„დემოკრატიის“ დამყარების ძველი მეთოდები ახალი შემართებით
თემურ მღებრიშვილის „ხელოვნებას“ არც ახალი ხელისუფლება უგულებელყოფს და მის „წარმატებებს“ ნაყოფიერად იყენებს ადამიანის უფლებების დარღვევის გზით ბოლშევიკური დემოკრატიის დასამყარებლად. კოოპერატიული ბინათმშენებლობისა და მიწისძვრით დაზარალებულ მოქალაქეთა შიმშილობის აქცია, რომელიც მერიის წინ სამი დღის მანძილზე მიმდინარეობდა, გუშინ 1 ივლისს შსს-ს სპეცრაზმმა რამოდენიმე წუთში ძალის გამოყენებით დარბია. აქციის მონაწილენი მოითხოვდნენ, რომ ბიუჯეტში გათვალისწინებული ყოფილიყო თუნდაც ნახევარი იმ თანხისა - 4 მილიონი ლარი, რაც რეალურად საჭიროა კოოპერატიული ბინათმშენებლობისგან დაზარალებული ოჯახების დასაკმაყოფილებლად. ეს თანხა შემცირდა 375 ათას ლარამდე და საბოლოოდ ისიც სეკვესტრში მოჰყვა. მომიტინგეები სააკაშვილთან შეხვედრას მოითხოვდნენ, რადგან ქალაქის მერისგან ვერანაირი საიმედო პასუხი ვერ მიიღეს. აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ გია ბოსტოღანაშვილმა პროტესტის ნიშნად პირი ამოიკერა და საბოლოოდ საავადმყოფოშიც მოხვდა მშვიდობიანი მოთხოვნის გამო. სპეცსამსახურის წარმომადგენლებმა არც ქალები დაინდეს და ხალხს ხელკეტებით გაუსწორდნენ.
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი გმობს აღნიშნულ მოვლენას და აცხადებს, რომ ახალი მთავრობის ხელისუფლების სათავეში მოსვლის შემდეგ განსაკუთრებით გახშირდა მშვიდობიანი დემონსტრაციების ძალისმიერი მეთოდით დაშლა-დარბევის ფაქტები, რაც მიუთითებს ხელისუფლების მხრიდან ადამიანის უფლებათა უხეშ ხელყოფასა და მათ სრულ უგულებელყოფაზე. ჩვენ მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ქმედებანი, რომელიც მრავლადაა დაფიქსირებული პოსტრევოლუციურ საქართველოში, იწვევს ქვეყანაში საზოგადოებრივი ტერორის დამყარებას და შიშის ატმოსფეროს დამკვიდრებას, რაც საბოლოო ჯამში ავტორიტარული რეჟიმის რეანიმაციამდე მიგვიყვანს.
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი მოითხოვს როგორც აქციის უშუალო დამრბევის თემურ მღებრიშვილის, ასევე ბრძანების გამცემი პირის დასჯას.

Old Methods of the Governmental Attempts for the Establishment of Democracy
The new government does not turn down the “talent” of Temur Mgebrishvili and through violating the human rights it puts into practice his “achievements” for the establishment of Bolshevik democracy.
The hunger-strike of the people suffering after the earthquake and from the cooperative house-building, that continued for three-days in front of the municipality building, was dispersed by force of the Interior Ministry’s special team on 1 July. The protesters (suffering from the cooperative house-building) demanded from the government to include 4 million GEL in the city budget – the half amount of needed money in order to ensure the suffering families. This money was reduced to 375 thousand GEL and it was even sequestrated at all. The demonstrators demanded to meet the president Saakashvili as the Mayor of the city appeared to be unable to response and to give any promise.
When dispersing the action one of the protesters Gia Bostoganashvili was beaten and taken to the hospital; even women were not exceptions and the special team of police beat them with clubs.
Human Rights Information and Documentation Center (HRIDC) condemns the mentioned incident and states that after the new government has come into power the facts of about the dispersal of a peaceful demonstration by force has had a common and frequent nature.  This is the violation and rejection of fundamental human rights. We consider that the governmental actions like that that are monitored frequently in the post-revolutionary Georgia, causes the establishment of public terror and an  atmosphere of fear in the society that will reanimate the authoritarian regime in the country.
Human Rights Information and Documentation Center (HRIDC) claims for the punishment of Temur Mgebrishvili as well as of the person who gave the order.