ოსებმა სალოცავად მისული მოქალაქე გაიტაცეს და სასტიკად აწამეს
თბილისი. 31.08.04. მედია-ნიუსი. „სამხრეთ ოსეთის“ სეპარატისტული მთავრობის შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა 30 აგვისტოს გაიტაცეს სოფელ ერედვში მცხოვრები ი. მ. ინციდენტი სოფელ ერედვთან ახლოს მდებარე წვერიახოს მთასთან მოხდა. ი. მ. სანთლებით იქ სალოცავად იყო მისული.
ი. მ-ს მთელი ღამის განმავლობაში ცხინვალის შს სამინისტროს შენობაში ფიზიკურ შეურაცხყოფას აყენებდნენ. გარდა იმისა, რომ მას უკანონოდ აღუკვეთეს თავისუფლება, იგი სასტიკადაა ნაწამები.
ამის გამო სოფელ ერედვის მოსახლეობას დილიდან გაჩერებული ჰყავდა ავტობუსი, რომელშიც ცხინვალის რეგიონის ოსი მაცხოვრებლები მგზავრობდნენ. ავტობუსი დმენისი-ცხინვალის რეისს ასრულებდა. ერედვის მოსახლეობა მოითხოვდა ი. მ-ს გათავისუფლებას.
„სამხრეთ ოსეთის“ ინფორმაციისა და ბეჭდვის დეპარტამენტის თავმჯდომარის ირინა გაგლოევას განცხადებით, აღნიშნული ავტობუსი ქართველმა სამართალდამცავებმა დააკავეს, რასაც არ ადასტურებს შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის უფროსი ალეკო სუხიტაშვილი.
31 აგვისტოს, გამთენიისას ქართულმა მხარემ მოლაპარაკებები გამართა ოსურ მხარესთან და ი. მ. დაახლოებით დილით 10 საათისთვის გაათავისუფლეს.

Ossettians Kidnapped and Severely Tortured a Man Who Intended to Pray
On August 30, employees of the Interior Ministry of the separatist government of South Ossettia  kidnapped I. M. residing in the village Eredvi. The incident took place near Eredvi at the Tsveriakho Mountain. I. M. had candles with him as he wanted to pray.
I. M. was being inflicted physical injuries during the whole night in the building of the Interior Ministry of Tskhinvali. Besides the fact that he had been illegally detained, he was severely tortured.
Due to the fact people of the village Eredvi stopped the bus in which there were Ossettian residents of Tskhinvali region. The bus had the route - Dmenisi-Tskhinvali. Residents of Eredvi demanded the release of I. M.
According to Irina Gagloeva, the Head of Information and Publishing Department of “South Osettia” Georgian law enforcements detained the abovementioned bus but Aleko Sukhitashvili, the Head of Regional Police Department of Shida Kartli does not confirm the fact.
Early on August 31, 2004 the Georgian side conducted negotiations with the Ossetian side and as a result I. M. was released at about 10 o’clock in the morning.