თბილისში 7000 წამების მსხვერპლი ოჯახი ცხოვრობს
დღეს თბილისში წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრმა საზოგადოებრივი აზრის კვლევის „ადამიანის უფლებები: აქცენტი წამებაზე“ შედეგების პრეზენტაცია მოაწყო. როგორც ცენტრის დირექტორმა ნინო მახაშვილმა განაცხადა კვლევა მიეძღვნა  წამების ფაქტების სიხშირის შეფასებას საზოგადოების მხრიდან და ასახავს თბილისში არსებულ მდგომარეობას.
კვლევა შესრულებულია ანკორ კონსალტინგის მიერ პროექტის „წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაცია და წამების პრევენცია საქართველოში“ ფარგლებში, რომელსაც ცენტრი ახორციელებს 2002 წლის თებერვლიდან ევროკომისიის ფინანსური მხარდაჭერით. წარმოდგენილი შრომა შესრულებულია 2003 წლის ოქტომბერში „ვარდების რევოლუციამდე“.
კვლევამ აჩვენა, რომ თბილისის ოჯახთა 2 % (ყოველი 50-დან ერთში) არის ოჯახის წევრი, რომელსაც გამოუცდია წამება. ეს ნიშნავს, რომ თბილისში დაახლოებით 7000 წამების მსხვერპლი პიროვნება (ოჯახი) ცხოვრობს.
თბილისის 12 მოქალაქიდან 1 - უკანასკნელი ერთი წლის მანძილზე - იყო პოლიციის მიერ მორალურად დამამცირებელი მოპყრობის მსხვერპლი. ყოველი 40-დან 1 კი - ფიზიკურად იყო შეურაცხყოფილი. გამოკითხულთა დაახლოებით 11 %-სთვის ეს ცნებები (წამება და პოლიცია) თითქმის სინონიმურია. რესპონდენთთა 90 % თანხმდება იმაზე, რომ დაკავებულებზე და პატიმრებზე  ძალადობა, როგორც ფიზიკური ისე მორალური, საქართველოში ხშირია. თუ იმასაც გავითვალისწინებთ, რომ გამოკითხულთა 84 % თვლის, რომ პოლიციის მიერ ფიზიკური ძალადობა დაკავშირებულია წამებასთან, უკანასკნელი მართლაც შეიძლება განვიხილოთ როგორც თბილისის მოსახლეობის ცნობიერებაში მუდმივად მოტივტივე პრობლემა.
გამოკვლევა შეგიძლიათ იხილოთ წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრის ვებ-საიტზე.

18:47, Sunday, 19.05.2013
On April 30, the Georgian Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT) organized a presentation on the results of an opinion survey called “Human Rights: Focus on Torture”.
According to Nino Makhashvili, the director of the center, Anchor Consulting conducted the survey to find out the frequency of incidents of torture in Georgia.
Anchor Consulting conducted the poll within the framework of “Psychosocial and Medical Rehabilitation of the Victims of Torture and Prevention of Torture in Georgia”. The GCRT  has sponsored this survey since February 2002, with financial support from the European Commission. Researchers distributed the most recent poll in October 2003, just before the “Rose Revolution”.
The survey showed that 2% of the families (every 50th) in Tbilisi have a family member that is the victim of torture. This means that approximately 7,000 victims of torture live in Tbilisi.
Police victimized one out of every 12 Tbilisi citizens with degrading treatment during the last year, and physically assaulted one out of every 40 .
11% of respondants closely linked the words "police" and "torture". 90% of respondents believed that police both physically and mentally intimidate suspects and prisoners. Overall, 84% of respondants believe that police use of physical violence is an growing problem in Georgian society.
The research work is available on the web of Georgian Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT)