კუშნერმა საქართველოს უთხრა: მოიქეცით ცივილიზებულად
საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ბერნარდ კუშნერი 14 ივლისს საქართველოში მარტივი გზავნილით ჩამოვიდა: აქცენტი გააკეთეთ სამოქალაქო საზოგადოებაზე, რათა ბოლო მოუღოთ კონფლიქტებს აჯანყებულ რეგიონებთან აფხაზეთთან და სამხრეთ ოსეთთან.
„სამოქალაქო საზოგადოებასთან მუშაობა გაცილებით ეფექტური იქნება, ვიდრე რუსეთთან დეკლარირებული ომი“, – თქვა კუშნერმა 15 ივლისის შეხვედრაზე თბილისის „ევროპის სახლში“.
„ეს ის გზაა, რომელზეც სხვა ხალხები გამოგყვებიან… თქვენ კონცენტრაცია უნდა მოახდინოთ იმაზე, რაც ყველაზე კარგად გამოგდით… სახალხო დიპლომატია“ და სამოქალაქო საზოგადოება, დასძინა მან.
გზავნილი, რომელიც იმ ადამიანისგან წამოვიდა, ვინც ორგანიზაცია „ექიმები საზღვრებს გარეშე“ დააფუძნა, აუდიტორიისთვის საყურადღებო გახლდათ. 15 ივლისს ევროკავშირთან ასოციაციურ შეთანხმებაზე მოლაპარაკებების დაწყებასთან დაკავშირებით, თბილისი მონდომებულიას ხაზი გაუსვას იმას, რომ საქართველო „ევროპულ ღირებულებებზე დაფუძნებული ქვეყანაა“.
თუმცა, ადგილობრივ მედიაში არსებობს ტენდენცია მაღალი რანგის სტუმრების ვიზიტები იმის საფუძველზე შეფასდეს, თუ რა პოზიცია აქვთ მათ რუსეთის და ორი აჯანყებული რეგიონის მიმართ.
მოგვიანებით, საქართველოს პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე კუშნერმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს ორი რეგიონი საქართველოს ნაწილია. “C’est évident!” („ეს ცხადია!“), განაცხადა მან და ხელები ფართოდ გაშალა.
მართალია კუშნერმა აღიარა, რომ რუსეთი უარს ამბობს საქართველოსთან გაფორმებული 2008 წლის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების პირობების შესრულებაზე და არ გაყავს ჯარი სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის რეგიონებიდან, თუმცა მან მკაფიოდ ურჩია თბილისს, რომ თაფლით ის გაცილებით მეტ ბუზს მოკლავს, ვიდრე ძმრით.
მისი თქმით, მოსკოვთან მოლაპარაკებები ძალიან მნიშვნელოვანია; ასევე „უფრო გახსნილი ურთიერთობები“ რუსეთს, აშშ–ს და გერმანიას შორის „თქვენთვის გასაღები“ შეიძლება გახდეს, უთხრა მან „ევროპის სახლში“ შეკრებილ აუდიტორიას.
სააკაშვილისთვის, რომელიც პრესკონფერენციაზე მოღუშული სახით ფრანგულად სწრაფად საუბრობდა, როგორც ჩანს რჩევა ცოტა არ იყოს მწარე აღმოჩნდა.
„ერთადერთი მიზეზი რის გამოც ხალხი საკუთარ სახლებში ვერ ბრუნდება – რუსეთია“, – უთხრა მან ჟურნალისტებს და დასძინა, რომ შესაძლოა მოსკოვი ცდილობდა აფხაზეთში „რუსული სტილის Club Med (1)“–ის შექმნას. „ისინი იქ იმიტომ არიან, რომ სანაპირო უყვართ“, – მშრალად  გაიხუმრა მან.

French Foreign Minister Bernard Kouchner came to Georgia on July 14 with a simple message: Put the emphasis on civil society to put an end to conflicts with the breakaway regions of Abkhazia and South Ossetia.
"Working with civil society would be much more effective than declaring war on Russia," Kouchner told a July 15 meeting at Tbilisi's Europe House.
"That's the way that other populations will come toward you . . . . You should concentrate on that which you do very well . . . human engagement" and civil society, he continued.
Coming from one of the founders of Doctors Without Borders, that message might find an attentive audience. With the start of talks on July 15 with the European Union about an Association Agreement, Tbilisi is eager to stress that Georgia is "a country based on European values."
Local media, however, tend to assess visiting dignitaries based on their stance toward Russia and toward the two breakaways.
At a later press conference with Georgian President Mikheil Saakashvili , Kouchner stressed that the two regions remain part of Georgia. "C'est évident!" ("It's obvious!") he declared, extending his arms wide.
While Kouchner acknowledged Russia's failure to uphold the terms of its 2008 cease-fire agreement with Georgia by withdrawing troops from Abkhazia and South Ossetia, he effectively advised Tbilisi that it can kill more flies with honey than it can with vinegar.
Talks with Moscow, he said, are essential; as is "a more open relationship" between Russia and the US and Germany -- that would be "the key for you," he told the Europe House audience.
A grim-faced Saakashvili, speaking at the press conference in rapid French, appeared to take the advice with a grain of salt.
"The only reason why people can't return to their homes is Russia," he told journalists, adding that perhaps Moscow was trying to create "a Russia-style Club Med" in Abkhazia. "They're there because they love the beach," he joked dryly.