„ნუ წამართმევთ იმ ლუკმა პურს, რომელიც ჩემივე სიღატაკით მეკუთვნის“
ძველი ავეჯი, ფუნქციაშეცვლილი მაცივარი და საბჭოთა წარმოების ტელევიზორი „რეკორდი“ _ ეს არის ყველა ის ნივთი, რასაც სოციალური სუბსიდიების ერთიან სიაში რეგისტრირებისას მოქალაქე ელმირა ბაგიროვას ჰქონდა და დღესაც აქვს. თუმცა, 2009 წლის ივლისიდან ის დახმარებას ვეღარ იღებს, რადგან სოციალურმა აგენტმა თავიდან აღწერისას მისი სარეიტინგო ქულა გააორმაგა.
ელმირა ბაგიროვას ოჯახი დღეს ორი წევრისგან შედგება. იგი შვილთან, რუსლან ჯოშოაინთან ერთად, ბათუმში ზურაბ გორგილაძის ქუჩაზე (#86ა) ცხოვრობს. ოჯახის შემოსავალი მხოლოდ მისი პენსიაა. ელმირა ბაგიროვა დიაბეტითაა დაავადებული და გული აწუხებს, შვილს კი ნერვული სისტემის პრობლემები აქვს.
„შვილს ვერ ვმკურნალობ. მხოლოდ სასწრაფო დახმარებას ვიძახებ, როცა ძალიან ცუდად ხდება. მეორე შვილი - დავითი ისიც კი არ ვიცი, ცოცხალია თუ არის. გემი, რომელზეც ის იმყოფებოდა, 2006 წელს ჩაიძირა. ჩემი შვილი ვერც ცოცხალი ვიპოვე და ვერც გარდაცვლილი“, - წუხს ელმირა ბაგიროვა.
2009 წლის ივლისში, ბაგიროვას ოჯახის საკონტროლო შემოწმებისას ქულები გაორმაგებულია. დოკუმენტში ოჯახის ორი წევრია მითითებული. ოჯახის შესახებ სოციალური აგენტის მიერ შევსებული დეკლარაცია ასეთია: „ელმირა ბაგიროვას პენსია _ 83 ლარის ოდენობით, 1 მობილური ტელეფონი, საბჭოთა წარმოების მაცივარი, 1 ცალი „უცხოური (არასაბჭოთა წარმოების) ტელევიზორი“. ამ დეკლარაციით, ბაგიროვას ოჯახმა დააგროვა 123 620 ქულა. ამიტომ ის ვეღარ იღებს სოციალურ დახმარებას და ვეღარც პოლისით სარგებლობს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ელმირა ბაგიროვას ოჯახის აღნიშნული დეკლარაცია წინა აღწერის დეკლარაციას შეადარა. წინა დეკლარაციაში წერია: „შემოსავალი, ელმირასა და მისი მეუღლის _ რუბენ ჯოშოიანის 55-55 ლარიანი პენსია, 1 მობილური ტელეფონი, 1 საბჭოთა წარმოების ტელევიზორი და ელექტროენერგიაში ბოლო 12 თვის მანძილზე 120 ლარი გადახდილი“.
როგორც ელმირა ბაგიროვა ამბობს, იმ აგენტმა მაცივარი დეკლარაციაში არ შეიყვანა, რადგან ნახა, რომ არც ჩართული იყო და მხოლოდ ქვაბებისა და ტაფების შესანახად იყენებდა. აღნიშნული დეკლარაცია 2008 წლის 10 ივნისს არის შევსებული და მის მიხედვით, ბაგიროვას ოჯახის ქულის ოდენობა მხოლოდ 56 050-ია.
„შეგიძლიათ, წარმოიდგინოთ სიტუაცია, როცა ოჯახში არაფერი შემომიმატებია და მიუხედავად ამისა, მანამდე არსებული 56 050 ქულა მაინც 123 620-მდე გაიზარდა, ანუ გაორმაგდა. ეს ტელევიზორი „რეკორდია“ და თქვენ თვითონ განსაჯეთ, ის უცხოური წარმოებისაა თუ საბჭოთა. თან, სოცაგენტს ვაჩვენე ამ ტელევიზორის პასპორტი. მიუხედავად ამისა, მას მიუთითებია, როგორც უცხოური წარმოებისააო. ეს ჩემთვის მხოლოდ მას შემდეგ გახდა ცნობილი, რაც ოჯახის დეკლარაცია გამოვითხოვე სოციალური დახმარების სააგენტოს ბათუმის ფილიალიდან“, - ამბობს ელმირა ბაგიროვა.
ბაგიროვამ წერილით საქართველოს ჯანმრთელობისა და სოციალური დახმარების მინისტრს, ალექსანდრე კვიტაშვილსაც მიმართა: „გთხოვთ, დამეხმაროთ და თქვენმა წარმომადგენელმა შეისწავლოს ჩემი მდგომარეობა. მეწვიეთ ჩემს ოჯახში და დარწმუნდეთ, რომ აჭარაში სოციალური დახმარებები უკანონოდ გაიცემა. თუ არა და, ჩემს მდგომარეობაში მყოფს, აბა, 123 620 ქულა როგორ ექნება? მე არ ვამბობ არაფერს, სხვა ჩემზე მეტად შეძლებულ ოჯახებს, როგორ აქვთ ეს შემწეობა... მაგრამ, გთხოვთ, მეც ნუ წამართმევთ იმ ლუკმა პურს, რომელიც ჩემივე სიღატაკით მეკუთვნის“.

„Do Not Take Food from Me Which I Have Deserved by My Poverty“
Old furniture, fridge which has lost the function and soviet time TV-set “Record” – these are total fortune of Elmira Bagirova who was registered in the data-base of social subsidies; she still has the same fortune. However, since July of 2009 she has not received the allowance because the social agent doubled the rating points for her as a result of the repeated examination.
There are two members in the family. Elmira Bagirova lives in Zurab Gorgiladze Street # 86a together with her son Ruslan Joshoian. The only income of the family is her pension. Elmira Bagirova has diabetes and heart problems; her son has nervous.
“I cannot treat my son; I can call only ambulance when he gets very bad. I do not know where my second son –Davit-is; whether he is alive or dead. The ship where he was sank in 2006. I could find my son neither dead nor alive,” said Elmira Bagirova.
In July of 2006, the rating points of Bagirova’s family were doubled during the repeated examination. Two family members are registered in the document. The declaration filled in by the social agent is the following: “Elmira Bagirova’s pension is 83 GEL; they have 1 mobile phone, a soviet-time fridge, and 1 “foreign” (not soviet-time) TV-Set.” Based on this declaration, the Bagirovas were granted with 123 620 points. Thus, they cannot get social allowances and cannot enjoy the medical policy.”
The Human Rights Center compared the last declaration with the previous one. The first declaration states that “Elmira Bagirova and her husband Ruben Joshoian receive pensions of 55 GEL each; they have 1 mobile phone, 1 soviet TV-set and 120 GEL which they paid for electricity for the last 12 months.”
Elmira Bagirova said that the agent did not insert the fridge in the first declaration after he saw it was not switched on and the family used it to place saucepans and pans in it. The first declaration was filled in on June 10, 2008 and the family was granted with 56 050 points.
“You can imagine the situation when a family has not purchased anything new and despite that the initial 56 050 points were increased up to 123 620 – in fact it doubled. This is TV-set Record and you can see whether it is foreign or soviet one. Moreover, I showed the passport of the TV set to the social agent. Despite that, he has written it was foreign TV-set. I learned about it after I requested the family declaration from the Batumi office of the Social Agency,” said Elmira Bagirova.
Bagirova petitioned to the minister of healthcare and social welfare of Georgia Aleksandre Kvitashvili. “Please, help me and send your representative to my family who will be able to examine my living-conditions. You can visit my family and get sure that social allowances are distributed in Adjara illegally. Otherwise, my family could not have received 123 620 points. I do not know how wealthier families received the allowance… but please do not take the food from me which I deserved by my poverty."