ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა ცსკო-ში არსებულ დისბალანსს აკრიტიკებს
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის წინასაარჩევნო დელეგაციის ხელმძღვანელმა მათიას იორშიმ განაცხადა, რომ იგი შეშფოთებულია ყველა დონის საარჩევნო ადმინისტრაციების დაკომპლექტებაში არსებული დისბალანსის გამო.
მათიას იორშის განცხადებით, ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა იმედოვნებდა, რომ საქართველოს ახალი ხელისუფლება შეცვლიდა ცენტრალური საარჩევნო კომისიისა (ცსკო) და უფრო დაბალი დონის კომისიების შემადგენლობებს კომისიებში პოლიტიკური ბალანსის უზრუნველყოფის მიზნით.
15-კაციან საარჩევნო კომისიებში 8 ადგილს ხელისუფლება აკონტროლებს.
საქართველოს ხელისუფლებამ ასევე არ გაითვალისწინა ევროპის რეკომენდაციები 7%-იანი ბარიერის 4-5%-მდე შემცირების თაობაზე.
ეს პირველი მნიშვნელოვანი კრიტიკაა საერთაშორიშო საზოგადოების მხრიდან საქართველოს ახალი ხელისუფლებისადმი.
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის 5-კაციანი დელეგაცია საქართველოში 25 თებერვალს ჩამოვიდა. სამდღიანი ვიზიტის ფარგლებში დელეგაციის წევრები 28 მარტს დაგეგმილი არჩევნების მომზადების პროცესს შეაფასებენ.   (სივილ - ჯორჯია)

PACE Criticizes Imbalance in CEC
Matyas Eorsi, who leads the Parliamentary Assembly of Council of Europe (PACE) pre-election delegation to Georgia, says he is concerned about the political imbalance in the composition of the election administration at all levels.
Matyas Eorsi said the PACE hoped that the new leadership would have changed the composition of the Central Election Commission (CEC) and lower level election administrations in order secure political balance in the commissions.
8 seats are controlled by the authorities in the 15-member election commissions.
Georgian authorities also ignored the Council of Europe’s recommendations to reduce 7% threshold necessary to gain seats in the Parliament, to 4-5%.
This is the first major criticism of the international community towards Georgia’s new leadership since it took over the power after November bloodless revolution.
A five-member PACE delegation will make a pre-election visit to Georgia on February 25-28. The PACE delegation will assess preparations for the parliamentary elections, scheduled for March 28.  (Civil Georgia)