საპარლამენტო დებატები აფხაზეთში
ფაქტიურად აფხაზეთში სტარტი აიღო 2004 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინასაარჩევნო კამპანიამ. ამიტომ იანვრის ბოლოს სოხუმში გაიმართა საპარლამენტო დებატები საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების კრიზისთან დაკავშირებით, რამაც პრაქტიკულად რესპუბლიკაში მთავრობის ეფექტური მუშაობის პარალიზება გამოიწვია. ამის მიზეზი გახდა აზრთა სხვადასხვაობა, რაც გამოიწვია პრეზიდენტის ბრძანებულებამ სახელმწიფო კომპანია „აფხაზლესის“ ლიკვიდაციისა და მის ბაზაზე ტყის სახელმწიფო კომიტეტის შექმნასთან დაკავშირებით.
გარდა ამისა გაიფიცა გულრიფშის რაიონის რაიონული საკრებულოს ყველა  (11) წევრი, რომელთაც უნდობლობა გამოუცხადეს რაიონის ადმინისტრაციის უფროს თ. გოგიას. საკრებულოს წევრები ხაზს უსვამდნენ იმ ფაქტს, რომ მისი დანიშვნა ამ თანმდებობაზე „მოხდა მოქმედი კანონმდებლობის დარღვევით“.
საზოგადოებრივ–პოლიტიკური მოძრაობა „აიტარის“ პოლიტსაბჭომ მიმართა პრეზიდენტ ვ.გ. არძინბას თხოვნით, რომ კანონი საპრეზიდენტი არჩევნების შესახებ მოყვანილ იქნას აფხაზეთის რესპუბლიკის კონსტიტუციასა და საერთაშორისო ნორმებთან სრულ შესაბამისობაში, რათა ხალხს თავად შეეძლოს მომავალი ხელმძღვანელის არჩევა. „ჩვენს საზოგადოებაში არ იქნება სიმშვიდე და სტაბილურობა მანამ, სანამ ხელისუფლება თვითონ დანიშნავს საკუთარ თავს ხალხის სახელით“.
აფხაზეთის პარლამენტის დეპუტატი ვ.თარნავა გამოვიდა პრეზიდენტის გარემოცვის კრიტიკით და ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ არ არსებობს ხელისუფლების სამართალმემკვიდრეობრივი ფაქტორი. მან ასევე აღნიშნა, რომ აუცილებელია მიღებულ იქნას კანონი პარლამენტში არჩევისა და პრეზიდენტის არჩევის შესახებ, რათა უზრუნველყოფილ იქნას ხელისუფლების არაძალადობრივი შეცვლა.
საზოგადოებრივ–პოლიტიკური მოძრაობა „ამცახარა“ პრეზიდენტის ავადმყოფობის გამო გამოვიდა ვადამდელი საპრეზიდენტო არჩევნების გამართვის წინადადებით. მოძრაობის ლიდერმა, მ. ქიშმარიამ კი შესთავაზა ყველა საზოგადოებრივ–პოლიტიკურ პარტიასა და მოძრაობას, რომ ამ წინასაარჩევნო კამპანიის განმავლობაში, მიუხედავად მათ შორის არსებული უთანხმოებებისა, მიაღწიონ შეთანხმებას და წინ აღუდგნენ ბინძური ტექნოლოგიების და PR კომპანიის, ტყუილებისა და სხვადასხვა ხრიკების გამოყენებას, რომლებიც არასოდეს ყოფილა აფხაზი ხალხის ტრადიციებში.
ბატალ კობახიამ აღნიშნა: „როდესაც არჩევნები კარზეა მომდგარი აუცილებელია ვიმოქმედოთ სამართლებრივი ჩარჩოს ფარგლებში“.
დისკუსიები დაასრულა მარინა ბარციცამ: „პარლამენტმა უნდა შეასრულოს მასტაბილიზირებელი როლი. ჩვენ უნდა დავიცვათ ხელისუფლების სამართალმემკვიდრეობა. აუცილებელია შევქმნათ კარგი სამრთლებრივი საფუძველი
და ტრადიციები მომავალი პარლამენტის მუშაობისათვის. ხალხის ძალა მის ერთობაშია და თუმცა ჩვენ სხვადასხვა პარტიებში ვართ – ჩვენ ერთად ვართ, ერთნი ვართ. ამიტომ  გამოსავლის მოსაძებნად საჭიროა ვაწარმოოთ დიალოგი“.
საპარლამენტო დისკუსიებმა აჩვენა, რომ აფხაზი ხალხი მზად არის დემოკრატიული გარდაქმნებისათვის, კერძოდ კი სოციალურ–პოლიტიკური საკითხების არა ძალით, არამედ კონსტიტუციური გზით გადაწყვეტისათვის.
ეს ყველაფერი იმის მაუწყებელია, რომ თანდათანობით საზოგადოებაში იზრდება მოქალაქეობრივი თვითშეგნება და ეს იძლევა იმედს, რომ საპრეზიდენტო არჩევნები აფხაზეთში იქნება მაქსიმალურად გამჭვირვალე და დემოკრატიული.

Parliamentary Debates in Abkhazia
The pre-election campaign for the parliamentary elections to be held Abkhazia in 2004 has begun. At the end of January, parliamentary debates were held in Sukhumi, because of the crisis in the legislative and executive branches of government, which nearly paralyzed the Abkhazian government. The disagreement centered around the decree issued by  the president of Abkhazia on the liquidation of the state company “Abkhazles”, that was to serve as the basis for establishing a state forestry committee. Because of this, all the members (11) of Gulripshi District Council went on strike to show their distrust in the head of the administration, T. Gogia. The strikers pointed to the fact that Gogia appointment to the position had been a violation of current legislation. The political council of the movement “Aitara” called on President Ardzinba to make sure that presidential elections are conducted fairly, in a manner consistant with the constitution of the republic and with internationally recognized legal regulations, so that people are able to choose their future leader themselves. “When the government is appointing itself in the name of the people, there’s no peace or stability in our society”.
V. Tarnava, a member of the Abkhazian Parliament, criticized the president. He also stated that a new law on parliamentary and presidential elections must be passed in order to ensure a non-violent change in government.
The social-political movement “Amtsakhara” had a proposal holding pre-term presidential elections because of the president’s illness. M. Kishmaria, the leader of the movement, suggested to all the social-political movements and parties in Abkhazia that despite the existing disagreement between them they should agree to run a polite pre-election campaign and refrain from mudslinging, attack ads, lies, and calumny, which had traditionally never been used during campaigns by the Abkhaz people.
Batal Kobakhia noted that “during this pre-election campaign we must keep within the legal framework”.
Marina Bartsits concluded the discussion by saying, “The parliament must have a stabilizing role. We must keep the succession of the government. It is necessary to create legal basis and traditions for the work of the future parliament. Strength of the people is in its unity and though we are in different parties – we are together, we are united. That’s why it is necessary to carry on a dialogue in order to find a way out”.
The parliamentary debates showed that the Abkhaz people are ready for a democratic transformation, including developing solutions to important social-political issues not by force, but through dialogue.
The level of civil self-awareness is being gradually raised in Abkhazia. This offers hope that the upcoming presidential elections in Abkhazia will be as transparent and democratic as possible.