შს სამინისტროს განცხადება სიმართლეს არ შეესაბამება
მედია-ნიუსის ინფორმაციით, 2004 წლის 3 აგვისტოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება, რომელშიც აღნიშნულია „ახალი თაობის,“ „ალიას,“ „რეზონანსისა“ და „კვირის პალიტრის“ სტატიების - „პოლიცია პატიმრებს კვლავ აწამებს,“ „ღამის დევნა გამომძალველ პოლიციელებზე,“ „პოლიციამ წამებით ორი კაცი მოკლა“ და „როცა ჩვევა რჯულზე უმტკიცესია,“ ირგვლივ შს გენერალური ინსპექციის მიერ ჩატარებული სამსახურებრივი შემოწმების შედეგები.
ვინაიდან აღნიშნული სტატიებიდან რამოდენიმეში გამოქვეყნებული იქნა ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის ხელთ არსებული მასალები, ამის გამო ჩვენი ორგანიზაცია თავს ვალდებულად თვლის დააფიქსიროს თავისი პოზიცია შს სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით.
შს სამინისტროს მიერ გავრცელებული განცხადებიდან ჩანს თუ როგორ „ახლებურად“ მუშაობს პოლიცია. პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან არც ერთ შეურაცხყოფის ფაქტზე არ აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე. პროკურატურამ ვერ მოუძებნა სახელი და კვალიფიკაცია შეურაცხყოფას და ჩათვალა, რომ ეს არ არის მართლსაწინააღმდეგო და დასჯადი ქმედება. პოლიციელების თამანდებობრივი ბედიც გაურკვეველი და ბუნდოვანია, ანუ ეს სწორედ იმ საქმეთა კატეგორიას მიეკუთვნება, რომელიც პროკურატურის და შს სამინისტროს ჩვეული, კარგად აპრობირებული მეთოდით დასრულდა.
უფრო მეტიც, გიორგი ლობჟანიძის წამების ფაქტზე, იმ მოტივით, რომ ამ უკანასკნელმა უარი განაცხადა ახსნა-განმარტების მიცემაზე და არც ოქმს მოაწერა ხელი, სამსახურებრივი შემოწმების მასალები საქმეში ჩამოიწერა. საგულისხმოა ის ფაქტი, რომ პოლიციელების მხრიდან განხორციელებული ცემა-წამების შედეგად გიორგი ლობჟანიძემ მიიღო სხეულის უმძიმესი დაზიანებები, წამების შედეგად  უჭირს მეტყველება და აღენიშნება ელექტროშოკით წამების კვალი, რაც დადასტურებულია ექსპერტ მაია ნიკოლეიშვილის მიერ გაცემული დასკვნით.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესი კოდექსის იმპერატიული მოთხოვნაა ექსპერტიზის ჩატარება სხეულის დაზიანების სიმძიმის და ხარისხის განსაზღვრის მიზნით და ასეთ შემთხვევაში საქმეს მსვლელობა უნდა მისცემოდა იმისდა მიუხედავად მისცემდა ახსნა-განმარტებას ლობჟანიძე თუ არა. გარდა ამისა, როგორც ყოველთვის, რჩება ბევრი პასუხგაუცემელი კითხვა, ვინ არიან დამნაშავე პოლიციელები და რატომ არ ისჯებიან ისინი კანონის შესაბამისად, და თუ სახეზეა წამების ფაქტი, მაშინ რატომ არ არის დამნაშავე?
რაც შეეხება პროკურატურებში და სასამართლოებში შემდგომი სამართლებრივი შეფასების და საბოლოო გადაწყვეტილების მისაღებად გადაგზავნილ მიხეილ ტალოევის, კახა მელიქიძის, კახა ყიფიანის, აკაკი აბზიანიძის, აწ გარდაცვლილი გიორგი ინასარიძის და ხვიჩა კვირიკაშვილის საქმეებს, ზემოხსენებული სამართალდამცავების მიერ საქმის მიჩქმალვის აპრობირებული მეთოდიდან გამომდინარე, საფუძვლიანი ეჭვი გვაქვს, რომ ეს საქმეებიც იგივე ბედს გაიზიარებენ. შს სამინისტროს გენერალურმა ინსპექციამ ადამიანთა ცემა-წამებაში და გამოძალვაში მხილებულ პოლიციელთა ნაწილი ან სამსახურიდან დაითხოვა ან თანამდებობრივად დააქვეითა. ისმის კითხვა: თუ აღნიშნული შს სამინისტროს მუშაკების ბრალით მოხდა ზემოთმითითებული ადამიანებისთვის სიცოცხლის მოსპობის ფაქტები, მაშინ რატომ არ იქნა მათ მიმართ გატარებული უფრო მკაცრი ზომები, ვინაიდან ასეთი ქმედებები წარმოადგენს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის დასჯად მძიმე დანაშაულს, ხოლო თუ ისინი ამ ფაქტებთან არანაირ კავშირში არ იყვნენ, რატომ მოხდა მათი სამსახურებრივი დაქვეითება.
ნაცადი ხერხით მოხდა ბონდო თუთაშვილის საქმის დამთავრება, რადგანაც პოლიციის თანამშრომლების მიერ მისთვის მიყენებული შეურცხყოფა მას „დაავიწყდა“ და არავითარი პრეტენზია არ გააჩნია. თუ რამ გამოიწვია მისი მხრიდან ასეთი განცხადების გაკეთება რთული მისახვედრი არ არის.
ზემოთაღნიშნულ სტატიებში გაშუქებული საკითხები კვლავ აქტუალურ თემად რჩება. შს სამინისტრო, მსგავსი განცხადებების გაკეთებით, ცდილობს ხალხი დაარწმუნოს, რომ პოლიცია ახლებურად მუშაობს, თუმცა ზემოთმოყვანილი ფაქტები საწინააღმდეგოზე მეტყველებს.

Statement of the Interior Ministry Does Not Conform to Reality
According to Media News on August 3, 2004 the Interior Ministry disseminated information regarding the results of the office inspection conducted by the General Inspection of the Interior Ministry. This inspection dealt with articles published in newspapers: “Akhali Taoba,” “Alia,” “Resonance,” “Kviris Palitra;” and having the following headlines: -“Police Again Tortures Prisoners,” “Night Chase for Extortioner Policemen“ “Police Has Killed Two People by Torture” and “Habit Is Stronger Than Faith.”
As far as in some of the above-mentioned articles the materials of Human Rights Information and Documentation Center were published, we find ourselves obliged to express our stance with regard to the information spread by the Interior Ministry.
We can see from the statement of the Interior Ministry  “the new ways” of police work today. Not a single criminal case has been launched against the policemen for the injuries inflicted by them. The prosecutor’s office did not manage to name and estimate their insult and did not consider it illegal and punishable. Fate of policemen’s posts is also uncertain und vague, i.e. this case belongs to the category of cases, which had finished with the approved methods of the Prosecutor’s Office and the Interior Ministry.
Furthermore, materials of the inspection have been excluded from the case of George Lobzhanidze’s torture on the ground that the latter refused to give any explanations and did not sign the protocol. It should be taken into consideration, that as a result of torture inflicted on George Lobzhanidze, he sustained the most serious injuries, he can hardly speak and the trace of torture with electric shock is also noticeable on his body. This has been confirmed by expert Maia Nikoleishvili’s conclusion.
It is an imperative demand of the Georgian Criminal Code to conduct expertise with the aim of identifying the quality of bodily injuries. The case must have had legal proceedings notwithstanding the fact whether Lobzhanidze gave explanations or not. Besides, there is one question which remains unanswered as usual: who are guilty policemen and why are they not punished according to the law. If there is a fact of torture then why is there no criminal revealed?
As for the cases of Mikheil Taloevi, Kakha Melikidze, Kakha Kipiani, Akaki Abzianidze and already deceased Giorgi Inasaridze and Khvicha Kvirikashvili, which were sent to Prosecutor’s Offices and Courts for legal overview and final decisions we have a strong ground to believe that the cases have been concealed and not investigated properly; we think so proceeding from the above-mentioned approved methods of concealing cases used by the law  enforcements. The General Inspection of the Interior Ministry dismissed or demoted the staff revealed in torturing or extortion of people. There is one more question that arises: if the staff of the Interior Ministry are guilty in the death of the two people then why hasn’t stricter measures been taken against them? Such actions are strictly punishable according to the Georgian Criminal Code; and if they had nothing to do with the facts then why were they dismissed or demoted?
The case of Bondo Tutashvili was also dealt with the approved method, as he “has forgotten” the injuries inflicted by the policemen and he does not have any complaints against them. It is not difficult to guess the reason why he has made such a statement.
The topics covered in the above-mentioned articles still remain actual. By making such statements the Interior Ministry is trying to convince people that the police is working with new methods, though the facts mentioned above prove the opposite.