ქვემო ქართლის გლეხები მიწის არასამართლიან განაწილებას აპროტესტებენ
მარნეულის რაიონის სოფელ საბირქენდის მოსახლეობა მიწების სამართლიან გადანაწილებას მოითხოვს. 67 წლის ალიკ ომაროვი ამბობს, რომ ხუთი წელია, სამართალს უშედეგოდ ეძებს. „შეიძლება 300 ოჯახის საკმარისი მიწა ერთი კაცის ხელში იყოს?! არენდატორი ზაჰირ გაჯიევი უკანონოდ დაეპატრონა მიწას და ჩვენ ოჯახებისთვის ლუკმა-პურის შოვნის საშუალებას არ გვაძლევს“, – განაცხადა ომაროვმა 21 ივნისს რუსთავის მერიასთან გამართულ საპროტესტო აქციაზე.
საბირქენდიდან ჩამოსულმა გლეხებმა ქვემო ქართლის გუბერნატორს მათი პრობლემის მოგვარება სთხოვა. „ერთი უწყებიდან მეორეში გვაგზავნიან. ვერ გავიგეთ, ვის შეუძლია ჩვენი დახმარება. 5 წელია, პატრონი არ გამოუჩნდა ჩვენ საქმეს. ქარხნები ჩვენ არა გვაქვს და რამე სხვა დასაქმების საშუალება. ერთადერთი მიწაა, რაც გვარჩენს და ეს საკითხი ჩვენთვის სასიცოცხლოა. არენდატორი, რომელზეც ჩვენ ვსაუბრობთ, სიტყვიერ და ფიზიკურ შერაცხყოფას გვაყენებს. ერთი თვის წინ ჩვენი თანასოფლელი ბახადურ გასანოვი სცემა“, – ამბობდნენ აქციის მონაწილეები. ერთ-ერთმა გასანოვთან მიგვიყვანა და მისი საუბარი ქართულად გვითარგმნა: „არენდატორმა 15 ჰექტარი მომცა არენდით. შემდეგ რამდენიმე დღეში თავის შვილთან ერთად მოვიდა და მითხრა, რომ მიწა 200 ლარად სხვას უნდა მივცეო. ვუთხარი, ჩვენ ასეთი შეთანხმება არ გვქონია-მეთქი. ამის გამო ფიზიკური შეურაცხყოფა მომაყენა“.
აქციის დღეს საბირქენდის მოსახლების წარმომადგენლებს ქვემო ქართლის გუბერნატორის მოადგილე ხუსეინ იუსუპოვი შეხვდა. შეხვედრიდან გამოსულმა წარმომადგენლებმა თვიანთი ვინაობის გამჟღავნება არ ისურვეს და განაცხადეს, რომ გუბერნიის დანაპირების სჯერათ: „ერთ კვირაში ჩვენი საკითხის მოგვარება დაიწყება. მოხდება ერთ მოიჯარეზე გაცემული მიწების პრივატიზაცია. ჩვენ ყველას გვჯერა გუბერნატორის რადგან გუბერნია იგივე სახელმწიფოა“.
საბირქენდელების დიდი ნაწილი ასეთ ინიფრომაციას უკმაყოფილო შეხვდა: „ამ არენდატორს ვერავინ ერევა. მარნეულის გამგებელს „მაკარიჩს“ უკეთებს და ისიც ჩუმადაა. როცა ჩვენი თანასოფლელი გასანოვი ცემა, პოლიცია კიდევ აქეთ შემოგვედავა - იმის მაგივრად, რომ ჩარეულიყო და კონფლიქტი მოეგვარებინა“.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ესაუბრა ქვემო ქართლის გუბერნატორის მოადგილეს ხუსეინ იუსუპოვს. მისი თქმით, უკვე წლებია, რეგიონში მიწის პრობლემა დგას. მიწების პრივატიზაციის პროცესი ეტაპობრივად არის განსახორციელებელი. „1997 წელს მიწები იჯარით გაიცა რამდენიმე პიროვნებაზე. შესაბამისად, ბევრი ოჯახი მიწის გარეშე აღმოჩნდა. ამის მოსაგვარებლად ვიწყებთ მიწების პრივატიზაციას. ჩვენ რამდენადაც კანონით გვექნება ასეთ საკითხებში ჩარევის უფლება, იმდენად ჩავერევით“, – განაცხადა გუბერნატორის მოადგილემ.
მისგან განსხვავებით მარნეულის გამგებელმა ზაზა დეკანოიძემ, რომელსაც საბირქენდელები მოიჯარესთან მაღარიჩის აღებას აბრალებენ, განაცხადა, რომ მიწების პრივატიზაცია ამ შემთხვევაში საბირქენდელებს ვერ დაეხმარებათ.
„დაახლოებით ათი წლის წინ მიწა, რომელსაც საბირქენდის მოსახლეობა  ითხოვს, იჯარით ერთ ადამიანზე გაიცა. საქართველოს კანონმდებლობით, პრივატიზაციისას მის შესყიდვაზე პრივილეგია ენიჭება მოიჯარეს. შესაბამისად,  მიწაც იმ ადამიანმა შეისყიდა, ვისაც ეკონომიკის სამინსტრონისგან სრული კანონის დაცვით ჰქონდა იჯარით გაფორმებული. თავის მხრივ, საბირქენდის მოსახლეობაც მართალია. მოიჯარემ, რომელიც მთელი მიწის მეპატრონეა, ეს ხალხი მოატყუა. ისინი მას ქვემოიჯარეებად ჰყავდა გაფორმებული. მათ სიტყვიერად დაპირდა, რომ გადაფომების შემდეგ მიწას მათაც გაუნაწილებდა და დაასაქმებდა. თუმცა, ასე არ მოხდა. გამგეობა, მოსახლეობასთან ერთად, მოიჯარეს ვთხოვთ, წამოვიდეს შეთანხმებაზე, მაგრამ ამ ეტაპზე - უშედეგოდ. რაც შეეხება რეგიონში დაწყებულ მიწის პრივატიზაციას, ეს ვინმეს საკუთრებაში არსებულ მიწაზე არ ვრცელდება. საუბარია მხოლოდ თავისუფალ მიწებზე. ამ პროცესში საბირქენდის მოსახლეობასაც შეუძლია ჩართვა. თუმცა, მათ ზუსტად ის მიწა უნდათ, სადაც წლების განმავლობაში მუშაობდნენ“, – ამბობს მარნეულის გამგებელი ზაზა დეკანოიძე.
მისი თქმით, საბირქენდის მიწების მოიჯარე ზაჰირ გაჯიევის მისი მეგობრობა სიცრუეა. გაჯიევთან შეხება მხოლოდ მიწის პრობლემის მოსაგვარებლად ჰქონდა.
ქვემო ქართლში მიწის პრობლემა საბირქენდის გარდა სხვა მრავალ სოფელსაც აწუხებს. მთავრობა კერძო საკუთრების ხელშეუხებლობაზე საუბრობს. სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებები კი დახმარების სათხოვრად მისულ მოქალაქეებს ურთიერთსაწინააღმდეგო ინფორმაციებს აწვდიან.

Peasants from Kvemo Kartli Region Protest Unfair Distribution of Plots
Residents of the village of Sabirkendi in Marneuli district request fair distribution of plots among them. 67-year-old Alik Omarov said that he has been unsuccessfully seeking justice for five years. “Can one man hold the land of 300 families?! Tenant Zahir Gajiev got hold of the land illegally and does not allow us to cultivate the land to earn our living,” said Omarov at the protest demonstration on June 21.
Peasants from Sabirkendi requested the Kvemo Kartli regional governor to resolve their problems. “They are sending us from one to another institution. We cannot understand who really can assist us. The real person, who can attend to our problem, has not appeared for 5 years already.  There are no factories in the district to get employed. The only source for the income is the land and it is urgently important for us. The tenant insults and physically assaults us. A month ago, he beat our neighbor Bakhadur Gasanov,” said the demonstrators. One of them took us to Gasanov who could not speak Georgian. “Gajiev leased 15 hectares of land to me. Several months later he met me together with his son and said he had to lease the land to another person for 200 GEL. I said it was violation of our agreement but he beat me.”
On the protest day the deputy regional governor Khusein Iusupov met the villagers. When the people left the meeting they said they believed the regional administration would keep their promise. “They will start to resolve our problem in a week. We will be able to privatize the lands leased to one person. We all trust the regional governor because he represents the state.”
Big part of the villagers was discontent with the information. “Nobody will resist Gajiev. He gives some “presents” to the district governor and the latter keeps silent. When he beat Gasanov the police started to argue with us instead resolving the problem.”
The Human Rights Center interviewed Khusein Iusupov. He said the problem of the land has been urgent in the region for many years. The privatization process has been implemented gradually. “In 1997, the lands were leased out to several people. Consequently, many families remained without privatization. We will interfere in this case as far as the law allows us to do it,” said the deputy governor.
Unlike him, Marneuli district governor Zaza Dekanoidze, who is blamed to accept presents from the tenant, said that privatization will not assist the residents of Sabirkendi.
“About ten years ago, the land was leased to one person. According to the Georgian law, during the privatization the tenant of the land has advantage over others. Consequently, the same person purchased the land who had leased the land in accordance to the law from the ministry of economics. On the other side, the residents of Sabirkendi are also right. The leaser deceived those people. He had registered those people as sub-tenants. Gajiev promised the people to give some land but it did not happen. The district administration unsuccessfully requests the population and Gajiev to reach agreement. As for the privatization process in the region, it will not deal with the private property. The free lands will be privatized. Residents of Sabirkendi can also take part in the process but they want the land where they worked for many years,” said Zaza Dekanoidze.
Dekanoidze added that he is no friend of Gajiev. He got in touch with him only because of the problems about the land.
Other villages of Kvemo Kartli region also face similar problems. The government speaks about inviolability of private property. Various state institutions provide different information to the people who apply to them regarding the land problems.