარი „ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის“ დამკვირვებელმა გიორგი ჯავახიძემ დაწერა.
ადიგენი
# 38 ადიგენის საარჩევნო ოლქის #4 ბენარის საარჩევნო უბანი ჩვეულებრივ დილის 7 საათზე გაიხსნა. კენჭისყრა 8 საათზე დაიწყო. 8 საათზე დაფიქსირდა პირველი პოზიციაც, რომლის ავტორი, 18 წლის გიორგი ჩილაშვილი, კომისიის თავმჯდომარის შვილი იყო და უბანზე „თოფაძე – მრეწველების“ წარმომადგენლის სტატუსით სარგებლობდა.
ბენარის საარჩევნო უბანში ხუთი სოფელი ერთიანდება: ხევაშენი, ბენარა, უნწა, ნაქურდევი და შოლავერი. სხვა სოფლის მოსახლეობა უბანზე მიკროავტობუსებით მოჰყავდათ. კითხვაზე: ვინ ჩამოიყვანა ბენარაში, ამომრჩევლებმა ასე გვიპასუხეს: „მანქანა „ნაციონალებმა“ გამოგვიგზავნეს თუ გამგეობამ, ზუსტად არ ვიცით“. მძღოლმა კი ეს ფაქტი უარყო და განაცხადა,  რომ ხალხი თავისი სურვილით ჩამოიყვანა და საწვავის ფულიც მისთვის არავის გადაუხდია.
ამ უბანზე ამომრჩეველს რამდენიმე სამარშრუტო ტაქსი მთელი დღის განმავლობაში ემსახურებოდა. კომისიის თავმჯდომარის ქეთევან ობოლაშვილის თქმით, ტრანსპორტი ადგილობრივი თვითმმართველობის დახმარებით გამოიყო.
ადიგენის საარჩევნო ოლქის #7 ვარხნის უბანზე რეგისტრირებული იყო 1302 ამომრჩეველი; 5 ამომრჩეველი იყო სპეციალურ სიაში და 36 განცხადება იყო გადასატანი ყუთისთვის. უბანზე მიღებული ჰქონდათ 1250 საარჩევნო ბიულეტენი. უბანი 20:00 საათზე დაიხურა. ბოლო მონაცემებით, საკუთარი არჩევანი 962-მა მოქალაქეემ დააფიქსირა. კომისიის თავმჯდომარის ნოდარ საბაძის განმარტებით, უბანზე არანაირ დარღვევას ადგილი არ ჰქონია და შესაბამისად, არც ერთი საჩივარი არ დაწერილა.
„ამომრჩეველთა აქტიურობა ნორმალურია, არანაირ დარღვევას ადგილი არ ჰქონია“, - გვითხრა #2 უბნის კომისიის თავმჯდომარემ ლია ბალახაშვილმა. იგივე გაიმეორა ორგანიზაციის „მშვიდობისა და განვითარების აკადემია“ დამკვირვებელმა ელენე ბალახაშვილმაც: „დილიდანვე ვარ უბანზე, არანაირი დარღვევა არ ყოფილა“. ხარვეზები არც ორგანიზაცია „მშვიდობა და განვითარება“ წარმომადგენელს, ტარიელ ენდელაძეს შეუნიშნავს.

Mysterious Elections
Several complaints were written in Samtskhe-Javakheti region during the municipal elections on May 30, 2010. The Human Rights Center collected data about the ongoing situation in the polling stations throughout the region; the center found out how active the voters were and what the observers said about the elections.
Voting in Public
There was a queue of voters at the registration table in the PS # 23 in Aspinda election district # 39. The citizens leaving the booth caused chaos at the PS. They could not make out numbers on the paper in the dark booth. Commission members assisted them “to make out the numbers” outside the booth.
Chairman of the polling station Malkhaz Mosidze clarified to the voter where the National Movement was written on the ballot paper.
Akhaltsikhe
Every polling station in Akhaltsikhe election district # 37 was opened at 7:00 am. Two non-institutional security guards were at the polling station # 1 in Akhaltsikhe district from the early morning. They said that their boss had sent to the polling station.
Observer from the organization Youth Movement – Our Generation Mariam Akopashvili was at the polling station. We asked her which organization she represented and whether they had observers in other polling stations in the district; she replied that she could answer our question only after calling the office. Short time later Akopashvili said that she was from the Central Election Commission (CEC) and did not know anything about other members at all. Akopashvili explained that an acquaintance had brought her to the PS but could not recall his name.
The polling station # 7 in the Akhaltsikhe election district # 37 was overcrowded. The strange people left the small room after the media arrived at the PS.
Chaos in the Polling Station
There was chaos at the polling station # 6 in Akhaltsikhe district at 2:00 pm. Several dozens of voters, who arrived at the polling station together, created uncontrolled situation. It was impossible to make out who was entering and who was leaving the booth; who was dropping a ballot paper in the box and who was getting registered. Nobody remembered the marking at all. Observer of the Christian-Democrat Movement Giorgi Javakhidze wrote a complaint regarding the disorder.
Adigeni
Five villages are united in the polling station of Benari: Khevasheni, Benara, Untsa, Nakurdevi and Sholaveri. The residents of other villages were brought to the PS by mini-buses. When we asked who brought them to the PS, they answered: “Either the National Movement or the district administration sent the bus; we are not sure.” The driver denied it and said that he had brought the people according to his own wish and nobody had paid money for fuel either.
Several mini-buses served the voters at the polling station all day long. According to the chairwoman of the commission Ketevan Obolashvili the transportation was funded by the local authority.
1 302 voters were registered at the polling station # 7 in the village of Varkhani in Adigeni district. 5 voters were registered in the special list and 36 applications were submitted for the portable ballot box. The PS had received only 1 250 ballot papers. The PS was closed at 8:00 pm. According to final data, 962 people took part in the elections. Commission chairman Nodar Sabadze clarified that no violations were observed at the PS and no complaints were written.
“Turnout of voters is normal; no violations were observed,” said chairwoman of the polling station # 2 Lia Balakhashvili. The observer of the organization “Academy of Peace and Development” Elene Balakhashvili repeated the same. “I have been at the PS since the morning and no violations were observed here.” Neither another representative of the organization Tariel Endeladze noticed any violations at the polling station.