იუსტიციის მინისტრმა პატიმარი ქალები მოინახულა
გუშინ იუსტიციის მინისტრმა პატიმარი ქალები მოინახულა თბილისის #1 საპყრობილეში, სადაც საკმაოდ გაუსაძლისი სიტუაციაა. მან თავადვე აღნიშნა, რომ აღნიშნულ საპყრობილეში საკმაოდ მძიმე მდგომარეობაა. მინისტრის განცხადებით, შენობა ამორტიზებულია და მისი ფუნქციონირება დაუშვებელია.
აღნიშნული საპყრობილის დათვალიერების შემდეგ, იუსტიციის მინისტრი ქალთა კოლონიის დასათვალიერებლად გაემართა, სადაც ახალი ციხე შენდება.
ქალთა ახალი ციხის მშენებლობა უკვე დაწყებულია და 20 ნოემბრისათვის დასრულდება. ციხე 110 პატიმრისთვისაა გათვლილი. ახალი ციხე საკმაოდ ცივილიზებულად იქნება მოწყობილი. პატიმარს, რომელიც ამ ციხეში მოიხდის სასჯელს, შეეძლება ბიბლიოთეკით სარგებლობა და საკანის მაგიერ სასადილოში ისადილოს.
რაც შეეხება ქალებისათვის ახალი ციხის მშენებლობის თანხებს, მინისტრის თქმით, იგი ბიუჯეტიდან იქნება მობილიზებული. იუსტიციის სამინისტროს ბიუჯეტიდან გამოყოფილი მილიონნახევარი ლარიდან 270 ათასი ციხის მშენებლობას მოხმარდება.
მინისტრმა ასევე განაცხადა, რომ რამოდენიმე დღეში დაიწყება ქუთაისის ახალი ციხის მშენებლობაც, რომელიც ევროსტანდარტებზე იქნება გათვლილი.

Justice Minister Visited Women Prisoners
The Georgian Justice Minister visited women prisoners in Tbilisi Jail No. 1 yesterday. The Minister stated that the situation in the jail is terrible with the building sub-standard and called for it not to be functioning any longer.
After visiting the jail, the Justice Minister went to see women’s penitentiary where the new jail is under currently under construction. The new jail for women will be ready around the end of November 2004. It will have a capacity for  110 prisoners, very civilised in its standards with access to a library and a dinning room rather than the prisoners having to take their meals in their cells.
As for the finances for building the new jail, the Minister reported that funds will be allocated for it from the state budget. GEL270 thousand will be spent on its construction from the GEL1.5 million budget of the Georgian Justice Ministry.
The Justice Minister stated as well that the construction of a  new prison “with European standards” will be started in Kutaisi in the next several days.