ხონში 18 ადამიანი საქმის ქურდულად გარჩევის გამო დააკავეს
ხონში 6 ივლისს ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად 18 ადამიანი საკუთარი სახლებიდან დილის 5 საათზე აიყვანეს. გარდა ამისა, პოლიციაში წარმოადგინეს 40–მდე ადამიანი და მოწმის სახით დაკითხეს. 8 ივლისს ხონის სასამართლოს მოსამართლე დარეჯან კვარაცხელიამ 9 ეჭვმიტანილს წინასწარი ორთვიანი პატიმრობა შეუფარდა. ეჭვმიტანილთა ინტერესებს ხუთი ადვოკატი იცავდა.
გიორგი ჩანქსელიანს საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევა, ქურდული ტრადიციების მიმდევრობა და იარაღის უკანონო შენახვა ედება ბრალად. დადაგენილება, რომელიც ჩანქსელიანის სისხლის სამარტლის პასუხისგებაში ბრალდებულის სახით მიცემას ეხება, წერია, რომ: 2010 წლის 8 მარტს იგი ტელეფონით დაუკავშირდა ხონის რაიონის მკვიდრს, რუსეთის ფედერაციის ქალაქ სარატოვში მყოფ „კანონიერ ქურდ“ ნოე წულაიას. ბრალდებული არ დაეთანხმა წაყენებულ ბრალდებებს და დუმილის უფლება გამოიყენა. მას გამოძიებისთვის ჩვენება არ მიუცია. ორთვიან წინასწარ პატიმრობასთან ერთად, ჩანქსელიანს ადმინისტრაციული სახდელი 500 ლარი ჯარიმის სახით დაეკისრა მარიხუანას მოხმარებისათვის.
მურმან წივწივაძის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას 0,8 გრამი ჰეროინი ამოიღეს. მას ასევე ქურდული ტრადიციების მიმდევრობა ედება ბრალად. სასამართლოს წინაშე დუმილის უფლება გამოიყენა, თუმცა, მოსამართლემ ადმინისტრაციული სახდელი 500 ლარიც დააკისრა. ექსპერტიზამ წივწივაძეს ორგანიზმში ოპიუმის ჯგუფის ნარკოტიკული ნივთიერების არსებობა დაუდასტურა. მისი ადვოკატი ნოდარ კვიციანი ამბობს, რომ წივწივაძეს თავისი ტელეფონით კრიმინალურ ავტორიტეტთან არ უსაუბრია. ბრალდებულის ტელეფონით ნასარგებლები აქვს სხვა პიროვნებას და ამ ეტაპზე ცდილობს, გაიხსენოს, ვის გადასცა ოთხი თვის წინ ტელეფონი.
ზურაბ წივწივაძეს შემოწმების შედეგად ნარკოტიკული ნივთიერება ორგანიზმში არ აღმოაჩნდა. თუმცა, ჩხრეკის დროს მისი საცხოვრებელი სახლიდან ამოღებული 0,3 გრამი მარიხუანა თავისად აღიარა. ქურდული ტრადიციების მიმდევრობასა და ხულიგნობის ბრალდებაში კი თავს დამნაშავედ არ სცნობს.
დიმიტრი ბუღაშვილი ბათუმში ცხოვრობს და ხონში სტუმრად იმყოფებოდა. იგი ჰეროინის უკანონო შეძენა-შენახვისთვის აიყვანეს. ასევე ქურდული სამყაროს წევრობა ედება ბრალად. წაყენებულ ბრალდებას აღიარებს, თუმცა ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვა უარყო. ადვოკატმა მიხეილ ლიპარიძემ საპროცესო შეთანხმებით, 5 000 ლარის ჯარიმის გადახდა ითხოვა, რადგან ბრალდებულს ჰყავს მეუღლე და მცირეწლოვანი შვილი. მოსამართლემ ეს გარემოება არ გაითვალისწინა და იგი საზოგადოებისთვის საშიშად მიიჩნია.
კობა კაკაურიძეს ქურდულ სამყაროსთან სიახლოვის გარდა იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა ედება ბრალად. მოსამართლის წინაშე მან „კანონიერ ქურდ“ ნოე წულაიასთან ნათესაური კავშირზე ისაუბრა და თქვა, რომ მასთან საუბარი მხოლოდ პირადი მოკითხვის დონეზე ქონდა. იარაღი კი თავისად არ აღიარა.
თემურ გორდაძეს მხოლოდ ნარკოტიკული საშუალების – 7 გრამი მარიხუანას შეძენა-შენახვას ედავებოდნენ. მისი დარბაზიდან გასათავისუფლება, ადვოკატ ოთარ მარჯანიშვილის თქმით, საპროცესო შეთანხმების გაფორმების სანაცვლოდ შეიძლებოდა. თუმცა, მოსამართლემ ეს თემა ნაადრევად მიიჩნია.
კობა ქურასბედიანს ფსიქოტროპული ნივთიერების და მარიხუანას მოხმარება-შეძენას ედავებოდნენ. ადვოკატმა ირინა ადეიშვილმა გამომძიებლისა და პროკურორის მიერ საქმეში წარმოდგენილი ბრალეულობა არასაკმარისად მიიჩნია და ადმინისტრაციული სახდელი ჯარიმა 500 ლარი მოითხოვა. ადვოკატმა მოსამართლეს კობა ქურასბედიანის დახასიათება ახლო მეზობლების ხელმოწერებით ჩააბარა. ადვოკატმა ირინა ადეიშვილმა აღნიშნა, რომ ბრალდებული არ არის საზოგადოებისათვის საშიში და არ აპირებს გამოძიებას დაემალოს. მას არ უცდია საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკის დროს გაქცევა. კობა ქურასბედიანის საქმე ერთ-ერთი იყო, სადაც პროკურორმა არასაკმარისი ბრალეულობა აღიარა. სამტრედიის რაიონული პროკურატურის პროკურორმა ალექსანდრე კოხრეიძემ მიზეზად არასაკმარისი დრო (48 საათი) დაასახელა.
კახა კენჭოშვილს ჰეროინის უკანონო შეძენა-შენახვას ედავებიან. იგი წარსულში ბელორუსიის რესპუბლიკაშია ნასამართლევი ქურდობის გამო. შემოწმების შედეგად მას ნარკოტიკული ნივთიერებით თრობა დაუდასტურდა და მან ეს ბრალდება სასამართლოს წინაშე აღიარა.
შოთა ჭავჭანიძეს ხულიგნობა და დიდი ოდენობით ნარკოტიკული ნივთირების შეძენა-შენახვას ედავებიან. მან არც ერთ საკითხში თავი დამნაშავედ არ სცნო, თუმცა მოსამართლე დარეჯან კვარაცხელიამ ისევე როგორც სხვებს, მასაც ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.
ყველაფერი კი ასე დაიწყო...
დადგენილებაში, რომელიც ბრალდებულის სახით გიორგი ჩანქსელიანის  სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემას ეხება, წერია: „2010 წლის 6 მარტს, საღამოს საათებში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის იმერეთის დეპარტამენტის პატრულ-ინსპექტორ ალექსანდრე კაკაბაძეს ხონის რაიონის სოფელ კუხში, თავისი საცხოვრებელი სახლის ეზოს ჭიშკართან, ხმაური შემოესმა. იგი გარეთ გავიდა და შეკრებილ რამდენიმე პირთაგან ნაცნობ თანასოფლელს შოთა ჭავჭანიძეს, რომელიც უცენზურო სიტყვებს წარმოთქვამდა, სთხოვა, შეეწყვიტა მსგავსი ქმედება და სხვაგან გადაენაცვლა. უსაფუძვლოდ განაწყენებულმა შოთა ჭავჭანიძემ შეურაცხმყოფელი სიტყვებით მიმართა ალექსანდრე კაკაბაძეს. თუმცა, იქ მყოფ პირთა ჩარევით ვითარება განიმუხტა. მომხდარის შესახებ იმავე ღამით შეიტყო ალექსანდრე კაკაბაძის სიძემ ბადრი უგულავამ (თუმცა აქ არაფერი წერია თუ ვისგან და როგორ შეიტყო). თანასოფლელ შოთა ჭავჭანიძისაგან მომდინარე უსაფუძვლო კონფლიქტის შემდგომი გაღრმავების თავიდან ასაცილებლად ბადრი უგულავა დაუკავშირდა ძმას – შალვა უგულავას და თემურ ბერძენიშვილს, რომლებთან ერთად ერთ-ერთ მოსაცდელთან მივიდა, მაგრამ შოთა ჭავჭანიძე იქ არ აღმოჩნდა. მათ იქ შეკრებილ 10-15 ადამიანს აუხსნეს თავიანთი განწყობისა და შერიგების სურვილის შესახებ.
ადვოკატებს აქ უჩნდებათ კითხვა – რას ნიშნავს „აუხსნეს“? ეს „საქმის გარჩევის“ სინონიმი ხომ არ არის? და თუ ასეა, ძმები უგულავები და თემურ ბერძენიშვილიც ქურდული ტრადიციების მიმდევრები ხომ არ არიან?
გიორგი ჩაქსელიანის პირველი ბრალეულობაც აქ იკვეთება, რადგან წერია, რომ: „მთვრალმა გიორგი ჩაქსელიანმა გადაწყვიტა, ძალადობითა და მუქარით უხეშად დაერღვია საოგადოებრივი წესრიგი. რაც ძმები უგულავებისა და თემურ ბერძენიშვილისადმი უპატივცემულობით გამოიხატა. მან დაუდგენელ პირებთან ერთად, ცემა დაუწო ამ უკანასკნელთ“. აქვე წერია, რომ ბერძენიშვილმა თავის დასაცავად ჯოხი მოიმარჯვა, რომელიც „შემთხვევით“ თავის არეში მოხვდა გიორგი ჩანქსელიანს. როგორც ჩანქსელიანის ახლობლები ამბობდნენ, მას ჭრილობა თითქმის ერთი კვირა აჩნდა. 2010 წლის 7 მარტს კი, ხონის რაიონის სოფელ ახალბედისეულში „ქურდული გარჩევის შეხვედრა“ შედგა, სადაც კონფლიქტის მშვიდობიანად დასრულების სურვილით, თემურ ბერძენიშვილი ძმებ უგულავებთან ერთად დათქმულ ადგილზე მივიდა. აქვე წერია, რომ: „კონფლიქტის მშვიდობიანად დასრულების სურვილით მისულმა თემურ ბერძენიშვილმა თავდაცვის მიზნით აიღო უვარგისი ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი“.
სასამართლო პროცესზე აქვე დაისვა კითხვა ადვოკატებისგან, თუ რატომ წაიღო „უვარგისი“ ავტომატი ბერძენიშვილმა „საქმის გარჩევაზე“. ადვოკატმა მიხეილ ლიპარიძემ საინტერესოდ მიიჩნია ის დეტალიც, რატომ დამალა შსს–ს საპატრულო პოლიციის იმერეთის დეპარტამენტის პატრულ–ინსპექტორმა ალექსანდრე კაკაბაძემ მომხდარი ფაქტი 2010 წლის 6 მარტს და თავად რატომ არ ამცნო პატრულს ხულიგნობის შესახებ? შემთხვევით თავადაც ხომ არ იყო ამ „ქურდული გარჩევის“ მონაწილე? ან რა მიზნით გახდა საჭირო პატრულთან კონფლიქტში ძმები უგულავებისა და თემურ ბერძენიშვილის ჩარევა. ამ კითხვაზე სასამართლოზე, რომელიც 8 ივლის გაიმართა, ადვოკატმა პასუხი ვერ მიიღო, რადგან მოსამართლის განმარტებით, სასამართლო ბრალეულობის დეტალებს არ იხილავდა.
ცხრავე დაკავებულის მშობლები ამბობენ, რომ მათ შვილებს იარაღი და ნარკოტიკი ჩაუდეს. „ოფიციალურად ჩხრეკა პოლიციელება ისე დაიწყეს, რომ ჩხრეკის ორდერი არ უჩვენებიათ. მეზობლებს კი მას შემდეგ დაუძახეს, რაც კარები შეტეხეს და სახლებში შემოგვივარდნენ, ამ დროს კი პოლიციას „თავისი საქმე“ გაკეთებული ჰქონდა“, – ამბობენ დაკავებულის მშობლები.
დაბოლოს, საინტერესოა ერთი დეტალიც – ცეცხსასროლი იარაღი, რომელიც „არაქურდული ტრადიციების მიმდევარმა“ თემურ ბერძენიშვილმა სოფელ ახალბედისეულში ე.წ. საქმის გარჩევაზე თავდაცვის მიზნით გამოიყენა, პოლიციამ ბერძენიშვილის სახლის ჩხრეკისას ამოიღო. დაკავებული იქნა თვითონ თემურ ბერძენიშვილიც, მაგრამ იგი ჩვენების მიცემის შემდეგ გაათავისუფლეს. ავტომატი კი უვარგისი აღმოჩნდა, რადგან იქიდან დეტალი – ე.წ. ნემსა ამოღებული იყო. არაოფიციალური ინფორმაციით, „ნემსა“ ხონის პოლიციის თანამშრომლებმა ამოიღეს ცეცხლასასროლი იარაღიდან ბერძენიშვილის გამართლების მიზნით. დაკავებული იყვნენ ძმები უგულავებიც, თუმცა არ კონკრეტდება – რა მიზნით. ფაქტია, რომ ძმებმა უგულავებმა „კარგი ჩვენების“ მიცემის სანაცვლოდ თავი იმართლეს და გათავისუფლდნენ. წინასწარ პატიმრობაში მხოლოდ „ქურდული ტრადიციების მატარებლები“ დარჩნენ.

18 People Detained for Criminal Settlement of Conflict in Khoni
As a result of a special operation in Khoni on July 6, 18 people were detained in their own homes at five in the morning. In addition, approximately 40 people were brought to the police station and interrogated as witnesses. On July 8, Darejan Kvaratskhelia, judge at the Khoni district court, sentenced nine suspects to a two month pretrial detention. Five attorneys defended the suspects.
Giorgi Chankseliani is accused in the violation of public order, support of criminal traditions and illegal possession of a weapon. The report on Chankseliani’s criminal liability states: on March 8, 2010 he called a resident of Khoni district, an influential criminal named Noe Tsulaia who now lives in the Russian Federation city, Saratov. The accused denied the allegations and exercised his right to remain silent. He did not present any testimony to the investigation. Together with the two-month pretrial detention, Chankseliani was fined 500 GEL as an administrative charge for the use of marijuana.
During the search of Murman Tsivtsivadze’s house, the law enforcement officers withdrew 0.8 grams of heroin. He is accused of supporting criminal traditions. Tsivtsivadze also exercised his right to remain silent but the judge still imposed an administrative fine of 500 GEL to him also. Experts confirmed the existence of the narcotic substance in Tsivtsivadze’s blood. His attorney Nodar Kvitsiani said that Tsivtsivadze did not contact with the criminal on his phone. He stated that other people have used his mobile phone and is now attempting to recall who borrowed his phone over four months ago.
The drug-test did not detect a narcotic substance in the blood of Zurab Tsivtsivadze. However, he confessed that 0.3 grams of marijuana discovered in his house did in fact belong to him. He pleaded not guilty to supporting criminal traditions and hooliganism.
Dimitri Bughashvili lives in Batumi and arrived in Khoni as a guest. He was detained for the illegal purchase and possession of heroin. He was also accused of membership in the criminal world. He pleaded guilty to the last accusation but still denies the illegal purchase and possession of narcotic substances. Attorney Mikheil Liparidze requested bail of 5 000 GEL under a plea-bargain agreement because the accused has a wife and a minor child. The judge did not consider the motion and  deemed the accused a threat to society.
Koba Kakauridze is blamed in the support of criminal traditions and the illegal purchase and possession of arms. At the trial, he said that he was relative of Noe Tsulaia and had called him just to ask how he was doing. Kakauridze denied the possession of any weapon.
Temur Gordadze is blamed in the purchase and possession of 7 grams of Marijuana. Attorney Otar Marjanishvili said that he could be released from the court room under a plea-bargain agreement but the judge thought it was too early to discuss the issue.
Koba Kurasbediani was accused in the purchase and consumption of a psychotropic substance and marijuana. Attorney Irina Adeishvili considered the investigator’s and the prosecutor’s accusations and still pressed for a 500 GEL administrative fine. The attorney submitted to the judge the testimonial of Koba Kurasbediani that was signed by his neighbors. Attorney Irina Adeishvili said the accused was not a danger to society and was not going to hide from the investigation. He did not try to escape during the search of his neighbor. Koba Kurasbediani’s case was an exception in which the prosecutor said there was not enough evidence against the detainee. Samtredia district prosecutor, Aleksandre Kokhreidze, said this lack of evidence was the result of insufficient time (48 hours) for the investigation.
Kakha Kenchoshvili was accused in the illegal purchase and possession of heroin. He was convicted for theft previously in Belorussia. As indicated by his drug-test he was under influence of the narcotic substance. Kenchoshvili pleaded guilty.
Shota Chichinadze was accused in hooliganism and the purchase and possession of a particularly large amount of the narcotic substance. He did not plead guilty to any accusations. However, Judge Darejan Kvaratskhelia sentenced him to a two-month pretrial detention.
Everything started as follows …
The report on the criminal liability of the accused Giorgi Chankseliani states: “In the evening of March 6, 2010, patrol-inspector of the Imereti regional department of the patrol police within the ministry of internal affairs, Aleksandre Kakabadze, heard noise near the gate of his house in the village of Kukhi in the Khoni district. He went outside and asked his neighbor, Shota Chavchanidze, to stop cursing. Shota Chavchanidze insulted him. However, additional people intervened in the incident and peace was restored. Brother-in-law of Aleksandre Kakbadze, Badri Ugulava, learned about the incident that same night. In order to avoid further complicated relations between the patrol policeman and Chavchanidze, Badri Ugulava got in touch with his brother Shalva Ugulava and Temur Berdzenishvili and met Shota Chavchanidze to reach an agreement. They explained their intentions to approimately 10-15 people at the place of criminal settlement of the conflict.
The attorneys are investigating  the meaning of “explanation”? Is it a synonym for “criminal explanation of the problem”? If this is found to be so, brothers Ugulavas and Temur Berdzenishvili are supporters of criminal traditions.
The first liability of Giorgi Chankseliani is detected here because it sates: “Drunken Giorgi Chankseliani decided to disrupt public order with violence and threats. In doing so, he disrespected the brothers Ugulavas and Temur Berdzenishvili. He started to beat them with the support of others.” The report also states that Berdzenishvili took a stick to defend himself which “accidentally” hit the head of Giorgi Chankseliani. The relatives of Chankesliani state that his injury did not heal for one week. On March 7, 2010, a conflict was criminally resolved in the village of Akhaldabiseuli in the Khoni district; Temur Berdzenishvili and brothers Ugulavas arrived in the village. “In order to settle the conflict peacefully, Temur Berdzenishvili took a broken automatic weapon to protect him.”
The attorneys asked at the trial why Berdzenishvili took the damaged automatic gun to settle the conflict. The attorney, Mikheil Liparidze, also questioned why the patrol-inspector, Aleksandre Kakabadze, failed to mention the incident of March 6, 2010, and did not report to the patrol police about the hooligan incident. It is also possible that he took part in the criminal settlement of the problem. Answers are also wanted as to why the brothers Ugulavas and Temur Berdzenishvili interfered in the incident connected with the patrol inspector. The attorney could not get answers to his questions at the trial on July 8. The judge clarified that the court was not entitled to discuss the details of guiltiness.
The parents of all nine detainees said that drugs and weapon were planted on their sons. “The policemen started the search officially without producing the search warrant. They called the neighbors only after they broke into the house through a locked door; the police had already done “its nasty job”,” said the parents.
One more additional detail is that the police discovered the weapon which was used by Temur Berdzenishvili in the village of Akhaldabiseuli during the criminal settlement of the problem during the search of his house. Temur Berdzenishvili was also detained but he was released after submitting his testimony. The automatic gun was found to not to be functioning. According to the unofficial information, the policemen of Khoni district damaged the automatic gun in order to justify Berdzenishvili. The brothers Ugulavas were also detained and the purpose of their detention is not known. It is fact that the brothers justified themselves in the exchange of “good testimony” and were released. Only those people that followed the criminal traditions are still in detention.