ევროპულმა კომისიამ რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ (ECRI) საქართველოს შესახებ ახალი ანგარიში გამოაქვეყნა
ევროპულმა კომისიამ რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ახალი ანგარიში გამოაქვეყნა საქართველოში რასიზმის, რასობრივი დისკრიმინაციის და შეუწყნარებლობის შესახებ. კომისია აღნიშნავს მის მიერ საქართველოზე გამოქვეყნებული ბოლო ანგარიშიდან დღემდე მიღწეულ პროგრესს, მაგრამ ამავდროულად აღწერს იმ საკითხებსაც, რომლებიც გამოსწორებას საჭიროებს. გთავაზობთ კომისიის ანგარიშის შემაჯამებელ დასკვნას.
ECRI-ის საქართველოს შესახებ მეორე მოხსენების გამოქვეყნების შემდეგ (2007 წლის 13 თებერვალი) წინ გადაიდგა ნაბიჯები ამ მოხსენებაში მოცემულ მთელ რიგ სფეროებში.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის 2009 წლის 8 მაისის #348 განკარგულებით, ამოქმედდა შემწყნარებლობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის ეროვნული კონცეფცია და მისი სამოქმედო გეგმა. მათი მიზნებია: საქართველოში ტოლერანტობისა და ურთიერთპატივისცემის გარემოს შექმნა; ყველა მოქალაქისათვის თანაბარი შესაძლებლობების შექმნის ხელშეწყობა; ცხოვრების ყველა სფეროში ეთნიკურ უმცირესობათა ეფექტიანი მონაწილეობის უზრუნველყოფა და მათი კულტურისა და თვითმყოფადობის განვითარებისა და შენარჩუნებისათვის აუცილებელი პირობების შექმნა.
საქართველოს ომბუდსმენი (შემდგომში სახალხო დამცველი) კვლავ უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებს საქართველოში უმცირესობათა, განსაკუთრებით კი ეთნიკურ და რელიგიურ უმცირესობათა უფლებების დაცვის საქმეში, ასევე დისკრიმინაციასთან ბრძოლის საქმეში. ამას ახერხებს მის სამსახურთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის, აგრეთვე, ეთნიკურ უმცირესობათა საბჭოსა და რელიგიათა საბჭოს საქმიანობების ფარგლებში.
საქართველოს ხელისუფლება არ იშურებს ძალისხმევას, რომ წინ აღუდგეს რელიგიური შეუწყნარებლობის გამოვლენას და წარმართოს დიალოგი რელიგიურ უმცირესობებთან.
აცნობიერებს რა წინააღმდეგობებს, რომელთა წინაშეც დგანან ეთნიკური უმცირესობები საქართველოში განათლების სფეროში, უმთავრესად, ქართული ენის უკმარად ცოდნის გამო, საქართველოს ხელისუფლება ცდილობს მიიღოს შესაბამისი ზომები ამ წინააღმდეგობათა დასაძლევად, რაც დასაფასებელია. საქართველოს ხელისუფლება ასევე დგამს ნაბიჯებს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთათვის ქართული ენის სწავლების კუთხით, ზოგადად, ეთნიკურ უმცირესობათა ინტეგრაციის მიზნით.
შემუშავებულია სახელმწიფო პროგრამები მოსწავლეთა შორის სხვა ეთნიკური და რელიგიური ჯგუფების შემწყნარებლობისა და ურთიერთპატივისცემის სწავლების მიზნით. კერძოდ, 2006 წელს ხელახლა შესწორდა რელიგიური საკითხების სწავლებასთან დაკავშირებული  პროგრამა და სახელმძღვანელოები, რათა მათ უფრო ზუსტად აესახათ რელიგიური და კულტურული მრავალფეროვნება.
ლტოლვილებს გადაეცათ ცხოვრების უფლება და სამგზავრო საბუთები, რაც მათ საშუალებას მისცემს, იმგზავრონ საქართველოს გარეთაც. ბოლო წლებში გაუმჯობესდა ურთიერთობები პანკისში მცხოვრებ ჩეჩნეთიდან ლტოლვილებსა და ადგილობრივ სამართალდამცავებსა თუ ადგილობრივ მოსახლეობას შორის, ისევე, როგორც უსაფრთხოების ხარისხი.
საქართველოს ხელისუფლებამ განახორციელა არა ერთი უნიშვნელოვანესი ღონისძიება, რათა გააუმჯობესოს ქვეყნის შიგნით იძულებით გადაადგილებულ პირთა მდგომარეობა. მათ შორის აღსანიშნავია სახელმწიფოს 2007 წლის სტრატეგია და 2009 წლის 28 მაისის სამოქმედო გეგმა, რომელთა სამიზნე ჯგუფია როგორც დევნილები 1990-იანებში, ასევე 2008 წლის შეიარაღებული კონფლიქტის შედეგად „ახალი“ დევნილები.
ნაბიჯები გადაიდგა იმის წასახალისებლადაც, რომ ეთნიკურ უმცირესობათა წარმომადგენლები დასაქმდნენ პოლიციის ძალებში, განსაკუთრებით კი იმ რეგიონებში, სადაც ეს უმცირესობები დიდი რაოდენობით ცხოვრობენ, რათა გაიზარდოს ეთნიკური მრავალფეროვნება პოლიციაში.
ECRI მიესალმება ამ პოზიტიურ ძვრებს საქართველოში. თუმცაღა, მიღწეული წარმატებების მიუხედავად, ზოგიერთი საკითხი კვლავ შეშფოთებას იწვევს.
მაგალითად, მიუხედავად იმისა, რომ გაცხადდა ეთნიკურ უმცირესობათა დისკრიმინაციის არაერთი ფაქტი დისკრიმინაციისა და სამართალწარმოების თვალსაზრისით, არ ჩანს ისეთი შემთხვევები, როცა ადამიანებმა მიიღეს კომპენსაცია სასამართლო ხელისუფლებისაგან მათი უფლების შელახვის გამო. ჯერ კიდევ არ არსებობს სპეციალური ორგანო, რომელიც წინ აღუდგება რასობრივ დისკრიმინაციას. მაგალითად, მოისმენს და განიხილავს საჩივრებს კერძო მხარეებს შორის რასობრივი დისკრიმინაციის შემთხვევებთან დაკავშირებით. შემწყნარებლობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კონცეფციის სამოქმედო გეგმა არ მოიცავს არანაირ პროექტს, რომლის მიზანიც იქნება კონცეფციაში რასობრივ დისკრიმინაციასთან მიმართებით დასახული მიზნების მიღწევა.
საქართველოს ხელისუფლებისათვის კვლავ გამოწვევად რჩება, გააკეთოს ყველაფერი უმცირესობებში სახელმწიფო ენის ცოდნის გასაუმჯობესებლად, რათა გაუადვილოს მათ ქართულ საზოგადოებაში ინტეგრაცია. ამავე დროს, მისცეს მათ საშუალება, მიიღონ განათლება მშობლიურ ენაზე. მიუხედავად მიღებული ზომებისა, კვლავ ბევრი რჩება გასაკეთებელი იმის უზრუნველსაყოფად, რომ არ დაზარალდნენ ბავშვები ეთნიკურ უმცირესობათაგან და ჰქონდეთ მათ თანაბარი მიწვდომა უმაღლეს განათლებასა და დასაქმებაზე, ქართულენოვანი ბავშვების მსგავსად.
სულ ახალია სასწავლო პროგრამების რეფორმა რელიგიური საკითხების სწავლების თვალსაზრისით, რისი მიზანიცაა რელიგიური და კულტურული მრავალფეროვნების უფრო მკაფიო გამოხატვა. ამიტომ ჯერ კიდევ აუცილებელია იმის მონიტორინგი, თუ როგორ ინერგება ეს პროგრამა ყველა ქართულ სკოლაში, რათა ახალი მიდგომა სათანადოდ გაატაროს განათლების სისტემის მთელმა პერსონალმა, გამონაკლისის გარეშე.
არსებობს შემთხვევები, როცა მასწავლებლები და, მათი გამოისობით, მოსწავლეები ავიწროებენ და ამცირებენ ბავშვებს, რომლებიც არ მიეკუთვნებიან რელიგიურ უმრავლესობას.
ეს მოხსენება კვლავ აღნიშნავს ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობების მიმართ სტერეოტიპების, აკვიატებული აზრებისა და არასწორი შეხედულებების არსებობის ფაქტებს. კერძოდ, ამ სტერეოტიპებს საქართველოში ახმოვანებენ პოლიტიკოსები და მედია, მათ შეხვდებით სკოლის სახელმძღვანელოებშიც. სხვა ჯგუფებიც, მაგალითად, ჩეჩნები, ზოგჯერ ხდებიან ამგვარი სტერეოტიპების მსხვერპლნი, ასოცირდებიან რა დანაშაულსა და ტერორიზმთან მედიაში. მოსახლეობის უმრავლესობა გულგრილი რჩება ეთნიკურ და რელიგიურ უმცირესობათა პრობლემების მიმართ, მეტიც, არც კი იცნობენ მათ კულტურასა თუ ცხოვრების გარემოებებს.
არსებობს განცხადებები, რომელთა თანახმადაც, 2008 წლის აგვისტოს შეიარაღებული კონფლიქტის გამო, საქართველოში ზოგიერთი ასპექტით გაუარესდა ვითარება საჯარო განხილვებში რასიზმის გამოხატვის თვალსაზრისით. თუმცაღა, ძალიან ძნელია არსებული მდგომარეობისა და მისი შესაძლო განვითარების შეფასება, რადგან არ არსებობს ამ საკითხის მრავალმხრივი კვლევა. ზოგადად, საზოგადოება ერთმანეთისაგან ასხვავებს პოლიტიკურ ხელმძღვანელობასა და საქართველოში მცხოვრებ ცალკეულ ადამიანებს, თუმცა, ეს ვითარება შეიძლება მარტივად შეიცვალოს. ECRI -სთვის ცნობილი გახდა ისეთი პრობლემები, როგორიცაა მოჭარბებული ნაციონალიზმი და ანტირუსული რიტორიკა, პროპაგანდის შემთხვევები, რომლის მიზანიცაა რუსების, აფხაზებისა და ოსების მტრად შერაცხვა. ბოლო ხანს, როგორც ჩანს, გაუარესდა კლიმატი რელიგიურ უმცირესობათა და, განსაკუთრებით, „არატრადიციულ“ უმცირესობათა აღქმის თვალსაზრისით, რასაც მივყავართ ამ ჯგუფების მიმართ რელიგიური შეუწყნარებლობის გამოვლენამდე.
ბოლო წლებში კვლავ ჩივიან რელიგიურ უმცირესობათა წარმომადგენლების მიმართ შევიწროებისა და სიტყვიერი თუ ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტების არსებობის შესახებ. არის შემთხვევებიც, როცა იჭრებიან რელიგიურ უმცირესობათა მსახურების ან კერძო საკუთრების ადგილებზე.  მართალია, ბოლო წლებში უფრო და უფრო იზრდება შემთხვევები, როცა სასამართლო რეაგირებს რელიგიური შეუწყნარებლობის გამოვლენის ფაქტებზე, მაგრამ ზოგჯერ კვლავ სასურველია, რომ პოლიციამ საკადრისი პასუხი გასცეს შეუწყნარებლობის გამოვლენას.
ბოშები ზარალდებიან ფართოდ გავრცელებული სტერეოტიპების გამო და განიცდიან მარგინალიზაციას, რაც ნაწილობრივ ხსნის მათ უკიდურეს სიღარიბესა და სკოლაში დასწრების ძალიან დაბალ ხარისხს, რაც შესამჩნევია ბოშათა ბავშვებში.
მაჰმადიანი მესხების მიმართ (რომლებიც ყოფილი საბჭოთა კავშირის დროს, 1944 წელს გადაასახლეს) კვლავ მტრული განწყობილებაა საქართველოს მოსახლეობის ზოგიერთ სეგმენტში, განსაკუთრებით კი, სომხურ მოსახლეობაში, რომელიც იმ ადგილებში ცხოვრობს, საიდანაც მესხები არიან წარმოშობით.
ეთნიკურ უმცირესობათა ინტეგრაციისათვის მთავარ დაბრკოლებად კვლავ რჩება ქართული ენის არცოდნა. სომხები, აზერბაიჯანელები და სხვა ეთნიკური უმცირესობები სამხრეთსა და სამხრეთ-აღმოსავლეთში კვლავ იზოლირებულნი არიან არა მხოლოდ ენობრივი ბარიერის გამო, არამედ იმიტომაც, რომ ვერ სარგებლობენ სათანადო ინფრასტრუქტურით, განსაკუთრებით, ტრანსპორტისა და კომუნიკაციის სფეროში.
მეტი ძალისხმევაა საჭირო იმის უზრუნველსაყოფად, რომ ეთნიკური უმცირესობები შესაბამის დონეზე მონაწილეობდნენ ქვეყნის საზოგადოებრივ თუ პოლიტიკურ ცხოვრებაში. კერძოდ კი, სწავლების გასაუმჯობესებლად ზურაბ ჟვანიას სახელობის ადმინისტრირების სკოლაში, სადაც მომავალი საჯარო მოსამსახურეები სწავლობენ იმასაც, თუ როგორ იმუშაონ ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ რეგიონებში.
კვლავ საჭიროა უსახლკაროთა შესახებ კანონმდებლობის გადამოწმება, რათა ის შესაბამისობაში მოვიდეს ამ სფეროში არსებულ საერთაშორისო სამართალსა და სტანდარტებთან. ჩეჩნეთიდან ლტოლვილებისათვის საცხოვრებელი პირობები პანკისში კვლავ უკიდურესად მძიმეა, რადგან რეგიონში ძალიან მცირეა შესაძლებლობები შემოსავლის მისაღებად.
მიუხედავად ხელისუფლების მხრიდან მიღებული ზომებისა, 1990 წლის კონფლიქტისა და 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად ქვეყნის შიგნით იძულებით გადაადგილებული პირები კვლავ სერიოზულ სირთულეებს აწყდებიან ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში. კერძოდ, მათი საცხოვრებელი პირობები უმძიმესია სიღარიბის გამო. ამასთან, ისინი აწყდებიან სერიოზულ დაბრკოლებებს ინტეგრაციის პროცესში, რადგან იმ ადგილებში, სადაც ცხოვრობენ, არ არის სამუშაო ადგილები და შესაძლებლობები შემოსავლის მისაღებად.
ამ მოხსენებაში ECRI მოითხოვს, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ მიიღოს შემდგომი ზომები ზოგიერთ სფეროში; ამ კონტექსტში იგი იძლევა მთელ რიგ რეკომენდაციებს, რომლებიც მოცემულია ქვემოთ.
ECRI დაჟინებით აჩქარებს საქართველოს ხელისუფლებას, რომ განაგრძოს და განამტკიცოს ძალისხმევა ეთნიკურ უმცირესობათა მოსწავლეებისთვის ქართული ენის სწავლების საქმეში. კერძოდ, ამ მიზნით, ECRI იძლევა რეკომენდაციას, რომ მასწავლებლებმა, რომლებიც გადიან ტრენინგებს ქართულის, როგორც მეორე ენის სწავლებაში, იცოდნენ იმ ეთნიკური უმცირესობის ენა, რომელთა მოსწავლეებსაც უნდა ასწავლონ. ასევე, ყველა მოსწავლეს, ვისაც ეს სჭირდება, უფასოდ დაურიგდეს ქართულის, როგორც მეორე ენის სახელმძღვანელო. ECRI ურჩევს საქართველოს ხელისუფლებას, რომ ქართულენოვან და არაქართულენოვან სკოლებს შორის დაამყაროს პარტნიორული ურთიერთობები, კერძოდ, სკოლებში სამცხე-ჯავახეთსა და ქვემო ქართლის რეგიონში, რათა ხელი შეუწყოს სხვადასხვა კულტურული და ენობრივი საფუძვლის მქონე მოსწავლეების დაახლოებას.
ECRI ურჩევს საქართველოს ხელისუფლებას, რომ დააკვირდეს, თუ რა ვითარებაა პოლიტიკურ დისკურსებსა და მედიაში უმცირესობათა ჯგუფების, კერძოდ კი, ეთნიკურ და რელიგიურ უმცირესობათა მიმართ სტერეოტიპების, აკვიატებული აზრებისა და მცდარი შეხედულებების გამოხატვის თვალსაზრისით. ECRI იძლევა რეკომენდაციას, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ იხმაროს ყველა ღონე (გამართოს ცოდნის ასამაღლებელი კამპანიები), რათა გააუმჯობესოს ურთიერთშეთანხმების დონე, აღძრას ურთიერთნდობის გრძნობა სხვადასხვა ეთნიკურ ჯგუფს შორის, გააღრმავოს ურთიერთგაგება მოსახლეობის უმრავლესობასა და მცირე ეთნიკურ ჯგუფებს შორის, რითაც ხელს შეუწყობს ტოლერანტულ და მშვიდობიან თანაარსებობას ქვეყანაში.
ECRI აჩქარებს საქართველოს ხელისუფლებას, რომ განაგრძოს და გააძლიეროს ძალისხმევა იმისათვის, რომ წინ აღუდგეს რელიგიური შეუწყნარებლობის გამოვლენას, რასაც მოჰყვება ხოლმე ფიზიკური ძალადობა და/ან საკუთრებაზე თავდასხმა.
ECRI ურჩევს საქართველოს ხელისუფლებას, რომ გამართოს ცოდნის ასამაღლებელი კამპანიები ზოგადად საქართველოს მოსახლეობაში და, კერძოდ, სომხურ მოსახლეობაში, რომელიც იმ რეგიონში ბინადრობს, საიდანაც არიან წარმოშობით თურქი მესხები, რათა აუხსნან მათ ამ ადამიანების დაბრუნების ისტორიული მიზეზები. ამგვარი კამპანიების მიზანია თურქი მესხების წინააღმდეგ შეუწყნარებლობის ნებისმიერი ფორმის თავიდან აცილება, როგორც მოსახლეობის უმრავლესობის წარმომადგენელთაგან, ასევე იმ რეგიონში, სადაც ეს ადამიანები დაბრუნდებიან. ECRI ასევე იძლევა რეკომენდაციას, რომ გააათკეცოს ძალისხმევა თურქი მესხების ინტეგრაციისათვის, კერძოდ კი, შეიმუშაოს მრავალმხრივი სტრატეგია, რომელიც უპასუხებს ისეთ პრობლემებს, როგორიცაა ენის შესწავლა, განათლებისა და დასაქმების ხელმისაწვდომობა.
ECRI დაჟინებით ურჩევს საქართველოს ხელისუფლებას, რომ მეტი ძალისხმევა მოახმაროს ზურაბ ჟვანიას სახელობის ადმინისტრირების სკოლის კურიკულუმის ხარისხის გაუმჯობესებას, რამდენადაც მას ეხება ქართული ენის სწავლება ეთნიკურ უმცირესობათათვის. აგრეთვე იძლევა რეკომენდაციას, რომ ხელისუფლებამ შეიმუშაოს მექანიზმები ამ სკოლის კურსდამთავრებულთა, მათ შორის, განსაკუთრებით, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა ადმინისტრაციულ ორგანოებში დასასაქმებლად, მათი განათლების დონის შესაბამისად.

Council of Europe’s Anti-Racism Commission publishes new report on Georgia
The European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) published its third report on Georgia. The ECRI focuses on the progress achieved since the previous report on Georgia however, describes those issues which shall be improved. We publish the summery of the report.
Since the publication of ECRI's second report on Georgia on 13 February 2007, progress has been made in a number of fields covered by that report.
The National Concept for Tolerance and Civil Integration and its Action Plan were enacted by Decree W348 of the Prime Minister of Georgia on 8 May 2009. Their goals are: to create an environment of tolerance and respect in Georgia; to promote equal opportunities for all citizens; to ensure the effective participation of ethnic minorities in all fields of life; and to create the necessary conditions for the preservation and development of ethnic minorities' culture and identity.
The Georgian Ombudsman (hereinafter: the Public Defender) continues to play a significant role in defending the rights of minority groups in Georgia, especially ethnic and religious minorities, and in combating discrimination, including through the activities of its Tolerance Centre as well as of the Council of Ethnic Minorities and the Council of Religions under his auspices.
The Georgian authorities have made efforts to combat manifestations of religious intolerance and to pursue their dialogue with religious minorities.
Being conscious of the obstacles facing ethnic minorities in the field of education mainly due to the lack of knowledge of Georgian among pupils, the Georgian authorities are making commendable efforts to take the relevant measures to overcome these obstacles. The Georgian authorities have also taken steps in favour of teaching the Georgian language to adults who are members of ethnic minorities and in favour of integration of ethnic minorities in general.
State projects have been developed in the field of teaching tolerance and respect for other ethnic and religious groups among pupils. In particular, the curriculum and textbooks concerning the teaching of religious issues were revised in 2006 in order to reflect religious and cultural diversity more accurately.
Refugees have been granted residence permits and travel documents which allow them to travel outside Georgia. Over recent years, the relations of refugees from Chechnya living in Pankisi with local law enforcement officials and the local population have improved together with the level of security.
The Georgian authorities have taken a number of significant measures aimed at improving the situation of all internally displaced persons (hereinafter: lOPs), including the 2007 State Strategy for lOPs and the Action Plan on 28 May 2009, targeting both lOPs from the 1990s and the "new" lOPs from the August 2008 armed conflict.
Steps have been taken to encourage the recruitment of persons belonging to ethnic minorities into the police force, particularly in regions where these minorities live in substantial numbers, in order to increase ethnic diversity in the police.
ECRI welcomes these positive developments in Georgia. However, despite the progress achieved, some issues continue to give rise to concern.
Despite a number of allegations of discrimination for instance against ethnic minorities in the field of employment and administration of justice, there seems to have been no cases in which persons have obtained compensation before a judicial authority for the infringement of their right not to suffer racial discrimination.
There is still no specialised body to combat racial discrimination that could, for instance, hear and consider complaints concerning cases of racial discrimination between private parties. The Action Plan to implement the Concept for Tolerance and Civil Integration does not include any projects aimed at reaching the objectives set in the Concept related to combating discrimination.
The Georgian authorities are still faced with the challenge of doing their utmost to enhance knowledge of the State language among minority pupils to facilitate their integration into Georgian society while giving them the possibility of receiving education in their own mother tongue. Despite all measures taken by the authorities in this respect, much more needs to be done to ensure that children belonging to ethnic minorities do not suffer from disadvantages preventing them from accessing higher education and employment on an equal footing with Georgian-speaking children.
As the reform of the educational curriculum on religious issues aimed at reflecting religious and cultural diversity more accurately is recent, it is still necessary to monitor the manner in which it is being implemented in all Georgian schools to ensure that the new approach is duly followed by all educational staff without exception.
There are persisting allegations that children who do not belong to the majority religion are sometimes subjected to pressure and harassment by teachers or other pupils on account of that.
Recent reports continue to mention the existence of stereotypes, prejudice and misconceptions towards ethnic and religious minorities being expressed in Georgia, in particular by politicians, in the media and in school textbooks. Other groups, such as Chechens, are also said to be sometimes victims of stereotyping in the media mainly by being associated with crime and terrorism. The majority population remains insufficiently sensitive to the problem and, to a large extent, is unaware of the culture or situation of ethnic and religious minorities.
There are reports according to which the situation concerning racism in public discourse has deteriorated in some aspects due to the August 2008 armed conflict in Georgia, although it is difficult to assess the current situation and the way it may develop in the absence of comprehensive studies or surveys on this subject. The public in general seems to be able to distinguish betvveen political leadership and individual persons living in Georgia, but this situation could easily change. Problems such as excessive nationalism and anti-Russia rhetoric, and propaganda targeting Russians, Abkhazians and Ossetians, describing them as ~enemies" have been reported to ECRI. The climate of opinion towards members of religious minorities and in particular "non¬traditional" minorities seemed to have worsened in recent times and this is said to lead to cases of manifestations of religious intolerance against these groups.
Cases of harassment and verbal and physical abuse against persons belonging to religious minorities have continued to be reported in recent years. There are also instances of interierence with places of worship or private property belonging to members of religious minorities. While the reaction of the prosecution services to Cases of harassment and verbal and physical abuse against persons belonging to religious minorities have continued to be reported in recent years. There are also instances of interierence with places of worship or private property belonging to members of religious minorities. While the reaction of the prosecution services to manifestations of religious intolerance has continued to progress over recent years, the response by the police to instances of religious intolerance still leaves something to be desired in some cases.
Roma seem to suffer from widespread prejudice and a certain form of marginalisation which partly explains the extreme poverty in which some of them live and the low school attendance noted among Roma children.
Meskhetian Turks who were deported from Georgia in the 1940s by the former USSR still suffer from a certain level of hostility among some segments of the Georgian population, especially among some members of the Armenian population living in the region from which the deported persons originated.
The lack of knowledge of Georgian remains the main obstacle to ethnic minorities' integration. Armenians, Azerbaijanis and other ethnic minorities in the south and south¬east still suffer from isolation not only because of the language barrier but also due to a lack of appropriate infrastructures, notably in the fields of transport and communication.
Further efforts are needed in order to ensure a satisfactory level of participation of ethnic minorities in the public and politicalJife of the country, notably through improving the teaching at the Zurab Zhvania School of Administration where working in regions densely populated by ethnic minorities is part of the training received by future public servants including from ethnic minorities.
The law on asylum still needs to be revised in order to bring it into accordance with international law and standards in this field. The living conditions of refugees from Chechnya in Pankisi remain dire because there are few income-generating opportunities in the region.
Despite measures taken by the authorities, many lOPs from the 1990s conflicts and the August 2008 armed conflict still face serious difficulties in several fields of life. In general, they experience dire living conditions due to poverty, and lOPs also face obstacles in the integration process as there is a serious lack of jobs and other income¬generating opportunities where they live.
In this report, ECRI requests that the Georgian authorities take further action in a number of areas; in this context, it makes a series of recommendations, including the following.
ECRI strongly urges the Georgian authorities to continue and reinforce their efforts in reforming the teaching of Georgian to pupils belonging to ethnic minorities. To this purpose, ECRI recommends in particular that the teachers who are trained in teaching Georgian as a second language know the language of the ethnic minority pupils whom they will teach and that the textbooks on Georgian as a second language be distributed free of charge to all pupils concerned. ECRI recommends that the Georgian authorities organise school partnerships and exchanges between Georgian speaking schools and non-Georgian speaking schools, in particular schools based in the Samtskhe-Javakheti and Kvemo Kartli regions, with a view to promoting contacts between pupils of different cultural and linguistic backgrounds.'
ECRI recommends that the Georgian authorities monitor the situation as concerns manifestations of stereotypes, prejudice and misconceptions of minority groups and in particular ethnic and religious minorities, in political discourse and in the media. ECRI recommends that the Georgian authorities take all necessary measures, such as awareness raising campaigns, in order to advance reconciliation, build mutual trust between different ethnic groups, and foster mutual understanding between the majority population and minority groups so as to promote tolerance and peaceful co-existence in the country.
ECRI urges the Georgian authorities to pursue and reinforce their efforts to combat violent manifestations of religious intolerance involving physical assault and/or attacks on property effectively.
ECRI recommends that the Georgian authorities launch an awareness-raising campaign among the Georgian population in general, and in particular the Armenian population living in the region from which the Meskhetian Turks originate, in order to explain the historical reasons for these persons' return and to avoid any forms of intolerant reaction against them from members of the majority population as well as from the local population living in the areas where Meskhetian Turks will be returning. ECRI also recommends that the Georgian authorities reinforce their efforts towards measures in favour of the integration of Meskhetian Turks, notably by devising a comprehensive strategy in this respect, which would address issues such as language learning, access to education and employment.'
ECRI strongly recommends that the Georgian authorities make further efforts to improve the quality of the curriculum of the Zurab Zhvania Public Administration School, in particular in so far as teaching Georgian to ethnic minorities is concerned. It also strongly recommends that the authorities develop a mechanism for assisting this school's graduates, in particular those belonging to ethnic minorities, in finding a job in public administration in accordance with their level of education.