პროფკავშირები მასობრივი საპროტესტო აქციებით იმუქრება
თბილისი. 28.07.04. მედია-ნიუსი. საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანება მასობრივი საკადრო ცვლილებების შედეგად დაზარალებულთა და სამსახურიდან უკანონოდ გათავისუფლებულთა უფლებებს მასობრივი საპროტესტო აქციებით დაიცავს. მანამდე კი თითოეულ პარლამენტარს საპროტესტო წერილით მიმართავს, სადაც გმობს შრომის კანონთა კოდექსში 24 ივნისს ცვლილებებისა და დამატებების შეტანას.
საქმე ის არის, რომ შრომის კანონთა კოდექსის ძველი ვარიანტით, მოსალოდნელი გათავისუფლების შესახებ მუშაკისათვის პერსონალურად უნდა შეეტყობინებინათ ორი თვით ადრე, თუმცა კოდექსის ახალი ვერსიის თანახმად, ეს ვადა ერთ თვემდე შემცირდა.
გარდა ამისა, ძველი კოდექსის თანახმად, გათავისუფლებიდან ერთი თვის განმავლობაში მუშაკს საშუალო ხელფასის ოდენობით თანხა კომპენსაციის სახით ეძლეოდა, ხოლო ორი თვის განმავლობაში უნარჩუნდებოდა საშუალო ხელფასი „გასასვლელი დახმარების“ გათვალისწინებით.
„24 ივნისს  ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შემდეგ, ერთთვიანი და ორთვიანი დახმარებები გაუქმებულია. პროფკავშირების გაერთიანება პროტესტს უცხადებს აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლებს და მოუწოდებს, მხოლოდ საკუთარი სოციალური პირობების გაუმჯობესებაზე ნუ იზრუნებენ“, - განაცხადა გაერთიანების თავმჯდომარემ ირაკლი ტუღუშმა, რომელიც უახლოეს დღეებში თანამდებობიდან გათავისუფლებულთა რაოდენობის შესახებ სტატისტიკას მედიას წარუდგენს.

Trade Unions Threaten Mass Protest
Trade Unions of Georgia will hold a mass protest to defend the rights of the people who are victims of drastic staff changes and have been dismissed illegally. Prior to the protest, the trade unions will address each member of Parliament with a protest letter in which they condemn the amendments to the Labor Code made on June 24.
According to the old version of the Labor Code, the staff had to be given two months notice before they were dismissed.  In the new version, this term is decreased to one month.
In addition, according to the old Labor Code, a person was paid his average salary for one month after his dismissal, in the form of compensation. Furthermore, the average salary was retained during two months and considered as “leaving assistance.”
“On June 24, after making amendments to the Labor Code, one month and two month assistance has been cancelled. Trade Unions expressed their disappointment with the decision to the representatives of the executive and legislative authorities and call on them to take care of improvement of not only their own social conditions,” stated Irakli Tugushi, the Chairman of the Unions, who is going to introduce to the media the statistics of the number of people who have been dismissed recently.