რუსეთმა საქართველოში გაუჩინარებული ორი ჩეჩენი დააკავა
რუსეთის ფედერალური უშიშროების სამსახურის თანამშრომლებმა 19 თებერვალს  საქართველო-რუსეთის საზღვარზე ორი ჩეჩენი ბეკჰან მულკოევი და ჰუსეინ ალხანოვი დააკავეს.
ბეკჰან მულკოევი და ჰუსეინ ალხანოვი ის ორი ჩეჩენია, რომლებიც საქართველოში ცოტა ხნის წინ გაუჩინარდნენ, მას შემდეგ რაც თბილისის სასამართლომ მათ 6 თებერვალს საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდება მოუხსნა და გაათავისუფლა.
რუსული მხარის განცხადებით, მულკოევი და ალხანოვი ჩეჩენი მებრძოლები არიან, რომლებიც ფედერალური ჯარების წინააღმდეგ იბრძოდნენ ჩეჩნეთში.
საქართველოში მცხოვრებმა ჩეჩენ ლტოლვილთა ჯგუფმა 18 თებერვალს მულკოევისა და ალხანოვის გაუჩინარებობის გამო საპროტესტო აქცია გამართა.
გაუჩინარებული ჩეჩნების ნათესავები შიშობენ, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ ისინი ფარულად გადასცა რუსულ მხარეს. მათი საზღვარზე დაკავების თაობაზე ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ, ფარული ექსტრადიციის შესახებ ეჭვები კიდევ უფრო გაიზარდა, თუმცა საქართველოს ხელისუფლების ოფიციალური წარმომადგენლები ამ ვარაუდებს უარყოფენ.
დაკავებული ორი ჩეჩენი იმ 13 ჩეჩენს შორის იყვნენ, რომლებიც ქართველმა მესაზღვრებმა 2002 წლის ზაფხულში დააკავეს. ხუთი მათგანი რუსეთში იქნა ექსტრადირებული.
ევროპის ადამიანთა უფლებების სასამართლოს დელეგაცია საქართველოში ჩამოვიდა, რათა დაკავებული 13 ჩეჩენის საქმეები შეისწავლოს.
ბეკჰან მულკოევისა და ჰუსეინ ალხანოვის გაუჩინარება პირველი შემთხვევა არ ყოფილა საქართველოში. 2003 წლის 12 თებერვალს პანკისში მცხოვრები ჩეჩენი ლტოლვილი ადამ თალალოვი სახლიდან გავიდა და გაუჩინარდა. მისი ადგილსამყოფელი კვლავ უცნობია.
ჩეჩენი ლტოლვილის ჰუსეინ იუსუფოვის ადგილსამყოფელიც ჯერ-ჯერობით უცნობი რჩება. იგი 2002 წელს გაუჩანრდა, მას შემდეგ რაც უშიშროების სამინისტროს საკნიდან გაათავისუფლეს. (სივილ-ჯორჯია)

Russia detained two Chechens – Bekkhan Mulkoev and Husein Alkhanov, at the Georgian-Russian border on February 19, Russian media reported on February 25.
The Chechens, Bekkhan Mulkoev and Husein Alkhanov, disappeared in Georgia after being acquitted by a Tbilisi court on February 6 of having violated border regulations and entering Georgia illegally.
Russia claims Mulkoev and Alkhanov are Chechen militants, which fought against the federal troops in Chechnya.
A group of Chechen refugees living in Georgia's Pankisi Gorge staged a demonstration on February 18 to protest the disappearances of the two.
The relatives of the two men feared that they may have been abducted and secretly handed over to Russia by the Georgian authorities. After the report regarding their detention, doubts over the alleged secret extradition increased.  Georgian officials denied the speculations.
Mulkoev and Alkhanov were among a group of 13 Chechens arrested by the Georgian border guards in the late summer of 2002, five of whom were forcibly extradited to Russia.
The delegation of the European Court for Human Rights (ECHR) paid a fact-finding visit to Georgia this week to study the cases of the13 Chechens.
After a hearing on 16 September 2003, the ECHR declared admissible the application lodged by all 13 Chechens, which claims that extradition of the five extradited men was illegal. ("Civil Georgia")