შოთა ჭიჭიაშვილის პროცესი დაიწყო
მძიმე  დანაშაულებში ეჭვმიტანილი, რუსეთიდან ერთი  თვის წინ  ექსტრადირებული შოთა ჭიჭიაშვილის სასამართლო პროცესი საოლქო სასამართლოში 20 თებერვალს დაიწყება. როგორც ჭიჭიაშვილმა განაცხადა, სამართალდმცველები მას ადვოკატთან დაკავშირების საშუალებას არ აძლევენ ინფორმაციის გაჟონვის თავიდან აცილების  მიზეზით.
გუშინ საოლქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგია  მევლუდ (შოთა) ჭიჭიაშვილის მრავალეპიზოდიანი საქმის განხილვას შეუდგა, თუმცა პროცესი არ შედგა სწორედ იმის გამო, რომ მას ადვოკატი არ ჰყავდა. ჭიჭიაშვილი ბრალდებულია ადამიანის გატაცებაში, მუქარაში, სატრანსპორტო საშუალების გატაცებაში, ყაჩაღობასა და გამოძალვაში, იარაღის, საბრძოლო მასალის ტარება - შენახვა - გადაზიდვა - გადაგზავნაში.
მევლუდ ჭიჭიაშვილი ექვსი წლის წინ რუსთაველის გამზირზე დააკავეს. 1998 წელს მას საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე მიქანაძემ ზემოთ ჩამოთვლილ ბრალდებათა გამო 12 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. ჭიჭიაშვილმა საქალაქო სასამართლოს განაჩენი უზენაეს სასამართლოში გაასაჩივრა. უზენაესმა სასამართლომ გააუქმა საქალაქო სასამართლოს ვერდიქტი და ჭიჭიაშვილის საქმე ხელახლა განსახილველად იმავე სასამართლოს დაუბრუნა. საქმე მოსამართლე ოთარ ბარათაშვილმა განიხილა. მოსამართლე ბარათაშვილმა საქმე ძიებაში დააბრუნა. მევლუდ ჭიჭიაშვილს პატიმრობა უფრო მსუბუქი აღკვეთის ღონისძიებით (გაუსვლელობის ხელწერილით) შეუცვალა და დარბაზიდან გაანთავისუფლა.
საქალაქო სასამართლოს ვერდიქტის გამო ბრალმდებელმა უზენაეს სასამართლოს კერძო საჩივრით მიმართა და ჭიჭიაშვილის დაპატიმრება მოითხოვა, რაც უზენაესმა სასამართლომ დააკმაყოფილა და ჭიჭიაშვილის დაპატომრების ბრძანება გაიცა, თუმცა სამართალდამცველებმა მის კვალს ვეღარ მიაგნეს. 1998 წელს საქალაქო სასამართლოს შენობიდან  გამოსული ჭიჭიაშვილის კვალს სამართალდამცველებმა ექვსი წლის შემდეგ მიაკვლიეს.

Legal proceedings against Shota Chichashvili, who was extradited from Russia a month ago and is alleged to have committed serious crimes, will begin on February 20. According to Chichiashvili, law enforcement officials did not allow him to contact his attorney, to avoid spreading information to the public.
Yesterday,  the regional court began discussing Mevlud (Shota) Chichiashvili’s case, though the proceedings were temporarily interrupted because the defendant did not have an attorney. Chichashvili is being charged with kidnapping, menacing, and auto theft, in addition to robbery, extortion, and with carrying, keeping, transporting, and transferring weapons.
Mevlud Chichiashvili was detained six years ago on Rustaveli Ave. In 1998, the Mikanadze city court sentenced him to 12 years imprisonment for some of the above crimes. Chichashvili appealed to the Supreme Court, which reversed the ruling of the city court, and returned his case to the same court for further discussion. Judge Otar Baratashvili discussed the case and demanded further investigation. The imprisonment charges were reduced to light penitentiary measures (house arrest), and he was released from custody.
After the verdict of the regional court was announced, the prosecutor applied to the Supreme Court and once again demanded the arrest of Chichiashvili. The appeal of the prosecutor was accepted by the court, although it took 6 years to find and arrest Chichashvili again.