პრეზიდენტის საიდუმლო ვიზიტი არაბეთის გაერთიანებულ ემირატებში
საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაცია არაბეთის გაერთიანებულ ემირატებში სააკაშვილის ვიზიტსა და კომპანია „ეტისალატის“ წარმომადგენლებთან შეხვედრას საგულდაგულოდ მალავს. არსებობს ვარაუდი, რომ პრეზიდენტის ვიზიტის მთავარი მიზანი იმ ტექნოლოგიების გაცნობა იყო, რომლებიც მობილური ტელეფონებიდან კონფიდენციალური ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას სპეციალური სანქციების გარეშეც უზრუნველყოფს.
„არც უარვყოფთ და არც ვადასტურებთ“,– ასე გვიპასუხეს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში ჩვენ მიერ დასმულ კითხვაზე, იყო თუ არა 20 ივნისს პრეზიდენტი სააკაშვილი ვიზიტით არაბეთის გაერთიანებულ ემირატებში.
პრეზიდენტის ვიზიტის შესახებ არანაირი ინფორმაცია არ გადაუციათ ქართულ ტელეარხებს და, საერთოდ, ეროვნულ მედიასაშუალებებს. შესაბამისი ინფორმაცია უცხოურმა მედიასაშუალებებმა გაავრცელეს. dubaichronicle.com იუწყება, რომ მიხეილ სააკაშვილი 20 ივნისს არაბეთის გაერთიანებულ ემირატებში დელეგაციასთან ერთად იმყოფებოდა. http://www.emiratesweek.net/2010/06/1462  - ეს ინტერნეტწყარო კი იტყობინება, რომ საქართველოს პრეზიდენტი და ქართული დელეგაცია სატელეკომუნიკაციო კომპანია „ეტისალატის“ გენერალურ მენეჯერს აჰმედ ან ჯარვანს შეხვდნენ.
კომპანიის წარმომადგენლები საქართველოს პრეზიდენტის ვიზიტს მიესალმნენ და აღნიშნეს, რომ ამ შეხვედრაზე შესაძლებელი გახდა „ეტისალატის“ მიზნებისა და კომპანიის განვითარების შესახებ ინფორმაციის გაზიარება. თავის მხრივ, მადლიერება გამოთქვა სააკაშვილმაც იმ კომპანიაში სტუმრობის გამო, რომელიც უახლეს ტექნოლოგიებს აწარმოებს: „აღტაცებულები ვართ, რომ გვაქვს შესაძლებლობა, გავმართოთ დისკუსია მსოფლიოში უახლესი ტექნოლოგიების მწარმოებლებთან. „ეტისალატის“ წარმოადგენს მსოფლიო დონის ინფრასტრუქტურას და ცნობილია, როგორც წარმატებული სტრატეგიის მქონე ორგანიზაცია“.
კომპანია „ეტისალატი“ ახლო აღმოსავლეთის, აზიასა და აფრიკის 18 ქვეყანაში მუშაობს და ამ ქვეყნებში მცხოვრები 2 მილიარდი ადამიანიდან 107 მილიონი მისი მომხმარებელია.
სატელეკომუნიკაციო კომპანია „ეტისალატი“ ცოტა ხნის წინ სკანდალში გაეხვია. 2009 წლის 8 ივლისს ამ კომპანიამ თავის ქსელში ისეთი პროგრამული უზრუნველყოფა დააყენა, რომელიც მობილურ ტელეფონებზე არასანქცირებული შეღწევის საშუალებას იძლევა. ცნობილი კომპანია BlackBerry-ის შვილობილმა კომპანიამ Research in Motion (RiM) გაავრცელა დასკვნა, რომ ახალი ტექნიკის მეშვეობით „ეტისალატს“ ეძლეოდა მომხმარებლების მობილური ტელეფონებიდან კონფიდენციალური ინფორმაციის მოპოვებისა და მისი გაკონტროლების საშუალება.
საქართველოს პრეზიდენტის არაბეთის გაერთიანებულ ემირატებში ვიზიტის შესახებ ოფიციალური ინფორმაცია არც პრეზიდენტის ვებსაიტზე დევს. პრეზიდენტის ვიზიტების ნუსხაში მხოლოდ მისი ერთი წლის წინანდელი ვიზიტის შესახებ ინფორმაციაა განთავსებული.
მიხეილ სააკაშვილი არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში 2009 წლის 1 მარტსაც იმყოფებოდა. პრეზიდენტის ოფიციალურ ვებგვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, ვიზიტის მიზანი საქართველოში ინვესტიციების მოზიდვა იყო.
ამავე ინფორმაციით, საქართველოს პრეზიდენტს აბუ დაბის აეროპორტში დახვდა ემირატების მმართველი სამეფო ოჯახის წევრი შეიხი ნაჰიანი, რომელიც მთელი ვიზიტის განმავლობაში პირადად ატარებდა მიხეილ სააკაშვილს საკუთარი ავტომანქანით. ვიზიტის ფარგლებში მიხეილ სააკაშვილმა შეხვედრები გამართა ქვეყნის პრემიერ-მინისტრთან, საგარეო საქმეთა, ინფრასტრუქტურისა და განათლების მინისტრებთან. შეხვედრისას მხარეებმა მიაღწიეს შეთანხმებას, რომლის მიხედვით საქართველოს მოქალაქეები ემირატებში უვიზოდ შეძლებენ მოგზაურობას.
საქართველოს პრეზიდენტი ასევე იმყოფებოდა რას ალ-ჰაიმის საემიროში, რომელიც ახორციელებს ინვესტიციას ფოთის თავისუფალ ეკონომიკურ ზონაში - ფოთის პორტში, ასევე აშენებს დიდ სავაჭრო ცენტრს თბილისის შემოსასვლელში, აფინანსებს ტელეკომპანია „იმედს“ და მთაწმინდის პარკის მშენებლობას.
მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისის გამო გაერთიანებული არაბეთის საემიროების ეკონომიკას ზიანი მიადგა, რამაც ბევრ ქვეყანაში შეაფერხა არაბული ინვესტიციები. ამის მიუხედავად, მიხეილ სააკაშვილმა მიიღო გარანტია, რომ საქართველოში მათი ინვესტიციები არა მარტო გაგრძელდება, არამედ გაიზრდება კიდეც.
საქართველოს პრეზიდენტის ვიზიტი არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში ეკონომიკური დიპლომატიის გაგრძელება იყო.

Madlen Macharashvili, “New 7 Days”
The administration of the president of Georgia tries to hush up the visit of the president in the United Arab Emirates and his meeting with the representatives of the company “Etisalat.” There is assumption that the main reason of the president’s visit in the Emirates was to get information about the technologies which provide the access to the confidential information from the mobile phones without special sanctions.
“We neither deny nor confirm the information,” it was reply of the public relation department of the president’s administration to our question whether president Saakashvili visited United Arab Emirates on June 20.
Georgian national TV-Companies did not report about the visit of the president at all. Only foreign media-sources spread information about it. Dubaichronicle.com reports that on June 20 Mikheil Saakashvili visited the United Arab Emirates together with the delegation. Online website
http://www.emiratesweek.net/2010/06/1462 reports that president of Georgia and Georgian delegation met the manager-general of the Tele-Communication Company “Etisalat” Ahmed An Jarvan.
The company representatives appreciated the visit of the president of Georgia and pointed out that at the meeting the goals of the company and the company development were discussed. On the other hand, Saakashvili also expressed his happiness for the visit in the company which produces modern technologies. “We are excited by having chance to have discussion with the producers of the modern technologies. “Etisalat” is the infrastructure of the world value and it is known as an organization with successful strategy.”
The Company “Etisalat” works in 18 countries of the Middle East, Asia and Africa; 107 million out of 2 billion population of these countries are customers of the company.
Short time ago, the Tele-Communication Company “Etisalat” was involved in scandal. On July 8 2009, the company installed such a program in its network which provides access into mobile phones. Research in Motion (RiM) – Branch Company of the famous BlackBerry – published conclusion that with the support of the new technique “Etisalat” was able to get confidential information from mobile phones and to control it.
The official information about the visit of the president of Georgia in the Emirates is not published on the website of the president. It provides information only about his visit in the Emirates a year ago.
Mikheil Saakashvili visited the United Arab Emirates on March 1, 2009 too. According to the information published on the official website of the president, the aim of the visit was to attract investments to Georgia.
According to the same information, the member of the royal family of the United Arab Emirates Sheikh Nahian met him in the Abu Dhabi Airport. The Sheikh personally accompanied the president Saakashvili by his car during the entire visit. During the visit, Mikheil Saakashvili met prime-minister, foreign minister, ministries of infrastructure and education. The parties agreed that citizens of Georgia will be able to visit the Emirates without visa.
The president of Georgia also visited Ras Al-Haim Emirate which made investment in the free economic zone of Poti – in Poti port and constructs huge shopping center in the entrance of Tbilisi. The Company also funds the TV-Company Imedi and construction of Mtatsminda Park in Tbilisi.
Because of the world economical crisis the economics of the United Arab Emirates were seriously damaged. It hindered the investment process in many countries. Despite that, Mikheil Saakashvili was promised that their investments in Georgia will not only continue but will also increase.
The recent visit of the president of Georgia in the Emirates was continuation of the economical diplomacy.