„პარიზის რეისი გადაიდო, ახლა ლენინგორში წადით!“ - რუსი სამხედროების მოდელირებული გეზი ქართველი მგზავრებისათვის
18 ივნისი, 2010
მარი ოთარაშვილი, თბილისი-ახალგორი-თბილისი
ახალგორის ადმინისტრაციულ საზღვართან რუსი სამხედროები, ყავისფერლაქებიან-ხაკისფერ ვაგონთან ერთად, აკურატულად გამოიყურებიან. თუკი თვალწინ 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტის დღეები გაგირბენს და გაგახსენდება, როგორი დაფეთებით ელოდა თბილისი რუსული ტანკების ქალაქში შემოჭრას, ავტომატურად იგულისხმებ, რომ აქაც, ახალგორის რაიონის სოფელ მოსაბრუნთან, სასტიკი სახის რუსები უნდა იდგნენ... მაგრამ საქმე მთლად ასე არაა. 18-20 წლის ცხვირპაჭუა რუსი წვევამდელები ისეთი სახით დგანან, თითქოს ავტომატის ნაცვლად, ხელში სათამაშო ეჭიროთ. ისინი ახალგორსა და მიმდებარე სოფლებში მიმავალ მგზავრებს თავაზიანი ღიმილით არეგისტრირებენ. ეტყობათ, ბრძანება აქვთ ასეთი.
სამხრეთ ოსეთის არაღიარებული რესპუბლიკის დაქირავებული მესაზღვრეები ყველა მგზავრს თქვენობით ელაპარაკებიან, მოხუცებს კიდევ უფრო ზრდილობიანად ექცევიან. არაღიარებული ქვეყნის ე. წ. სახელმწიფო საზღვართან მისული ტრანსპორტიდან ყველა მგზავრი ვალდებულია, ჩამოვიდეს და პირადობის მოწმობის დამადასტურებელი ასლი (ნოტარიულად დამტკიცებული) თავად წარადგინოს. აი, მოხუცებს კი უფლება აქვთ, სამარშრუტო ტაქსიდან ჩამოუსვლელად გადააწოდონ თავიანთი მგზავრობისთვის განსაზღვრული დოკუმენტი.
სასაზღვრო ვაგონის თავზე, რუსულ ენაზე გამოკრულია სხვადასხვა ინფორმაციები, თუ რა ტიპის დოკუმენტაციები სჭირდებათ გადაადგილების მსურველებს „საზღვარზე“. აქ მხოლოდ ერთადერთი ქართული წარწერაა: „ნუ დაანაგვიანებთ“, რომელიც ასაკოვან ადამიანებს საბჭოთა პერიოდს ახსენებს, ისევე, როგორც ახალგორის სეპარატისტული სახელწოდება - ლენინგორი.
როგორც დავაკვირდი, რუსი სამხედროები ადგილობრივებთან საკმაოდ შინაურულად არიან. ვიდრე რუსი „მესაზღვრე“ მგზავრებს არეგისტრირებდა, „მარშრუტკის“ მძღოლი მათ გრძელ სკამზე ჩამოჯდა და ღიმილით ჰკითხა: „აბა, რითი გაგვიმასპინძლდები?“
„აგერ, ერთი „ურალი“ მოდის - ნამცხვრებით სავსე, ჩემმა ცოლმა გამომიგზავნა და თუ მოიცდით, გაგიმასპინძლდებით“, – უთხრა ღიმილითვე ერთმა ცისფერთვალა მესაზღვრემ. ეტყობოდა, მართლა რაღაც სასიხარულოს ელოდა.
სწორედ მას გამოველაპარაკე: აქ როგორ ხართ, არ გიჭირთ აქ ყოფნა-მეთქი. „ძნელად შევეჩვიეთ, მაგრამ ზოგმა ცოლ-შვილი აქ ჩამოვიყვანეთ უკვე. გარდა ამისა, ცუდადაც არ გვიხდიან ხელფასს. ცოტა ამ ვაგონში ჭირს - ზამთარში ცივა, ზაფხულში კი ძალიან ცხელა, თორემ გუსაძლისი აქ არაფერია“, – მიპასუხა მან.
სამხედრო კაბინასთან კვლავ მგზავრების რიგი იდგა. ახალგორში ჩაუწერავ მოქალაქეებს ეკითხებოდნენ, ვისთან მიდიოდნენ. მათგან ზოგი სტუმრად, ზოგიც ნათესავთან მიდიოდა. რიგი გრძელი იყო და სიცხეში ყველა ხელს იშველიებდა მარაოდ. ხალხს მაინც სიცხე ურჩევნია. „თქვენ ის უნდა ნახოთ, წვიმაში ან თოვლში რომ ვდგავართ ხოლმე აქ. სანამ არ მორჩება რეგისტრაცია, ასე უნდა ვიდგეთ“, – თქვა ერთმა ქალბატონმა.
რეგისტრაციის დასრულებამდე ერთ-ერთი რუსი სამხედრო „მარშრუტკის“ საჭესთან დაჯდა და სიცილით დაიძახა: „აბა, ვის გინდათ პარიზში ჩაყვანა?! იქ ახლა თქვენი გაბერილი სააკაშვილია“. ხალხმა სიცილი დაიწყო. ერთმა ბებომ წამოიძახა: „მარტო სააკაშვილი კი არა, თქვენი პუტინიც არ ვარგა და არც თქვენი მედვედევია ოქრო“. ხალხმა ანიშნა - გაჩუმდი, უკან არ გაგვაბრუნონო. ბებო არ დაწყნარდა და უფრო გულმოდგინედ დაუწყო პუტინსა და მედვედევს ძაგება, მაგრამ სამხედროებმა არაფერი უთხრეს. მხოლოდ გაიცინეს.
რეგისტრაცია რომ დასრულდა, რუსი სამხედრო გადმოვიდა „მარშუტკიდან“ და ირონიული სიცილით გვაცნობა: „პარიზის რეისი გადაიდო! ახლა ლენინგორში წადით“.
როგორც შემდეგ აღმოჩნდა, ის რუსი სამხედრო მართლაც ელოდა მარტო ნამცხვრებით კი არა, მეუღლის მიერ გამოგზავნილი სხვადასხვა სურსათ-სანოვაგით სავსე „ურალს“. დიდმა სატრვირთო მანქანამ მთელი რუსეთი გამოიაირა და ცხინვალის გზით ახალგორში ჩავიდა.
ახალგორის რაიონულ ცენტრში რუსი სამხედროები პრაქტიკულად არც ერთ ორგანიზაციაში არ დგანან. აქ მხოლოდ დე ფაქტო მილიცია პატრულირებს და თანაც - ძალიან ინტენსიურად. რუსი სამხედროები დაბაში მხოლოდ სურსათის საყიდლად ჩადიან. მათთვის ყველაზე მოთხოვნადი პროდუქტი ქართული ლუდი ყოფილა.
როგორც ახალგორელები ამბობენ, ახალგორში გადასროლილი რუსი სამხედროები თავიდან ძალიან გაჭირვებაში იყვნენ - საჭმელ-სასმელი, ტანსაცმელი, საცხოვრებელი პირობები არ ჰქონდათ. ახლა კი ასე აღარ არის. მათ უკვე ყველაფერი აქვთ, რადგან ახლა გაცილებით მეტს უხდიან, ვიდრე მაშინ ჰქონდათ. 50 000 რუბლი (3000 ლარი) ახალგორში საცხოვრებლად პატარა ხელფასი მართლაც არ არის. მათთვის ხელახლა გაიხსნა ახალგორში არსებული ერთადერთი ბანკი, რომელმაც ომის შემდეგ მუშაობა შეწყვიტა. სამხედროებს რუსეთიდან ხელფასები სწორედ აქ ერიცხებათ.
გარდა პირობებისა, რუს სამხედროებს გაძლებაში კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი უშლიდა ხელს: დაოჯახებულებს ცოლ-შვილი ენატრებოდათ. უმეტესობამ ეს პრობლემაც მოხსნა. მათ ოჯახები ახალგორში ჩამოიყვანეს.
შუადღისას ან საღამოს ახალგორის ბუნებრივად გამწვანებულ პარკს თუ ჩაუვლით, პატარა ბავშვებით მოსეირნე რუს ქალბატონებს დაინახავთ. როგორც გავარკვიე, ისინი ახალგორიდან წამოსული ვინმე ადგილობრივის ბინაში კი არ სახლობენ, არამედ გამოცარიელებულ, უმოქმედო ორგანიზაცია-დაწესებულების შენობებში.
უმეტესობას კი საცხოვრებელი სახლი ახალგორიდან წასულ-გაქცეული მეპარტონისგან აქვთ დაქირავებული და ქირას არა მარტო პატიოსნად იხდიან, ზედმეტსაც კი აძლევენ მეპატრონეს.
„ერთმა რუსმა ბინის მეპატრონეს უთხრა, რამდენი გადაგიხადო ქირადო. მეპატრონემ ზუსტი თანხა არ იცოდა, რა ეთქვა და შენ რამდენიც გაგიხარდებაო – უპასუხა. ისიც იმდენს უხდის, ლამის მეც გამოვიდე ჩემი ბინიდან და გავაქირავო“, – აღნიშნა ჩვენთან საუბრისას ერთ-ერთმა ადგილობრივმა.
ახალგორელები იმასაც ამბობენ, რომ რუს სახედროებს მათთან ცუდი ურთიერთობა არა აქვთ. მათი მეუღლეებიც თბილად ურთიერთობენ და როგორც გარემოსთან, ასევე მოსახლეობასთან ადაპტაციას ცდილობენ.
ადგილობრივებს გავახსენე სამი კვირის წინ გავრცელებული ინფორმაცია ახალგორში ერთი რუსი ჯარისკაცის თვითმკვლელობის შესახებ, რაზეც ყველას ერთი პასუხი აღმოაჩნდა – „არაფერი ვიცით. ამაზე მარტო ტელევიზორით გავიგეთ, თორემ აქ არაფერი გვსმენია“.
სამაგიეროდ ახსოვთ ერთი შემთხვევა - შარშან ადგილობრივი ილურიძის პატარა გოგონას, მდინარე ქსანზე ყოფნისას ქვაზე ფეხი რომ დაუცურდა და გულწასული მდინარის სწრაფმა დინებამ გაიტაცა. იქვე მყოფი დედის წივილ-კივილზე რუსმა სამხედროებმა მიირბინეს, მდინარეში შეცურეს, წყალწაღებულს დაედევნენ და ნაპირზე გამოიყვანეს.
ცხადია, რუსი სამხედროები ოკუპანტის იმიჯის დამსხვრევას ცდილობენ და იმაზეც ფიქრობენ, რომ ადგილობრივებთან ადამიანური ურთიერთობით პირველ რიგში თავიანთი საქმე კეთდება. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ისინი მტრულ გარემოცვაში აღმოჩნდებოდნენ და უსაფრთხოებაზე მეტი ზრუნვა მოუწევდათ. ძალიან ძნელია, ადგილობრივებს 2008 წლის აგვისტოს კოშმარი დაავიწყო, მაგრამ დრო, ალბათ, მართლაც ყველაფერს კურნავს. ამიტომ გრძელ სკამზე რუს სამხედროებთან ჩამომჯდარი ქართველი მძღოლიც არ უნდა გაგვიკვირდეს და არც მისი მანქანის საჭესთან დროებით მიმჯდარი რუსი - მოდელირებული ევროპული გეზიდან უკან რომ უხვევს და მგზავრები საბჭოთა წარსულში - ლენინგორში მიჰყავს.

“Trip To Paris Canceled, Go To Leningori Now!” – Simulated Destination of Russian Soldiers for Georgian Passengers
June 18, 2010
Mari Otarashvili, Tbilisi-Akhalgori-Tbilisi
Russian soldiers on the background of green and yellow carriage at the Akhalgori district administrative border look nice. If we recall the days of the armed conflict of August of 2008, we will remember Tbilisi being afraid of Russian tanks to enter in the capital; after that you will expect cruel faces of Russian soldiers to stand at the checkpoint of the village of Mosabruni in Akhalgori district… But it is not so. Russian recruits of 18-20 stand there with the face as if they are holding toy-guns instead of real automatic weapons. They register the passengers traveling to Akhalgori and surrounding villages with smiling faces. They seem to have received a similar order.
Frontiers of the self-proclaimed republic of South Ossetia speak with everybody very politely; they are particularly polite with elderly people. Every passenger, who reaches the so-called state border of SO, has to get off the transport and provide a copy of the ID (confirmed by notary). Elderly people can stay on the bus and hand in the documents to the soldiers from there.
Various notifications in Russian language are posted up on the top of the border carriage. They provide information about the documents necessary to crossing the border. There is only one Georgian notification there: “Do not pollute the area” which reminds the elderly people of the soviet period like the separatist name of the district – Leningori (instead of Akhalgori).
I saw that Russian soldiers were very close to local people. While the Russian frontier was registering the passengers, the driver of the mini-bus sat on their bench and asked smiling: “What will you serve us?”
“A truck is coming full of cakes; my wife has sent them to you and if you wait a bit, we will serve you,” said one of the frontiers with blue eyes smiling. He really expected something good.
I interviewed him. “How do you feel here? Is not it difficult for you to be here?”
“It was difficult to put up but some of us brought our families here. Besides that, they pay salaries very badly. It is difficult to stay in this carriage – in winter it is cold in it and in summer it is very hot. Otherwise, everything is ok,” he replied.
There is a queue of passengers at the military booth. People who are not registered in Akhalgori were asked about their destination. Some of them were going to visit their relatives. The queue was quite long and everybody tried to protect themselves from the sun by fans. Anyway, people prefer hot summer. “You should see us standing in the queues in the rain and snow. We have to stand like that before registration finishes,” said a woman.
A Russian soldier sat at the steering-wheel of the mini-bus before the registration finished and shouted smiling: “Who wants to go to Paris?! Your fat Saakashvili is there now.” People started laughing. An old woman said: “Not only Saakashvili is bad. Your Putin is also a bad person. Medvedev also is not perfect.”  People urged her to keep silent and not to annoy the Russian soldiers. The old woman did not calm down and started to abuse Putin and Medvedev. However the Russian soldiers did not say anything; they just smiled.
When the registration finished, the Russian soldier got off the bus and told everybody ironically: “Trip to Paris has cancelled! Now you should go to Leningori.”
As we later learned, the Russian soldier really expected a truck full of cakes and other products from his wife. The huge truck travelled across entire Russia and arrived in Akhalgori through Tskhinvali.
The Russian soldiers are not deployed in any organization in the center of Akhalgori. Only de-facto militia patrols in the town very intensively. The Russian soldiers arrive there only to buy products. They mostly like Georgian beer.
Locals say that the Russian soldiers deployed in Akhalgori initially had a hard life – they did not have food, clothes or good living conditions. Now everything has changed. They have everything because they get higher salaries. 50 000 rubles (3000 GEL) is quite a good salary for a soldier in Akhalgori. The only bank of the district has been opened for them; it was closed during the war in 2008. The salaries of the soldiers are transferred to that bank.
Besides conditions, one more factor hindered the Russian soldiers from staying in the district: the married soldiers missed their families. Most of them resolved this problem; their families came to Akhalgori.
If you pass by the artificially green park in Akhalgori in the afternoon or in the evening, you will see Russian women with their children. As I found out, they do not live in the houses abandoned by local Georgian residents, but in the building of former organizations.
Most of them have hired houses from the residents who fled from Akhalgori district and the soldiers honestly pay the rent; they even pay more than requested money.
“One Russian soldier asked the owner of the house how much to pay for the rent. The owner did not know the price and he could pay as much as they could. Consequently, the soldier pays so much for the rent that I also think to leave my house and rent it out,” said a local in his interview with us.
Locals say that Russian soldiers do not have bad relationship with them. Their wives also are close to the people and try to adapt to the district.
I reminded the locals of the information which was reported three weeks ago about the suicide of a Russian soldier. Everybody had one reply to my question –“We know nothing. We learned about it from TV; here we have not heard anything.”
However, they remember one incident – last year a girl – daughter of the Iluridzes – slipped on the bank of river and the water took her away. Russian soldiers ran to the bank hearing the screams of the mother. They swam into the river and saved the child.
It is clear that Russian soldiers try to destroy the reputation of occupant in the district and they think that with normal relationships with the locals they would succeed in their goals. Otherwise, they will turn up in hostile environment and will have to bother about security more. It is very difficult to make locals forget the nightmare of August of 2008. But the time apparently cures every wound. So, we should not be surprised to see a Georgian driver sitting next to the Russian soldiers and a Russian soldier sitting at the steering-wheel of the mini-bus who turns back from Europe and goes to the soviet past – in Leningori.